İçeriğe Yönlendir

Dizel araca benzin konulursa ne olur?

Serhat S. Yazıcı

Recommended Posts

Serhat S. Yazıcı

Dün çok yakınımın nissan pathfinder 2.5 tdi'ına mazot yerine benzin konulmuş ve bu araç yaklaşık olarak 150km gitmiş hoş ona gitmek denirse araç 40-50 ile giderek.. araç tekleme yapıp sonra stop ediyor..

Daha önce başına gelen varsa bilgilerini bizimle paylaşırlarsa çok sevinirim.

1.araç ne gibi işlemlerden geçiriliyor?

2.tahmini maddi hasar ne kadar olacaktır?

3.ben bu yakıt istasyonundan bu hasarın masrafını veya kaskodan alabilir miyiz??

Şimdiden bilgilerini ve tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim Allah kimsenin başına vermez inşallah..

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Dün çok yakınımın nissan pathfinder 2.5 tdi'ına mazot yerine benzin konulmuş ve bu araç yaklaışık olarak 150km kitmiş hoş ona gitmek denirse araç 40-50 ile giderek.. araç tekleme yapıp sonra stop ediyor..

Daha önce başına gelen varsa bilgilerini bizimle paylaşırlarsa çok sevinirim.

1.araç ne gibi işlemlerden geçiriliyor?

2.tahmini maddi hasar ne kadar olacaktır?

3.ben bu yakıt istasyonundan bu hasarın masrafını veya kaskodan alabilir miyiz??

Şimdiden bilgilerini ve tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlara çok teşekkür ederim Allah kimsenin başına vermez inşallah..

verdigi zarara göre degişir. depo temizleme yakıt yollarını temizleme, pompa ve enjektörlerin tamiri, belki motor revizyonu,

Yorum bağlantısı
Tuna Aksu

allah allah nasıl becermişler.benzin pompası mazotlu araçlara uyuyormuki koymuşlar benzini.geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bende hiç bişey anlamadım.Pompanın ağzı nasıl depoya girmiş ki? Büyük geçmiş olsun..Keşke fazla yol yapmasaymış 150 km oldukca fazla :nazar:

Yorum bağlantısı
Ramazan Akkaya

Çok geçmiş olsun, iki gün evvelde amcamın nıssan navaraYA aynı şekilde istasyonda dizel yerine benzin koymuşlar allahtan arac çalıştırmadan durum fark edilmiş ve yakıt tamamen boşaltılmış aksi halde büyük zararlar söz konusu olabileceği söylenmiş, neden dikkat etmezler anlamış değilim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Daha dün alırken baktım 95 oktanı almış depoya basıcak, Allahtan yanından ayrılmıyorumda bişey olmadı, deponun üstüne kocaman DİESEL yazmak lazım, bazen ben bile unutuyorum bakmayı, hep dikkat etmek gerek, eskiden ne güzeldi dizel ayrı pompada olurdu şimdi hepsi tek pompada, daldınmı bittin demektir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Benzinli araca dizel konursa pek birşey olmaz ama dizele benzin konulduğunda maddi hasara yol açabiliyor. Eğer depodaki benzin miktarı fazla olursa önce pompa bozulur.

Bazen yakıt istasyonlarında yanlış yakıt koyuyorlar. Pompacıya güvensenizde yine gözünüz pompada olsun ve siz de kontrol edin. Devamlı bu yanlışlığı duyuyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Akaryakıt istasyonun işyeri paket sigortası varsa, büyük ihtimalle bu hasar o poliçenin teminatında vardır...

Aracı servise götürür ilgili istasyonun poliçesi ile sigorta şirketine hasar dosyası açtırırsınız diye tahmin ediyorum...

Kasko bunu karşılamaz...

Yorum bağlantısı
Tuna Aksu
(düzenlendi)

benim merak ettiğim yukarıdada yazdığım gibi.benzin pompası nasıl olurda mazotlu araca takılabiliyor???benim daha önce başıma buna benzemeyen bir olay geldi.istasyona gittim fulle dedim elemana o aradada markete uğradım camdan bir baktım adam(pompacı) benzinli palioma tekme tokat girişiyo.dedim neylion hacııı benzinli dedim bu araba.bana aynen şöyle söyledi: "haaaaa ondan girmiyi demehhi, kusura bahma"

tarihinde Tuna Aksu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Bu tip olay hundai h100 münibüste bir arkadaşın başına gelmiş şell de mazot yerine benzin fullemişler ve arkadaş fark edmeden yola koyulmuş tabi araç yolda tekleme ve bogulma yapmaya başlamış ve stop motor yapılarak durum düzeldi tabi zararı benzin istasyonu karşıladı. bilginize.almış oldugunuz yakıt faturasıyla ilgili istasyondan zararını taleb edebilir.

