İçeriğe Yönlendir

Kaza Yaparsanız

Yakup Başaran

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Aynısı bizim başımıza da gelmişti. Vurup kaçtı. karakol alokl muayenesi vs günümüz gitti. Sonra hiçbişey savcılıktan kagıt aynen aynı şeyi yazıyor. Bari trafik cezası gitmiş olsa. o da gitmemiştir.

Vurunca kaçmayı özendirmiyor değiller..

bu problemin kökünde baro avukatlık ücretleri ile resmi avukatlık ücretleri arasında kabaca sagda bir sıfır farkı olması yatıyor. Avukatlık ücretini karşıdan alacağını avukat bilse, "abi istersen açalım dava yahu" diye sizin peşinizden gelir.. parasını da alır. adalet de yerini bulur. O adam da kaçmaz bir daha...

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Küfür mekanizması bu gibi durumlar için geliştirilmiştir. :yes:

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
Küfür mekanizması bu gibi durumlar için geliştirilmiştir. :(

Ramazandayız :(

Yorum bağlantısı
Nurullah Demir

adalet haksızın lehine işliyo demekki.. yazıklar olsun. ne günlere kaldik..

Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan
neden bu memlekette her olay için avukata ihtiyaç vardır anlayabilmiş değilim. amerika-avrupa gibi ülkelerde aynı olay gelse bir vatandaşının başına, emin olun polis o aracıda sürücüsünüde bulur tutar getirir savcısının karşısına ve devletle zanlı arasında süreç işler ve mutlaka şahıs cezasını alır. ancak nedense bizde mahkemeye bile getirilemezler bu tipler ve

size tehditler gelir,araya hatırlı kişiler girer,sanki suçlu sizmişsiniz gibi muamele görürsünüz , işin özü boşa kürek sallar ve mahkemelerde sürünüp üstüne bide masraf edersiniz. benim çalınan telefondaki yaşadıklarım gibi.

niye avukata danışın dedim, çünkü avukat işi gereği kanunları uygulamayı daha iyi biliyor. eğer kanunlar hakkında bilginiz varsa sizde kendinizi savunabilirsiniz. yoksa avukatlara iş çıksın para kazansınlar diye demedim :unsure2:

bizim ülkemizde evet iş adli organlara kalsa onlar doğru dürüst ilgilenmiyor çünkü adli organlar yetersiz. hakimler dosya bakmaya yetişemiyor, duruşmlar 5-6 dklik. savcıların dünya kadar dosyası ilgilendiği ve aldıkları maaş yaptıkları işin yanında çok az.

önceden de dediğim gibi, eğer maddi zararınız için tazminat davası açarsanız,o kişinin sebep oluğunu ispatlayabilirseniz kazanırsınız( hukuk davasıdır savcı ilgilenmez, hakimde sadece sizin delilleriniz çerçevesinde karar verebilir).

ama kişinin hapis veya adli para ceza alması için ise savcının kovuşturmaya gerek olmadığını düşünmesin sebebide bir sürü olabilir. savcı gerekçesini belirmiştir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Olgu Bey,

Siz hukuk öğrencisisiniz. Ben de adliyede büyümüş biri olarak size söyleyeyim. Adalet Mülkün temelidir lafını iyi düşünün.

Bizde adalet sistemi çalışmıyor. Kadın kocası dövdü diye karakola gidiyor tutanak tutturacak, dilekçe yazmış. Baştan savıyor sanki fahişeymiş gibi gönderiyorlar. Adalet duygusu yok görevli görevini yapmıyor.

Senin arabana çarptılar, sen şüpheliyi şikayet etttin. Takipsizlik verirse adalet senin arabana kim çarptı artk aramıyor.

Aynı olay cinayette bile var. Şüpheli gösterdiğin kişi beraat edince dava düşüyor ve savcı yeniden dosyayı açmıyor. E bu adamı kim öldürdü peki? yok. yapmıyor. baştan savıyor. bu bir gerçektir.

