İçeriğe Yönlendir

Polen filitresini yıkadım.

Ayhan Şentürk

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Arkadaşlar evde bugün boş dururken polen filitresini yıkayayım dedim.En son bir bucuk yıl önce değişmişti. herkes değiştir yıkamak iyi değil diyor ama ben yıkadım. Gaz pedalını söktüm ve polen filitresini yerinden çıkarttım. Ilık sabunlu suyun içine attım, biraz salladım ve su kapkara zehir gibi oldu. Suyu döktüm ve aynı sudan tekrar yaptım, su yine kapkara oldu. Sonda filitreyi kuruladım ve şuan hic bir problem yok. Yapısı bozulmadı. Tertemiz oldu. Neredeyse sıfır gibi. Yalnız kuruması biraz zor oluyor. Ben evdeki yantiratörün arkasına koydum ve yarım saat kadar orda durdu. Hava çektiği için ızgaraya yapıştı, öylece kurudu.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Yapısı sonradan bozulabiliyor.Denemiştik tanıdık bir müşteriye kuruladık taktık.Gel zaman git zaman fazlada sürmedi zaten geri geldi.Hani bi peçeteyi ufarlarsın kurum gibi olurya.O şekilde içeri atıyordu.Söktüm baktım dağılmış yırtılmış acayip bişi olmuştu :)

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Değiştirin diyenlere katılıyorum. Kağıt muhteviyatlı molekül yapısı gereği, hava geçirip süzme işlemi yapan kanalcıkları, suyu görünce şişme yapıp özelliğini yitirmiş olma ihtimali yüksek. hava filitreleride benzer yapıya sahip. Öğle olsaydı. piyasada ustalar yıkama kurutma işlemi yaparlardı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Zaten kirlenmişti. Deneme amaclı yıkadım. Sorun olursa yenisi ile değiştiririm.:)

Fiesta polen filitresi fiyatı hakkında bilgisi olan varmı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Fiyatı 8-10 Tl civarıymış. Temizlemeye hic gerek yokmuş. :) Can sıkıntısından oldu.

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu

Canın sıkıldıysa MAFı temizle,Aç arka kampanaları temizle,egr varlfini temizle arızalara karşı önlem gibi :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Kuruttuktan sonra özellikle inceledim. Yapısında bozukluk sertleşme vs yoktu. Şimdi iyi olan kuru birşey zamanla bozulmaz diye tahmin etmiştim. Ben 3 hafta kadar kullanıp sonucu görmek istiyorum. merak ettim.

Yorum bağlantısı
Türker Gönüllü
Arkadaşlar evde bugün boş dururken polen filitresini yıkayayım dedim.En son bir bucuk yıl önce değişmişti. herkes değiştir yıkamak iyi değil diyor ama ben yıkadım. Gaz pedalını söktüm ve polen filitresini yerinden çıkarttım. Ilık sabunlu suyun içine attım, biraz salladım ve su kapkara zehir gibi oldu. Suyu döktüm ve aynı sudan tekrar yaptım, su yine kapkara oldu. Sonda filitreyi kuruladım ve şuan hic bir problem yok. Yapısı bozulmadı. Tertemiz oldu. Neredeyse sıfır gibi. Yalnız kuruması biraz zor oluyor. Ben evdeki yantiratörün arkasına koydum ve yarım saat kadar orda durdu. Hava çektiği için ızgaraya yapıştı, öylece kurudu.

Polen filtresi yapısı gereği yıkanamaz sadece değiştirilir,toz tutma kapasitesi mikron seviyeleri ile ölçülür,yıkandığı takdirde gözenekleri tıkanacak ve sisteme hava girişi azalacaktır sonuçta yıkama işlemi başarılı olamaz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sabunlu ılık suya attığımda gri renkte olan filitreden 3 litre kadar kapkara su çıktı. Sonra tekrar 3 litre kadar sabunlu ılık suya attım ve yine kapkara su çıktı. Sonra üzerine su sıktım ve iyice temizlendi. Eskiden koyu gri olan rengi beyaza yaklaştı. Yakından baktığımda tertemiz gözüküyordu. Yıkmadan önde yakından baktığımda üzerindeki tozları görüyordum. Okadar akan kirden sona yıkama işleminin başarılı olduğuna inanıyorum. Üflemeyi test ettim. Eskiye göre çok daha iyi üflüyor. Hatta esiyor. Tam kurumadan nemliyken üzerine hava tuttuğumda hic hava geçiriyordu. Eyvah gitti dedim ama tam kuruduğunda gözenekler açıldı ve yeni gibi oldu. Üflediğimde hava öbür tarafa sıfırı gibi geçiyordu. Bence yapmış olduğum işlem çok başarılı. Kuruduğunda deforme yıpranma çekme kasma vs yoktu. Kenarından çektiğimde yırtılma vs olmadı, hala sağlamdı.