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Öncelikle tüm arkadaşlarımızın geçmiş olsun dilerklerine teşekkür ederim.. araca benzin konulduğu raporlar servis tarafından belgelendi ve opet istasyonuna sigorta aracılığı ile gönderildi.. araçta yaklaşık yarım depo 2/3 mazot varken fullenmiş olması.. o pompayı nasıl soktu bende merak ediyorum ama servis hasar tespiti yaparken bazı parçaların değişmesi gerekebilir bazılarıda temizlenip geri takılabilir dedi ve bunun sonucunu yarın söyleyecekler.. yakıt istasyonu raporun olması durumunda tüm masraflarının karşılanacağını söylediler.. yarınki servis sonucunu elime geçtiğinde paylaşacağım herkese tekrar teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Öncelikle geçmiş olsun..

Ben bu tür karışıklıkları engellemek için resimdeki gib yazmıştım sizlerinde yazmanızı tavsiye ederim..

Bu şekilde yazıyı gören her pompacı, abi ne oldu daha önce yanlışmı doldurdular diye her seferinde soruyorlar ama yinede ben memnunum :)

s6301646.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Yazkan

Geçmiş olsun, benim arkadaşında fiestaya yanlışlıkla benzin koyarlarken arkadaş fark edip durdurmuş. Sadece 1-2 lt kadar koymuşlar. Arkadaş önce otokoçu aramış, deponun temizlenmesi gerekir deyip fiyat vermişler. Sonra başka bir ford servisini (Bilaller-Antalya) aramış, onlar ise deponun mazot ile doldurulması durumunda 1-2 lt benzinin zarar vermeyeceğini söylemişler. arkadaş da diğer servisin dediğini yaptı ve fulletip yoluna devam etti, hiç bir sorun çıkmadı.

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

Dizel pompası benzinli araca girmez ama benzin pompası dizel araca giriyor...

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Rauf Kubilay Candan
(düzenlendi)

Arkadaşlar bu olay benim başıma gelmişti fiat ducato ile.Ben fişi aldığımda sürekli dikkat ederim,fişe bakar bakmaz 95 oktan yazıyordu.Daha öncede başıma geldiğinden oldukça sakin davrandım pompacıya müdürünü çağırmasını söyledim.Yanlız pompacı arkadaş birşey olmaz birader,ne müdürü çağırmıyom filan söylenine birde abimin aracı olduğundan bana baya bir sinir geldi.Bende kendimi tutamadım ve yıldızlar geçitini gördü pompacı,velasıl depo indi temizlendi takıldı.Ayrıca bütün filtrelerini değiştirdiler ayrıca yağınıda değiştirdiler.Müdürün kıyağı bunlada bitmedi birde depomu fulledi Allahtan marşa basmamıştım :).

tarihinde Rauf Kubilay Candan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
(düzenlendi)
Benzinli araca dizel konursa pek birşey olmaz ...

Denemesi bedava :)

Dizel yakıtı, benzine göre daha patlayıcı (sıkıştırmaya bağlı olarak) bir yakıttır, Benzinli araca Dizel yakıtı koyarsanız, motoru patlatırsınız... :)

Benzinli motora yakıt-hava karışımı, sıkıştırma öncesinde yollanır.

Dizel motoruna ise sıkıştırma safhasının sonuna doğru, ki dizel yakıtı zaten bujiye ihtiyaç olmadan ateşlenir.........

tarihinde Adem Cengiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Denemesi bedava :)

Dizel yakıtı, benzine göre daha patlayıcı (sıkıştırmaya bağlı olarak) bir yakıttır, Benzinli araca Dizel yakıtı koyarsanız, motoru patlatırsınız... :)

Benzinli motora yakıt-hava karışımı, sıkıştırma öncesinde yollanır.

Dizel motoruna ise sıkıştırma safhasının sonuna doğru, ki dizel yakıtı zaten bujiye ihtiyaç olmadan ateşlenir.........

