İçeriğe Yönlendir

ABS Nasıl Devreye girer arkadaşlar !

Osman Çakal

Recommended Posts

Abdülkerim Demir

arabayla şaka olmuyor. şu an elimdeki seat bir başkasına aitken "viraja nasıl yatıyor? 2.0 ghia'm gibi mi acaba? dediydimde tekerlekler yukarda kalıvermişti. Yaradanım kimseye göstermesin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
abs, aniden frene bastığınızda ve hatta aracın daha ilk kalkış anında 2 mt. bile gitmeden aniden frene bastığınızda dahi devreye giriyor. ( aracımla evin önünden hareket ettiğim anda apt. içinden komşunun çocuklarının aniden koşarak önüme fırlamasıyla onlara çarpmamak için frene bastığımda abs nin devreye girdiğini hissettim)

Lastiklerini değiştir :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6000 km de mi?

Valla Sadık, ben kilometreyi bilmem, anlattığına göre yorum yaptım. :D

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Köpeğe çarpmak taşa çarpmak gibidir..

Ben Şahin ile çarpmıştım.. tampon, iki far, panjur krılmıştı..

Biliyorum Mehmet abi, espiri olsun diye sormuştum. Benim abim de laguna ile çarptı da 2000 tl masraf çıktı. Hava yastıkları bile açılmış. Köpek kaya gibidir diyorlar.

Yorum bağlantısı
Osman Çakal
abs lambası kontagı açınca yanıp sönüyormu. yoksa motor çalışıncamı sönüyor

Kontağı açtıktan birkaç saniye sonra sönüyor...zaten çalıştırmak için birkaç ışık daha var onların sönmesini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Osman Çakal

Arkadaşlar cd çalar ile ilgili bir sorum olacak.2007 ghia 2.versiyon.makyajlı deniliyor falan.aynalarda sinyal v.s.SONY marka cd çalar.galiba cdçalar.yukarı aydınlatmanın önünde yuvarlak , ızgaralı beyaz 2 cm çapında bir kısım var onun ne olduğunu anlamış değilim henüz.bluetooth ile bağlantı kurulduğunda mikrofon olabilir diyenler oldu.araç içi hareket sensörü !!! :D diyenler oldu...birde yine aydınlatmanın yan tarafında 0,5 cm çapında bir lamba var.turuncu bir ışık yanıyor bazen orada.onuda anlamış değilim...bilgisi olan arkadaşlarımı bekliyorum...gülmeyin..cahilliğime verin :) Focusa ilk defa biniyorum(keşke daha önce binseymişim)

Yorum bağlantısı
Semih Nigri

ızagaralı 2 cm çapında olan kısım bluetooth içindir eğer aracınızda tekno paket varsa kullanılabilir yoksa boşta demektir... 0.5 cm çapta olan turuncu ışık ise submarine dediğimiz gece harita okuma lambasıdır aslında.. pek kullanılmasada çok havalı ve ortamı daha güzel yapan bi ışık diyebilierim :cray:

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

ABS her zaman her türlü yolda devreye girebilir. ABS şu şekilde çalışır. Tekerleklerde hız sensörü vardır. Firenleme yaptığımızda eğer teker yere tutunamayıp kilitlenirse yani arac giderken tekerlek durursa tekerdeki sensör merkeze, teker durdu, firen basıncını azaltki teker dönsün diyor. Teker tam dönmeye başladığında yine aynı hız sensörü merkeze teker dönüyor firen güçü yollaki araba dursun diyor. Sistem bu şekilde çalışıyor. Saniyede 15-20 defa bu tekrarlanabilir. 4 teker birbirinden bağımsızdır. Hangi teker kilitlenirse o tekerde abs devreye girer.

Firene orta derece bastınız diyelim. Yol kuru asfalt, az ileride asfaltın yarısı, sağ taraf buz, az ilerdede asfalt kumlu.

