İçeriğe Yönlendir

Araç muayenesi için hangi bakımları yaptırmalıyım?

Kenan Yılmaz

Recommended Posts

Kenan Yılmaz

Mrb arkadaşlar, aracımın 1 Ağustosta muayenesi doluyor. Hangi bakımları yaptırmalıyım ki muayeneden geçsin?

Ben 4 teker bakımı, rot balans yaptırsam geçer diye düşünüyorum. Başka yaptırmam gereken bakımlar var mı?

Varsa neler?

Yardımcı olursanız sevinirim. Tşk.ler

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence hiç bir şey yaptırmadan gidin.Zaten gerek varsa onlar söyleyecekler.Siz yaptırdığınız halde yine kusurlu çıkma olasılığıda var.

Yorum bağlantısı
Burak Mert Kaplan
Mrb arkadaşlar, aracımın 1 Ağustosta muayenesi doluyor. Hangi bakımları yaptırmalıyım ki muayeneden geçsin?

Ben 4 teker bakımı, rot balans yaptırsam geçer diye düşünüyorum. Başka yaptırmam gereken bakımlar var mı?

Varsa neler?

geçen hafta bende aracıma yaptırdım.öncelikle farlarınız ayarlattırın.ben proglem yaşadım.fren ayarınıda yaptırın.sağ sol ve ön arka fazla tutuyorsa proglem çıkarıyorlar.aracın altını yıkatın gitmeden ve varsa yağ kaçaklarını giderin.körük lastiklerinizin sağlam olması gerekiyor.ufacık bir yırtık bile proglem oluyor.far ve stoplarınızın kırık olmaması gerekiyor ve boyanmamış olmalı.lastiklerinizin diş derinliği uygun olmalı ve jantların eğriliğinede bakıyorlar.eğer aracınızda lpg varsa lpg deposunun üzerindeki kapak varya içeride olan onun lastiği var onun yeni ve düzgün olması gerekiyor...suan için hatırladıklarım bunlar... :lol2:

Yorum bağlantısı
Burak Mert Kaplan
Bence hiç bir şey yaptırmadan gidin.Zaten gerek varsa onlar söyleyecekler.Siz yaptırdığınız halde yine kusurlu çıkma olasılığıda var.

ayhan bey bende sizin dediğiniz gibi yaptım ama çok yorucu oluyor.ama dediğiniz çok doğru...bir tanıdğım 98 toyotasını götürdü.araba inanılmaz derecede temiz ve orjinal daha 120 bin km.sıfır almıştı bu arabayı.kendisi emekli olduğu için bukadar temiz.öleki sabah apartmanın önü gölge oluyor.öğleden sonra apartmanın arkası gölge oluyor diye arabanın gün içinde park yerini değiştiren bir adam. :lol2: neyse sonuça geleyim uzattım.muayenede fren ana merkezi arızalı çıktı.servise sordu elimizde yok hatta türkiyede yok dediler.1 ay sürer gelmesi dediler.kendiside çıkmacılardan bulmuştu ama baya bir uğraşmıştı.bu sebeple fren ayarı, far ayarı, lastikler, lpg tesisatı vede alttakım kontrolü yaptırarak gidilirse daha kesin sonuçlar elde edilebilir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Akın

Varsa neler?

bence önce muayeneye git sonra onların söylediklerini yaptırırsın.ben iki gün önce gittim muayeneye far ayarı ve fren ayarında hafif kusur var dediler ve geçirdiler.Yani muayeneden geçti.Onun için boşuna masraf yapmayın

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş
bence önce muayeneye git sonra onların söylediklerini yaptırırsın.ben iki gün önce gittim muayeneye far ayarı ve fren ayarında hafif kusur var dediler ve geçirdiler.Yani muayeneden geçti.Onun için boşuna masraf yapmayın

Yanlış bilmiyorsam 2.seferde geçemezseniz 3. sefer tekrar 100 küsür TL harç yatırmak zorunda kalıyorsunuz. Bakımlarını yaptırıp tek seferde geçen arkadaşlarım var araçlarıda o kadar yeni araçlar değil :lol2:

Yorum bağlantısı
Kenan Yılmaz

Zaten bakım yaptırmam gerekiyor. Yaklaşık 1 yıldır hiç baktırmadım. Dört teker bakımı, rot balans yaptırayım bir de motor kısmını yıkatayım. Far ayarını yaptırayım. Alt tarafta kartelden yağ sızıntısı vardı. Ustaya sordum terleme yapmış dedi. En azından gitmeden önce oraları da yıkatayım. O alt taraftaki yağlar nasıl çıkacak ki?

