İçeriğe Yönlendir

Özel hastanelere &#246denen farklar hakkında..

Nuri Başer

Recommended Posts

Nuri Başer

Selam arkadaşlar..

Öncelikle güzel Yurdumda sağlık uygulamalarının keşmekeşliğinden usanmış bir vatandaş olarak hepinize sağlıklı günler diliyorum..

Saatlerdir internette dolandığım halde ne resmi ne de gayriresmi sitelerde konuyla ilgili tatmin edici bilgilere ulaşamadım..

Olay şu; rutin kontrol için sürekli gittiğimiz Bursa Jimer hastanesine (SGK anlaşmalı) 3 gün önceye kadar her gidişimde 22 lira ek ücret öderken son gidişimde bana zam geldiğini belirterek 42 lira ek ücret tahsil edildi. ayrıca ısrarlarıma rağmen sistem bozuk diyerek makbuz dökümü verilmedi.. şimdi anlayamadığım devlet katılım payı miktarını 10 TL den 15 TL ye çıkardı diye biliyorum.. peki hastanenin uyguladığı bu %100 e yakın zam yasalmıdır? her ay reçete yazılmadığı halde bu parayı ödemek zorundamıyım?

aradığım cevaplar:

1-hastanenin bu uygulaması yasalmıdır?

2-özel hastanelerde alınan fark ücretleri için bir üst sınır mevcutmudur?

3-çalışanlar için vizite uygulaması halen mevcutmudur (ben kalktı diye biliyorum)??

4-niçin hiçbir resmi kurumun hiçbir site ve telefonundan gerekli bilgilere ulaşamıyorum?

5-sağlık bakanlığının ve SGK nın şikayet ve sorunlar için bir hattı mevcutmudur?

bilgi almak için aradığım her resmi kurumda dakikalarca bekletilip oradan oraya aktarıldım ve sonunda cevap vermeyen bir numara ya da ilgisiz bir ilgiliye rastladım.. ne olacak bu sağlık ve sosyal güvenlik sisteminin hali.. haklarımızı bilmiyoruz, bilemiyoruz çünkü zırt pırt değişen sistem yüzünden neye inanacağımızı şaşırdık..

vatandaşa sağlık hizmeti veriyoruz diye ruh sağlığını bozan bu insanları Allah bildiği gibi yapsın.. gizli gizli soyuluyoruz haberimiz yok..

Yorum bağlantısı
Arzu Gürkan

Anlaşmalı hastaneler kendi belirledikleri rakama göre değil, devletin belirlediği rakama göre fark alabiliyorlardı, eğer değişmediyse. Hatta bu hastaneleri derhal bakanlığa şikayet edin diyorlardı. Makbuzu elle yazsalarmış?

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Anlaşmalı hastaneler kendi belirledikleri rakama göre değil, devletin belirlediği rakama göre fark alabiliyorlardı, eğer değişmediyse. Hatta bu hastaneleri derhal bakanlığa şikayet edin diyorlardı. Makbuzu elle yazsalarmış?

matbu makbuzunuz yokmu diye ısrarcı olsam da bir sonuç alamadım... zaten ben makbuz isteyince suratları değişti birden..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Anlaşmalı oldukları dallarda bildiğim kadarıyla 12 tl fark alabiliyorlar , muayne sonucunda reçete yazılırsa ve ilaçlar alınmak istenirse eczaneye 3 tl daha ödeniyor sonuçtada toplam 15 tl oluyor.

Ancak birçok müşteriye sorduğumda çok azı 12 tl vermiş..

12 tl üstünde fark verenlerin hiçbirisindede makbuz yok :nazar:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Eski sümerbankın binası ( tahtakale altı) SGK oldu eczane fatura vs işilemleri orada yürütülüyor büyük ihtimalle özel hastanelerinde faturaları orada inceleniyordur orada gerekli şikayet birimleri vardır diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Eyvallah Ersen.. gelen soyuyor giden soyuyor.. soyulmuş sosise döndük be :nazar:

50 verenler, 70 verenler, 100 verenler.. hasta olunca insanın gözü de görmüyor.. yazık bu vatandaşa..

