İçeriğe Yönlendir

Valeo fren disk ve balataları

A.Kadir Özmen

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Valla bende ucuz yollu BENDIX marka diskler takılı..yaklaşık 6 ay falan oldu bir sorun yok.Ama özellikle şunu bir kez daha söylemenin yeri olduğunu düşünüyorum.Disk alırken mutlaka balatalarıda değiştirin.Ve disk+balataya satıcı okey verirse taktırın.Bazı balatalarda diskleri çok kısa zamanda bozuyor.Yani disk ve balata ikilisini birbirine uygun seçin.Bu kombinasyonları satıcılar daha iyi biliyor.

Yorum bağlantısı
Halil Gül

Bence focuslarda kronik bir arıza ben ne zaman 70.000 km oldu fabrikanın takmış olduğu diskleri değiştirip yeni disk taktığımda disk sorunum hiç bitmedi en fazla 2 ay sorunsuz binebildim hep fren ve direksiyonu titretmeye başladı motocraft bulmak çok zor bulunsada çok pahalı onun dışında otosan dahil bütün markaları denedim sonuç hep aynı alırken garanti km. si yada süresi vermiyorlar garanti sadece alıp taktığın anda sorun yoksa tamam dediler bir süre vermiyorlar ve araştırmalarım sonunda bu disklerin su ve dış etkenlerden zarar görüp bozulmaması için disk üreten firmalar bunun hammaddesi olan dökümü özel topraklar ve kimyasal maddelerle bir toprağa gömüp bütün yaz kış mevsimleri gördükten sonra işlemeleri gerekirken bu işlemleri yapmadan disk haline dönüştürdükleri için özellikle ısınan ve hareket halinde olan bir parçaya su değdiği anda eğilebiliyor olduğunu söylediler.

Yorum bağlantısı
Özdemir Erten
Bence focuslarda kronik bir arıza ben ne zaman 70.000 km oldu fabrikanın takmış olduğu diskleri değiştirip yeni disk taktığımda disk sorunum hiç bitmedi en fazla 2 ay sorunsuz binebildim hep fren ve direksiyonu titretmeye başladı motocraft bulmak çok zor bulunsada çok pahalı onun dışında otosan dahil bütün markaları denedim sonuç hep aynı alırken garanti km. si yada süresi vermiyorlar garanti sadece alıp taktığın anda sorun yoksa tamam dediler bir süre vermiyorlar ve araştırmalarım sonunda bu disklerin su ve dış etkenlerden zarar görüp bozulmaması için disk üreten firmalar bunun hammaddesi olan dökümü özel topraklar ve kimyasal maddelerle bir toprağa gömüp bütün yaz kış mevsimleri gördükten sonra işlemeleri gerekirken bu işlemleri yapmadan disk haline dönüştürdükleri için özellikle ısınan ve hareket halinde olan bir parçaya su değdiği anda eğilebiliyor olduğunu söylediler.

malzeme dışında işleme teknikleri 3 aşağı 5 yukarı aynıdır.fakat dediğiniz gibi malzemeden fark ederki buda otosan motorcraft omnı veya x marka ürünleri ortaya çıkarıyor yani bu ürünler arasında fiyat farkı olması gayet doğal.temas halindeki 2 metal doğal olarak ısınır ve ısınan metaller ani ve hızlı soğumalarda mutlaka fiziksel deforme olur.bunu engelleyecek teknoloji benim bildiğim daha dünyada yok.olsada bunu uygulamak maaliyeti % kaç arttırır orası soru işareti.eğer durumunuz mümkünse en güzeli fabrika çıkışında araçta ne varsa ondan devam etmek.çünkü fabrika duruma göre en iyi diski balatayı bir şekilde kullanır.ben otosan aldım 12000-12500km oldu titremeye başladı.et payı yeterli ise torna yaptıracağım.zaten arayış içerisindeyim.olmassa eğer başka markaları deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
A.Kadir Özmen

Bugün ustama gitim valeo balataları kimse tavsiye etmedi diye.

Otosan balatalar artık çinde üretiliyor dedi. Valeo markanın da çinde üretilen ve fransa da üretilenleri var dedi.

Benim araca taktığı fransa üretimli olanı imiş. Başka bir konuda da yorumlarınızı almak istiyordum burası yerimi bilemedim ama.

Direksiyon arada sertleşiyor. Tamircim o konuda 2001 ve 2002 model araçlarda o sorun var dedi direksiyon pompasından kaynaklandığını söyledi.

Üretim hatası varmış. Hatta 2002 senesinde bir çok araçta direksiyon pompaları değişmiş bu konuda bilgisi olan varmı. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu
Bugün ustama gitim valeo balataları kimse tavsiye etmedi diye.

Otosan balatalar artık çinde üretiliyor dedi. Valeo markanın da çinde üretilen ve fransa da üretilenleri var dedi.

Benim araca taktığı fransa üretimli olanı imiş. Başka bir konuda da yorumlarınızı almak istiyordum burası yerimi bilemedim ama.

Direksiyon arada sertleşiyor. Tamircim o konuda 2001 ve 2002 model araçlarda o sorun var dedi direksiyon pompasından kaynaklandığını söyledi.

Üretim hatası varmış. Hatta 2002 senesinde bir çok araçta direksiyon pompaları değişmiş bu konuda bilgisi olan varmı. Teşekkürler.

hangi usta bu acaba merak ettim ???

Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak

Geçen hafta sonu Şaşmaz ve Örnek sanayi'de ford yedek parçacılarına gidip diks olayını marka bazında araştırdım biraz, herkes genelde elindeki malı satmaya çalışıyor ama sürekli alışveriş yaptığım bir parçacıyla konuştum elinde 3/4 marka vardı ve zimmerman'ı önerdi.Fiyatıda 110 TL... Bu arada motorcraft için söylenen de motorcraftın Çin'de üretildiği ve üzerine sadece motorcraft amblemi vurulduğu yönünde,yani sıfır araç için üretilen motorcraft disk ile eski araçlar için yedek parça olarak üretilen motorcraft diskler aynı kalitede değilmiş. Orjinal motorcraft olarak sattıklarımızdan da geri dönüşler oldu dedi parçacılardan biri..Onun fiyatı da 220 Tl civarında idi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...