İçeriğe Yönlendir

Arkadaşlar bu nasıl bir sistem? Anlayabilen mutlaka olacaktır

Ubade Koçak

Recommended Posts

Ubade Koçak

Saygıdeğer Arkadaşlar Mehmet Abimizin led sevdası bize de bulaştı :) (Şimdilik sadece izleyebiliyorum. icraata geçirmek için çoook zaman lazım benim için :p )

Yorum yapmıyorum ama konu le ilgili BİLGİ BABINDA mesajlarınızı bekliyorum. Bunu yapmak mümkün mü acaba? Kaça malolabilir acaba Forumdaki Led prof.larımızdan cevap bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Özen

imkansız birşey değil gibi gözüküyor..sistemi sanırım kayan yazı devresindeki gibi bir devre ile ayarlanıyor olsa gerek kafama yattı aslında connectte denemek isterim bu sistemi..

Yorum bağlantısı
Ubade Koçak
imkansız birşey değil gibi gözüküyor..sistemi sanırım kayan yazı devresindeki gibi bir devre ile ayarlanıyor olsa gerek kafama yattı aslında connectte denemek isterim bu sistemi..

Gerçekten de araçlarda mükemmel olur diye düşünüyorum Emre. Ben de isterim ama :)

Yorum bağlantısı
Emre Özen
(düzenlendi)

Yarın ilk işim babama bu konuyu danışmak olucak..kendisi elektrik teknisyeni ve elektronik mesleğinde üstün yetenekleri olan arkadaşları var onlara falan bir sorsun çok canım çekti :)

vee vee vee aklıma ne geldi bilin bakalım :p bu sistemi parklar ve farlardan ayrı bir düğme ile çalıştırıcaz ve hani bu düğün salonlarında falan müziğin ritimine göre ışık saçan aletler var ya onlardaki ses alıcı sensörlerden takıp bişeyler yapılabilir aslında ?

ve hatta düşünüğüm şey bu videonun altındaki diğer video da varmış :lol2: bende sevinmiştim aklıma geldi diye:D

tarihinde Emre tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ubade Koçak
Yarın ilk işim babama bu konuyu danışmak olucak..kendisi elektrik teknisyeni ve elektronik mesleğinde üstün yetenekleri olan arkadaşları var onlara falan bir sorsun çok canım çekti :)

vee vee vee aklıma ne geldi bilin bakalım :p bu sistemi parklar ve farlardan ayrı bir düğme ile çalıştırıcaz ve hani bu düğün salonlarında falan müziğin ritimine göre ışık saçan aletler var ya onlardaki ses alıcı sensörlerden takıp bişeyler yapılabilir aslında ?

ve hatta düşünüğüm şey bu videonun altındaki diğer video da varmış :lol2: bende sevinmiştim aklıma geldi diye:D

:p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok hoşmuş. :)

Ben yapmazdım ama.. mantık belli..

Kayan yazılar var işyerlerinin vitrinlerinde görürsünüz.. Maliyet düşüktür .. Ama maharet gerektririr.. Elektronik devre gerektirir. Programcılık gerektirir.

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten

gerçekten çok hoş olmuş bencede liseden kalan elektronik bilgilerime göre yapılmaması için bir sebep yok.gerçi pek bilgi kalmadı :p ama olur diye düşünüyorum.çok değişik ve orjinal olmuş.

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut

Akıllı ledlerle elde edilecek değişken renkler, araçtaki pavyon havasını pekiştirebilir.

Yorum bağlantısı
İdris Arıcı

günümüzde kayan yazı veya karaşimşek diye adlandırılan bu tür sistemler artık PIC adı verilen bir grup hafıza entegreleri sayesinde kolayca yapılabiliyor. bunun için gerekli olan 16f84 adı verilen bir entegre, bunu programlayacak set ve programlama arayüzü ile işi görecek yani ışıkların nasıl yanıp sönmesini istediğinizi belirten program kodları. çok zor olmamakla birlikte yaygın bir sistemdir ve çok basit bir devresi vardır. işin önemli kısmı programlama setine sahip ve programlama yapabilecek uzman bir kişi.(öğrenciyken biz yapardık) maliyetinde çok fazla olacağını sanmam...

Yorum bağlantısı
Ahmet Kurucu

ledleri yapmak aslında cok kolay ben kendim yaptım hiçbir zorlugu yok

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
günümüzde kayan yazı veya karaşimşek diye adlandırılan bu tür sistemler artık PIC adı verilen bir grup hafıza entegreleri sayesinde kolayca yapılabiliyor. bunun için gerekli olan 16f84 adı verilen bir entegre, bunu programlayacak set ve programlama arayüzü ile işi görecek yani ışıkların nasıl yanıp sönmesini istediğinizi belirten program kodları. çok zor olmamakla birlikte yaygın bir sistemdir ve çok basit bir devresi vardır. işin önemli kısmı programlama setine sahip ve programlama yapabilecek uzman bir kişi.(öğrenciyken biz yapardık) maliyetinde çok fazla olacağını sanmam...

+1

işlemciye programladığınız sıraya göre istediğiniz işi yaptırırsınız. maliyet: mikroişlemci 1YTL ledler ve direçler de en fazla 10-20 tutar :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Led leri monte etmek kolay da, sıralı yakması için entegre+program gerekecektir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

5x25 decoder , 555 osilatör ve bir tane 5 bit sayıcı çipi ile çözebilirsiniz yürüyen led meselesini.

ilave atraksiyon için decoderin 5 bit girişine işlemci (pic vs) bağlayın. 25 led yetmezse 5 bitlik decoderden iki tane alın bir de nand gate alın 50 yaparsınız. vaktiniz varsa uğraşmak zevklidir. Ama araca takması tabi cesaret ister sosyal açıdan.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Uğur Çakaloz

Konu zamanı geçmiş lakin pic programıyla bunu yapmak çok kolay,piclerle her şey yapmak mümkün,yol bilgisayarından tutunda,araç kliması,sıcaklık, devir, kapı acılmasından,emniyet kemerinden vs.aklınıza gelebilen tasarılar yapılabilir,videoda araçtaki ledler rgb led kullanılmış iki renk görunuyor,işlemci den çok rgb ledler daha pahalı tutacaktır,daha güzel tasarımda yapılabilir,selamlar

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Adam uçmuş biz lisedeyken flip-flop devre yapardık :rolleyes: onlar aklıma geldi görünce

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...