Yorum bağlantısı
Murat Dere

şimdi bir şey söyleyeceğim, yine durumdan vazife çıkaranlar olacak. eğitimi ve sağlığı mahvedenlere ve onlara prim verenlere selam olsun...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

ben rutin kontrol için gittiğim hastanede her gidişimde 150 tl ödüyorum. anlaşması yok. varken 135 ödüyordum. ultrason 300, tomog 800, mr 1000 gibi rakamlar ödeniyor. özel muayenehaneye giderseniz 300 muayene.

devletin aldığı bence "hala" az.

arabayı servise götürünce gıkımız çıkmıyor 300 bayılıyoruz.

madem herkese ilaç bi şekilde verilecek. neden eczaneden alıyor da parasını dolandırıyoruz? devlet toptan alsın, hastaneden çıkarken ilacı versinler. adediylen. kalfalar işsiz kalır.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere
Bu işin aslı astarı ile ilgili doyurucu bilgi verebilirim. Fakat şu an hala eczanedeyim. Reçetelerle boğuşuyorum. Gece 24 civarı evde internete girip dilimin döndüğünce bişeyler anlatıcam :nazar:

hastalarla eczacıların nasıl karşı karşıya getirildiğini mi anlatacaksın Sefa? tıpkı bizim velilerle karşı karşıya getirildiğimiz gibi...

ben rutin kontrol için gittiğim hastanede her gidişimde 150 tl ödüyorum. anlaşması yok. varken 135 ödüyordum. ultrason 300, tomog 800, mr 1000 gibi rakamlar ödeniyor. özel muayenehaneye giderseniz 300 muayene.

"sosyal devletlerde eğitim ve sağlık ücretsizdir."di...

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

madem herkese ilaç bi şekilde verilecek. neden eczaneden alıyor da parasını dolandırıyoruz? devlet toptan alsın, hastaneden çıkarken ilacı versinler. adediylen. kalfalar işsiz kalır.

insan hasta olunca trilyon harcasa gözü görmüyor zira en değerli hazinemiz sağlığımızdır ancak;

Olay harcanan paranın azlığı yada çokluğu değil.. olay haksız kazanılan bir para varsa ortaya çıkması, bilinmesi.. zaten dört bir taraftan yolunuyoruz (bahsettiğiniz servis tarafından mesela).. maalesef kolay kazanılmayan paralar çok kolay iç ediliyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
"sosyal devletlerde eğitim ve sağlık ücretsizdir."di...

Yine öyle...

Kayseri'de 2 liraya ameliyat olabiliyorsun...

Para alana gitmeyin..

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Yine öyle...

Kayseri'de 2 liraya ameliyat olabiliyorsun...

Para alana gitmeyin..

Abi para almayan bir yerde kırılan rekordan bahsedeyim sana..

yer Bursa Zübeyde Hanım Doğum evi.. saat 09:00 itibari ile ben doktorun kapısındayım.. koridor tıklım tıklım.. heryer karnı burnunda bayanlarla dolu fakat oturacak toplam 4 kişilik bank mevcut.. kapıdaki sıra ve sayıyı kontrol ediyorum..

saat: 10:33 itibari ile bakılan hasta sayısı = 50.. (arada alınan hamili kart yakınları saymıyorum)..

93 dakikada 50 hasataya bakan kadın doktoru bence rekorun kralını kırmış demektir.. siz nasıl düşünürsünüz bilmem..

artık döner sermaye savaşlarımı dersiniz, adam seriymiş mi dersiniz, bedavamı dersiniz bilmem.. durum bu..

--> hala yanlış anlamalar var.. ben alınan paranın azlığı çokluğuyla değil de haklılığı ya da haksızlığıyla ilgileniyorum.. para alınsın ok. ama nereye gidiyor bilelim..

görmezden gele gele bu hale geldik..

