İçeriğe Yönlendir

C-Max Tüketim

Misafir

Recommended Posts

(düzenlendi)

Aracım 100 Bg C-Max Trend 56000 Km.

Ankara'dan yola çıkarken (2 yetişkin + 2 çocuk + bagaj full) 40lt Lpg alan tankımı doldurdum(Tank 50'lik).495 Km olunca tekrar doldurayım dedim.32 Lt Lpg aldı.Lpg yi 1.72 den aldım. 55 Tl tuttu. 111 Tl/Km yakmışım. Klima yolun yarısında takribi olarak 200-250 Km açıktı.Şamandra arızalıdır demeyin.Çünkü Ankara dan Marmarise giderken 40 Lt ile 510 Km yapmıştım.Daha kitim yeniydi(1000 km civarında ve 3. depodaydım) ve hızım 110-125 Km arasında idi. 111 TL lik sarfiyatı yaptığımda ise 4000 Km yi devirmiş ve Ankara da kalibrasyonu yenilemiştim.Ayrıca hızım 90-100 arasındaydı.İkisinde de 2 şer kere stop edip çalıştırdığım için (mola) benzin sarfiyatını yazma gereği duymuyorum.Bence bu yükseklikte ve ağırlıkta araç için (LPG kiti ile 1350 Kg)mükemmel bir sarfiyat.

Şimdi şöyle bir hesap yaptınız bazılarınız;

32 LT / 495 Km = 6.4 LT LPG (Yani 100 Km de 6.4 LT LPG yakmış).

İster inanın ister inanmayın, hesap böyle.90-100 le gidince benzine çok yakın yakıyor.

Kit OMVL.

Bir de benim aracın yol bilgisayarı 100 km de tüketilen yakıt miktarını doğru hesaplıyor.Lpg de bazı araçların saçmaladığı söyleniyor.Bende böyle bir durum yok (Boğaz kelebeği Lpg takıldığında temizlendi).

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ankara'dan yola çıkarken (2 yetişkin + 2 çocuk + bagaj full) 40lt Lpg alan tankımı doldurdum(Tank 50'lik).495 Km olunca tekrar doldurayım dedim.32 Lt Lpg aldı.Lpg yi 1.72 den aldım. 55 Tl tuttu. 111 Tl/Km yakmışım. Klima yolun yarısında takribi olarak 200-250 Km açıktı.Şamandra arızalıdır demeyin.

İlk gaz aldığınız istasyon 15 bar ile basmış.. İkinci gaz aldığınız yer, 11 bar ile basmış..

Aynısı bana da oldu..

Arabam Bolu'ya giderken 8 litre gelirken 10 litre yaktı.. Oysa ki ben hep aynı kullandım... :)

Yorum bağlantısı

Şimdi Ordu dayım.Yani artık sabit istasyondan alacağım.Şimdi daha rahat ölçebilirim.İlerleyen günler ne gösterecek bakalım.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

Ankara'dan yola çıkarken (2 yetişkin + 2 çocuk + bagaj full) 40lt Lpg alan tankımı doldurdum(Tank 50'lik).495 Km olunca tekrar doldurayım dedim.32 Lt Lpg aldı.Lpg yi 1.72 den aldım. 55 Tl tuttu. 111 Tl/Km yakmışım.

Şimdi şöyle bir hesap yaptınız bazılarınız;

32 LT / 495 Km = 6.4 LT LPG (Yani 100 Km de 6.4 LT LPG yakmış).

İster inanın ister inanmayın, hesap böyle.90-100 le gidince benzine çok yakın yakıyor.

Kit OMVL.

araçlarımız aynı, ben evvelsi gün tatil dönüşü 90-110 km/s hız, klima açık, 33 lt lpg ile 340 km yapabildim, km de 155 kuruş yakmış...size göre çok fazla,

ben ne yapayım?

Yorum bağlantısı

Sayın Ergin;

Sizin aracınız yazdıklarınıza göre 100 km de 9.6 Lt Lpg yakmış.Bu da yüzde olarak %20 fazla gaz yaktı diye düşünecek olursak, benzini 100 Km de 8 litre yakar anlamına geliyor.Benim C-max benzini 90-110 km hız ile klima kapalı 6.2 ile 6.5 Lt arası yakıyordu.Eğer klima çok büyük bir etken değil ise siz fazla yakmışsınız.Fazla masraf gerektirmeyen ujilerinizi ve hava filtrenizi kontrol ettirmenizde fayda var.LPg de bu unsurlar bir hayli önemliymiş.

Bana 2000-3000 Km den sonra sarfiyat düşer demişlerdi.Denilen oldu diye düşünüyorum.Çünkü aracım şu anda LPG ile 5000 devirdi.Daha önce yazdığım gibi 1000 km yi henüz geçtiğimde 135 tl / 100km yaktı (1,72 TL LPG fiyatı.klima kapalı.Ankara-denizli yolu.Hız 110-125 arası).Ordu ya dönerken ise 1.72 den hesaplarsak 111 Tl / 100 Km yaktı(Yolun yarısı klima açık. Hız 90-100).

