İçeriğe Yönlendir

Yangın s&#246ndürücü tüp kontrolü

Ahmet Özay

Recommended Posts

Ahmet Özay

Arkadaşlar akşam eve geliş yolculuğunda kırmızı ışıkta beklerken yan şeridimde bulunan Doğan marka aracın motor kısmı alev almaya başladı.Araç şöförü hemen indi millete yangın söndürücü için yalvarıyor.Bende aracımı kenara çektim ve bagajdan tüpü alarak yangını söndürdüm.Arkadaşlar gerçekten yangın tüpü hiç olur olmadık zamanda çok acil ihtiyacınız oluyor.Bu sebeple herkesten ricam yangın tüpünü araçta bulundurun ve doluluğunu kontrol edin.Allah kimsenin başına bu gibi durumda zorda bırakmasın.Kazasız günler....

Yorum bağlantısı
Ahmet Özay

Aracınız için en uygun ve kolay erişebileceğiniz yerde olmalı.Mesela benim bagajda fileli kısımda duruyordu daha düne kadar.Tekrar doldurulabiliyormuş.En kısa zamanda dolduracağım.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

benimkinde ibresi boş u gösteriyor. Hiç kullanılmadığı halde bitiyormu bunlar kendi kendine yoksa ibresimi bozulmuştur ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Cumartesi günü Kayseriye giderken baktım alakasız bir yerde trafik tıkanmış... Geçişe izin vermiyorlar..

Parkettim indim arabadan... Zaten dumanlar gönüyordu...

Biraz ilerledim ve şunu gördüm...

photo0015.jpg

İlk müdahale edenle konuştum.. araçta yangın söndürücü yokmuş.. Sonradan gelenlerinki de yeterli olmamış... Gözümüzün önünde polo yandı bitti kül oldu...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence normal şartlarda 1kg lik bir tüp yeterli değil.Ama yasal olarak yeterli sayılıyor.Zaten 1 kg yetersiz birde 8-10 ay kullanılmadığında zaten yarıya düşüyor veya basıncı azalıyor.Bunu gözönüne almak şart.Başımıza gelmediği için belki bilemiyoruz ama gözgöre göre aracımızın yanışını seyretmek herhalde çok kötü olurdu.Allah kimsenin başına vermesin..Karayollarımızda belli noktalarda ilkyardım sandıkları falan olsa ne güzel olurdu..Tabii bunlar insan olana.Bizim millet bunları çalar satardı o ayrı bişey :)

Yorum bağlantısı
Mazhar Uzun
Kendi kendine bitiyor, 1- 1,5 senede bir doldurmak gerekli...

yanlış altı ayda bir içersini degiştireceksin,altı ayı geçen tüplerin içersindeki kimyasalın söndürme özelliği fazla kalmıyor, 1 kğ tüp içi 7,5 tl dolduruluyor.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
yanlış altı ayda bir içersini degiştireceksin,altı ayı geçen tüplerin içersindeki kimyasalın söndürme özelliği fazla kalmıyor, 1 kğ tüp içi 7,5 tl dolduruluyor.

bu dolum işlemlerini kimler yapıyor

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Bugün okuldan dönerken(otobüsle) camdan dışarıyı izliyordum. Okuldan bi arkadaşımın yanımızdan silme derece yakın geçip gittiğini gördüm. Tam "-zıbıdı yine makas atıyor" demeye kalmadı,otobüs çok ani bi frenle durdu. Herkes diğer tarafın camlarına üşüştü. Ben de bi merak bakayım dedim.

Bizim eleman bariyerlerden atlayıp ters dönmüş,ortalık toz duman. Zar zor şöföre kapıyı açtırıp indim. Millet başına toplandı arabanın,ortalığı feci bi gaz kokusu aldı. Apar topar kutup başını söktüm(daha doğrusu kopardım). Milleti uzaklaştırmak için bağırdıkça insanlar arabanın etrafında birikmeye başladı. Bizim arkadaşı(Merter) arabanın içinden iki kişiyle çıkarıp kaldırıma oturttuk. Ama insanları bi türlü uzaklaştıramadık. En sonunda "-araba tüplü,birazdan havaya uçacaz hepimiz diye bağrınca",ortalıkta in cin top atar oldu. O an bi yerden alev alsak nolurdu bilmiyorum.

Sevindirici şeyse,hem arkadaşa bişey olmadan arabadan çıkmış olması hem de (nasıl olduysa artık)112 Ambulansının olay yerine 7-8 dk içinde ulaşmış olması.

Olayın verdiği heyecanla fotoğraf felan çekemedim. Zaten ambulansla aynı anda polis de olay yerine ulaşınca,bizi hemen yoldan uzaklaştırdı. Malum konya yolu gibi pis bi yolda 20-25 kişilik bi topluluk ciddi tehlike.

Her araçta faal durumda yangın söndürücü şart.Tüvtürk bi çok bakımdan iyi oldu bu yüzden. Umarım böyle devam ederler. Adamakıllı şeyleri kontrol ederler.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

her araçta yangın söndürücü olması konusu güzelde ,muayeneden muayeneye gösterilen yangın söndürücüler ne durumda gerçekten doğru söndürülme yapılsa dahi işlevselliği nasıl.kimyevi toz olan söndürücülere kireç tozu basıp satan o kadar çok firma varki.

birde şu konu önemli,araçın tipine göre kaç kg lık söndürücümüz var.

normal bir binek araç için en az 2 kg tüp gerekli,kamyon ,kamyonet tipi araçlar için 6 kg tüpe ihtiyaç var.

muayene istasyonlarında 1/2 kg tüpe uygun raporu veren sistemde hatalı.