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Benim alerji durumundan dolayı, Arada bir giderim hastanelere. Genelde özel tercihimdir. Sebebi ise; Hafta içi vakit yok ve bu alerji nedense hep geceleri kaşıtıyor kendini :)

Ancak şöyle bir durum var. Ben SSK lıyım. SSk anlaşmalıdır yazan bir hastaneye gidiyorum; 20TL istiyor

Başka bir ssk anlaşmalı yere gidiyorum hiç para almıyor. Bu fark neyin nesi?

Ayrıca konusu geçmişken birşey sorayım; Kolumda, bacağımda, bel ve karın bölgemde kabarmalar oluyor(alerji) felaket kaşınıyor. İlaç içiyorum geçiriyor. Ama yan etkisi var uyku yapıyor. Benim bir şekilde kurtulmam lazım bu şeyden. Test diyorum Araştırma hastanesinde 1 aya yakın belirli peryotlarda gidip alerji testi yaptırmam gerekiyor. Ama gittiğim 1-2 özel hastanede 190-350TL arası(SSK karşılamıyormuş) ücret ödeyerek test yapılıyormuş. Hemde 1 günde bitiyormuş. Nasıl oluyor ??? Hangisi doğru. Eğer araştırma hastanesinin 1 ayda bulduğunu 250tl ye 1 günde bulabiliyorlarsa verecem parayı yaptırcam testi. Ama arada böyle bir fark olunca tereddütle yaklaşıyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Özel hastanede alınan para hastaneye gidiyor, çalışanlara gidiyor, binanın idamesine, doktorların primine, yerlerin temizlenmesine gidiyor. Bu işler bedavaya dönmüyor. Plaza gibi hastane yapacaksın sonra 12 liraya adam bakacaksın. bakmaz adam. Sağlık bakanlığı şimdi hastanelere yıldız sistemi getiriyor. 1 ile 5 yıldız arası olacak. yıldız farkları bakım kalitesini değil de otel kalitesini ve hızlı servisi garantileyecek diyorlar, fiyat da ona göre olacak. ancak muhtemelen ucuz etin suyu da yavan olacak.

Sağlık kolay bir işlem değil. doktor yetiştirmek pahalı. sağlık cihazları pahalı. ilaçlar pahalı. Çok pahalı ilaçlar var. annemin tek kemoterapi seansı 4bin lira idi bir aralar. sonra sağlık bakanlığı ültimatom çekti ve fiyatı 2000 liraya indirtti ilaç ithalatçısına. bakanlık hep kötü şeyler yapmıyor. Ama bazı şeyler vardı çok üzdü bizi. bulunamayan ilaçlar. kan ürünleri vs. Kanı filtre edilmesi ile elde edilen albümin diye basit bişey var. ithal malı namussuz. ince filtre işlemi yapacak babayiğit (mali açıdan) olmadığından 200 cc kan ürününe 1000 lira veriliyor. bildiğiniz süzülmüş beyaz kan.

daha neler neler var.

Gerçekten hasta olmayıp, kendi sağlığına dikkat etmeyen, üst solunum yolları enfeksiyonu için hastaneyi işgal eden kalabalığa isyan ediyorum. Bir de yolda birbiri ile kavga edip bıçaklayıp hastaneye giden, daha sonra akrabalarının ortalığı birbirine kattığı adamlara kızıyorum. Sağlam vücudu bıçakla silahla delip bir de doktorların zamanını çalıyorlar.

Kişi başı en çok prim ödeyen Emekli sandığı iken, kişi (çalışan) başı en çok hizmet maliyeti SSK da bulunuyor. Şimdi her ikisi de SGK ama tabi prim modelleri eski usul devam. SSK ödeyenler genellikle kalabalık aile oluyor ve 1 kişi asgari ücretle prim ödüyorsa (sanırım 80 lira sağlık idi) 7 çocuk artı bir eş için tüm sigorta ödenmiş oluyor. Bu çalışanın asıl maaşının 4bin lira olduğunu ise çoğu kişi bilmez.

Sosyal devlet evet, ama ben ve eşim çalışırken, tek çocuğumuz varken ödediğimiz primi vergiyi düşünüp sonra da 7 çocuk ve çalışmayan eş ile aynı hatta daha düşük (eş yardımı çocuk yardımı almıyoruz) kefeye konmak adama biraz oturuyor.

