İçeriğe Yönlendir

Kadran aydınlatması

Yasin Çelik

Recommended Posts

Yasin Çelik

arkadaşlar öncelikle merhaba !

aracım 2000 model focus 1,6 ot hb

aracımı yeni aldım 84,000 km de önceki sahibi bayanmış arabam orjinal herşeyi ile

şimdi sizlerden öğrenmek istediğim km saati (kadran) aydınlatmasından 1 tane ampul sanırım patlak

bu ampul forumda yazılanlara göre 3watt. fakat yanan tarafları çokta aydınlık değil ben bunların hepsini zaten toplam 3 adet var 5watt yapsam bi zararı olurmu .

malum ampuller kolay erişilebilecek yerde değiller ve ısınma erime ve yanma olursa sorun olucak bu yüzden bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum lütfen

bu arada ampuller dipsiz park ampulleriyle aynı saıyorum.ben kadranı henüz sökmedim çıkmacıya gidip oradan baktım ve tespitim bu umarım doğrudur bununla ilgilide bi yardım lütfen.

kusura bakmayı konu biraz uzun oldu :good1:))şimdiden herkese teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ampül tipleri farklıdır, zaten watı daha yüksek olanı yoktur, bulursanız da almayın.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Ampül tipleri farklıdır, zaten watı daha yüksek olanı yoktur, bulursanız da almayın.

çağlar bey cavabınıza teşekkürler ama şöyle bi durum var bu gün iki telliye gittim gitmişkende bu ampul olayını halledim dedim

şimdi bu park lambası ile aynı olan dipsiz ampullerde 5w 2w 1,2w mevcut ama 3w yokdiğer parklardanda daha küçük ampullerde ise 1,2 watt ve 2watt mevcut ampullerin hepsi aynı fakat wattlar değişik ama zaten ne olursa olsun 3 watt yok.

bende napıcamı şaşırdım

iki telli sanaii bölgesindeki tüm parçacılara nerdeyse baktım ama sonuç 3w ampul yok :(

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
www.ozyurek.org den bakabilirsiniz Mehmet bey de değiştirmişti.

baktım oradan ama ampul için yani modeli ile ilgili yeterli açıklama yok :(

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
3 watt Küçük dipsiz ampuldür...

sn mehmet özyürek cevabınız için çok teşekkür ederim zaten yazılarınız ve uygulamalarınızda bunu detaylı belirtmişsiniz bunun için çok teşekkürler

fakat piyasada yok malesef 3w ayrıca küçük dipsiz derken 2 çeşit küğçük dipsiz ampul var biri parklarınki ile aynı diğeri ise daha da ufak sanırım tofaş küllük ampulü şimdi benim sizden ricam ben 5wattlık ampul taksam olmazmı ?bunun cevabı

ayrıca olmazsa 3w ampul nereden temin ederim bilginiz var ise sevinirim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Parklarda kullanılan standart dipsizdir..

Tofaşlarınki 1,5 wattır...

Servislerden sormalısınz bu ampulü...

Piyasadakiler hep 1,5 W

5 watt bence olur ama.. Bir arkadaşımız ısının zarar verebilme ihtimalinden söz etmiş... Bunu da düşünmek gerekir...

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Parklarda kullanılan standart dipsizdir..

Tofaşlarınki 1,5 wattır...

Servislerden sormalısınz bu ampulü...

Piyasadakiler hep 1,5 W

5 watt bence olur ama.. Bir arkadaşımız ısının zarar verebilme ihtimalinden söz etmiş... Bunu da düşünmek gerekir...

işte bende tam bunu söylüyordum sn Mehmet bey.servisten sordum yok dediler istanbul ikitelli sanaii sitesine baktım hatta alt üst ettim orda da yok.bende dedim 5w takim.Ama bende ısının zarar vermesinden korkuyorum ve ayrıda bu linkdeki ampul kendi orj ampulünün aynısınmıdır http://www.turkticaret.net/Firma/247030/ir...2v.dipsiz.beyaz

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Linkteki bence standart dipsiz ampul.. yani park ampulü.. Göstergeye olmaz...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3W dışındaki ampüüler, bir zaman sonra zarar veriyor, örnekleri gözlenmiştir. Amerikancılara bakın derim.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Linkteki bence standart dipsiz ampul.. yani park ampulü.. Göstergeye olmaz...

peki sn mehmet bey bahse konu ampulün satıldığı herhangi bir web adresi mevcutmudur mümkünse ben oradan bakim artık.amam bu gün çıkmacıya gittim adam kadran getirdi ampulünü söktü sanki bana standart park ampulü gibi geldi ???

3W dışındaki ampüüler, bir zaman sonra zarar veriyor, örnekleri gözlenmiştir. Amerikancılara bakın derim.

sn çağlar bey çok teşekkür ederim cevabınıza işin açıkçası sanırım öncelikli problemim şu ki tam olarak ne aradığımı bilmiyorum :(

yani her nereye bakarsam bakim dipsiz ampul olarak piyasa şartlarında 2 adet boy var birtanesi hepimizin bildiği park ampulü diğeri ise onun yarısı kadar daha küçük ampul

küçük olanda değerler 1,2 w ve 2w mevcut ama o boyutun olacağını sanmam çünkü küçük en azından çıkmacıda yaptığım tesbite göre konuşuyorum.Diğeri ise standart park ampulü

eğer standar ampulü olursa onun 3w olanını bulabilirim.zaten başkada bir boyut altarnatifi yok .Ama sn mehmet bey standart park ampullerinin olmayacağını söylüyor?