Benzinle mi yıkatmam lazım. Sıcak suyla çıkacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Burak Mert Kaplan
Zaten bakım yaptırmam gerekiyor. Yaklaşık 1 yıldır hiç baktırmadım. Dört teker bakımı, rot balans yaptırayım bir de motor kısmını yıkatayım. Far ayarını yaptırayım. Alt tarafta kartelden yağ sızıntısı vardı. Ustaya sordum terleme yapmış dedi. En azından gitmeden önce oraları da yıkatayım. O alt taraftaki yağlar nasıl çıkacak ki?

Benzinle mi yıkatmam lazım. Sıcak suyla çıkacağını sanmıyorum.

sıcak su ile geçebilir sanıryorum.olmadı yağ sökücü kullanbilirsiniz tabiki sadece malum yerde :lol2: bakımlarınızı yaptırıp giderseniz fazla sorun çıkmaz sanıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yağlı kısımların temizliğinde balata spreyi kullanabilirsiniz.Yani motorun altındaki yağlar için iyi bir çözüm olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Akın

bence çok büyütüyosunuz, bende ne yapsam ne etsem diye düşünürken gittim ve muayeneden geçtim

Yorum bağlantısı
Burak Mert Kaplan
bence çok büyütüyosunuz, bende ne yapsam ne etsem diye düşünürken gittim ve muayeneden geçtim

mehmet bey doğru sölüyosunuz aslında fazla büyütecek bişe yok.ama asıl amaç tek seferde çıkmak.güneşin altında sıra bekleyip sonra tekrar beklemek çok yoruyor insanı.zaten aracın bakımı gelmiş.sonuçta yapılacak şeyler bunlar temiz binmek adına.

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu

benim araçda plaka ve fren lambası'nın teki yanmıyodu,bunları yaptırdım marşbel'in göçük olmasına ragmen geçti muayeneden..

Yorum bağlantısı
Kenan Yılmaz
mehmet bey doğru sölüyosunuz aslında fazla büyütecek bişe yok.ama asıl amaç tek seferde çıkmak.güneşin altında sıra bekleyip sonra tekrar beklemek çok yoruyor insanı.zaten aracın bakımı gelmiş.sonuçta yapılacak şeyler bunlar temiz binmek adına.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Tek seferde geçemedin diyelim. Gidip eksikleri giderdiğini sandın. Tekrar gittin fakat yine geçemedin. Ne olacak 2. kez muayene harcı ödeyeceksin. Bu gibi durumla karşılaşmayayım diye ben tedbirimi alayım da mümkünse tek seferde geçeyim diyorum. Geçemezsem çok stres yaparım. Malum bizim ustalara da güvenilmiyor.

Yorum bağlantısı
Burak Mert Kaplan
Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Tek seferde geçemedin diyelim. Gidip eksikleri giderdiğini sandın. Tekrar gittin fakat yine geçemedin. Ne olacak 2. kez muayene harcı ödeyeceksin. Bu gibi durumla karşılaşmayayım diye ben tedbirimi alayım da mümkünse tek seferde geçeyim diyorum. Geçemezsem çok stres yaparım. Malum bizim ustalara da güvenilmiyor.

kenan bey ikinci seferde para ödemedim ben ama aynı gün içerisinde gittim.bide az önce okudum 3. gün için 100 tl para alıyorlarmış tabi hakikatını bilmiyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

3. gün değil..

1 kez ödediğiniz para ile bir ay içinde tekrar gitme hakkınız var..

1 aydan sonra tekrar para yatırmanız gerekiyor..

Yorum bağlantısı
Kenan Yılmaz
kenan bey ikinci seferde para ödemedim ben ama aynı gün içerisinde gittim.bide az önce okudum 3. gün için 100 tl para alıyorlarmış tabi hakikatını bilmiyorum...