Mehmet Bey pompa basıncından dolayı deponun aldığı gaz miktarı değişir diyor.Ama bu kadar fark olurmu bilemiyorum.Farklı farklı yerlerden gaz almama rağmen, gaz bitti uyarısı geldiğinde tüm doldurmalarımda 39 lt ile 40 lt arasında dolum yaptı, pompa attı.Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul dan bir arkadaşım geldi. 100 Bg 2001 focus sedan ı var.O da 110 Tl / 100 Km yaktığını söylüyor(1,72 Tl LPG).Sonuçta bu konuda yetkili olamadığım için sadece deneyimlerimi sizinle paylaşabilirim.Artık adresim sabit.Ordu dayım.Hep aynı yerden ve aynı saatte almaya dikkat ederek ölçüm sonuçlarını buraya yazacağım.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
(düzenlendi)
Sayın Ergin;

Sizin aracınız yazdıklarınıza göre 100 km de 9.6 Lt Lpg yakmış.Bu da yüzde olarak %20 fazla gaz yaktı diye düşünecek olursak, benzini 100 Km de 8 litre yakar anlamına geliyor.Benim C-max benzini 90-110 km hız ile klima kapalı 6.2 ile 6.5 Lt arası yakıyordu.Eğer klima çok büyük bir etken değil ise siz fazla yakmışsınız.Fazla masraf gerektirmeyen ujilerinizi ve hava filtrenizi kontrol ettirmenizde fayda var.LPg de bu unsurlar bir hayli önemliymiş.

arkadaşım, öncelikle teşekkür ederim görüş ve tavsiyelerin için. Benzinde uzun yolda 5-6 lt/100 km de yakıyordu. Daha doğrusu bilgisayar öyle gösteriyordu ama tüketimi hesaplayınca 8-9 lt/100 km de çıkıyordu.

Haklısınız ama servis bakımından çıkalı henüz bir aydan az oldu, tüm filtreler, bujiler vs değişti.[/color]

benim problemim servisde çok fazla rölantide çalışan arabamı hemen servisden yarım saat sonra LPG kalibrasyonuna götürdüm, yani bilgisayarda anlık tüketim ortalama 12-13 lt/100 km yazarken ben kalibrasyona soktum ve LPG beynide ayarı arabanın beynine göre yaptı ve sonuç kalibrasyondan sonra LPG tüketimi artan c-max, neyse bi çaresine bakacaz buna da şükür[/b]

tekrar tüketimi arabanın beyninde nasıl düşürüp lpg kalibrasyona gidebilirim????

tarihinde Ergin ?enda? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Engin Hoca, bu kadar derin düşünüp canını sıkmaa...

Senin tüketimin iyi...

Bülent Hoca'nın hesabında yanlışlık var..

6,4 litre lpg tüketimi C-max ile mümkün değil...

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

Senin tüketimin iyi...

eyvallah mehmet abi, iyi moral oldu, zaten ben hesabımı eskiyle karşılaştırarak yapıyorum. Eskiden 50 TL benzinle max şehiriçi 180-200 km gidiyordum, şimdi 50 tl lpg ile şehirlerarası 350 km yol yapıyorum inşh...bakalım bu depoda şehiriçi ölçümüm ne olacak? Eğer yüksek çıkarsa kalibrasyona giderim.

Bülent Beyin 100 kuruş yakması çok ilginç, bizim çağlar da lpg li ve bu kadar az yakmıyor...

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

LPG tüketimini ölçmek için aynı pompadan almak gerekiyor.Pompadan pompaya lpg dolumu çok değişiyor.

Yorum bağlantısı
Abdullah Ercan

Senin tüketimin iyi...

+1907 Aynen katılıyorum. :friends: Dizel de ancak bu değere ulaşılabilir. Ben şehir içi 6; sehirler arası 5,3-5,5 basmaya bağlı olarak değişiyor.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

istanbul'da şehiriçi benzinde çevre yoluyla işe gittiğim 1 yıl boyunca özellikle kışın 5-6 yı gördüm ama yoğun köprü trafiklerinde vs bu rakam imkansız buralarda. Şehirler arası 5-6 lt/100 km c-max ile bence gayet mümkün.

LPG tüketimini ölçmek için aynı pompadan almak gerekiyor.Pompadan pompaya lpg dolumu çok değişiyor.

ben lt hesabıyla ölçüyorum. Çünkü bazen 33 lt de pompa duruyor bazen de 38lt'de..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şehirler arası 5-6 lt/100 km c-max ile bence gayet mümkün.

Benzin ile değil mi. ?

5-6 demeyelim de 6 diyelim..

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

anlık tüketimde 5-6 lt hep görüyordum benzinde ama hesap yapınca öyle çıkmıyordu..

