İçeriğe Yönlendir

Arkadaşlar EGR Valfini İptal Ettirdim.

Ahmet Özay

Recommended Posts

Ahmet Özay

Arkadaşlar merhaba;

Bir Hafta önce EGR valfini emme manifoltuna bağlanan boruya kör bir conta takılarak iptal ettirdim.Bence herkesin iptal ettirmesini tavsiye ederim.araç çok değişiyor.Kısaca özetleyeyim.(Tabiki benim aracımda olan değişiklikler bunlar her araçta olur diyemem.)

1. Önceden araca bi anda yüklendiğim zaman baya bir kara duman atardı.EGR iptalinden sonra kara duman atma olayı tamamen kesildi.

2. Önceden sürekli uzun süre uslu uslu yani 5. viteste 2.000 devir civarında yani hız 95-100 KM civarında seyir halinde iken, sanki mazotta pislik varmış gibi 2 saniye silkeleme yapardı o kesildi.

3. Alt devirlerde 1.000 - 2.500 devir arası gaz tepkileri çok süper oldu.

4. Gerçekten aracımda bunu rahatlıkla fark ettim, kalkışı süper oldu.Önceden inanın kalkışlarda stop eden araç hiç gaz vermeden hemen kalkış yapıyor.

5. En güzeli ise emme manifoltuna eksoz gazı giremeyeceği için motorunuz uzun ömürlü ve emme manifoltunuz kurum bağlamayacaktır.

EGR valfinin sensör kabloları bağlı olduğu için hiçbir şekilde araç hata yazmıyor.Çünkü sadece EGR valfi ile emme manifoltunun bağlantı noktasına kör conta bağlandı.Arkadaşlar bir haftadır EGR iptal edilmiş hali ile kullanıyorum arabamı ve araçtaki değişiklikleri sizinle paylaşmak istedim.Bana sorarsanız iptal ettirin.

Herkese kazasız günler...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Öyle kamyonlar varki 1 günde cevreyi nekadar kirlettiğine bakarsak siz aracınızın egr iptali ila 10 ayda okadar kirletemessiniz.

Keşke bunlara tüm Türkiye dikkat etse. Derelerden su yerine kimyasal atıklar akıyor.

Yorum bağlantısı
Guest Fevzi G

peki ne diye koymuşlar ki.arkadaşım aracımız zaten hız için üretilmiş bir araç değil ki.eğer hızlanmak ve sürat istiyorsanız değişk araç almalıydınız. o dediklerinizi be normal sürüşte hiç de görmedim.aracımız zorlamam. bir ya da iki defa otobanda sürat amaçlı baltığımda xxx gördüm bir daha da denemedim.gideceği o kadar herhal. fabrika çıkışı öyle olsaydı anlardım ama yapanların vardır bir düşüncesi diye düşüüyorum.

Yorum bağlantısı
Abdullah Ercan
(düzenlendi)
Öyle kamyonlar varki 1 günde cevreyi nekadar kirlettiğine bakarsak siz aracınızın egr iptali ila 10 ayda okadar kirletemessiniz.

Keşke bunlara tüm Türkiye dikkat etse. Derelerden su yerine kimyasal atıklar akıyor.

Arkadaşlar unutmayalım ki kötü örnek, örnek değildir. :) Yani tabii ki bir sürü kamyon ve tır çok eski ve doğamızı mahfediyorlar ama bizler de birey olarak bunlara destek vererek durumu daha fazla kötüleştirmeyelim. Ayrıca Türkiyemiz'de artık eskisi kadar bilinçsiz ve cahil söför sayısı da azalmaktadır yani her geçen gün söförlerimiz daha da bilinçli olarak araba otobüs, kamyon, tır kullanmaktadır. Bu kamyon ve tırların sayıları da gitgide azalmaktadır.

Ben bizleri, daha iyi bir gelecek ve duyarlı bir toplumun beklediğine inanmaktayım. :p Kim derdi ki bundan 20 yıl önce "sigara yasak olacak otobüsler değil lokanta ve kahvelerde bile yasaklanacak" siz buna inanır hatta otobüslerde sigara içmem sigara içenlerin de hak ve özgürlükleri var onları zehirlemeye hakkımız yok dermiydiniz Hayır. En azından sigarayı bırakmış biri olarak ben kendi adıma bunu söylemezdim aksine sigaramı da içerim derdim.

Ama en büyük örnek bu, biz de artık yavaş yavaş da olsa bilinçlenmeye başlıyoruz. Saygılarımla. :good1:

tarihinde Abdullah Ercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Türkiye'deki yakıtın kalite düşüklüğünden dolayı bazı markalar Türkiye'ye yolladıkları araclarında EGR'yi kendileri iptal ederek yolluyorlar. Çünkü Türkiye şartlarında faydadan çok zarara sebep oluyor.

