İçeriğe Yönlendir

Ava meraklı arkadaşlar var mı?

Alkan Özdemir

Recommended Posts

Alkan Özdemir

herkese merhaba...

yeni merakım avcılık zaten balık avına mubtelayım ama kara avcılıgına merak saldım bu ara tabı şimdilik amatörce başladım

ilk önce bi tüfek alıyorum ,ruhsata başvurdum 5 günde alacam galiba ruhsatı ama tüfek seçimi konuşunda çok kararsız kaldım(acemilik işte)bana yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum

herkese selamlar...

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Sarsılmaz Concorde. :D

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alkan Özdemir

cihan bey tavsiyenize teşekkürler

araştırıyorum şu an

yerli tüeklerde herkes sarsılmaz yada huğlu diyo galiba bunlardan birini alacam

başka bi sıkıntım ise otomatikmi süperpozemi

av için ideali sp imiş ama genel amaçlı olarak otomatık daha iyi diyolar

bide otomotikte 4+1 mi yoksa 8+1 mi daha kullanışlıdır acaba

Yorum bağlantısı
Kurtuluş Karatay

1. bütçe ne kadar?

2. ne tür avda kullanacaksınız?

3 avcılık kursuna gittiniz mi?(gitmeden avlanma belgesi alamaz bohçacı olursunuz) , bu belge olmadan da yıllık avlanma pulunu alamazsınız, tezkere(ruhsat) ile av yapamazsınız

4. ülkemizde otomatik tüfeklerde 2+1 e müsaade vardır, tüfek isterse 10 hazneli olsun daha fazlasını koyamazsınız, cezası ağırdır, boşu boşuna 8 liye falan para vermeyin ,boşuna ağırlık yapar

ilk 2 soruya vereceğiniz soruya göre size net tavsiyelerde bulunabilirim

Yorum bağlantısı
Emrah Musalli

marka olarak huğlu, odel olarak ise poze tüm ihtiyaçlarınızı karşılar ve sizi hiç olmaz. illa otomatik isterseniz 8+1 olsun. eskiden ben de meraklıydım av işine ama son 2 yılda aşırı çevreci olmaya başladığım için gitmiyorum. canlıyken daha güzel oluyor. burda keklikler yanımda oyun oynuyorlar tek tüfek atmak istemiyorum artık. çok yufka yürekli oldum yani :D

Yorum bağlantısı
İsmail Doğan

bence eğer av ruhsatı aldınızsa veya profesyonel olarak yapacaksanız yani bu merakınızın yoğunluğuna bağlı bi mke ye girip bakın derim

internetten arastırın

orta hallı bi yivli tüfek alın

2000 dolara bile güzel modeller var 2000 -12000 dolar civarı alabilirsiniz

dürbün olayınıda güzel bi sekilde kapatırsanız lazer ölçümlü odaklamalı dürbünler mevcut

güzel bi avcı çıkar meydana

tek kırma çift kırma otomatik ler filan bıldırcın kus avına yöneliktir

tabiki siz avınıza göre merakınıza göre tüfek secimi yapacaksınız

bana söyleyin size modeller önerecem yivlimi yivsizmi ona bi karar verin bence

Yorum bağlantısı
Metin Serin

O merak bende de başladı.P tesi başlıyorum kursa :D Sonradaaa...Korkun ben şişeler kutular uçamayan kaçamayan tüm hedefler :rofl:

Yorum bağlantısı
Rahim Sarı

Avcılık yapacaksanız çifte ya da s.p. alın. Boş arazide de atarım arada ava da çıkarım diyorsanız 4+1 otomatik. peşpeşe saydırırım havam olur gibi bir havada iseniz 8li otomatik alın. Tümüne sahip olmuş 25 yıllık bir avcı olarak elimde bir tek süperpoze bıraktım. İçimde klasik sevdası olarak hala bir çifte özlemi vardır, fakat otomatikleri aklıma bile getirmiyorum. Silah için çok paralar vermenize gerek yok. Yerli üretimde çifte ve s.p de Huğlu, Yıldız ve tüm Konya yapımı tüfekleri sırasıyla öneririrm. 700 ila 1000 tl arası bir fiyata iyi bir sıfır yerli tüfek alırsınız. Ankara'da iseniz Dışkapıda Yıba çarşısının karşısında İMAR Ticareti tavsiye ederim. İyi bir alışveriş yaparsınız.

Yorum bağlantısı
Serkan Çok
1. bütçe ne kadar?

3 avcılık kursuna gittiniz mi?(gitmeden avlanma belgesi alamaz bohçacı olursunuz) , bu belge olmadan da yıllık avlanma pulunu alamazsınız, tezkere(ruhsat) ile av yapamazsınız

4. ülkemizde otomatik tüfeklerde 2+1 e müsaade vardır, tüfek isterse 10 hazneli olsun daha fazlasını koyamazsınız, cezası ağırdır, boşu boşuna 8 liye falan para vermeyin ,boşuna ağırlık yapar

güzel bir açılım

av ile uğraşmak isteyen arkadaşlar 2.1.3 sıralamasıyla yanıtlarsa elimden geldiğince yanıtlarım.