7 çocuk meselesi yüzünden de devletimin hastanesinden bir de hizmet alamıyoruz. üstüne üstlük.

Bu işin çözümü koruyucu hekimliktedir. Bakıyorum, hastaneye gelenlerin çoğu ıvır zıvır şeyler. gelmese de olur.

sevgili onur. hastalığının niçin olduğunu öğrenmeye çalış ve mümkünse bunu yaratan faktörleri sistemi diyetinle kontrol etmeye çalış. antihistaminik şeyler sürekli alınmamalı diye biliyorum.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nevşehir'deki özel hastanelerin bir kişiye tanıdığı süre 6-8 dakika..

Bu arada 2 liralık örneğim özel hastane örneği idi..

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu

en son yedigim kazık, ogluma igne vurdurmak için gittigimiz özel hastane igne bizden olmak üzere vurdurduktan sonra istedigi rakam 10 tl idi.herzaman 2 tl şırınga parası veriyoduk, orasıda dahil mecburen ödedik,son gidişim ama....

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

birşey unutuluyor.. aynı özel hastane sizden aldığının kat ve kat fazlasını devletten alıyor.. öksürükten gidene MR çekmeleri de ayrı bir olay.. olayı sadece hastanın cebinden çıkan ile sınırlandırmamak lazım.. tahlil, tanı, v.s. parayı tutan kısım.. bunlar devletin cebinden özel hastanenin kasasına giriyor..

konu yine dönüp dolaşıp para alınması ya da alınan meblağa geldi.. ben para alınmasın demiyorum.. aslında anlamak istediğim mevcut durumda alınan ekstra ücretin (katkı payı harici) yasal olup olmadığı.. sonuçta 40 değil 400 de deseler ben o parayı vereceğim ama neyi niçin verdiğimi sorgulamak en doğal hakkım diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Guest Bahad?r
(düzenlendi)
c2) Ahmet bey, çıkan muayene ücretine sinir oluyor. Ben emekliyim kardeşim, ne parası deyip ödemiyor. Ödemediği için de sistem ilaçlarını veremiyor. İlaçlarını almada (veya ilaçlarının parasını cebinden ödeyerek) eczaneden çıkıyor.

Ahmet bey kaçacak yerin yok kardeş.Ver kurtul :)

tarihinde Bahad?r tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nuri Başer
aslında anlamak istediğim mevcut durumda alınan ekstra ücretin (katkı payı harici) yasal olup olmadığı.. sonuçta 40 değil 400 de deseler ben o parayı vereceğim ama neyi niçin verdiğimi sorgulamak en doğal hakkım diye düşünüyorum..

Sefacım o 15 TL de sıkıntı yok.. dediğim gibi katılım payı harici alınan kısımdan bahsediyorum.. yani 42-12 = "30 TL" ya da 100-12 =88 TL.. işte benim arayıpta bulamadığım cevap bu 30 TL lik ya da 88 TL lik kısım neye binaen hesaplanıyor? neye göre alınıyor??

madem ekstra fark alacaklar, yapmasınlar anlaşma, özel hastaneler de ssk hastanelerine dönmesin, verelim parasını ama diyelimki "Özel Hastaneye" gittik.. nazımız paramıza geçsin.. kafamız karışmasın.. yok katkı, yok katılım, yok harç yok borç v.s. v.s. allak bullak olduk.. insanlar hastane tavsiyesi isterken "nekadar fark alınıyor" diye sormayı ihmal etmiyor :kutlama:

velhasıl sağlık sisteminin toparlanmaya ihtiyacı var.. bugün internetten aile hekimliğimi sorguladım.. kayıtlarımız ikamet ettiğimiz adreste olduğu halde eşim alakasız bir ilçede ben de İzmir de gözüküyorum.. artık hastalandıkça gider gelirim :good1:

Yorum bağlantısı
Nuri Başer
Hastaneler, devletin kişi başına ödediği para ile yetinmeyip üste 30 lira mı isterler, 88 lira mı isterler, 1000 lira mı isterler, orası hastanenin sütüne kalmış birşey.

yani istedikleri meblağı almakta özgürlermi?? eğer öyleyse "yemişim devletin sağladığı imkanı" diyesim geldi :good1:

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

İşte bunu yasal soygunculuk denilebilir.