Yorum bağlantısı
Abdullah Ercan

Kesinlikle çok önemli ve dikkat edilecek bir husus. Herkes bu konuda duyarlı olmalı.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
patlama derken ? kaput acilip surucu camini kapatmasin sonra ?

benim bildiğim bu yangın topları 125 C derece patlıyor. etrafına yangın söndürücü köpüğü salıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yangın söndürücümü yeniden doldurtayım diye gittim sanayiye..

Bozulmuş dolduramadılar..

Yenisini aldım.. 20 lira...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
patlama ne siddette olusuyor ? kaputu kaldirma ihtimali var mi ?

balon gibi bir şey ısınıca balon patlayıp içindeki madde dışa çıkıyor diye biliyorum yani kaputu kaldıracak bir patlama değil

Yorum bağlantısı
Ahmet Özay

İyide bu balon dediğiniz şey nasıldır bilmiyorum ama; mesela şu yönden bakmak lazım.Farzedin araç hararet yaptı ve siz farkına varmadınız.Kaput sıcaklığı 125 derece olduğunda ne olacak? yoksa patlar mı?...Bence balonun patlama sıcaklığı biraz daha yüksektir.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
İyide bu balon dediğiniz şey nasıldır bilmiyorum ama; mesela şu yönden bakmak lazım.Farzedin araç hararet yaptı ve siz farkına varmadınız.Kaput sıcaklığı 125 derece olduğunda ne olacak? yoksa patlar mı?...Bence balonun patlama sıcaklığı biraz daha yüksektir.

125 derceye kadar bence kaputunun iç sıcaklığının olması mümkün değil.

patlama şiddetini bilmiyorum ama bu link te solda ufak bir demo var bir bakın isterseniz bana kaputa bir zarar vermez gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Derdim kaputa zarar vermesi degil zaten, araba yanarken kaputa zarar gelmis kim dusunur, derdim surus sirasinda bu olay olusurda kaput acilirsa onumu goremem, o zaman ne yaparim nasil yaparim....

inceleyeyim ben bunu.

bende diyorum neden kaputa bu kadar taktı :bravo:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arada bir bilgi.. :

Yangın tüplerinin içindeki madde toz ise 2 yıl tazelemeye gerek yokmuş..

Karbondioksit ise 6 ayda bir tazelemek gerekiyormuş...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Arkadaşlar akşam eve geliş yolculuğunda kırmızı ışıkta beklerken yan şeridimde bulunan Doğan marka aracın motor kısmı alev almaya başladı.Araç şöförü hemen indi millete yangın söndürücü için yalvarıyor.Bende aracımı kenara çektim ve bagajdan tüpü alarak yangını söndürdüm.Arkadaşlar gerçekten yangın tüpü hiç olur olmadık zamanda çok acil ihtiyacınız oluyor.Bu sebeple herkesten ricam yangın tüpünü araçta bulundurun ve doluluğunu kontrol edin.Allah kimsenin başına bu gibi durumda zorda bırakmasın.Kazasız günler....

Tebrik ederim, mümkünse bagajınızdaki tüp ne marka? Hangi seviye (A-B-C), kaç kg, hatta fotoğrafı var ise çok faydalı olur. Derhal bu markadan alınması yararlı olacak.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Yeni bir konu açacaktım ama buraya yazmak daha mantıklı. Geçen hafta Oto Deva'da aracın bakımını yaptık. Bakım sırasında aslında daha önceden de aklımı karıştıran birşey dikkatimi çekti. "Ulan" dedim kendi kendime, "aracın her türlü eksiğini, yağını suyunu kontrol ediyoruz, düşünüyoruz da kendi canımızı hiç takmıyoruz."

Demek istediğim benim mondinin bagaja en fazla kaç kg'lik tüp koyabilirim? Biraz araştırdım tüplerle ilgili olarak hiç bir yerde ebat bulamadım. Bagajda sol tarafta geyet geniş bir boşluk var. Eğer varsa ince uzun olanlardan değil de daha kısa ve tombul olanlar bir tane oraya monte edilebilir. Yanda tarafta tüpü asacak bir yer yok gibi ama zemin destekli bir askılık yapılabilir diye düşünüyorum. Ayrıca şu an bende olan 1 kg'lik tüpü araç içinde nereye koyabilirim/monte edebilirim? Son bir soru daha tüp dolumu nerede yapılır?

Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim?

Not: Düzeltme nedini imla hatalarıdır.

tarihinde Mahmut Y?ld?z tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Valla yoldan rastgele 10 araç çevirseniz yarısında yangın söndürücü çıkar ancak bu çıkanlarında kaçı dolu çıkar orasını bilmem gerçekten önemli bir mevzu benim bildiğim yeni dolum yapılan söndürücünün 6 ay ömrü varmış süre dolunca tekrar dolum yapılması gerekiyormuş tabi bunuda dolum yapan şirketlerden temin ederiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Son bir soru daha tüp dolumu nerede yapılır?

Sanayilerde bunların dolumlarını yapanlar var.. Yani böyle bir meslek, böyle bir sektör var..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

babamin sirketinde eskiden bu tip dolum firmasinda calisan bi cocuk var. Bir cok defa ucuz olsun diye tebesir kirec ve tugla tozlari koymuslar. Caninizi dusunuyorsaniz cok bilindik disindakileri sakin almayin...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...