İçeriğe Yönlendir

Navitech 250 şarj konusu

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

bu gün bende bi tane aldım sonunda. :rolleyes: istanbula giderekn çok lazım oluyor.

kitapçıkta şarj etme ile ilgili bir şey görmedim. zaten ev şarjı yok kutuda. usb şarj ve araç şarjı var ilk şarj ve sornaki şarjlar kaç saat olmalı tam dolması için

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
bu gün bende bi tane aldım sonunda. :) istanbula giderekn çok lazım oluyor.

kitapçıkta şarj etme ile ilgili bir şey görmedim. zaten ev şarjı yok kutuda. usb şarj ve araç şarjı var ilk şarj ve sornaki şarjlar kaç saat olmalı tam dolması için

Hayırlı olsun güle güle kullan;

şarj olayını ben bununla hallediyorum, yoksa arabada parça parça sarj olmaktan adam gibi performans alınamıyor ;

Fiyatı gayet uygun kargoda ücretsiz tavsiye ederim.. :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

genelde tüm şarjlı ürünler için ilk şarj en az 8 saat derler ama pilin kapasitesine göre değişir tabi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bülent bey, bi hata yok mu, şöyleki, benim cep telefonun pil kapasitesi 3.7v, 1500mah. ama şarj aleti 700mah güç veriyor. bu sebeple tam hesapladığım gibi 2 saatten biraz daha fazla sürede pil doluyor. senelerce telefonlarımı bu şekilde şarj ettim. 2 seneden önce pili ölen telefonum olmadı. şişen hiç olmadı...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

sağol abi :good1:

öyle yapıyorum şimdilik. ilk şarjı usb den yaptım akşam koydum sabah aldım :D devamında araç kitini kullanağım.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Engin Karadayan
(düzenlendi)
İyi ama konu PND :rolleyes: üzerinde wince olan bir sistem yani.Akım kapasitesini wince olan bir sistemde pile anlatmanızın imkanı yok.O nedenlede batarya üzerinde eğer varsa koruyucu akım devresi vardır zaten.Ayrıca siz hiç 2-3 giden telefon gördünüzmü :i-ih: bu nedenle PND'ler maximum 4-5 saat civarı çalışırlar zaten.İşte bu nedenledir ki linux bazlı sistemlerin testlerini yapıyoruz :good1: Ayrıca bir PND deki li-ion ile PND'lerde olanları karşılaştırmayın.Cep tellerinde zaten koruyucu bir paket içinde olurlar,yani şişsede anlayamazsınız.Ancak gazetede okursunuz telefon patladı diye :fiuw:

Sonuç olarak düşük akımda şarj tamamen üretici firmaya bağlı bir spec,ama burada çok önemli olan fazla akım ile şarj.O nedenle zaten son satırımda üreticiden onay alın diye yazmıştım.

Sevgiler

Navitech p-110 cihazımın içindeki li-polimer pil internetten güncelleme yaparken şişme yaptı.Artık makinenin kasası falan iyice açılmıştı.Bende patlamadan diye makineyi açtım ve pili çıkarttım.Dolayısıyla makine garanti dışı oldu ve şimdi de pil bulamıyorum.Servise bu pil niye şişer diye sorduğumda çok şarjdan diye bir cevap verdiler :rolleyes:

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
Basit bir tavsiye :D sizde neden mini usb olan şarj cihazları dünyada 1 tane değil ? Oysa 5Volt'tur zaten ucundaki gerilim.

Cihazın içindeki bataryanın ne olduğunu öğrenin,mesela 3.7V 1000mAh vb. o zaman alacağınız şarj cihazı 1000mAh olacaktır.Ne az ne çok,az olursa mesela 500mAh gibi o zaman ömrünü yersiniz,diyelim ki çok oldu işte o zaman daha tehlikeli Li-İon ise bataryası ki artık genelde böyledir pil bu akım altında toleransı üzerine çıkar ve şişmeye başlar.Bunu fark ettiğinizde geç olabilir,neden kullanma klavuzunda olduğu halde ev tipi bir şarj cihazı vermezler o ayrı mesele.Ama bu konuya dikkat edin lütfen.İlk şarjın doğru şekilde verilen akımda yapılması ömrü açısından etkendir.

Tavsiyem eğer bulursanız en az 8 saat yok uygun akımda şarj cihazı bulamamaz iseniz USB ile en az 12 saat tutun,ardından yarıya kadar boşaltın,bu işlemi 3 kere yapın sonra normal kullanımınıza devam edin.Aksi halde 3 ay sonra az gidiyor nidaları ile servise yollarsınız.

En son tavsiyem ise firmadan resmi bir mail ile uygun alabileceğiniz şarj cihazı modeli sorun,sonradan garanti işi çıkartmasınlar :p

Sevgiler

Bülent bey başka markaları bilmem ama navitech lithium - polimer batarya kullanıyor ,batarya konusunda pek çok kez yazdım ,bu kez aşağıdaki link'i tavsiye edeceğim ,kesinlikle okunmasını tavsiye ederim .

saygılarımla

http://www.freepist.com/ucak-modelciligi/e...ymer-bataryalar

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Navitech p-110 cihazımın içindeki li-polimer pil internetten güncelleme yaparken şişme yaptı.Artık makinenin kasası falan iyice açılmıştı.Bende patlamadan diye makineyi açtım ve pili çıkarttım.Dolayısıyla makine garanti dışı oldu ve şimdi de pil bulamıyorum.Servise bu pil niye şişer diye sorduğumda çok şarjdan diye bir cevap verdiler :D

P110 modellerin bir çoğunda bu sıkıntı mevcut.Sorun navi besleme cihazında değil.Eğerki sorun servisin şarj cihazı diye yanlış tabir ettiği ünitede olsa naviyi komple bozar.Batarya dolunca şarj etmesini kapatan sistem navi içerisinde.Dışarıdan sabit 5 volt geliyor.

Biraz üsteleseniz garantiye girebilir.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
P110 modellerin bir çoğunda bu sıkıntı mevcut.Sorun navi besleme cihazında değil.Eğerki sorun servisin şarj cihazı diye yanlış tabir ettiği ünitede olsa naviyi komple bozar.Batarya dolunca şarj etmesini kapatan sistem navi içerisinde.Dışarıdan sabit 5 volt geliyor.

genelde polimer batarya içinde şarj devresi mevcuttur,batarya değişince problem ortadan kalkar .

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Biraz üsteleyim diyeceğim ama elimde batarya namına pek birşey kalmadı :) çıkartığı pis koku ve li-polimer hakkında okuduklarımdan dolayı hemen attım :)

Sadece bağlantı kablosu kaldı onuda yurt dışından benzer batarya bulursam bağlantısını uydurmak için sakladım.

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
bu gün bende bi tane aldım sonunda. :) istanbula giderekn çok lazım oluyor.

bu link li-polymer bataryalar konusunda çok anlaşılır şekilde açıklama getirmiş .

http://www.freepist.com/li-po-arj-tavsiyeleri

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...