İçeriğe Yönlendir

2009 Focus Ti-VCT'e Tunalı'da Teleflex GFI montajı yapıldı.

Hakan Aydin

Recommended Posts

Hakan Aydin

problem yok. Sadece LPG geçişi havalar soğuk olduğundan dolayı heralde hafif bir şekilde hissediliyor. Daha önce hiç ama hiç hissedilmiyordu. O kadar.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Adem Cengiz

Hakan Bey, Arabanız 5 kapılı mı, lpg tankını nasıl yaptınız? Simit tip ise Stepne yerine tam sığmıyordu...

Yorum bağlantısı
Hakan Aydin
Hakan Bey, Arabanız 5 kapılı mı, lpg tankını nasıl yaptınız? Simit tip ise Stepne yerine tam sığmıyordu...

Aracım sedan, simit takıp kenarlarda oluşan yükseltiyi, bina izolasyon köpüğü döşeyerek gidermeye çalıştım. İyi de oldu, bir sıkıntı yok. Stepneyi de bir kılıf içinde bagajda taşıyorum.

Yorum bağlantısı
Semih Özkan

Hakan bey taktırdığınızdan beri izlenimleriniz nedir acaba ? Sorun yaşadınız mı ? Yakıt tüketimi performans vs ?

Yorum bağlantısı
Hakan Aydin
Hakan bey taktırdığınızdan beri izlenimleriniz nedir acaba ? Sorun yaşadınız mı ? Yakıt tüketimi performans vs ?

Çok memnunum, hiç problem yaşamadım. Tam olarak ne kadar yaktığımı bilmiyorum uzun zamandır ölçüm yapmadım ama ekonomisi yeterli.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Fatih Ağca

selamlar hakan bey 43 lt simit tank çok rahat oluyor.benzin 4.00 tl oldu en iyisi lpg

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Mertol Kip

Hakan bey mümkün olan bir zamanda OBD2 okuyucudan LTFT değerlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var. Her iki bank için aynı olması lazım. %5 e kadar farklılıklar tolere edilebilir ancak daha fazla fark varsa (ki eminim vardır) onu ayrıca konuşalım.

Yorum bağlantısı
Atila Taşçı
Hakan bey mümkün olan bir zamanda OBD2 okuyucudan LTFT değerlerinizi kontrol ettirmenizde fayda var. Her iki bank için aynı olması lazım. %5 e kadar farklılıklar tolere edilebilir ancak daha fazla fark varsa (ki eminim vardır) onu ayrıca konuşalım.

Mertol bey size forum üzerinden mesaj atmayı denedim ama başarılı olamadım. Benim aracımda da teleflex takılı 3 ay ve 7000 km dir kullanıyorum bir sorun çıkarmadı teleflex ile ilgli dikkat etmem gereken herhangi bir nokta varmı? yukarıda bahsettiğiniz biligileri lpg yetkili servisinden mi öğreneceğiz? daha önce forumda ti- vct motorlarda lpg deyken 4000 üstü devirlerde dikkatli olunması gerektiği söyleniyordu ona uymaya gayret ediyorum bundan başka neler yapmam gerekir beni de biligilendirirseniz memnun olurum

Yorum bağlantısı
Guest Mertol Kip

Bu teleflex'e ait bir sorun değil. Tüm LPG li araçların temel sorunu. Ti-VCT lerin farkı bu sorunu algılayabiliyor olmaları. Dolayısı ile kendi kafasınca düzeltmeye çalışıyor bu uğraşıda kendine zarar veriyor. Diğerleri düzeltmeye çalışmıyor ancak sonuç onlarda da farklı değil. TiVCT de hiç değilse sorunun olup olmadığını gözlemleyebiliyorsunuz.

LTFT değerini OBD okuyabilen herhangibir aletten gözlemleyebilirsiniz. Ebay'de 8-10 dolara elm327 nin çakmaları satılıyor. Onlarla da gözlemleyebilirsiniz.

Tekrar yazayım, o sorun tivctlere has bir sorun değil. Tüm LPG li araçlarda olan bir sorun. TiVCT ler bu sorunun farkına varıp düzeltmeye çalışıyor, aldığı önlem yüksek devir bandında aşırı yakıt püskürtülmesi ve sistemin kontrol dışında olduğu bandta olması nedeni ile pistonun erimesine yol açıyor. Diğerleri sorunun farkına bile varamıyor ancak bu farkında olmamak onlarda fakir karışıma neden olup yetersiz yakıttan dolayı aracın piston kafasının ısınmasına yol açarak gene pistonu eritiyor. Sonuç değişmiyor kısacası. Sadece nedeni değişiyor.

Tam gaz gitmediğiniz sürece arabanız kendisi zaten yakıt sistemini kontrolü altında tuttuğu için risk az. Ancak tam gaza basarsanız ya da yüksek devirde yol alırsanız yukarıda yazdığım sonuç kaçınılmaz.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hakan Aydin

Mertol Bey bu dediğiniz ODB' LTFT değerini serviste okurlar mı? Bir de neden bu değeri kontrol etmemiz gerekliki, Tunalı montajında bir sıkıntı mı var?

Onlar o dediğiniz neyse onu ayarlamamışlar mıdır? Benim araçta herhangi bir sıkıntı hissetmiyorum ve zaten 4000 d/d üzerine de çıkmamaya özen gösteriyorum, problem yaşa mıyım bu durumda?

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam

1 ay önce teleflex taktırdım bende, hayırlı olsun sizede...Sadece geçişlerde hafif bir irkilme var onun dışında ne motor arıza lambası nede stop etme, yüksek devirde benzine geçme mevcut deil. Memnunum bende.

Mertol beyin bahsettiği konuyu önceden okumuştum, yüksek devirde uzun süre kullanmamak gerekiyor, ki zaten benim idealim 2-3 bin arasıdır. Sadece ara sıra hızlanmalarda 5 bin bazen görürüm o kadar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...