Kağıt türü eriyecek birşey değil. Bozulmuyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
(düzenlendi)

1 ay icerisinde arabanin icinde olmus balik kokusuna benzer koku yapacaktir. Ben bulasik makinasina atmistim filtreyi 1 ay sonra icerideki koku yuzunden arabaya binemez oldum. Tahminimce polen filtresi kagit kadar basit bir yapi degil icerisinde polenleri tutan bir madde var.

tarihinde Mehmet Taner Kadak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Yenisini yarın alırım. Test amaclı yıkadım zaten. En ufak bir problemde değiştiririm. Zaten sökme takma işini kendim yapıyorum. O yüzden sorun değil. 10 dakikada hallederim. Kapalı garajım var.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu polen filitresi sadece klima ile bağlantılı değil, klima dışı kullanımlarda da dışardan gelen havayı süzüyor. Arabalar % 50 bazen %70 camlar açık kullanılır. Direk atmosferdeki havayı soluyoruz. Klimayı açmasakta arabanın içine belli bir miktar hava akışı oluyor. Yani polen filitresinden devamlı gecen hava var. Polen filitresi kullanmasak ne olur? Direk soğuk hava yada normal hava süzülmeden geçsin. Sanki sokakta hic yürümüyorz. Benim polene alerjimde yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Uzun yolculuklarda polen filtreli bir klima ile icerinin havasini cok rahatlatici bir seviyede tutabilirsiniz ama sehir icin kullaniyorsaniz olmamasi hicbirseyi degistirmez.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bencede hemmen değiştirmelisin hatta gidip kömürlü olanından al, polen vs. haricinde kötü kokularıda bayağı engelliyor, biraz pahalı ama ben çok memnunum, ayrıca filtresiz kullanımda hem aracın içi hemde tüm havalandırma toz toprak doluyor sonra temizlemeside neredeyse imkansız gibi bir durum oluşuyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Bencede hemmen değiştirmelisin hatta gidip kömürlü olanından al, polen vs. haricinde kötü kokularıda bayağı engelliyor, biraz pahalı ama ben çok memnunum, ayrıca filtresiz kullanımda hem aracın içi hemde tüm havalandırma toz toprak doluyor sonra temizlemeside neredeyse imkansız gibi bir durum oluşuyor.

Evet toz toprak olur her yer. Filitresiz olmaz.

:) Biz zaten yetkili servisiz Ayhan. O gördüğün servis fiyatı yani :lol2:

http://www.yeniservisim.com/FIESTA-2002-20...DCI,PR-235.html

Bir sitede görmüştüm. Herhalde yan sanayi fiyatıydı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
1 ay icerisinde arabanin icinde olmus balik kokusuna benzer koku yapacaktir.

Bugün test ettim. Klimayı açtım. Üfleme ve soğutma farkedilir derecede harikaydı. Klimayı kapattım ve ölmüş balık kokusuna benzer koku hakkaten gelmeye başladı.:) Filitreleri yıkamayın, temizlemeyin, yenisi ile dğiştirin. Test edildi onaylandı :lol2:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Bugün test ettim. Klimayı açtım. Üfleme ve soğutma farkedilir derecede harikaydı. Klimayı kapattım ve ölmüş balık kokusuna benzer koku hakkaten gelmeye başladı.:lol2: Filitreleri yıkamayın, temizlemeyin, yenisi ile dğiştirin. Test edildi onaylandı :lol2:

Yıkarken çamaşır suyu kullansak yine mi olmaz :p:)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben geçen ay söküp attım, kışa doğru takarım yenisini. Asfalta atsak paspas gibi temizlenmezmi acaba? :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Baştan güzeldi, klimayı açınca mis gibi sabun kokmuştu. Resmen hijyen ama çok uzun sürmedi. :)

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Baştan güzeldi, klimayı açınca mis gibi sabun kokmuştu. Resmen hijyen ama çok uzun sürmedi. :(

Yenisini takarken güzel kokulu bişiler sık :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Yenisini takarken güzel kokulu bişiler sık :rolleyes:

Yok, nemden sudan uzak tutacağım. :)

Polen filitresi yerine normal yıkanabilir toz filitresi tarzında birşey olsa onu takarım. Sık sık temizlerim, klimamda iyi soğutur, iyide üfler.

Yorum bağlantısı
Taha İlgen

Ayhan,aslında polen filtresi değişimini de resimli anlatsan çok iyi olurdu :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Salim İmamoğlu
Ayhan,aslında polen filtresi değişimini de resimli anlatsan çok iyi olurdu :)

Nesini merak ediyosun ben anlatırım sana en ince ayrıntısını.Herkezin zorlandğı pedal somunlarını sökerken genelde.Sebeb yanlış takım ve takımı yanlış kullanmadan kaynaklı :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...