İçeriğe Yönlendir

Boya üzerindeki ağaç lekeleri

Yasin Çelik

Recommended Posts

Yasin Çelik

merhabalar,

aracımı 1 hafta kadar kullanmadım bir ağacın gölgesinde yattı serin serin epey bi tozlanmıştı bende gittim bi yıkamacıya yııkatayım dedim adamlar yıkadı fakat boya üzerine bu ağaçtan olsa gerek nokta nokta ama her tafaını kaplamış lekeler oluşmuş ve bunlar kolay çıkmıyo bi önerisi olan lütfen yardımcı olsun.

bir yıkamacı bana benzin ile silip ardından yıkat dedi bir diğeri ise gaz ie silip yıkat dedi.

Sizce nasıl napmalı ?

Yorum bağlantısı
Halit Bebek
merhabalar,

aracımı 1 hafta kadar kullanmadım bir ağacın gölgesinde yattı serin serin epey bi tozlanmıştı bende gittim bi yıkamacıya yııkatayım dedim adamlar yıkadı fakat boya üzerine bu ağaçtan olsa gerek nokta nokta ama her tafaını kaplamış lekeler oluşmuş ve bunlar kolay çıkmıyo bi önerisi olan lütfen yardımcı olsun.

bir yıkamacı bana benzin ile silip ardından yıkat dedi bir diğeri ise gaz ie silip yıkat dedi.

Sizce nasıl napmalı ?

Büyük ihtimalle çam ağacı altına bıramışsınızdır.Ya da sakız denen sıvı salgılayan agaclardan birinin altına. Normalde yıkamada cıkarlar ama sürekli damlayıp kuruduktan sonra boyayı soldururlar.Malum asitli bir sıvı....

Güzel bir boya temizliği yaptırın, pasta degil. Sonra da cila yaptırın.100 liraa yapan yerler var bu işlemi.Bazıları 50-60 a da yapıyor ankarada

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş

özel maddeler var bunları çıkartmak için , detaylı temizlik yapan yerlerde ama maliyet konusunda fikrim yok :)

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Yani böyle kesin etlikşi ama dede den kalma usüller ile çözülebilirmi ? mesela al kardeşim gaz yağını güzelce sür 15 dk bekle yıkamacıya yıkat sorunun çözülür %100 diye bir cevap olsa ne süper olurdu

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Mazot ile aracın heryerini silin,mazot lekeleri yumuşatır,5 dk bekleyin tekrar silin sonra yıkatın aracınızın boyasıda cila yapılmış gibi parlar.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Mazot ile aracın heryerini silin,mazot lekeleri yumuşatır,5 dk bekleyin tekrar silin sonra yıkatın aracınızın boyasıda cila yapılmış gibi parlar.

Daha evvel bir yıkamacıya bu sorunu söyledim ve mazot dedim nasıl olur ? yıkamacı kesinlikle araca mazot sürme boyayı mahfedersin dedim ama ne kadar doğru ne kadar yalan bilmiyorum

Siz böyle bir şey denediniz mi? yada deneyen birine şahitlik ettinizmi

ayrıca bende mazot la denemeyi düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Genelde yazın tatile gidince aracın sağı solu zift oluyor,gölge olsun diye parkedilen ağaçlardan da reçineler damlıyor,bende her sene tatil dönüşünde araca mazot banyosu yaparım,alırım 1 lt pet şişeye mazotu beze döküp heryerine sürerim,şimdiye kadar da bir zararını görmedim.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Genelde yazın tatile gidince aracın sağı solu zift oluyor,gölge olsun diye parkedilen ağaçlardan da reçineler damlıyor,bende her sene tatil dönüşünde araca mazot banyosu yaparım,alırım 1 lt pet şişeye mazotu beze döküp heryerine sürerim,şimdiye kadar da bir zararını görmedim.

teşekkür ederim bi deniyeceğim müsayit zamanda

herkese cevaplarından dolayı teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Mazot ile silebilirsiniz.Camlara değdirmeyin yeter.

