İçeriğe Yönlendir

Mondeo'mu Focus'mu

Murat Özkan

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Ne kızması, 2 saat bekledim collection eksperi yazsın diye, geç yazdın ona kızarım :p , benimki pekbidolu olduğunda, neler extra bilemiyeceğim :unknw:

Yorum bağlantısı
Murat Özkan

Teşekkür ederim. O zaman alınca en iyisini almak lazım diye düşünüyorum. Ghia aramaya başladım bile :lol2:

Gerçi şu an maddi açıdan beklentilerimin altındayım. Malum tatiller falan girdi araya. Hayırlısı bakalım...

Yorum bağlantısı
Ercan Çakır
Teşekkür ederim. O zaman alınca en iyisini almak lazım diye düşünüyorum. Ghia aramaya başladım bile :)

Gerçi şu an maddi açıdan beklentilerimin altındayım. Malum tatiller falan girdi araya. Hayırlısı bakalım...

Murat bey bende iki model ile peugeot arasında cok kararsız kalıyorum, segmet farklılıkları , yıllık vergileri , bakım , yakıt gibi unsurlar bakıldıgında insani bunaltıyor. ama sonunda bende sizinle ayni fikri paylasıyorum cok uygun fiyatta diger araclardan gormez isem focus 1.6 tdci ghia bakiyorum.

konuyu actıgınız icin tesekkurler cok faydalandım :lol:

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Özkan
Murat bey bende iki model ile peugeot arasında cok kararsız kalıyorum, segmet farklılıkları , yıllık vergileri , bakım , yakıt gibi unsurlar bakıldıgında insani bunaltıyor. ama sonunda bende sizinle ayni fikri paylasıyorum cok uygun fiyatta diger araclardan gormez isem focus 1.6 tdci ghia bakiyorum.

konuyu actıgınız icin tesekkurler cok faydalandım ;)

Rica ederim Ercan Bey. Umarıım siz istediğiniz gibi bir araç bulur ve alırsınız. Ben bulamadım çünkü. Eskiden evlenmek için kız bakılırdı erkek çocuğa... En az onun kadar zor bir iş...

Tecrübelerimle sabittir ki bu iş şöyle olmalı;

1- Kriterler belirlenmeli (yakıt, güç, görünüm, emniyet, masraflar v.s...)

2- Kriterleri yerine getirecek araçlar sıralanmalı ve bu araçlar hakkında araştırmalar yapılmalı (Kullananlara sorulmalı, servis ve yedek parça fiyatları araştırılmalı, forumlardan yardım alınmalı :))

3- Bu araçlar arasında eleme yapılarak önce markaya ve daha sonra da modele karar verilmeli...

4- Daha sonra elde parayla pusuya yatılıp temiz bir araç (bakımlı, hor kullanılmamış, servisin onay verdiği bir araç) bulununca hemen işi bitirmeli. (Gerekirse temiz araç için değerinden fazla verilebilir)

5- En önemlisi ve sonuncusu;

Araç alındıktan sonra kimsenin lafına bakılmamalı, kimseye kulak asılmamalı ve de araçların fiyatları artık takip edilmemeli....

Yani aldığınız aracın keyfi sürülmeli...

Nacizane fikirlerim.....

Başarılar dilerim...

Bu arada arkadaşlar almak istediğim araç için fiyat aralığım değişti. Focus veya Mondeo bakamıyorum artık. 18.000 civarı bir araç bakıyorum. Araştırmalara devam.....

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Çağlar Abi şase düzeltmesi yamukluğuna göre değişen maliyetli bir işlemmidir?Hangi rakamlar arasındadır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şase düzeltme, şaseye uç ekleme, üst travers (bazıları ona da şase derler) işlemleri başlıkları altında kabaca toplayabileceğimiz , tezagaha bağlamadan veya bağlatarak farklı tamirler vardır. Tamamıyle kaza şekline göre ayrı fiyatlandırılır. 250 TL lerden aşağısına pek rastlanmaz.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Abi malum geçen sene sol arka jantı vurup patlatmıştım.Sonunda her iki tarafın aksonları ve dökme demirden olan hilal şeklindeki parçalar değişti.Geçen sene yapan firma sol tarafdaki dikey aksonun, hilal şeklindeki parçanın bağlantı noktasına kanal açıp ayar yapılabilme imkanı sağlamışlar.Bu sefer bunu sol tarafa da yaptırdık.Araç fabrikasyon değerlerine geri döndü ama şasede bi ölçüm yapılmadığı için içime sinmiyor.Aslında dikey aksonlara açılan kanal da içime sinmiyor.İlerde döküm parçanın bu kanal içinde oynayabileceğini düşünüyorum.Ustalarım mümkün değil diyor ama...

Yaza kadar bi bütçe yapıp şase ölçümü yaptırmak istiyorum ve gerekirse dikey aksonları arka travelsleri de değiştirmek istiyorum.Bu sebebden sormuştum abi.Öyle uç ekleme şeklinde olduğunu falan da sanmıyorum.En azından ben sanmıyorum : )

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arka kısımdaki bu tip durumlarda, şase tamiri gerekmez, Genelde:

1. Taşıyıcılar değişir (mekanik parça)

2. Digonal olarak hidrolik pompa bağlanır ve milimetrik kayıklık var ise kolayca yerine getirilir. Bu tip işlem ucuzdur.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan
(düzenlendi)

Teşekkür ederim abi.

Hem yorum hem de işlemi kolaylaştırdığın için : )

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...