İçeriğe Yönlendir

Ay'ın Yörüngemizde ki Hareketi

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Ay, yörüngemizde hareket halindedir, tabii Dünya da. Normalde çoğumuzun dikkat etmediği bu hareketi aşağıdaki kısa videoda görebilirsiniz. Çekim tripoda sabitlenmiş Panasonic HDR-40 ile yapılmıştır. Kamera tamamen sabitken, Ayın yukarı ve Batı enlemine göre yaptığı 1 dakikalık hareket, ilginç bir görünüm. Çekim hilesi vb. yoktur.

http://img190.imageshack.us/i/86785934.mp4/

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Hareket ilginc. Sanki giderken hava boşluğuna düşüyor.

Bu sallantının sebebi ay ile kamera arasındaki sıcak -soğuk havadan kaynaklanan dalgalanma olabilirmi? Bildiğimden değil. Tahmin. Yazın sıcak havalarda yere paralel ileriye baktığımızda dalgalanmalar görürüz.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Tripod ehil bir teknisyen tarafından sabitlenmemiş gelişi güzel zemine konulmuştur. :)

Ortasında çengeli varsa Çağlar abi, oraya bir pazarcı 5 kiloluğu as bence, ısı farkı vız gelir....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Tripod dandikti, tek ayağını peçete ile sıkıştırdım

2. Rüzgar kamerayı sallıyordu

3. Atmosferdeki sıcak dalgalanma (özellikle ayın alt tarafında belli oluyor)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Başlıktaki "Ayın hareketi" lafını yanlış algıladım. "Ayın elemanı" gibi bir şey...:):good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Başlıktaki "Ayın hareketi" lafını yanlış algıladım. "Ayın elemanı" gibi bir şey...:) :)

Bende ilk önce ayna hareketi olarak algıladım ve yine ne yaptı bu adam diye açtım konuyu :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

güzelmiş, pda'dan izleyemiyordum şimdi izledim.

bi de güneşin batma anını bekliyoruz :nazar:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

normal olarak çekemiyor mu?

ya da eskiden lenslere sonradan filtre takılıyordu şimdi yok mu bu özellik?

babamda 70 üretim canon vardı ondan hatırlıyorum. 35 sene babama hizmet etti :)

şimdi ise bi koleksiyonerde kendisi :)

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Ayın kendi ekseni etrafındaki dönüşü belli olmuyor.Ay çok ilginç,oluşumunun dünyadan daha eski olduğunu söyleyenler var.İzlemeye devam:)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Güneş filtresi takılabilir objektif, takılabilir kameralar birascık pahalı da :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

hımm anladım, o halde bekleyeceğiz :)

karani bey, yanlış anlaşılma olmaz umarım ancak ayın kendi ekseni etrafındaki dönüşünü göremezsiniz çünkü dünyanın dönme hızıyla aynıdır. bu sebeple sanki hiç hareket etmiyormuş gibi gelir :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...