İçeriğe Yönlendir

Egzostaki duman

Mehmet Taner Kadak

Recommended Posts

Mehmet Taner Kadak
(düzenlendi)

Burada bir arkadasimda 2004 saab var. 80bin km civarinda. Arac Turbolu, ilk calistirma sirasinda egzostan simsiyah duman ve ardindan gri renkte surekli bir sekilde duman geliyo ve hic kesilmiyor. Burada arizayi teshise dahi dunyanin parasini istiyorlar yaptirmayi ise tahmin edin. Niye ilgileniyorum?? eger turbo falan degisince duzelecek bir sey ise ben satin alicam kendim degisicem. Sizce ariza nedir.

Simdi sizde once banka hesap numarasiniz yazarmissiniz :rolleyes:

saab8.jpg

tarihinde Mehmet Taner Kadak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Dumanlı

İlk çalıştırmadaki siyah dumanın turbo ile alakası yok...Bu araç benzinli dimi?

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Araç dizel ise ani ve dip gazlarda siyah duman normaldir. Ama sonrasında benzinli ya da dizel farketmez gri duman pek normal değil aslında ona da siyah duman diyorlar ama zengin karışım demek.

Motordan ya da yakıttan olabilir.

1. Sadece carbon clean ile düzelebilir.

2. Motor rektifiye edilmesi gerekebilir.

3. Turbodan olsa ses yapar bence turbodan değil.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

devamli gri duman, pistonlara su karışıyorda demek olabilirdi galiba

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Buna benzer porblemlerde bazen Debimetre (MAF = hava akışmetre)' ninde yapabileceğini düşünüyorum.

Araç yürürken herhangi bir silkeleme tarzı var mı ? Düzensiz çalışma ?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Duman Avcısı

Siyah Duman Zengin KArışım Anlamına Gelir Çok Yakar

Beyaz Duman ise Motorda Yağ Kaçağı Var anlamına Gelir. Birşekilde yağ yanıp eksozdan atılıyordur. bu yanma Turbodan Eksoz Manifoldu Aracılığıyla Yada Motorda Segmanlardan Kaçırıyordu ve o şekilde yanıyordur. Ben İlk Önce YAğ Seviyesini Kontrol Ederdim her 200-300 km de. eğer eksiltiyorsa bariz şekilde motorun açılması demekki orada yeni araç alın. yada kalın bir yağ kullanarak deneyin.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Su olamaz, eğer su silindire giriyorsa sabah motor çalıştığında beyaz yoğun dumanla başlardı, zaten bu şekilde sürünce motoru indirirsiniz. o yüzden su değildir tespiti zaten kolaydır, su seviyesine bakın en basiti, bence enjeksiyonda bir sorun var zengin karışıma benziyor bu durum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Duman Avcısı

Siyah Duman Zengin KArışım Anlamına Gelir Çok Yakar

Beyaz Duman ise Motorda Yağ Kaçağı Var anlamına Gelir. Birşekilde yağ yanıp eksozdan atılıyordur. bu yanma Turbodan Eksoz Manifoldu Aracılığıyla Yada Motorda Segmanlardan Kaçırıyordu ve o şekilde yanıyordur. Ben İlk Önce YAğ Seviyesini Kontrol Ederdim her 200-300 km de. eğer eksiltiyorsa bariz şekilde motorun açılması demekki orada yeni araç alın. yada kalın bir yağ kullanarak deneyin.

Siyah duman evet zengin karışım işaretidir.Ancak Yağ yakan araç beyaz değil Maviye çalar bir renkte duman atar.Özellikle araç ilk marşa bastıktan sonra kontrol edilmelidir.Bazı araçlarda bu mavimsi duman sürekli değildir.

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Hadi biraz beyaz biraz mavi olsun, kavga etmeyin ayırmam :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bu durumda yağ yakan bir saab= ultra masraf demektir.

Yorum bağlantısı
Taner Dağlıgil

Yapılan tahmini yorumlara cevap gelsin ona göre sorun bulunacak gibi :)

Birde 80.000 km de saab, nasıl yağ yakar korktum şimdi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Yazmayi unutmusum, arac benzinli ve 1-2 ay once bir usta turboyu degismis beyaz duman azalmis fakat suan eski haline geri donmus. turbo ikinci eldi buyuk ihtimal.

Bu cikan yogun beyaz dumani koklamaya calistim yag yakiyor gibi gozukmuyor ayrica yagda eksilmede yok ama su seviyesi ne durumda bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

WRC de görmüştüm.bi arabanın ekzosundan sürekli ve yoğun gri duman geliyodu ve turbo arızası yapmış deniyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...