örn.bende ata slug var yarı otomatik domuz ve geyik için tabii türkiyede geyik pahalı bir spor

ne avlamak istiyorsun ona göre başlayalım derim.

saygılarımla

bence eğer av ruhsatı aldınızsa veya profesyonel olarak yapacaksanız yani bu merakınızın yoğunluğuna bağlı bi mke ye girip bakın derim

internetten arastırın

orta hallı bi yivli tüfek alın

2000 dolara bile güzel modeller var 2000 -12000 dolar civarı alabilirsiniz

dürbün olayınıda güzel bi sekilde kapatırsanız lazer ölçümlü odaklamalı dürbünler mevcut

güzel bi avcı çıkar meydana

tek kırma çift kırma otomatik ler filan bıldırcın kus avına yöneliktir

tabiki siz avınıza göre merakınıza göre tüfek secimi yapacaksınız

bana söyleyin size modeller önerecem yivlimi yivsizmi ona bi karar verin bence

ismail bey merhaba

türkiyed yivli av tüfeği satışı yasak eğer izin verildi ve ben kaçırdıysam :D

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Meşhur av hikayelerini forumda da dinleyeceğiz demekki.. :D

"Beş aslan üstüme doru geliyordu, tam onları haklamışken karşımda sekiz ayı.." :p

Yorum bağlantısı
Serkan Çok
[quote name='Serkan Çok' date='06.06.09 - 00:43' post='706085'

ismail bey merhaba

türkiyed yivli av tüfeği satışı yasak eğer izin verildi ve ben kaçırdıysam :blush:

hayır değil babamda var kaç yıldır.m1 mermisi atıyor.fakat vergisi fazla.

işte araştımadan arkadaşların sözüyle malzeme aldık

şimdi yeniden başvuracağım hepsine.

canım çok sıkıldı şimdi.

bilgi için teşekkürler.

sygılarımla

Yorum bağlantısı
Meşhur av hikayelerini forumda da dinleyeceğiz demekki.. :blush:

"Beş aslan üstüme doru geliyordu, tam onları haklamışken karşımda sekiz ayı.." ;)

Abi harikasın :rofl::rofl::rofl:

Yorum bağlantısı
Alkan Özdemir
1. bütçe ne kadar?

merhaba

bütçem 900-1000 arası,ava kanatlılarla başlamamı tavsiye ettiler galıba öyle olacak

aklımda ise huğlunun veya sarsılmazın süperpozeleri var ama fiyatları biraz fazla geldi

bi kaç arkadaş otomatık al dedi ama galıba onlarda sp göre fazla arıza veriyomuş

en son huglu 601 ga modeline baktım güzel bi tüfek gibi geldi 4+1

bazı arkadaşlarda huğlunun yurtdışına verdiği tüfekleri iç piyasaya sürmediğini daha düşük kaliteli tüfekleri iç piyasada sattığını söylüyo.

ayrıca avın yanında arazide hedefe atış yaparım gibime geliyo(hatta daha fazla bunu yaparım galiba) o yüzden otomatik ön planda biraz daha

ama tavsiyeleriniz ve tecrübelerinizle karar vericem

yardımınıza çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Alkan Özdemir
güzel bir açılım

av ile uğraşmak isteyen arkadaşlar 2.1.3 sıralamasıyla yanıtlarsa elimden geldiğince yanıtlarım.

örn.bende ata slug var yarı otomatik domuz ve geyik için tabii türkiyede geyik pahalı bir spor

saygılarımla

ismail bey merhaba

türkiyed yivli av tüfeği satışı yasak eğer izin verildi ve ben kaçırdıysam :blush:

merhaba

av teskeresi için başvurumuda yaptım.bi kursa tabi tutuyolar daha sonra belge alınıyo galiba

inşallah krsuda bitirip belgemine alıcam.

ama merak ettiğim ava gitmeyecek olsak bu belgeyi almaya gerek varmı.

mesela ormanlık bi arazide atış yapıyoruz ve jandarma geldi nasıl ikna olurkı avda olmadığıma

illaki sorun çıkar diye düşünüyorum

meskun mahal dışında atış yapabilirim ama bi ormanda bunu yaptığıma görevlileri inandırmak için uğrşacagıma av teskeremine alır tedbirli olurum diye düşündüm

ögrendiğim kadarıyla bu kurs üçreti ve harcıda fazla masraflı degilmiş.