Aynı gün içerisinden tekrar sıraya girdiniz mi yoksa size öncelik tanıdılar mı?

Yorum bağlantısı
Kenan Yılmaz
3. gün değil..

1 kez ödediğiniz para ile bir ay içinde tekrar gitme hakkınız var..

1 aydan sonra tekrar para yatırmanız gerekiyor..

Mehmet Bey, bir ay içinde 3. kez gitsem de yatırdığım harç yanmıyor mu?

Mesela ben 1 Ağustosta muayeneye gideceğim. Diyelim geçmedi. Gittim yaptırdım. 3 Ağustosta tekrar gittim. Yine geçmedi. 5 Ağustosta tekrar gitsem aynı harç ile muayene oluyor mu?

Burası biraz anlaşılmıyor.

Yorum bağlantısı
Burak Mert Kaplan
Aynı gün içerisinden tekrar sıraya girdiniz mi yoksa size öncelik tanıdılar mı?

aslında öncelik tanıyorlar.tabi sırada bekleyenler budurumdan rahatsız oluyorlar.ben cumartesi gittim sabah erkenden.daha sakin oluyor bizim burda cumartesi.sorun yaşamadım aldılar.ama aracınızda illaki proglem bulacaklar diye bir kayide yok.tek seferde çıkarsınız umarım...

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş
Mehmet Bey, bir ay içinde 3. kez gitsem de yatırdığım harç yanmıyor mu?

Mesela ben 1 Ağustosta muayeneye gideceğim. Diyelim geçmedi. Gittim yaptırdım. 3 Ağustosta tekrar gittim. Yine geçmedi. 5 Ağustosta tekrar gitsem aynı harç ile muayene oluyor mu?

Burası biraz anlaşılmıyor.

Şöyle ki 1.seferde geçemediniz 1 ay müddetiniz var eksikler için 1 ay içinde takrar gittiniz yine geçemezseniz aynı ay içinde olsa da farketmez 3. sefer için tekrar muayne harcı ödemek zorundasınız :lol2:

Yorum bağlantısı
Burak Mert Kaplan
Şöyle ki 1.seferde geçemediniz 1 ay müddetiniz var eksikler için 1 ay içinde takrar gittiniz yine geçemezseniz aynı ay içinde olsa da farketmez 3. sefer için tekrar muayne harcı ödemek zorundasınız :lol2:

benim kafam iyice karıştı.aynı ay içinde 3. kez gittiğinizde para ödeniyormu?...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Şimdi olay şöyle muayneye gittiniz aracınız geçmedi diyelim 1 ay süreniz var bu zaman içinde aracınızı yaptırıp tekrar gideceksiniz.Ücret ödemiyorsunuz.Ancak yine geçemezseniz ister o ay içinde gidin isterseniz başka zaman gidin yine para ödeyeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Burak Mert Kaplan
Şimdi olay şöyle muayneye gittiniz aracınız geçmedi diyelim 1 ay süreniz var bu zaman içinde aracınızı yaptırıp tekrar gideceksiniz.Ücret ödemiyorsunuz.Ancak yine geçemezseniz ister o ay içinde gidin isterseniz başka zaman gidin yine para ödeyeceksiniz.

teşekkür ederim şimdi netleşti.... :lol2:

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş

bende öyle dedim zaten

Yorum bağlantısı
Kenan Yılmaz

Arkadaşlar dün aracımı bir ustaya bıraktım. Muayeneye gireceğim, 4 teker bakımını yaptıracağım dedim. Bana bayağı bir masraf çıkarmış. Arka fren balatalarını, fren boru sistemini, hidroliğini, ön rot başlarını, z rotlarını değiştirmiş. 200 TL parça parası 100 TL işçilik + Hidrolik parası aldı.

Ordan sonra bir de balans ayarı yaptırdım. Sağ ön farı da değiştirip far ayarlarını yaptıracağım. Bir de motorun altını yıkatıp yağlardan arındırdıktan sonra muayeneye gideceğim. Şu anda 300 verdim. 100 TL far, 100 TL muayene harcı. Fazlası var eksiği yok. Bu iş bana 500 TL ya patlayacak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...