Şaka bir yana devletin yıllardır sağlık finansman politikasında yaptığı yanlışlar artık durumu içinden çıkılamaz hale getirdi.

Düşünün 20 yaşında işe giren ve sigortalanan bir kişi bir dönem 40 yaşında emekliye ayrılabiliyordu. 20 sene prim ödeyerek çalıştığı 20 sene ve muhtemelen emekli olduktan sonra yaşayacağı ortalama 30 sene bu primden kendine ve büyük ölçüde ailesine baktırabiliyordu. E buna para dayanmaz.

Bir dönem uygulanan sigorta hastaneleri konsepti sağlık hizmeti maliyetini önemli ölçüde otelcilik hizmeti kalitesinden ödün vererek düşürmekte idi.

Ancak o sistem de fahiş ihalelelerle soyguna kurban edildi.

SGK şu anda resmen olmasa bile fiilen iflas etmiş ve dev bütçe açığındaki önemli kalemlerden biridir.

Haliyle uzun vadede katkı paylarında artış kaçımılmaz, genel sağlık sigorta primlerinin satın alma kategorileri belirlenecek ve giderler giderek hastadan talep edilir olacaktır. Şu andaki gidiş böyle.

Gelelim özel hastanede talep edilen ücretlere...

SGK ile anlaşmalı hastaneler SUT fiyat tarifesinde belirtilen ve SGK tarafından karşılanan bedelin %30'unu hastadan tahsil edebilirler yasal olarak.

Ancak bu oran cicili bicili hastanelerin masraflarını karşılamaya yetmediği ve karlılığı sağlamadığı için bazı hastaneler SGK anlaşmasını fesh etmişler, diğerleri ise yasal olmayan "hastane giderlerine katılım bedeli" adı altında para talep etme yoluna gitmişlerdir.

Teorik olarak SGK anlaşmalı hastanede tarifenin izin verdiğinin ötesinde bir tahsilat yapılmış ise aldığınız faturayı SGK'ya ibraz ederek fazladan ödenmiş paranızı geri almanız mümkün. SGK da bu hastane hakkında takibat başlatır.

Tabii bu teoride böyle, pratikte "bugün git yarın gel" geçerli. Kaldı ki suçladığınız hastaneden daha sonra nitelikli sağlık hizmeti alma şansınız da çok düşer.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

şşşt arkadaşlar, siyaset yapmayın. şimdi biri durumdan vazife çıkarıp sizi şikayet eder, uyarı alırsınız, kulüp üyeliğiniz gider. bu mesajımı çabuk okuyun, zira biri siler şimdi bunu. silinmezse bu mesaja cevap yazmayın sakın.

not: ne yani; bu rahatsızlığımızı da mı belirtmeyeceğiz? Allahallah...

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

yaa Murat hocayı çok kızdırmışsınız anlaşılan.. yazıktır yurdum muallimine.. :)

:blink:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
şşşt arkadaşlar, siyaset yapmayın. şimdi biri durumdan vazife çıkarıp sizi şikayet eder, uyarı alırsınız, kulüp üyeliğiniz gider. bu mesajımı çabuk okuyun, zira biri siler şimdi bunu. silinmezse bu mesaja cevap yazmayın sakın.

not: ne yani; bu rahatsızlığımızı da mı belirtmeyeceğiz? Allahallah...

Yani Sayın Dere ne çok takıldın bu uyarı işine sende, her mesajında aynı konu... :)

Aşalım artık problemleri, konuşalım, yazalım...Sürekli mesajım silinir diye yazıyorsun, yoksa fırınla ütüyü satamadın ondanmı bu gerginliğin...

Kapatalım gitsin SGK yı, ne olacak yani...Çok mu lazım ? :blink:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...