şimdi kafam hepten karıştı :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Karışmasın...

Söktüm, gördüm...

Standart park ampulü değil...

küçük olan lazım size...

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Karışmasın...

Söktüm, gördüm...

Standart park ampulü değil...

küçük olan lazım size...

Sn.mehmet bey idda edemem tabikide benim bu gün kadran üzerinden sökülüpte bana gösterilen ampul standart park ampulunden farksız gibi duruyordu.ve 3 adet vardı diğer ikaz ışıkları için olansa küçük dipsizlerdendi

zaten piyasada kesinlikle başka noy altarnatifi yok

İşin tuhafı ben çok takıntılı bir kullanıcıyım bu ampul yüzünden arabayı değiştirmek istemem :(

ama 1 ampul beni soğutmaya başladı valla:) bulunmaz hint kumaşını bile bulabilirim ama bu ampulü bulamadım.:p:):p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sökün kadrandakini.. Elinize alın.. Bundan arıyorum diyin.. Daha ne diyim.. :(

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Sökün kadrandakini.. Elinize alın.. Bundan arıyorum diyin.. Daha ne diyim.. :(

mehmet bey haklısınız da diyelimki söktüm aldım elime gittim aramaya ama yokki:D

zaten piayasad olan iki boy var diyelimki (olmazya) küçük olan dipsiz bunda sorun 3w bulunamaması.

Diyelimki normal park gibi E bununda olmicanı siz söylüyorsunuz .

benim bundan anladığım bu standart dışı bi boyut o halde ve bu piyasada bulunmuyor.siz bulabiliyormusunuz bu ampulü?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben Nevşehir'de bulamamıştım..

1,5 W takmıştım.. :)

Ama benim Nevşehir'de bulamamam çok doğal, Ben Nevşehir'de bir spreyi bile bulamıyorum...

Siz İstanbul gibi bir fırsatlar şehrindesiniz..

Çağlar, amerikancılara bakın demiş.. Bide oralara bakın bakalım..

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Ben Nevşehir'de bulamamıştım..

1,5 W takmıştım.. :)

Ama benim Nevşehir'de bulamamam çok doğal, Ben Nevşehir'de bir spreyi bile bulamıyorum...

Siz İstanbul gibi bir fırsatlar şehrindesiniz..

Çağlar, amerikancılara bakın demiş.. Bide oralara bakın bakalım..

sanırım bu işin en çözümlenir noktası bi ampul alıcaz (uyacağına inandığımız) söküp bakacaz uydu uydu uymadı zaten patlak ampulu elimize alıp (dediğiniz gibi ) parçacıları tekrar dolaşıcaz bulduk bulduk bulamadık sağlık olsun dicaz

yardımlarınıza çok teşekkür ederim mehmet bey

Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

led aydınlatma yapmaya ne dersin? boşver 3w 5w ampulü.... bir süre sonra takıldığı yerin malzemesini bozuyor.geniş açılı lamba yuvasına uyumlu led lerle değiştirin derim

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
led aydınlatma yapmaya ne dersin? boşver 3w 5w ampulü.... bir süre sonra takıldığı yerin malzemesini bozuyor.geniş açılı lamba yuvasına uyumlu led lerle değiştirin derim

nasıl olur bilmemki yani bi yerlerde basit bir anlatımı vs varsa yapabilirim elbette ama bildiğim kadarıyla direkt 12v çalışan led yok :)

ama neden olmasın led de olur

Yorum bağlantısı
Ersin Karakaya

bence de hazır sökmüşken ve ampul bulamazken led takın derim. hem daha iyi aydınlatır hem ısınma riski yok!

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
bence de hazır sökmüşken ve ampul bulamazken led takın derim. hem daha iyi aydınlatır hem ısınma riski yok!

led olayına sıcak bakmıyor değilim ama sn mehmet bey boş verin dedi bunuda yabana atamam bize bi açıklarsa artı ve eksilerini hem ben hemde belki bir gün ihtiyaı olan arkadaşlarım aydınlanır

mehmet beyin tavsiyelerini yabana atmak istemem.Aynı şehirde yakın yerlerde olsaydı acayip beyin fırtınaları çıkartırdık diye düşünüorum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Led ile mevcut ışık dağılımını yakalamanız mümkün değil... Yapısı gereği odaksal ışık veriyor ledler...

Mevcut yapı da halojen ışığını dağıtacak şekilde dizayn edilmiş...

Bu işle focus göstergesinde led işi zor... Bence de başarısız olunur...

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)
Led ile mevcut ışık dağılımını yakalamanız mümkün değil... Yapısı gereği odaksal ışık veriyor ledler...

Mevcut yapı da halojen ışığını dağıtacak şekilde dizayn edilmiş...

Bu işle focus göstergesinde led işi zor... Bence de başarısız olunur...

burada "de" ayrı yazılır, doğru yazdığın için Türkçe adına teşekkür ederim, bu bir.

ikincisi "led işi zor, başarısız olunur demişsin". buna cevabım: görürsün sen! :nazar:

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...