İçeriğe Yönlendir

Triger değişim videosu

Erkan Kıyak

Recommended Posts

Murat Akaloğlu

türkiyede kayışı böle değiştirecek ustam olsun işçiliğini 2 kat fazla veririm..ustalık bence budur :D

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
türkiyede kayışı böle değiştirecek ustam olsun işçiliğini 2 kat fazla veririm..ustalık bence budur :D

Acl ikiler de aynen böyle değiştirdiler. :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

geniş nezih ve aydınlık bir alanda çalışmanın vermiş olduğu avantajlar cabası.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

engin,yetkili servislerin kayış değiştirme prosedürüne uyma zorunluluğu var diye biliyorum...normal piyasada benim gördüğüm sadece gergiyi gevşetip kayışı çıkatıp-takmaktı....hiç görmedim ekzantrikleri sabitleyen yada gözden kaçırdım... :unsure:

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Bende böyle değişiyorum :unsure: Eksantrik kasnaklarını gevşetirken aparat kullanmadan gevşetiyorum tek fark bu.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
engin,yetkili servislerin kayış değiştirme prosedürüne uyma zorunluluğu var diye biliyorum...normal piyasada benim gördüğüm sadece gergiyi gevşetip kayışı çıkatıp-takmaktı....hiç görmedim ekzantrikleri sabitleyen yada gözden kaçırdım... :mangal:

Valla dışarda ki ustalar nasıl yapıyor hiç bilmiyorum.Bir kaç ustaya sordum iki tane vida gösterdiler bununla sabitliyoruz diye ;oda bana pek güven vermedi.Acl de ise aynen bu video daki gibi hallettiler.Usta deyince ben servis servis dışı diye hiç düşünmedim vallahi :unsure:

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
türkiyede kayışı böle değiştirecek ustam olsun işçiliğini 2 kat fazla veririm..ustalık bence budur :unsure:

Bolu Ford Görür yetkili servisinde değiştirmiştim, aynen bu şekilde değiştirdi genç usta ve bi sorun yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
motoru dışarı mı çıkarttılar?

yok motoru dışarı çıkarmadılar da diğer yapılanlar aynen videodaki gibiydi, ölçmeler, ne bilim eksantrikleri sabitlemeler falan, sağ tekeri ve davlumbazı çıkarıp motoru takoza oturttular.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Zaten bu videodakinden farklı bir şekilde triger değişirse, kırılan dökülen subapları toplarsınız.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ya bence çok farklı bişey yapılmıyor.Ben değiştirilirken iyice inceledim yapılanları ,hemen hemen bunlara benzer şeyler yapıldı.İşini bilen usta her türlü sonuca gidiyor.Bizim ustalarımızıda küçümsemeyelim.Burda adam almış motoru önüne türkü söyleye söyleye değiştiriyor. :) böyle bende değiştiririm ha ne olur 3 saat değilde 15 saat sürer..Önemli olan dar alanda el becerisini kullanabilmek.

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

ustaları küçümsediğimiz yok...bunu üstüme alındım... :) fakat her işin bir prosedürü olmalı,bugün ustamın focusta triger değişimi varmış,benimkinide o değiştirdi ama asla ekzantrikleri sabitlemedi lama demiriyle,üst kapağı bile sökmedi...birazdan gidip seyredecem hatta kayınnalıkta yapar bunu niye böle yapmadın diyebilirim...ama sonuçta o nasıl biliyosa öle yapar.. bana görede bu da bir hünerdir, ama oyunu kuralına göre oynamak daha önemli...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Eğer özel servisler de bu videoda ki gibi çalışsa yetkili servisin bir avantajı kalmazdı.Özel servisler sorunlara daha yaratıcı fikirlerle yaklaşırlar.Parça değişimi yerine bişeyler uydurup veya onarıp bir süre daha kullanmanızı sağlarlar.Ama yetkili servis kafa yormaz, söker atar yenisini takar.Elbette herşeyi kuralına göre yapmak gerek ama Türkiye şartlarında ve bu geçim zorluğunda ben yetkili serviste triger değiştirtmem.İsterse elleriyle işini yaparken ağzıylada kuş yakalıyor olsun..Bir triger değişimine 450 TL veremem vermem de..Durum böyle olunca motoru kucağınıza vermeyecek referanslı bir ustaya gönül rahatlığı ile değişim yaptırabilirsiniz.Yetkili servis dışına çıkmayanlarada saygım sonsuz..