bide tüfek aldıktan sonra beş sene taşıma ruhsatı oluyo sonra yenilemek gerekiyomuş

bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

eger yenilenmezse tüfek bulundurmaya düşüyomuş galiba

Yorum bağlantısı
İsmail Doğan
güzel bir açılım

saygılarımla

ismail bey merhaba

türkiyed yivli av tüfeği satışı yasak eğer izin verildi ve ben kaçırdıysam :rofl:

yasak değil :blush:

kaç tane avcıya aldık sauverden getirttik bilmesem niye yazayım ;)

neyse gelelim tüfek çesitlerine:)

kanatlı avı ilen baslıcaksan

sarsılmaz grubundan concordenin sport,lx,l(800-1100 tl ) arasıydı

delüks var bide ama pahalıdır o büyük ihtimal

camo modeli var 800 tl gibiydi en son

en ucuz modeli ise bildiğim kadarıyla boeing di 700 tl bile değildi

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

merhaba alkan bey biz iki sene önce sa-ka marka otomatik tüfek aldık kırma dipçikli gerçekten muhteşem bi makine 2 sene boyunca ciddi şekilde fişek atıldı ve herhangi bi sorunla karşılaşmadık 600tl ye almıştık şuanki fiyatını bilmiyorum tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Kurtuluş Karatay

Alkan bey

av teskeresi kırsal alanda sadece bulundurma ruhsatı muamelesi görür ve avlanma belgeniz olmadığından jandarmayı da ormancıyıda ikna edemez ceza yersiniz, avlanma belgenizi kursa giderek mutlaka alınız, avlanma belgenizi aldığınız anda vergi mükellefi haline gelirsiniz, hersene( bu yıl 85 tl gibiydi)avlanma harcınızı yatırmak zorundasınız, yoksa vergi borçlusu haline gelirsiniz, bitmedi , ruhsat var-avlanma belgeniz var-harcınızı yatırdınız, her yıl avlanma pulu almak zorundasınız, artık yasal zamanda ve limitler dahilinde ava gidebilirsiniz(acemisiniz;gerek av bulma-vurma ve de emniyet açısından tecrübeli arkadaş bulmalısınız..bu konuda çok güzel bilgileri paylaşan siteler var ,bir göz atın kesinlikle faydalı olaaktırTIKLA

tüfek olarak 12 çap-66/71 namlu-mobil şoklu magnum yataklı bir yerli SP işinizi görecektir.marka olaraksa sarsılmaz-yıldız-huğlu-ata derim, bütçenize hangisi uyarsa, hepside kendini kanıtlamış modellerdir, model seçerkende bayiye gidiyorsunuz, beğendiğiniz modeli omuzluyorsunuz, gerek nişan hattı gerekse omuzlama açısından size rahat gelen silahı alıyorsunuz :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

İşe sondan başlamayın..Bırakın bilmem kaç bin dolarlık tüfekleri,onları profesyonelleştiğinizde daha büyük ve masraflı av yapacağınız zaman alırsınız..Gerekli yasal zorunlulukları tamamladığınızda,kendinize mutlaka usta bir avcı arkadaş edinin,sonrasını öğreneceksiniz zaten..Alacağınız tüfek ise,bütçenize ve ilk başlamaya uygun olarak Üzümlü veya Huğlu nun çiftesi yada poze sidir..Av sporunda otomatik tüfek asla kullanılmaz..Yivli tüfekleride boşverin,çulluk,bıldırcın veya tavşan vurmadan geyik mi vuracaksınız,işe tabandan başlayacaksınız istediğiniz yerde duracaksınız,eğer başarı elde ederseniz bir kademe daha yükselirsiniz,aynı iş hayatında olduğu gibi, işi diplamanız değil tecrübeniz bitirir..Bu arada av benim için vazgeçilmez bir hobidir..İlk tüfeğimi 14 yaşındayken Babam almıştı,o gün bu gündür çok değişik yerlerde avlanırım,sizide aramızda görmekten mutluluk duyar ve böyle bir hobiye merakınızdan dolayı tebrik ederim...

Yorum bağlantısı
Ömer Salih Yetgil

Yivli tüfek satışı yasak olmasa bile prosedürü oldukça uzun, yorucu ve masraflı diye biliyorum. Her sene yüksek miktarda vergileri olduğunu okumuştum. Kaldı ki kanatlı avı için yivli bir silaha zaten gerek yok. Ama uzak mesafelerden dürbünle çok zevkli hedef atışı yapılır.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

İşte benim mekan ya.Süper poze olsun taştan topraktan olsun.Tabi dedemin dolma düfeği de dehşet onun yeri de ayrı :nazar:

Domuz avı süper oluyor gitmeyenler varsa bi denesin.Tabiki önceden domuz avı yapmış bir ekiple.Emniyet önemli.Zevk alacağız derken, dert almayalım.. :D

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ayhan Uzun

Benimde Saka marka bir pozem vardı. Hiç problem yaşamamıştım. Uçar avına gidiyordum. 2 yıl oldu bırakalı. Ama bazen de aramıyor değilim. Doğayla içiçe olup, o meşhur av geyiklerini konuşmayıda çok özledim.

Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Pompalı yada otomatik olmasın mümkünse...Olursa da takozsuz kullanmayın...Hayvana şns tanımayan silahlar av silahı olarak kullanılmamalı...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ava meraklı olan arkadaşlar biraz daha dikkatli olsunlar 3 gün önce beden eğitimi öğretmeni bir arkadaşımız domuz kurşunu ile kendi ayağını vurdu.Sonuç ... yarın gata da ayağı kesilecek. lütfen azami dikkat.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...