İçeriğe Yönlendir

Plaka Boyama ve Plakalık iptali

Nuri Başer

Recommended Posts

Gündüz Güçin

Çok güzel işçilik çıkartmışsınız. Son halini de görmek isteriz. Ben de arabamı alınca yapacağım iki değişiklikten birisi bu. Diğeri de 16" ST jant. Umarım plakada sizin kadar iyi bir işçilik çıkarabilirim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
kenardaki beyazlığı silmek ceza gerektirir diye biliyorum.

Yanlış biliyorsunuz. Şu zamana kadar tüm araçlarımda bu köşedeki siyah çerçeveyi sildim herhangi sıkıntı olmadı. Ayrıca son aracımda plakamı özellikle çerçevesiz olarak bastırma istiyorum. Mühürsüz yada tek mühürlü deseydiniz olabilirdi, orjinali üzerinde yapılan bu işlem sorun yaratmıyor. :D

Yorum bağlantısı
Kaan Korkmaz
Yanlış biliyorsunuz. Şu zamana kadar tüm araçlarımda bu köşedeki siyah çerçeveyi sildim herhangi sıkıntı olmadı. Ayrıca son aracımda plakamı özellikle çerçevesiz olarak bastırma istiyorum. Mühürsüz yada tek mühürlü deseydiniz olabilirdi, orjinali üzerinde yapılan bu işlem sorun yaratmıyor. :D

Siz de yanlış biliyor olabilirsiniz Burak Bey... Yani sizin şu ana kadar ceza yememiş olmanız suç olmadığı anlamına gelmez... Birçok kişiden duydum suç olduğunu, hatta diğer başlıktada yazdım Ford Otokoç ustalarıda suç olduğunu söyledi... Ben şüpheliyim bu konuda açıkçası...

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Plakalarda dikkat edilmesi gereken en önemli 3 hususu belirtmek isterim.. 1- yazıların orjinalliği, 2- Tr ibaresi ve mavi renk, 3-soğuk mühür-damga (en önemlisi) .. bu üçüne müdahale edilmediği sürece bir sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum.. çerçeve silinmesi olayı ile ilgili bir inceleme ile şuana kadar karşılaşmadım.. keyfi uygulamalar yapılmış olabilir.. böyle bir yasak mevcut ise, kanun-yönetmelik-mevzuat içerisinde araştırılmalı, ona göre bilgilendirme ve cezai işlem yapılmalıdır diye düşünüyorum.. kanunda üzerinde durulan nokta plakanın okunabilirliğinin engellenmesi durumu ve sahte olup olmadığı durumlarıdır.. ancak bazı özel durumlarda yaptırım uygulandığıda görülebilir.. örneğin: trafik ekibi her an düşebilecek durumdaki bir plaka ile gezen bir aracı uyarabilir hatta cezai işlem uygulayabilir..

Yorum bağlantısı
Siz de yanlış biliyor olabilirsiniz Burak Bey... Yani sizin şu ana kadar ceza yememiş olmanız suç olmadığı anlamına gelmez... Birçok kişiden duydum suç olduğunu, hatta diğer başlıktada yazdım Ford Otokoç ustalarıda suç olduğunu söyledi... Ben şüpheliyim bu konuda açıkçası...

Şimdi burda bir yanlış var. APP plakadan bahsediyosak, cemiyet ve şöförler odası dışında basıldığı için yasak. Bazılarında çift mühür olsa'da çoğu mühürsüz orjinal plakalar aracın yanında bile olsa bağlıyolar. Bunu ankara'da yaşamıştık arkadaşın aracında app plaka mevcuttu tek mühürlü orjinaller yanımızda olmasına rağmen ekip aracı bağlamıştı. Gelelim diğer konuya orjinal plakanın üstündeki siyah çerçeveyi silmenin ne gibi bir suç olduğunu anlamış değilim? Çünkü ne bir font nede renk değişikliği var. Forumda bu uygulamayı yapan bir çok arkadaşımız mevcut hiç birinden bu yönde bir ceza suç şekilnde söylem gelmedi. Ben ısrarla neye dayanarak suç olduğunu merak ediyorum? Yanlış biliyosak doğrusunu öğrenelim?

Yorum bağlantısı
Kaan Korkmaz
Şimdi burda bir yanlış var. APP plakadan bahsediyosak, cemiyet ve şöförler odası dışında basıldığı için yasak. Bazılarında çift mühür olsa'da çoğu mühürsüz orjinal plakalar aracın yanında bile olsa bağlıyolar. Bunu ankara'da yaşamıştık arkadaşın aracında app plaka mevcuttu tek mühürlü orjinaller yanımızda olmasına rağmen ekip aracı bağlamıştı. Gelelim diğer konuya orjinal plakanın üstündeki siyah çerçeveyi silmenin ne gibi bir suç olduğunu anlamış değilim? Çünkü ne bir font nede renk değişikliği var. Forumda bu uygulamayı yapan bir çok arkadaşımız mevcut hiç birinden bu yönde bir ceza suç şekilnde söylem gelmedi. Ben ısrarla neye dayanarak suç olduğunu merak ediyorum? Yanlış biliyosak doğrusunu öğrenelim?