Dizel bir arabaya yakıt olarak benzin konulduğunda öncelikle ilk olarak filtrelerle karşılaştığı için filitreleri bozuyor.

Dizellerde yüksek basınc pompalarında yağlayıcı bir sistem yoktur ve tamamen yakıtın yağlayıcı özelliğini kullanarak çalışır. Benzininde yağlayıcı özelliği olmadğu için pompaya çok ciddi zararlar verir.

Benzin dizele göre daha erken tutuşur. Benzinin kaynama noktası dizele göre daha düşük olduğu için buharlaşmasıda daha fazladır. Benzin üzerine kibrit attığınızda kibrit benzine ulaşmadan önce buhar alev alıp benzin parlar ve yanmaya başlar ama bunu mazotta denediğinizde kibrit söner, mazot yanmaz. Mazotu 60-70 derece kadar ısıtırsanız üzerine kibrit çaktığınızda oda yanmaya başlar.

İki yakıtın tutuşma zamanlarıda farklıdır. Dizel motorda yakıt püskütme zamanı, tutuşma geçikmeside hesap edilerek piston üst ölü noktaya gelmeden 15-20 derece arasında yakıt püskürtülür. Tam yanma gerçekleşene kadar piston üst ölü noktayı geçer ve basıncın etkisiyle iş yapmaya başlar. Aynı motorda mazot yerine benzin püskürtülürse erken yanmadan dolayı piston üst noktaya gelemeden yüksek basınc oluşur ve motorun dönüşüne test yönde kuvvet oluşur(vuruntu yapar) piston tam üst noktadayken yüksek basınctan dolayı pistona dik olarak aşırı bir basınc etki eder. Piston ölü noktada olduğu için piston koluna büyük yük biner ve kolu eğebilir. yatakları bozabilir. Kranka zarar verebilir. Aslında verebilir değili, verir...

Benzinli motorlr ile dizel motorların sıkıştırma oranları farklıdır. Dizel bir motorun sıkıştırma oranı çok daha fazladır ve sıkıştırma sonrası sıcaklık ve basınçta fazladır.Mazotun verimli yanması için ideal ortam oluşturulur.

Benzinli bir motorda dizel kullanılırsa,

1-sıkıştıma düşük

2- püskürtme basıncı düşük

3- iki yakıtın viskoziteleri farklı.

4- Mazot çok daha geç tutuşur.

Detaya girdiğimde bunlardan 10 tane daha yazabilirim. Motorun stop etmesi için çok fazla sebep var.

Motor performans testlerinde dinamometrede ölçüm yaparken honda civic test araçında biz zaten belli oranlarda benzin ile mazotu gerektiğinde karıştırıyoruz..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Öncelikle geçmiş olsun..

Ben bu tür karışıklıkları engellemek için resimdeki gib yazmıştım sizlerinde yazmanızı tavsiye ederim..

Bu şekilde yazıyı gören her pompacı, abi ne oldu daha önce yanlışmı doldurdular diye her seferinde soruyorlar ama yinede ben memnunum :)

s6301646.jpg

Arabayı aldığımda aynısını bende yapmıştım.

Ben döndürerek açtığımız depe kapağının ortasındaki çıkıntının iki tarafına EURODİZEL yazısı yapıştırdım Stiker şeklinde sarı zemin üzerine siyah yazı şeklinde yapmıştım.

2 tarafına yapıştırmamın sebebi belki tersten okuyamayan çıkar, şimdi illa biri düz oluyor ve sarı zemin. Çünkü kuzenimin arabasında depo kapağında koçaman dizel yazmasına rağmen benzin koymuşlardı.

Depo kapağına bakmayabilir ama çevirirken o kapağa bakıyor ve renkte önemli.

Yorum bağlantısı
Fatih Karaca
Dizel pompası benzinli araca girmez ama benzin pompası dizel araca giriyor...

Haklısınız. Dizellerin pompası daha kalın ve araçtaki giriş de buna göre geniş. Benzinli araca dizel pompasını sokamazsınız ama dizel araca benzin pompası girer.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

sene 2000

sıfır km 1.9 tdi 105hp(diye hatırlıyorum) otomatik golf almışız..

ilk yakıtı alıcaz, araç çalışır vaziyette bırakıyoruz pompacı basıyor benzini :) gerisi araba alındığı günün akşamında servise çekilir :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...