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Esasında sırf kayıtlara geçtiği için bile triger değişimini yetkili servise yaptırmak gerekli. Oluşabilecek bir sorunda da arkada yetkili servis güvencesi olur.. Mesela ben yeni değiştirdim Tur otoda, triger değiştikten sonra lpg sistemi çelışmamaya başladı. Ertesi gün gittim, zaten lpg montaj işi de yapıyorlar, ufak bir kablo sorunuymuş hemen çözdüler. Bu güveni hissetmek güzel gerçekten..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
ustaları küçümsediğimiz yok...bunu üstüme alındım... :) fakat her işin bir prosedürü olmalı,bugün ustamın focusta triger değişimi varmış,benimkinide o değiştirdi ama asla ekzantrikleri sabitlemedi lama demiriyle,üst kapağı bile sökmedi...birazdan gidip seyredecem hatta kayınnalıkta yapar bunu niye böle yapmadın diyebilirim...ama sonuçta o nasıl biliyosa öle yapar.. bana görede bu da bir hünerdir, ama oyunu kuralına göre oynamak daha önemli...

Üst kapağı sökmeden , kayışı egzantrik milinden nasıl çıkardı ki, veya triger kayışını değişmedi, sadece V kayışı mı değişti?

Yorum bağlantısı
Hakan Erdoğan
Esasında sırf kayıtlara geçtiği için bile triger değişimini yetkili servise yaptırmak gerekli. Oluşabilecek bir sorunda da arkada yetkili servis güvencesi olur.. Mesela ben yeni değiştirdim Tur otoda,

Sakıncası yoksa kaç liraya değiştirdiğinizi bizimle paylaşırmısınız Cihan bey

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Esasında sırf kayıtlara geçtiği için bile triger değişimini yetkili servise yaptırmak gerekli. Oluşabilecek bir sorunda da arkada yetkili servis güvencesi olur.. Mesela ben yeni değiştirdim Tur otoda, triger değiştikten sonra lpg sistemi çelışmamaya başladı. Ertesi gün gittim, zaten lpg montaj işi de yapıyorlar, ufak bir kablo sorunuymuş hemen çözdüler. Bu güveni hissetmek güzel gerçekten..

Bir kabloyu takamadınmı kendin? Kabloyu takmayı mı unutmuşlar yoksa ?

Triger değişirken üst kapak sökülüyormu ben farketmedim söküldüğünü....Kayıtlara geçse ne olur geçmese ne olur Cihan, ben değiştirdim arabayı verirken değiştirdim derim ister inanır ister inanmaz...Kendi sorunu alıcının... :)

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
Bir kabloyu takamadınmı kendin? Kabloyu takmayı mı unutmuşlar yoksa ?

Triger değişirken üst kapak sökülüyormu ben farketmedim söküldüğünü....Kayıtlara geçse ne olur geçmese ne olur Cihan, ben değiştirdim arabayı verirken değiştirdim derim ister inanır ister inanmaz...Kendi sorunu alıcının... :rolleyes:

Triger takılırken motoru hafif kaldırıyolar yukarı abi. Bu sırada lpg'nin ince bir kablosu kopmuş. Altta bir yerdeydi. Bilgisayara bağlayınca anladılar ve çözdüler hemen. Kayıtlara geçince daha güvenilir oluyor satış sırasında.

Triger seti

v kayışı

bilyalar vs.

yağ

yağ filtresi

ufak tefek bakım temizlik

hepsi 540 TL tuttu. Bunu da 6 taksitle ödüyorum.

Bunu sanayide belki 400'e falan hallederdim ama tercih ettiğim avantajları(kayıtlı olması,taksit imkanı,güvenilir bir garantisi olması) elde edemezdim. Kafam rahat yani..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
site kapalı bu video nasıl seyredilir,veya nasıl seyrettiniz

C:\WINDOWS\system32\drivers\etc içindeki hosts dosyasını değiştiriyorsunuz.. googleda arama yapın basitçe çözersiniz..