Şunu düşünüyorum... Bu plakaların tescilden çıkış şekli etrafta siyah çerçeve standart boy ve standart yazı karakteri, standart renkler şeklinde... Yani dikkat ederseniz tescilden çıkan tüm plakaların etrafında siyah bir çerçeve mevcut... Sonuçta plakanın ebatlarında renklerinde veya yazı karakterinde nasıl herhangi bir oynama yapamıyorsanız bence bu çerçevede de oynama yapılması mümkün değil... Tespiti zor birşey buna katılıyorum ancak yakından bakan ve insiyatifi elinde olan bir memur tarafından da rahatlıkla cezaya tabi tutulabileceğini düşünüyorum...

Plakalıklarla kullanıldığında plakanın etrafının siyah çerçeveyle sarıldığını gözünüzün önüne getirin... Plakalık kullanmak istemeyen kullanıcılar için otomatikman plakaların etrafına siyah çerçeve yapıldığını düşünüyorum ben...

Yani özetle benim düşüncem bunun bir standart olduğu yönünde... Dediğim gibi şu ana kadar bu cezayla karşılaşılmaması bunun suç olmadığı anlamına gelmez... 2 gündür plaka standartlarına yönelik araştırma yapıyorum kanun vs. bazında ancak somut bir doneye ulaşamadım henüz... Birşey bulabilirsem paylaşırım burada da...

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Mehmet Ozyurek
Geçmiş olsun..Oruç muydu çarpan acaba bu günlerde çok rastladım böyle dalgınlıklara, acaba oruçtan mı?
plakalığın etrafındaki siyahlığı sildiği için ceza yiyen tanıyorum. bu tamamen polise bağlı. çünkü, arabanın fabrika çıkışından sonra üzerinde yaptığınız her değişiklik suç sayılıyor. plakaların okunamayacak hale geldiği veya başka durumların olduğu ülkemizde kalkıp da size niye plakaların etrafını sildiniz demezler. binde bir olur.

Bu arada bir sorum olacak: Tamam yazıları boyadık da peki plakanın beyaz olan kısmını boyayabilir miyiz? Hem fosforlu hem de çok kaygan. internette baktım, yazıları cd kalemi ile, oje ile boyayanlar var.

5-6 yıldır plakalarım bu şekilde.. Ne muayenede ne de kontrollerde bir sorun yaşamadım..

plaka_2.JPG

Muhasebeciler odasına aldığımız aracın plakasının resmi olsun istedik..

Plaka işi nasıl olacak diye araştırdık..

Beyaz kalması gereken yazı olan kısımlar kalıp çıkarılarak bant ile yapıştırıldı.. Geri kalan ve mevcutta beyaz olan kısımlar komple siyaha boyandı.. Boyanın kalkmayacağı söylendi..

Şimdilik boya tutmuş görünüyor.. Bakalım ilerde kalkacakmı.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nuri Başer
arkadaşlar plakayı bu şekilde boyadım, sizce nasıl olmuş? ortadaki harfleride koyu renk yapsa mıydım?

grnt001b.jpg

Bence böyle olmamış.. bütünlük bozulmuş.. ortadakileri de boyarsanız daha iyi olur.. bir de kenar kısımlarını aseton ile silin daha güzel duruyor..

ayrıca 61 in 6 sı 16 nınkinden daha ince gibi geldi bana.. yanlış mı görüyorum?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
(düzenlendi)
1 ile 6 nın kalınlığı aynı. fotoda öyle çıkmış. o siyahlığı aseton ile denedim ama çıkmadı.

Mehmet hocam 1 ile 6 değil, 2 adet 6 var ya (16 KAJ 61) işte o ikisi farklı olmuş dedim.. :flowers:

Asetonla çıkar.. biraz uğraşmak lazım.. sert bir bez yardımıyla bastıra bastıra silince çıkıyor..

tarihinde Nuri Ba?er tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Boş zamanda bende yapıcam bu işi; bakalım güzel olucakmı..

Daha doğru asetat kalemiyle yaptım ama kalın oldu .. Silip tekrar kalıcı hale getiricem..

Azıcık harflerin şeklini değiştirmek istiyorum .. Araştırma içerisindeyim..

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Özcan

Bende aracımın plakalrını kalınlaştırıp çift taraflı bantla yapıştırdım.Ama sağlam olması için silikon sıkayım biraz kenarlarına diyorum.Çünkü silikonsuz banta pek güven olmuyor.Birde plakalara yapıştırma bant yapıyorlar.Tabelacılarda.Oda hoşuma gidiyor aslında şöyle karbon folyoyla üzerine yapıştırsak hiç fena olmaz yani:)

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Süleyman Can Şahin

Aseton'dan ziyade selülozik tiner ile hemen çıkartabilirsiz..

