İçeriğe Yönlendir

Cam Filmler Ölüm Saçıyor.

Levent Erdoğan

Recommended Posts

Nuri Başer

şimdi ben de bunu okuyordum hatta paylaşmayı düşünüp linki kopyalamıştım ki konuyu gördüm.. :nazar:

Yorum bağlantısı
Levent Erdoğan

Liktende anlaşılacağı üzere, film camın dağılmasını engelliyor. Büyük kazalarda araç içindekilere zarar verebilir. Bende taktırmayı düşünüyordum ama bu haberden sonra vazgeçtim.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Camın dağılmaması bazen de iyi bir özellik ama.. Yaralanmaları engeller..

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
Yasak gerekçesi tam olarak nedir bunu bilmek lazım saydam güvenlik filmi yasak mı değil mi ?

saydam sa bir problem yok abi siyah filmin yasağı can güvenliğinden çok asayiş için . arabaların içinde kim var kim yok diye yasaklanmış olması lazım.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Askeriyenin çok güzel bir lafı vardır,

Önce emniyet sonra hareket.

Asayiş işi bana mantıksız geliyor kapalı kasa araçlar var sonuçta. Ön camda film yok ise içerisi gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
Askeriyenin çok güzel bir lafı vardır,

Önce emniyet sonra hareket.

Asayiş işi bana mantıksız geliyor kapalı kasa araçlar var sonuçta. Ön camda film yok ise içerisi gözüküyor.

abi doğru diyosun aslında ama gel görki polis arkadaşlarımıza durumu anlatmak zor oluyo :) zincirli kuyuda honda ile giderken polis durdurdu indim arabadan gel dedi koluma girdi hondanın arka kapısına yanaştık cama bak dedi ne görüyosun ? dedim kilolu görünüyoruz moralim bozuldu . bi kötü haberim daha var dedi söyleme dediysemde ceza keseceğim dedi memleket muhabbetinden sonra hemşeri olduğumuzu öğrendim ve usul usul oradan ayrıldım :D

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

%70 geçirgenlik sınırı var yasaya göre.. yani taktığınız film %30 dan fazla geçirgenlik kısıtlıyorsa sıkıntı var.. he nasıl ölçüyorlar diye sorarsanız ben de merak ediyorum bu sorunun cevabını :D

Yorum bağlantısı
Yılmaz Tuğluk

iyi yanlarıda veya hayat kurtardığıda oluyordur flimlerin. örneğin kaza anında yan camdan fırlayıp yola savrulan yada yan camdan belden yukarısı cıkıp aracın altında kalan olayları görüyoruz. bunlarıda belirmeleri gerekirdi!

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

şimdiki filimler allahtan en açık şekilde bide focus un önden görünümü efendi olunca uygulamalardan rahatça geçiyorum.

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

fılm hıkayesının sonu yok arkadaşlar.bence; kaza anında camın tuzbuz olup gozume kaçması korkutucu,ama fılm varsa dagılmıyor,ayrıca perde acar gıbı camı acabılıyorsunuz. sıze bır etkısı olmuyor hapsetmiyor! ancak çok koyu cam fılmlerıne ben sahsen karsıyım. bır dıger konu da bır cok ust sınıf aracın ön camında dagılmayı önlemek için koruyucu tabaka zaten kullanılıyor.. yanı bu hıkayenın sonu yoook :D

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Mevzuata göre %70 felan diye bişey yok. Camda saydam,mavi,kırmızı,siyah hiç farketmez,her türlü camın dağılmasını engelleyecek film yasak.

Yorum bağlantısı
Furkan Esgin

Ya yasak ama daha geçen hafta arkadaşım 99 avensis marka aracını muayeneye götürdü.Arka camlar çok koyu film vardı 2 numara galiba ön camlardada 1 numara biraz daha açıktı.Yalnız camlara genel olarak o kadar koyu ki aracın içindekileri görmek çok çok zor ve tuv türk bu aracı muayeneden geçirdi ve farlardada xenon vardı çakma olanlardanDemek istedğim şu ki bu kurum neden muayeneden geçiriyor bu araçları sorada polisle neden uğraşıyoruz yasalara aykırı davranan tuv türk firması oluyo bu durumda.. :D