Ama Camlarda da var :D napıcaz şimdi ayrıca plastik aksam içinde değdirmeyin diyorlar neden acaba?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Daha evvel bir yıkamacıya bu sorunu söyledim ve mazot dedim nasıl olur ? yıkamacı kesinlikle araca mazot sürme boyayı mahfedersin dedim ama ne kadar doğru ne kadar yalan bilmiyorum

Siz böyle bir şey denediniz mi? yada deneyen birine şahitlik ettinizmi

ayrıca bende mazot la denemeyi düşünüyorum

Yıkamacı öyle diyecek tabii.Çünkü siz bu işlemi yapınca aracınız yıkattığınızda parlamadığı kadar parlayacak ve temiz olacak.Üstelik asfalt ve ağaç lekeleride rahatça çıkar.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Yıkamacı öyle diyecek tabii.Çünkü siz bu işlemi yapınca aracınız yıkattığınızda parlamadığı kadar parlayacak ve temiz olacak.Üstelik asfalt ve ağaç lekeleride rahatça çıkar.

Şimdi bir kaç Litre mazot alıyorum aracın her yerine güzelce süngerle sürüyorum 15 dakika bekliyor ve yıkamaya gidiyorum yıkanıyor sonuç: ağaç lekeleri kaybolmuş boya pırıl pırıl camlardaki lekeler çıkmış herşey mükemmel

Bumudur diyorsunuz? işin açıkçası ben tereddüt içerisindeyim hee bu uygulamayı yapıcam kaçarı yok ama korkuyorum acaba bişi olurmu diye

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yasin bey aracınıza mazot sürmek bir zarar vermez.Aksine çıkması güç lekeleride çıkartır.Camlara sürmenizi tavsiye etmem.Camlardaki lekeler zaten oto şampuanları ile kolayca çıkar.Plastik aksamda renk solması falan olmasın diye sürülmesi önerilmiyor.Kaportaya rahatlıkla bir beze yedirilmiş mazotu sürebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik
Yasin bey aracınıza mazot sürmek bir zarar vermez.Aksine çıkması güç lekeleride çıkartır.Camlara sürmenizi tavsiye etmem.Camlardaki lekeler zaten oto şampuanları ile kolayca çıkar.Plastik aksamda renk solması falan olmasın diye sürülmesi önerilmiyor.Kaportaya rahatlıkla bir beze yedirilmiş mazotu sürebilirsiniz.

O halde tatil dönüşü bunu deniyip görücez Teşekkür ederim :D

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Ben camlar ve plastik kapı çitalarınada sürdüm rengi falan değişmedi,cama tinerde sürseniz birşey olmaz cam boyadan daha dayanıklıdır.

Yorum bağlantısı
Orhan Zengin

Mazotlu bez boyayı çizmez mi?

Çünkü kılcal çizik olmasın diye fırçayla bile yıkamıyoruz arabayı...

Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

çok tartıştık karara vardık uygulama aşamasıne geçmeden son birde oto kuaföre gitim sordum. abi biz çıkartırız dediler

1) yıkama yapıldı

2) ilaç sıkıldı her tarafına ( bal kıvamı gibi koyu kıvamlı saydam renkte )

3)1 saat kadar beklendi

4)yarım saatden fazla durulama yapıldı

5) herşey çok güzel fakat boyam matlaştı

6) deneme amaçlı ön kaputa boya koruma denendi matlık sorunu bi cila ile hallolucak ama ben daha fazla vaktim kalmadığı için yaptırmadım

bu işlemleri 40 ytl ye yaptılar. sonuçta sadece yıkama biraz daha uğraşlısı yani

diğeri ise o sıkılan ilaç böcek ilacı imiş ( yani bu araçlara yapışan böcek vs temizlemek için)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Soun cözüldüyse hic beklemeden aracınıza cila yapın yada yaptırın. Ciladan sonra ağaclardan kuş pisliklerinden vs pek etkilenmez. Ciladan sonra arabanız kendisine gelir, eskisinden daha güzel olur. Yalnız cilaya dikkat, kullanım koşullarını okumadan almayın. Bazı cilalar boya üstüne yapılabilr ama bazıları ise üzerinde vernigini kaybetmiş araca yapılmıyor. Yani direk boyaya temas etmemesi gerek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...