Ben önceki aracımda o siyah çerçeveyi selülojik tinerle çıkarmaya çalıştım . Orada ne varsa komple çıktı alttaki şaç göründü. Yeniden plaka bastırmak zorunda kaldım :)

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Siz sentetik kullanmis olmalisiniz. Selulozik sadece siyah boyayi alir. Sentetik ne varsa cikartiyor.

Selulozikti eminim boyayı tam olarak çıkarmadı . Biraz bastırdım bu seferde komple ne varsa çıktı :) Yeni arabaya yapacağım plakalık iptali cesaret edemiyorum :)

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hocam o zaman ben mi yanlis aldim, sentetik mi olmasi gerekiyordu :) bilen birisi cevaplar sanirim. Bildigim kadariyla birisi siyah olan boyayi cikartiyor sadece. Diger tine turu mavi tr kismini bile cikartiyor.

Selülozik tam çözücüdür ne varsa çıkarır, sentetik kürlenmiş boyayı çıkarmaz sadece incelticidir yani tiner (tinnır)

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Selülozik tam çözücüdür ne varsa çıkarır, sentetik kürlenmiş boyayı çıkarmaz sadece incelticidir yani tiner (tinnır)

Abi yarın pazar onuda aradan çıkarayım diyorum . Nasıl yapılır hangi malzemeden kullanmam lazım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Abim şöyle yap;

Siyah boya tampon baskı boyası olduğu için kolay çözülür alttaki beyaz ise zor, fazla bastırmadan pamul ile çok az tiner sürerek hafif hafif çıkar, tineri çok bekletme yeter, başlamadan önce bir yerde dene.

Yorum bağlantısı
Tanju Açargül

güzel uygulama.. elinize sağlık..

çok zamandır ben de düşünüyorum. hatta silikon da hazır... çift taraflı bant ne marka? bende "zenai" tongue.png (sanayi) malı var.. güvenemiyorum pek.. park sensörü ecu sunu bile tutamadı... bagaj içinde.. silikonda da güven vermiyor? sadece silikon yapan var mı? sista marka akvaryum silikonu kullanacağım... eğer silikon tutar diyorsanız dandik de olsa çift taraflı bantla destekleyip kullanacağım..

ve çerçeve siyahını silmeyi düşünüyorum ben... daha güzel duruyor fikrimce.

silikona gerek yok şeffaf silikonlu çift taraflı bant işini fazlasıyla görür

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halil Gürsoylar

en güzeli plakalık kenarları iptal yani beyaz olması bir de arka plakalıkta üste dayayip ortalanınca güzel oluyor.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Alpay Sumer

Konuyu hortlatalim.Konu guzel fakat Resimler tarihin tozlu sayfalarina karismis..Aracimin Plakalari yikama ve Basincli su etkisiyle soluklasti. Gidip yeni plaka basma isiyle de ugrasmak istemiyorum. Maskeleyerek boyamayi dusunuyorum. Nasil bir boya kullanilmaliyim? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 03.06.2019 at 17:52, Alpay Sumer yazdı:

Konuyu hortlatalim.Konu guzel fakat Resimler tarihin tozlu sayfalarina karismis..Aracimin Plakalari yikama ve Basincli su etkisiyle soluklasti. Gidip yeni plaka basma isiyle de ugrasmak istemiyorum. Maskeleyerek boyamayi dusunuyorum. Nasil bir boya kullanilmaliyim? 

Fırça kullan rötuş yapar gibi, veya siyah izolebant yapıştır :) Maskeleme işi uzun sürer.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Bir saat önce, Ersen Tapan yazdı:

Asetat kalemi iyi iş görüyor.

Kalem izi yapmazmi?

Bir saat önce, Metin Akbal yazdı:

Fırça kullan rötuş yapar gibi, veya siyah izolebant yapıştır :) Maskeleme işi uzun sürer.

ne boya kullanayim peki?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
6 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Kalem izi yapmazmi?

ne boya kullanayim peki?

Kalemle hepsini boyarsın, boyayla da hepsini boya sorun olmaz. Normal yağlı boya diyecem de çok gelir o da :D Maskelemeyi yaparım dersen bas siyah spreyi.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Kalem izi yapmazmi?

2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Arabadan söküp yapılırsa sorun olacağını sanmam. Kalem dik durunca güzel yazıyor. Araba üstünde mürekkep az geliyor. Boyası tamamen kavlamış olan bir yerde dene istersen. Hoşuna giderse yaparsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sinan Uzundumlu
Ersen Tapan yazdı:

Asetat kalemi iyi iş görüyor.

Evet su ile cikmayan kalemler iyi iş gorüyor 👍

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...