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu
(düzenlendi)
Üst kapağı sökmeden , kayışı egzantrik milinden nasıl çıkardı ki, veya triger kayışını değişmedi, sadece V kayışı mı değişti?

üst kapak derken külbütör kapağını sökmedi egzantrik millerini lamayla sabitlemek için...motor nasıl stop ettiyse o şekilde bıraktı,ön kapakları söktü gergiyi değiştirdi, kayışı çıkardı,hiç bir şeyi oynatmadan dikkatli bir biçimde yeni kayışı yerine taktı,elle kayışın dişlilerini kontrol etti,oturmayan varmı yokmu diye,sonra gergiyi bıraktı alttaki kasnağıda sıkınca elle çevirdi krangı hayırlı olsun dedi toplamaya başladı...

tarihinde Murat Akalo?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Triger takılırken motoru hafif kaldırıyolar yukarı abi. Bu sırada lpg'nin ince bir kablosu kopmuş. Altta bir yerdeydi. Bilgisayara bağlayınca anladılar ve çözdüler hemen. Kayıtlara geçince daha güvenilir oluyor satış sırasında.

Triger seti

v kayışı

bilyalar vs.

yağ

yağ filtresi

ufak tefek bakım temizlik

hepsi 540 TL tuttu. Bunu da 6 taksitle ödüyorum.

Bunu sanayide belki 400'e falan hallederdim ama tercih ettiğim avantajları(kayıtlı olması,taksit imkanı,güvenilir bir garantisi olması) elde edemezdim. Kafam rahat yani..

Triger seti (75 lira)

V kayışı+bilyalar (55 lira)

yağ (65 lira)

yağ filtresi (10 lira)

ufak tefek bakım temizlik (20 lira)

.......................................................

toplam :225 TL + 75 (işçilik) = 300 TL ile halletmek mümkün olurdu. 225 liralık kısmına k.kartına taksit veya tek çekim yapılabilirdi..İşçilik peşin verilirdi.

üst kapak derken külbütör kapağını sökmedi egzantrik millerini lamayla sabitlemek için...motor nasıl stop ettiyse o şekilde bıraktı,ön kapakları söktü gergiyi değiştirdi, kayışı çıkardı,hiç bir şeyi oynatmadan dikkatli bir biçimde yeni kayışı yerine taktı,elle kayışın dişlilerini kontrol etti,oturmayan varmı yokmu diye,sonra gergiyi bıraktı alttaki kasnağıda sıkınca elle çevirdi krangı hayırlı olsun dedi toplamaya başladı...

Bak demekki işini bilen bir ustan var..Kıymet bilmek lazım.Zaten trigerde sorun olsa motor ilk çalışmaya başladığı an itibariyle ortaya çıkar.İşlem sonrası ilk marşa basmak biraz cesaret istiyor :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Murat Akaloğlu

ayhan güzel diyosunda,şahsen ben usta olsam 70 lira işçilik için kara düzen kayış değiştirmezdim...sonuçta 2000 lira zara etmekte var,tofaş türü kayış değiştirme tekniği, :p ama videodaki gibi yapsa içi rahat biçimde korkmadan marşa basabilirdi :rolleyes: o yüzdende yine diyorum oyunu kuralına göre oynamak lazım...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Pekii bende şunu anlamıyorum.Videodaki adam gibi kayış değiştiren birisi bu kadar rahat bu kadar basit bir değişim yapabiliyorsa ve üstelik marşa basarken korkmuyorsa neden en az 250-300 lira gibi bir işçilik alıyor?Bilgi ve tecrübe diyeceksiniz ama özel servisteki ustalarımızda bilgi ve tecrübe hiç mi yok?Trigeri değiştirirken hep şansamı bırakıyolar bu işi? 75-100 lira işçilik ile bu değişimi dört dörtlük yapanların hakkınıda yememek gerek.Yetkili servis demek herzaman güvenilir kalite demek değildir.Yine diyorum bu tercih ve bütçe meselesidir.İsteyen istediği yerde aracına istediği bakımı onarımı yaptırır ancak özel servislerde Triger asla değiştirilmez sonucuna varmak yanlıştır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...