Avukat daha iyi bilir, hakkınızı alırsınız demişsiniz ama malesef bu gibi durumlarda yukarıda söylediğim (önceki mesajda) sebepten tazminatın tümü ya da büyük bölümü avukatımn cebine gidiyor. Zaten parayı da icradan alan avukattır. İçinden yarısını ya da fazlasını alır geriye artarsa müvekkile verir.

Alacak davalarında da genel kaide yarıya şeklinde bölüşmedir. 10 bin lira alacağınız varsa size takmışlarsa avukat en az 5 bin ister.

Ben ne yapayım böyle adaleti. 5 bin lirayı karşı taraftan alamıyor. problem budur. başka yerde aramayın.

Hakimlerin ve savcıların çok işi var demişsiniz. Hepimizin çok işi var. Bence onların çok işi yok. İşi uzatıyorlar, hatta problemli davaları tayinleri gelinceye kadar uzatıyorlar. İki tane kitap açmak bakmak yerine hukuk bilirkişisinden karar örneği istiyorlar 3 ay öteye duruşmayı erteliyorlar. Etik davranmıyorlar, özellikle asliye ceza hakimleri vatandaşı azarlayıp duruyor. Daha ne diyeyim.

Bütün üniversitelerde devam zorunluluğu varken hukukta olmaması ve öğrencilerin kantinde orda burda okul bitirmesi bana çok ayıp geliyor. Sonra bu adamlar hakimlik sınavını geçip hakim oluyorlar. Hangi bilgiyle hangi kültürle?

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Olgu Temurtürkan
Alacak davalarında da genel kaide yarıya şeklinde bölüşmedir. 10 bin lira alacağınız varsa size takmışlarsa avukat en az 5 bin ister.

Ben ne yapayım böyle adaleti. 5 bin lirayı karşı taraftan alamıyor. problem budur. başka yerde aramayın.

Hakimlerin ve savcıların çok işi var demişsiniz. Hepimizin çok işi var. Bence onların çok işi yok. İşi uzatıyorlar, hatta problemli davaları tayinleri gelinceye kadar uzatıyorlar. İki tane kitap açmak bakmak yerine hukuk bilirkişisinden karar örneği istiyorlar 3 ay öteye duruşmayı erteliyorlar. Etik davranmıyorlar, özellikle asliye ceza hakimleri vatandaşı azarlayıp duruyor. Daha ne diyeyim.

öğrenciyim bu sene son, 2 yıldır da yaz tatillerinde 2,5 - 3 ay adliyede ve avukat yanında staj yapıyorum uygulamayıda yeterince öğrenmeye çalışıyorum.

siz tazminat talebiniz 10 ise hakim 10 bin e hükmederse avukata verdiğiniz parayı dikkate almazsak davalıdan 10 bin tl alırsınız. ama hakim 9950TL ye hükmederse kısmı kabul den karşı tarafa vekalet ücreti ödemeniz gerekir ayrıca(bu bana garip gelen bir durum)

herkesin işi var ben kimseye yatıyor demedim ama bir günde 20-30 duruşması olan hakimler var, bu hakim ne ara dosya inceleyecek ne ara rapor inceleyecek. sürekli davaları bilirkişiye atmları banada çok savsama gibi gelioyor, hatta kararı bilirkişi raporlarına göre veriyorlar çoğu zaman ki bu çok yanlış bir şey. eskiden yaklaşık 20 yıl önce hakimler kendileri inceler, bilirkişiye daha az başvurur ve uzun uzun gerekçeli kararlar yazarmış(hocalarım öyle diyor :unsure2: ) ama şimdi 2 sayfayı geçen gerekçeli karara çok nadir raslıyorum.

bu ülkede cezalarda kovuşturmalarda yetersiz buna bir itirazım yok. stay yaparken kafasına göre her ihaye dava açan birisi var, oyuncak haline getirdir dava açıyor, feragat ediyor sonra temyize gidiyor. bu vatandaşa yapılmış 50 den fazla suç duyurusu var ama hala rahat rahat dava açıyor feragat ediyor vs vs. savcılar ilgilenmiyor işte.

yargı sistemi Türkiyede kötü, ama eleman azlığı bence en büyük faktör.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...