Senin aracında da iptalmi edildi diye sorarsanız hayır iptal ettirmedim ben böyle kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
İhsan Yargıcı

araca katkısı olacağı konusunda hem fikirim ancak. gerçekten çevreye verceğimiz ve telafisi zor olacak zararlar konusunda hepimiz hem fikiriz. kamyonlar tırlar ve beladiye otobüsleri (bilinçli olarak bela yazılmıştır )böyle yapıyor diye ben de kendimde bu hakkı görmüyorum . yani koca ve kirli bi apartmanda odamı temiz tutmaya çalışıyorum. evet dizel araca biniyorum ama her sene 10 fidan dikiyorum karşılığında (50 tl ) . pisliğimi bi derece olsa hafifletmeye çalışıyorum .

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
araca katkısı olacağı konusunda hem fikirim ancak. gerçekten çevreye verceğimiz ve telafisi zor olacak zararlar konusunda hepimiz hem fikiriz. kamyonlar tırlar ve beladiye otobüsleri (bilinçli olarak bela yazılmıştır )böyle yapıyor diye ben de kendimde bu hakkı görmüyorum . yani koca ve kirli bi apartmanda odamı temiz tutmaya çalışıyorum. evet dizel araca biniyorum ama her sene 10 fidan dikiyorum karşılığında (50 tl ) . pisliğimi bi derece olsa hafifletmeye çalışıyorum .

Hekrez sizin gibi olsa bu memleket adam olur ama siz ne kadar çabalasanızda baştakiler çabalamadıktan sonra bir anlamı yok.

Yorum bağlantısı
Ahmet Özay
Aracınızmı ? Doğa mı ? Bu yapılanın bence çimento fabrikasının bacasındaki filtre iptalinden farkı yoktur.Aracı koruyacam diye doğanın mahfolması kötü.Uzun yıllar sonra torunlarımız bir çimen bile görmeyecek duruma gelebilir.

Sevgiler

Bülent bey yukarıda okuduysanız EGR valfinin yüzünden çok duman atıyordu.EGR valfini iptal ettirdikten sonda duman atma olayı kalmadı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Özay

Arkadaşlar beni yanlış anlayanlar var aramızda.Her EGR valfini iptal eden otobanda son sürat yapacak diye bi kanun yok.Ben sadece valfi iptal ettim ve yaşadığım tecrübeyi siz değerli arkadaşlarımla paylaştım.Bu site zaten paylaşım için yapılmıştır.

Yorum bağlantısı
Murat İmeci

Ahmet bey ,EGR yi iptal ile bir anlık aracınızda bir iyileşme hissedebilirsiniz fakat bu işinde teknik yönüne bakılırsada ,bildiyim kadarı ile egr iptal sonrası motorun yanma odasına giren yava yakıt karışımında bir miktar eksoz gazı girmiyeceyinden dolayı aşırı bir ısınma olacaktır ,buda zamanla piston başlarında erime ,sekmanlarda ise catlaklar meydana gelebilir ,burda egr nin vazifesi bir miktar egsoz gazını alarak yanma odasındaki ısıyı belirli bir derecede tutarak en doğru yanmayı sağlamaktadır.

Bir egr yüzünden motorumuzdan olmayalım derim ,tabiki herkezin kendi aracı isteyen iptalini yapabilir...

saygılar.

Yorum bağlantısı
Erkan Özel
Ahmet bey ,EGR yi iptal ile bir anlık aracınızda bir iyileşme hissedebilirsiniz fakat bu işinde teknik yönüne bakılırsada ,bildiyim kadarı ile egr iptal sonrası motorun yanma odasına giren yava yakıt karışımında bir miktar eksoz gazı girmiyeceyinden dolayı aşırı bir ısınma olacaktır ,buda zamanla piston başlarında erime ,sekmanlarda ise catlaklar meydana gelebilir ,burda egr nin vazifesi bir miktar egsoz gazını alarak yanma odasındaki ısıyı belirli bir derecede tutarak en doğru yanmayı sağlamaktadır.

Bir egr yüzünden motorumuzdan olmayalım derim ,tabiki herkezin kendi aracı isteyen iptalini yapabilir...

saygılar.

murat bey bende 2008 standart şase90ps connect var ve egr si yok peki benim pistonlarımda mı eriyecek yada benim arabanın motoru farklımı yapılmış(motorlar aynı olduğuna göre pistonlar ve diğer parçalar nasıl zarar görür?

Yorum bağlantısı
Ahmet Özay

Arkadaşlar dizel motorun çalışma prensibini herkes bilmiyor sanırım.Piston temiz havayı alır sıkıştırarak ısıtır ve en son üzerine ısıtılmış mazotu püskürterek yanmayı sağlar.Hem bir kaç sene öncesine kadar EGR valfi olmayan dizel araçlar var şimdi hepsi mi arıza yapacak.Arkadaşlar EGR valfi sadece yanmış gazın bir kısmını tekrar motora göndererek tam yanmasını sağlar.Bu valf araca zarar verir demiyorum ama malum ülkemizdeki yakıt kalitesi bu valfi bozuyor.Bu sebeple sıkıntı yaşanıyor.Bende bi daha sıkıntı yaşamamak için EGR valfini iptal ettirdim.Kazasız günler....

