İçeriğe Yönlendir

Test : Kış Lastiği Testi 2009

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

205/55/16 ebadındaki lastikler için ADAC testi sonuçlarına göre;

Uzak durulacak: Firestone,Avon, Pirelli 210(sınırda ama bu lastiğin kuru ve buzlu zeminde iyi olmadığını başka bir testte okumuştum, BMW kurumsal olarak tavisye etse de, demek ki neymiş, reklama dikkat etmek gerekiyormuş)

İyiler: COnti830 karda,buzda,sessizlikte, ömürde, GoodyearUG7+ ıslak zeminde, DunlopSP ömürde, karda, Michelin ALpin PA3 ömürde öne çıkıyor.

http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/Wint...cePageID=268552

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Övgü Gürşen

ADAC testleri genel itibarla Auto Bild testleriyle pek örtüşmüyor nedense. contiyi ortalama çıkartan bir test okumuştum geçenlerde. ultragrip ise birinciydi. bir başka testte hankook birinciydi.

benim derdim, kullanıpta hiç beğenmediğim bir lastiğin iyi ya da çok iyi çıktığı testler. büyük ihtimalle yol şartlarımız uymadığından oluyor bu. tecrübelerimle benzer bir test bulsam hep orayla devam edeceğim aslında. çünkü test koşulları bizdeki gerçek hayatla uyumlu olacak o zaman.

mesela drenajlı yoldaki (taktım buna) kar ile düz zemindeki kar lastiği farklı çıkacak. aynı lastik bu ortamlarda farklı tepki verecek. hangisini, nasıl tercih edeceğiz?

bir de burada ESA diye bir lastik var ve gayet iyi görünüyor ne ki bu? bir ADAC testinde de lassa en kötüden bir iyi çıkmıştı onu hatırladım.

Yorum bağlantısı
Cihan Toparlak
(düzenlendi)

Conti dediğiniz, continental lastikmi.?

tarihinde Mehmet tarafından düzenlendi
B
Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen
Conti dediğiniz, continental lastikmi.?

evet continental. hazır lafı açılmışken continental eco contact modelleri de 5 kuruş etmez.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Salih Kurtoğlu

Avrupa da sürücülerin günlük kullanımlarına göre lastiklere puan verip yorum yaptıkları siteler mevcut.

Test kuruluşlarının yaptıkları testler elbette önemli fakat kullanım alışkanlıkları , cografi konum, iklim şartları,

aracın mekaniği gibi birçok etken aynı lastikte farklı kişilerce farklı memnuniyet dereceleri gösterebiliyor.

Günlük kullanım koşullarına göre değerlendirme yapılabilecek Türkiye'nin ilk sürücü odaklı lastik raporlama sitesi

www.lastiktestleri.com lastik raporlarını inceleme imkanı veriyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Zemin şartlarının ağırlaşmasının, hava sıcaklıkları düşmesinin, lastik kauçuğu üzerindeki etkisi Finlandiyada da aynıdır, Ağrı dağında da, yani coğrafi konumun, farklı kullanım karakteri getireceğini pek sanmam.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Özkan Kaya

bende dunlop Sp Winter Sport 3d kış lastiği taktırdım. daha bursaya kar yağmadı ama yaz lastiklerime nazaran daha iyi yol tuttuğunu farketttim. belkide yeni olmasından ama eski kış lastiği olarak mişlen alpine kullandım. virajlarda biraz kaçırma yapıyordu. bunlarda böyle bişey yaşamadım. yazında kullanıcam ;)))

Yorum bağlantısı
Erkan Baydemir
(düzenlendi)
Zemin şartlarının ağırlaşmasının, hava sıcaklıkları düşmesinin, lastik kauçuğu üzerindeki etkisi Finlandiyada da aynıdır, Ağrı dağında da, yani coğrafi konumun, farklı kullanım karakteri getireceğini pek sanmam.

Testlere hiç girmeden,bu tastlerle ilgili fikrim malum zaten. :rolleyes:

Evet,farklılıklar ancak aracın farklı oluşuna ve tabiki en önemlisi pilotaj karakterindeki farklılıklara bağlı.

:)) Bu arada epeydir yoktum,özlemişim :))

tarihinde Erkan Baydemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Yılmaz Övün

aracım 75 ps tourneo connect bagajda genelde 100 kg gibi yük var ilk kez kış lastiği kullandım. lastiklerim 195/65/15 goodyear ultragrip 7 .yaklaşık 1500 km yol yaptım kış lastikleri ile aralık 2009 dan bu zamana kadar kış koşullarında hiç yolda kalmadım.karlı havalarda şehir içi şehir dışı yollarda hiç zincir takmadan ve kalmadan yoluma devam ettim.lastiklerimden çok memnunum

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Kış lastiğinin önemini anlatan güzel bir test.

Testte buz üzerinde yaz lastiği, dört mevsim ve kış lastiği deneniyor. Aralarındaki fark büyük..

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Kurt
Kış lastiğinin önemini anlatan güzel bir test.

Testte buz üzerinde yaz lastiği, dört mevsim ve kış lastiği deneniyor. Aralarındaki fark büyük..

güzel paylaşım...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...