Yorum bağlantısı

Yorumlarınızı saygıyla karşılıyorum.Daha önce de yazdığım gibi ,bunlar 5000 km boyunca gözlemlerimdi.Ankara dan Samsun a kadar genelde inişli bir yol olduğunu belirtmekte fayda var.Hata payı elbetteki bırakıyorum.Ama benzin ölçümlerim nettir.Ayrıca 100 TL/100 km değil , 111 TL/100 Km yazmıştım.

Şimdi fabrika verilerine baktım, 100 km de ş.arası 5,7 lt benzin tüketir diyor.Fordun sitesinde "Bu ölçüm sabit 90 km ile değil de Şehir içi ölçümünden hemen sonra gerçekleştirilen, 7km'lik teorik bir mesafe boyunca maksimum 120km/s hıza ulaşacak şekilde, yarı zamanli sabit hız ve yarı zamanlı değşsken hızla ölçülmüş yakıt tüketim değerleridir." diyor.

5,7 x 1,17 = 6.66

Mutlaka Lpg yi 1.17 fazla yakar diye hesaplarsak 6.66 x 1.72 = 114 TL yapar.Ama, yok duruma göre en fazla 1.17 fazla yakar dersek o zaman bu kadar az yakmasının gerçek olma durumu artmaktadır.

LPG yi hep aynı pompadan alarak ölçeceğim ve yazacağım.

Yorum bağlantısı

90 km sabit hızda 7-7.5 litre lpg şehir içi 9-10 litre lpg (otomatik sedan)

Mustafa Tüfekçi Bey otomatik araçla daha önce bu değerleri yakaladığını yazmış.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Ankara dan Samsun a kadar genelde inişli bir yol olduğunu belirtmekte fayda var.

evet şimdi daha da netleşti...

bu arada 5-6 lt/100 km şehirlerarası tüketimini gayet normal buluyorum..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hocalarım, parayı katmayın işin içine, hem kafalarımız karışıyor.. Hem iki ay sonra zamlardan veya indirimlerden sonra hikaye oluyor bu yazılanlar..

Bülent hocam.. 100 km'de kaç litre lpg yaktınız... ?

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
(düzenlendi)

evet abi hem para katmayalım hem tüketim işini fazla düşünmeyelim, sıkılırsak satarız o kadar...zarar edersek ederiz ne yapalım yani..

giderim toyotaya al bunu ver üstüne corolla verso derim, üstünü de taksit taksit öderim...bi daha da 2.ele girmem inşh

yeni verso comfort 38.900 TL imiş, premium 47 bin

tarihinde Ergin ?enda? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bahsettiğiniz şartlarda 6,4'ün gerçekleşme ihtimali var..

Ancak aynı istasyondan dolum yaparak test yapmayı ihmal etmeyin..

Aynı yolda giderken 8 gelirken 10 litre yaktığımı daha önce söylemiştim..

Tek etken pompa basıncı...

Yorum bağlantısı

Engin hocam Toyota güzel araba az yakıyor.Ama, sağlamlıkta ve yol tutuşta ford la boy ölçüşemez diye düşünüyorum.Ayrıca fiyatınıda düşünürseniz, çok pahalıya geliyor.Benim c-max almamdaki en büyük etken güvenlikti.

Ankara da doğuş oto da (şimdi nerededir bilmiyorum eskiden istanbul yolu üzerindeki carefour un yanında bir yerde idi) hem wv hem seat satıyorlardı.Bir arkadaşımla çok yakın bir dostu satış danışmanı olduğu için gitmiştik.O zaman aynı segmentte hemen hemen aynı donanımlarda 2 farklı firmanın araçları arasında ortalama 2 milyar fark vardı (yıl 2001).Birisi seat ibiza öbürü wv polo idi.Hatta ibiza da otomatik klima vardı.Neden wv pahalı dediğimde isim farkı çok büyük etken demişlerdi.Bence toyota iyi araba ama çuvalla para vermeye değmez, o kadar paraya daha iyi araçlar alınabilir.

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ
Bence toyota iyi araba ama çuvalla para vermeye değmez, o kadar paraya daha iyi araçlar alınabilir.

evet tonla para bunlar...ama hayal işte benimkisi, hayalsiz olmuyor; hayal olacak ki araba çok yakınca yada çok sorun çıkarınca yeni versoyu gözünün önüne getirip "sabret" ilerde bi sıfır alırım diyecem

bu arada bütçe-konfor kriteriyle verso sınıfında en beğendiğim araba...ben kısa mesafede hantal ama konforlu geniş modelleri beğeniyorum

Yorum bağlantısı

Sayın hocam,

Ben de donanımından dolayı bana yeter diyerek, 2005-2006 benzinli ghia bulup Lpg yapmayı düşünüyorum.Bir de alt devirlerde nazlanmasın diye chip tuning yaptıracağım.Tabi bütün bunların olması için düşük km ve uygun bir araç düşürmem gerekli...

Yorum bağlantısı
Ergin Şendağ

evet olabilir tabi..c-max ghia kendini çok gösteren bi model, forumdan takip edin, son zamanlarda epey c-max satıldı galiba.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...