Kuru asfaltta firene az basmanızdan dolayı teker kilitlenmez, abs devreye girmez. Az ilerde buzda sağ tekerlekler buzda olduğu için kilitlenmek ister ama abs izin vermez tekerler döner arac savrulmaz. Az ilerde kumlu yolda tüm tekerler yere tutunamaz ve abs 4 tekerdede devreye girer. Kuru temiz asfaltta firene maksimum basarsanız 4 tekerdede abs devreye girer.

Yorum bağlantısı
Semih Nigri
konularmı karıştı ne?

hayır karışmadı

osman bey kendi konusu içinde basit bi soru daha sormuş bende gördüm cevapladım...

isterseniz yeni konu açılsın?

Yorum bağlantısı
Osman Çakal
konularmı karıştı ne?

Sadık hocam konular karışmadı...Semih beyin dediği gibi konu içerisinde başka bir sorum oldu.Her soru için konu açmak aslında daha net olurdu.konu başlıklarından isteyen aradığını bulurdu...bir dahakine yeni konu inşallah...

ızagaralı 2 cm çapında olan kısım bluetooth içindir eğer aracınızda tekno paket varsa kullanılabilir yoksa boşta demektir... 0.5 cm çapta olan turuncu ışık ise submarine dediğimiz gece harita okuma lambasıdır aslında.. pek kullanılmasada çok havalı ve ortamı daha güzel yapan bi ışık diyebilierim :)

hocam o lamba kendisini zor aydınlatıyorki hariyatı nasıl aydınlatsın...dikiz aynasının üzerinde bulunan ışık takımının en solunda.arada bir kendi yanıyor sanırım.kumanda düğmesi falan yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kısaca ABS frene hangi hızda yada güçte basarsanız basın, lastikler kilitlendiğinde devreye girer, tekerin dönmesi durduğu an çalışır hız ister 1 olsun ister 260 olsun farketmez o derece yani.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Aşırı ısınan lastiğin firenleme performansı düşer.

100 km hızda ABS'siz bir aracta firen yaptığınızda durana kadar yerde sürtünen bölge ısınır ve arazor durmaya başlar ve ayrıca o bölge diğer bölgelere göre gözle anlaşılır şekilde bozulur. Azda olsa balansı bozar.

ABS'li aracta ise bunlar yaşanmaz, teker devamlı döndüğü için lastik firenlemede düzenli aşınır, ısınma problemi yaşamaz.

ABS lastiğimizide korur.

Yorum bağlantısı
Semih Nigri
hocam o lamba kendisini zor aydınlatıyorki hariyatı nasıl aydınlatsın...dikiz aynasının üzerinde bulunan ışık takımının en solunda.arada bir kendi yanıyor sanırım.kumanda düğmesi falan yok.

osman bey o lambaların özelliği tek bi noktayı aydınlatmasıdır zaten elinizi yakınlaştırıp altına koyduğunuzda ne kadar net ve yeterli bi ışık verdiğini görebilirsiniz..

örnek olarak aracın vites topuzuna kadar yansıyor bu ışıklar.. en azından benim aracımda öyle... orta lambanın sağ ve sol taraflarında 2 tane bulunur ve dediğim gibi yeterli bi ışığa sahiptir..

bir de arada bir yanmıyor olması lazım far anahtarını açtığınız zaman iç aydınlatmalarla birlikte otomatik onlarda yanar

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sanırım çalıma prensibi şöyle: Tekerlerdeki sensörer sürekli tekerleklerin hızını takip ediyor, fren anında bir yada bir kaç tekerlek durmuşsa o tekerleğin fren basıncı azaltılıp arttırılıyor böylece kilitleme engelleniyor. Tabi buna göre buzda dört tekerde kilitlenirse sensörler aracı durdu sanabilir :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sensörler arac hızını takip ediyor ona göre değerlendiriyor. Ozaman arac park halindeyken firene basıldığında tekerlekler kilitlendi diye firen basıncını düşürmesi gerekiyor :)

