İçeriğe Yönlendir

Akü takviyesi yapmak ecu ya zarar verir mi ?

Rıdvan Kocabaş

Recommended Posts

Rıdvan Kocabaş
(düzenlendi)

Akü takviyesi yapmak ecu ya zarar verir mi ? Geçen bir arkadaş yolda kalmış aküsü bitmiş , yardım istemiş taksici demiş benim araç ecu'lu ben takviye yapamam , bana söyledi çok uzak değildim gittim yanına ve takviyeyi yaptık. Sıkıntım olmadı şu ana kadar , acaba araca zarar verir mi ?

tarihinde R?dvan Kocaba? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sadettin Çelik
Akü takviyesi yapmak ecu ya zarar verir mi ? Geçen bir arkadaş yolda kalmış aküsü bitmiş , yardım istemiş taksici demiş benim araç ecu'lu ben takviye yapamam , bana söyledi çok uzak değildim gittim yanına ve takviyeyi yaptık. Sıkıntım olmadı şu ana kadar , acaba araca zarar verir mi ?

Bende yaptım herhangi bir sıkıntı olmadı

fakat sakın bir hata yapıp da aküyü çıkartma, takdığında araba çıldıracak gibi oluyor başka markalarda ecu yu yaktığını da duymuştum.

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Geçen bir arkadaş yolda kalmış aküsü bitmiş , yardım istemiş taksici demiş benim araç ecu'lu ben takviye yapamam

Aküm bitince aynısını bana da söyledi taksiciler, ben 10 lira verince arabalarının ecusu yok oldu herhalde bi anda :D

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş
Bende yaptım herhangi bir sıkıntı olmadı

fakat sakın bir hata yapıp da aküyü çıkartma, takdığında araba çıldıracak gibi oluyor başka markalarda ecu yu yaktığını da duymuştum.

aküyü çıkartma derken takviye yaparken mi , sair zamanda mı çıkartmamaktan bahsediyorsunuz ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Sanırım takviye yapılmasını şu yönden tavsiye etmiyorlar.İşi bilmeyenler kutup başlarını falan karıştırır yanlış bişeyler yaparlar diye böyle söyleniyor..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

En son boş aküye eksi bağlanır, takviye sonrası son bağlanandan terse sökülür ise sorun olmaz. Bu arada eski kutuplara değil de motor kulağına bağlanması temel kuraldır. Kurala uymayınca ecu kesin zarar görecek de denemez, genelde takviye sonrası arıza riski her zaman mevcut olarak kabul edilmeli. Bu yüzden akü takviye cihazları vardır ve takviye bu cihazlar ile yapılır (%100 güvenli, yol)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Çok akım çekildikten sonra aniden kesildiğinde ters voltaj oluşur (çeşmelerdeki kapatınca olan vuruntu gibi) ve CMOS devreler ters voltajda dayanamaz.

Burda kritik şey ayırma sırasında zıplama yapmadan ayırmaktır. Motor kulağına eksiyi en son baglamak bu etkiyi en aza indirir. Yoksa sadece ecu değil bazen sinyal lambaları da patlayabilir. Eğer ince kablo kullanırsanız hasar ihtimali azcık düşer. Takviye cihazlarında sorun yokolmaz. takviye yapılan araba için yine risk vardır. kıvılcım yaptırmamaya dikkat edin.

Aküde elektrik var mı diye kıvılcım yaptırarak bakmak da zararlı olabilir.

Akünüz evin önünde felan boşaldı ise minik bir adaptör ve uzatma ile 5-6 saat şarj da edebilirsiniz üzerinde. (20 liralık azcık kuvvetli ayarlı adaptörler yeterli olur)

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bana da aynısını dedi taksiciler, neden bilinmez uğraşmak istemiyorlar. durakta 3 taksiye sordum, son anda bi şahin girdi durağa o bile istemedi yapmak...

çekiciden başka çarem kalmamıştı...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Sezgin Geridönmez

Az önce mecburen bir Focus takviye yaptı benim araca.

Eve geldim. Motoru durdurdum ve tekrar çalıştırdım, çalıştı.

İnşallah sabah takviyesiz çalıştırmayı başarabilirim. Hemen gidip akü alacağım yeni.

Hangi aküyü almalıyım Mondeo'ya?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yiğit

çağlar hoca yaınca üzerine yazacak bişi bulamıyorum yahu ;)

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
(düzenlendi)

Çoluk çocuk hizmet bekler sabah. Havalar yağmurlu ve soğuk. Bir çalışırsa kaputundan öpecem arabayı. ;)

tarihinde Sezgin Gerid tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çoluk çocuk hizmet bekler sabah. Havalar yağmurlu ve soğuk. Bir çalışırsa kaputundan öpecem arabayı. ;)

Şimdi git, arabayı rampa bir yere bırak, kimseyle işin olmasın... :lol2:

Sezgin, araba manueldi değilmi ?

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
(düzenlendi)

Eskişehir'de rampa bulabilsem. ;) Bir iki tane var, onlar da bana uzak. Araba manuel Serkan'ım. Aklına bir fikir mi geldi ki?

tarihinde Sezgin Gerid tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Eskişehir'de rampa bulabilsem. ;) Bir iki tane var, onlar da bana uzak. Araba manuel Serkan'ım. Aklına bir fikir mi geldi ki?

Benimde sonradan aklım geldi, Eskişehir düz bir şehir. Haklısın... :)

Otomatikse vurduramazsın diye yazmıştım, bu durumda komşulara iş çıkabilir. 4 komşu bir 1,6 motor görevi yapabilir. :lol2:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Çağlar Bayur

Akü takviyesi , her zaman riskli bir işlemdir. Benimki gibi beyinsiz bir araban olacak, rahatlık burada :)

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Peki bu durumda aracı vurdurarakmı çalıştırmak daha az riskli yoksa takviye yaparakmı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Yeni akü

2. Takviye

3. Vurdurmak

Zamane motorunu vitese takıp çalışmaya zorlamak kadar risklisi yok.

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ekim 2006'dan bugüne aracım yollarda ve üzerinde hala orjinal akü var üstelik küçükte olsa müzik sistemi var araçta(park halinde uzun süre müzik dinlemem) son zamanlar özellikle park halinde müzik dinlerden ya akü biterse diye kafama takılıyor.

Dagın başında kalmadıktan sonra eniyisi yeni akü...

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Sani Gerşon

Bugün bir dostum çok rica etti arabası yolda kalmış,gittik ve takviye yaptık.Bir problem gözlemlemedim ama bir sorun oluşurmu diye aklımda soru işareti kaldı.Abilerim sizce bir sorun oluşurmu?  :(

Konunuzu birleştirdim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bugün bir dostum çok rica etti arabası yolda kalmış,gittik ve takviye yaptık.Bir problem gözlemlemedim ama bir sorun oluşurmu diye aklımda soru işareti kaldı.Abilerim sizce bir sorun oluşurmu?  :(

Sorun olsaydı işlem sırasında olurdu..O zaman olmamışsa birşey olmaz..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kutup başlarını sökün öyle takviye isteyen aküye bağlayın, birşeycik olmaz, sonrasında arabanız zıplıyorsa o araba tırttır, yapacak birşey yok  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...