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
Ya yasak ama daha geçen hafta arkadaşım 99 avensis marka aracını muayeneye götürdü.Arka camlar çok koyu film vardı 2 numara galiba ön camlardada 1 numara biraz daha açıktı.Yalnız camlara genel olarak o kadar koyu ki aracın içindekileri görmek çok çok zor ve tuv türk bu aracı muayeneden geçirdi ve farlardada xenon vardı çakma olanlardanDemek istedğim şu ki bu kurum neden muayeneden geçiriyor bu araçları sorada polisle neden uğraşıyoruz yasalara aykırı davranan tuv türk firması oluyo bu durumda.. :D

aslında olmuyor vatadandaşın tepkisi sonucu yukarıdan yeni karar gelmiş muayene istasyonlarına bazı şeyleri görmezden gelindiye xenon lara ve film lere hafif kusur yazıyorlar .

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Hafif kusur verilmiştir araca. Hafif kusur:aracın muayenesine engel teşkil etmeyecek problemlerinin olması halinde verilen rapor türü.

Aslında Hafif kusur,ağır kusur ve Emniyetsiz sınıflandırmasında cam filmleri emniyetsiz sayılması lazım. LPG li bi araçla uzun boş bi yolda takla attığınızı düşünün,etrafta sizi araç içinden çıkaracak kimse olmasın;o gaz alev almasa bile 5 dk içinde araçtaki herkesi bayıltacaktır. Araç içinden güvenlik filmi yüzünden çıkamamak trajikomik olur. Bi iş yapıyorlarsa tam yapmaları lazım. Ya tamamen serbest bırak,herkes kendinden meshuldür de,ya da tamamen yasakla.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Esgin

Yani bencede yasak olsun ozaman sonuçta karartabilinen camlar var.İllaki siyah yapılmak isteniyorsa camlar.

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
(düzenlendi)
Mevzuata göre %70 felan diye bişey yok. Camda saydam,mavi,kırmızı,siyah hiç farketmez,her türlü camın dağılmasını engelleyecek film yasak.

İçişleri bakanlığından Emniyet Müdürlüklerine gönderilen genelgeye göre..

"R43 Regülasyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70'in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Sanayi ve Ticaret Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların "E" veya "e" işaretinin yanında "V" sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır. Bu itibarla, araçlarda bulunan renkli camların yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir."

Filmli camlar da bu tarif kapsamındadır fakat yasal yetersizlikler sebebiyle kimsenin haberi yok.. umarım yeni düzenlemeler ile açıklığa kavuşur..

bence yok demeden önce biraz araştır.. ;)

tarihinde Nuri Ba?er tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)
R43 Regülasyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70'in altında ise

Sen de dikkatli oku abicim. Film felan demiyor. Cam diyor. Renkli camla film farklı şeylerdir. Adam sana %30 kırabilen film çekebilirsin demiyor. Eğer emniyet sebebiyle cam değiştirdiysen,bu cam da renkliyse %70 geçirgen olması gerekli diyor. Cam'a her türlü film uygulması yasak.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer
(düzenlendi)

Cihancım düzenledim.. filmli camlarda dahil.. dediğim gibi film yaptırıp onay alırsan problem yok.. olay tamamen görüşün önlenmesi ile ilgili..

tarihinde Nuri Ba?er tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Genelgede, daha sonra şu uyarılar yapıldı: “Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63’ncü maddesinde; “taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” hükümleri bulunmakta olup, yukarıda belirtilen hükümlere uymadığı tespit edilen araçlar hakkında, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 30. maddesi doğrultusunda gerekli yasal işlemler yapılacaktır.”
Yorum bağlantısı
Nuri Başer

;) renkli cam yada film diyor ama genelgede yönetmeliğe uygun onay alınmış camlar yasal çerçevede kabul ediliyor..

Neyse boşver Cihan.. uzadı gitti.. inşallah bi düzenleme yapılır..

yemek saati.. herkese afiyet olsun..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Sonuç olarak camları karartmak daha mantıklı ve yapılması gereken bir işlem olsa gerek.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Genelge güzel ama camın geçirgenliğinden bahsedilmiş, yani üstüne herhangi birşey yapışmamış bir camdan bahsediliyor olmasın sakın?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...