Benim tek şüpelendiğim nokta, eğimli ve buzlu bir yolda firene basılı olarak duran arac kaymaya başlarsa hızlandığında ABS devreye girermi? Bence girmez. Aracın hızlandığını anlamayabilir. Fireni bırakıp tekrar basmamız gerekebilir.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Sensörler arac hızını takip ediyor ona göre değerlendiriyor. Ozaman arac park halindeyken firene basıldığında tekerlekler kilitlendi diye firen basıncını düşürmesi gerekiyor :)

Benim tek şüpelendiğim nokta, eğimli ve buzlu bir yolda firene basılı olarak duran arac kaymaya başlarsa hızlandığında ABS devreye girermi? Bence girmez. Aracın hızlandığını anlamayabilir. Fireni bırakıp tekrar basmamız gerekebilir.

Devreye girmiyo ayhan bizzat denendi ;)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Peki araç hızı nasıl ölçüyor, sadece tekerlerleden ölçebilir. Uçaklarda geçen havayı ölçüp hızı tayin eden bir araç var ama otolarda yok heralde :)

tarihinde Evren Erak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Peki araç hızı nasıl ölçüyor, sadece tekerlerleden ölçebilir. Uçaklarda geçen havayı ölçüp hızı tayin eden bir araç var ama otolarda yok heralde :)

6. his diyesim geldi ;)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hareket halinde olduğunu şanzımandan anlıyor alet, dururken abs devre dışı oluyor bu durumda.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

aracı dynoya soktuğumuzda abs lambası yanmıştı. el freni çekik ön tekerler yüksek hız yapınca araç abs yi devre dışı bıraktı sanırım yada lamba arıza var sandı

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

ALi Bey, şanjımanla ne ilgisi var anlayamadım, dört teker kilitli ise aracın şanjzımanı da durur. :)

Yorum bağlantısı
Serkan Çok

freni bırakıp bassanda çok düşük hızda sadece tekerleri kitliyor abs devreye girmiyor.

eğer dururken araba kayarda 4 teker kitli hareket eder.taki tekerlekler belirli bir hızla dönmeye başlayıncaya kadar.

ama bu hız limiti nedir bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Peki araç hızı nasıl ölçüyor, sadece tekerlerleden ölçebilir. Uçaklarda geçen havayı ölçüp hızı tayin eden bir araç var ama otolarda yok heralde :D

Abs frenin birini serbest bıraktığında eğer hareket ederse lastik arabanın hala hareket ettiğini anlayabilir. Yani buzda kayıyorsun, araba durdu zannedipte devreden çıkmaz bence....Ayrıca ısınan lastik daha iyi yola tutunur ve bu da fren performansını artırır. Formula 1 yarışlarında birkaç turda lastikler ısıtmak için atarlar, zigzaglar çizerek. Bazı takımlar lastikleri özel örtüler içinde sıcak tutuyorlar hatta...Benim dandik Falken lastikler bile 10 km. den sonra karakter değiştiriyorlar.. :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
aracı dynoya soktuğumuzda abs lambası yanmıştı. el freni çekik ön tekerler yüksek hız yapınca araç abs yi devre dışı bıraktı sanırım yada lamba arıza var sandı

Araba şaşırmıştır, şanzımandan hareket sinyali alıyor ve gittiğini zannediyor, arka teker abs sensörlerinden ise tekerin durduğu sinyali geliyor fakat frene basan yok, bu durumda abs arıza lambası yanar normaldir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
freni bırakıp bassanda çok düşük hızda sadece tekerleri kitliyor abs devreye girmiyor.

eğer dururken araba kayarda 4 teker kitli hareket eder.taki tekerlekler belirli bir hızla dönmeye başlayıncaya kadar.

ama bu hız limiti nedir bilmiyorum.

Evet belli hızın altında sadece tekerler kilitleniyor. Tam emin değilim ama 6 yada 9 km kalmış aklımda. Bu hızların üzerinde abs devreye giriyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...