Yorum bağlantısı
Arkadaşlar dizel motorun çalışma prensibini herkes bilmiyor sanırım.Piston temiz havayı alır sıkıştırarak ısıtır ve en son üzerine ısıtılmış mazotu püskürterek yanmayı sağlar.Hem bir kaç sene öncesine kadar EGR valfi olmayan dizel araçlar var şimdi hepsi mi arıza yapacak.Arkadaşlar EGR valfi sadece yanmış gazın bir kısmını tekrar motora göndererek tam yanmasını sağlar.Bu valf araca zarar verir demiyorum ama malum ülkemizdeki yakıt kalitesi bu valfi bozuyor.Bu sebeple sıkıntı yaşanıyor.Bende bi daha sıkıntı yaşamamak için EGR valfini iptal ettirdim.Kazasız günler....

kardeş aracım daha 1000 km de değil ama dediğin olay yakıt ekonomisi sağlıyomu? 2009 larda bu olan varmı yani egr valfi.

Yorum bağlantısı
Ahmet Özay
kardeş aracım daha 1000 km de değil ama dediğin olay yakıt ekonomisi sağlıyomu? 2009 larda bu olan varmı yani egr valfi.

Takiki artık bütün araçlarda var EGR valfi.Sana kalmış istersen iptal ettirebilirsin.Daha yeni aracın iptal ettirdiğin zaman asla emme manifoltun kurum tutmaz.Çok gözle görülür derecede ekonomik sağlamıyor.Araç nasıl yakıyorsa aynen devam ediyor ne fazlalaştırıyor nede eksiltiyor.Ama emme manifoltuna egzos gazı girmeyeceği için motora sürekli temiz hava gireceğinden dolayı performanslı oluyor.

Yorum bağlantısı
Takiki artık bütün araçlarda var EGR valfi.Sana kalmış istersen iptal ettirebilirsin.Daha yeni aracın iptal ettirdiğin zaman asla emme manifoltun kurum tutmaz.Çok gözle görülür derecede ekonomik sağlamıyor.Araç nasıl yakıyorsa aynen devam ediyor ne fazlalaştırıyor nede eksiltiyor.Ama emme manifoltuna egzos gazı girmeyeceği için motora sürekli temiz hava gireceğinden dolayı performanslı oluyor.

peki bu işi kimler nasıl yapabilirki? nerde yaptırabiliriz sanayide yaparlarmı hemen bide garanti kapsamından çıkmasın araba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ahmet Bey (Özay).. mailiniz çalışmıyor...

Acilen çalışan bir mail ile değiştirin lütfen...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Ahmet Bey (Özay).. mailiniz çalışmıyor...

Acilen çalışan bir mail ile değiştirin lütfen...

Mehmet abi senin işinde zor :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tamam Mehmet abi kızma hemen değiştirdim..

I ıh.. değiştirmedin, yada yanlış yeri değiştirdin..

Mehmet abi senin işinde zor :rolleyes:

Evet.. biraz :(

Yorum bağlantısı
Ahmet Özay

Sanayide yaptırabilirsin.Ama bazı yetkili servisleride yapabilir.Bence siz sölemediğiniz sürece kimse anlamaz.Geçen hafta servise gittim araç hakkında bişey sordum bana verdikleri cevaptan ne kadar araç bilgilerinin olduğunu anladım.Bence servisteki usta diye geçinenler sanayiye gittiklerinde çırak kadar bilgileri yok.

I ıh.. değiştirmedin, yada yanlış yeri değiştirdin..

Evet.. biraz :rolleyes:

Abi profilime igrdim ordan değiştirdim nereyi değiştirmem gerekiyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Abi profilime igrdim ordan değiştirdim nereyi değiştirmem gerekiyor...

Seçenekler altındaki, Eposta Adres Değişimi kısmına girmelisin...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi şimdi oldu sanırım bi daha kontrol edebilir misin?..

Kontrol ettim.. olmuş...

Yorum bağlantısı
peki bu işi kimler nasıl yapabilirki? nerde yaptırabiliriz sanayide yaparlarmı hemen bide garanti kapsamından çıkmasın araba?

geride kaldı hocam yinelemek istedim

Yorum bağlantısı
Murat İmeci
murat bey bende 2008 standart şase90ps connect var ve egr si yok peki benim pistonlarımda mı eriyecek yada benim arabanın motoru farklımı yapılmış(motorlar aynı olduğuna göre pistonlar ve diğer parçalar nasıl zarar görür?

Erkan bey ,aracınızdaki egr iptali tamamen kişisel terciniz ,connect lernin motorları hepsi aynı 1,8cc ,egr iptali motor hacmi ile bir bağlantısı yok burda benim ifade etmek istediğim yanma odasındaki sadece hava hakıt karışımının parlama noktası daha yüksek derecede olmasından dolayı zamanla piston tepelerinde hasarlar oluşabilir ,bu durum ileriki zamanlarda kendini gösterebilir,hemen oluşacak bir durum deyil.

saygılar.

Ayrıca bu NOx gazları ile ilgili cok faydalı bilgiler var ,okumakta yarar var NOx gazları

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...