İçeriğe Yönlendir

Erkeklerin düğmeleri niçin sağdadır?

Emre Gülşen

Recommended Posts

Emre Gülşen

Hakikaten, niçin erkeklerin tüm giysilerinde düğmeler sağda, ilikler solda iken kadın giysilerinde tam tersidir?

İşte, insanların daha çok sağ ellerini kullanmalarından dolayı yerleşen bir alışkanlık daha. Sağ elini kullanan

bir insan için, sağdaki bir düğmeyi, soldaki bir iliğe geçirmek daha kolaydır. Bu nedenle de erkeklerin düğmeleri daima sağdadır.

Peki kadınların düğmeleri niçin solda? Kadınların çoğunluğu da, daha çok sağ ellerini kullanmıyor mu?

Giysilerde düğmelerin kullanılmaya başlanıldığı ilk zamanlarda, düğmeler hem çabuk kırılabiliyordu, hem de herkesin alamayacağı kadar pahalı idi. Düğme alabilecek zengin kadınlar da, uzun elbiselerini ancak hizmetçilerinin yardımı ile giyebiliyorlardı.

Hizmetçiler ise hanımlarının karşısında, onların düğmelerini, sağ ellerini kullanarak daha rahat ve daha hızlı ilikleyebiliyorlardı (tabii erkeklerin de daha hızlı çözdüklerini söylemeye gerek yok). Bu nedenlerle, terziler düğmeleri hizmetçinin sağına, hanımının ise soluna gelecek şekilde diker oldular. Günümüzde her kadın, kendi kendine giyinip soyunmasına rağmen bu adet değişmedi.

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin

eskiden hizmetçiler uğraşırmış, şimdilerde postmodern hizmetçi kocalar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Hüseyin Matur

Bizim gömlekler özel dikim. Bizim düğmeler solda. :)

Not: Yeni konuları yaladım yuttum sıra eskilere geldi.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur
(düzenlendi)

Bizde böyle hocam.. :)

Kefende sağ üstte olarak kapanır giysilerde de..

Edit:ekleme

tarihinde Hüseyin Matur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Kefende sağ üstte olarak kapanır giysilerde..

Öldükten sonra sağda olsa nolur solda olsa nolur . Solda olursa köprüye almıyorlarmı hocam :biggrin:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

beynin sağı youğun çalışırsa, sol el daha becerikli olur, yani konuşma merkezi ile alakalı :rofl:

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bizde böyle hocam.. :)

Kefende sağ üstte olarak kapanır giysilerde..

Konuyu hortlatmışsın bakımından şeyettim ben. ;) Hüseyin'im Matur'um. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Öldükten sonra sağda olsa nolur solda olsa nolur . Solda olursa köprüye almıyorlarmı hocam :biggrin:

Alıyorlar tabi. Ama ogs'den geçmek varken kgs beklemek niye. :)

Konuyu hortlatmışsın bakımından şeyettim ben. ;) Hüseyin'im Matur'um. :p

Anladım hocam, bende öyle aldım, eski defterleri açmasını severim. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Hüseyin be, senin resimde saçlar arkadan bağlı gibi duruyor. Öyle değil di mi? :crazy:

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Hüseyin Hocam, iyi hortlatmışsın konuyu. ogs-kgs esprisine bayıldım vallahi. :good1::bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

En iyisi fermuarlı gömlek diktirin :D sağ yada sol el farketmez. Açması kapaması kolay tek hareket.

Aç kapa artema gibi olur...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Hüseyin be, senin resimde saçlar arkadan bağlı gibi duruyor. Öyle değil di mi? :crazy:

Saçlar 3,5 numara. Önler biraz kellik baş göstermeye başladığı için (bir öğretmende daha var) 5,5. :)

Hüseyin Hocam, iyi hortlatmışsın konuyu. ogs-kgs esprisine bayıldım vallahi. :good1::bravo:

Gönül temiz olunca. :nazar:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...