İçeriğe Yönlendir

H1N1 hakkında bilimsel ve güncel bir derleme

Vural Dirimeşe

Recommended Posts

Cem Boneval
(düzenlendi)
mesela ne kaday süye dottoy amcacım?

bir de nasıl emin olabiliriz h1n1 olduğuna? değilse aşı yaptıracam ama sayın (!) hükümetimiz onu da yasakladı her isteyen tahlil yaptıramıyor. ha parayı basarsan o başka...

ayrıca, h1n1 bile olsa geçtikten sonra aşı olsam bir şey olur mu? olursa ne olur?... dottor bulunca sorayım dedim. :rolleyes:

Çok teknik konulara girmeden açıklamak gerekirse hastalığın kesin tespiti ancak virüs aktifken yani antijen olarak vücutta faal iken yapılan PCR tetkiki ile yapılabiliyor.

Geç dönemde virüs yok edildikten sonra geriye antikorlar kalıyor, bunlar da bağışıklığı sağlayan unsurlar.

Teorik olarak antikor tespiti ile de hastalığı kanıtlamak mümkün ama bilgim dahilinde antikordan tespit eden laboratuvar yok halihazırda ülkemizde...

Aslında hastalığı geçirmek ile aşılanmak aynı bağışıklık cevabını doğuruyor: O virüs türüne karşı ömür boyu büyük ölçüde tam bağışıklık.

Ancak virüsler mutasyona uğruyor ve bir süre sonra vücutta oluşan antikorlara dirençli hale geliyor.

Bu durumu mevsimsel gripte yoğun yaşıyoruz bu nedenle de aşılar sezonluk yapılıyor, yeni mutantlar da aşıya eklenerek değiştirilmek koşulu ile.

Zaten büyük olasılıkla önümüzdeki seneki grip aşısına H1N1 de eklenecek ve grip için tek aşı olunacak.

Şu anda hastalığı geçirenlerin durumuna gelince:

1. Hastalığı geçirdiğinizi H1N1 olarak kanıtlayabildiyseniz aşı olmanıza gerek yok, ta ki bir mutantın salgın tehdidi ortaya çıkana dek.

2. Hastalığı geçirdiniz ve klinik olarak H1N1 gibi duruyorsa eğer risk grubundaysanız yine de aşılanmanızda bir sakınca yok, eğer risk grubunda değilseniz "kader bana bir daha oyun oynamaz" diyerek şimdilik unutabilirsiniz aşı konusunu.

Türkiye'de aşı sadece Sağlık Bakanlığı tarafından dağıtılıyor. Aşılama sağlık personeli için hastanelerde, okul çocukları için okullarda ve diğer risk grupları için de sağlık ocaklarında gerçekleştiriliyor ve ücret alınmıyor.

Aşının karaborsasının gelişmediğini düşünüyorum, para karşılığı yapanlarında ne sıfatla anılması gerektiğine artık siz karar verin diyorum...

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Tekrar geçmiş olsun...

tarihinde Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nezaket Gürsoy

Evde iki yaş altı iki çocuğu olan bir anne olarak aşı konusunda bilinçli olarak "siyasi" veya "parasal" rant için aklımı bulandıran her kim varsa hakkımı helal etmiyorum. İnsanı nasıl böyle bir ikilemde bırakma hakkını görürler bilemiyorum. Üstelik evimizde bakıcı ablamızın oğlu da yaşıyor ve hergün okula gidip geliyor. Garibim o çocuk kardeşlere bişey bulaşır diye üstünü bile koridorda değişiyor olası mikrobu eve sokarım diye. Ama biz ordan burdan insanların yazdığı yalan yanlış bilgiler yüzünden "acaba" sorusunu taşıyıp durduk. Taki muallak cevap vermeyen kararı bana bırakmayan doktorlarla görüşene kadar. Benim şansım vardı görüşebildim ve aşı yaptırmaya karar verdim. Ya bu imkanı bulamayan ve çocuğunu hergün okula gönderirken stres yaşayan anneler ne olacak?

Bir de "neden bizden kağıt alındı?", "neden karar bana bırakıldı aşı?" sorularına acize cevabım şu. Bu aşı işi gündeme getirildiğinden beri mübarek herkes doktor herkes konusunda uzman. Bi şekilde yanıltıldık ve olay "AKP hükümetinin sağlık bakanının getirdiği aşı" olayı haline geldi nerdeyse. Aşı okullarda zorunlu yapılsa "çocuğuma zorla aşı yapıyorlar" tantanası çıkarılacağına adım gibi eminim. Kağıt mevzusuna gelince aşı ve yan etkileri öyle bi tabloyla sunulduki aşı=beynin bilmem neresinde ne haline geldi. Aşı yapıldıktan sonra çocukta bişey çıksa (Allah korusun) "İşte bak aşı vuruldu böyle oldu" vs şeklinde bilumum tazminat davası açılırdı Sağlık Bakanlığı aleyhine. Bence insanlar kendilerini korumaya çalıştılar spekülatif tavırlardan. Bu kadar tantanadan sonra, kendi çaplarında haklılar bence.

Duyuyorumki okullarda aşı yaptırma oranları çok düşükmüş. Umarım sırf bu yanlış yönlendirmelerden dolayı aşı yaptırılmayan bir çocukta sıkıntı çıkmaz. Yoksa o çocuğun vebalinin altından kimse kalkamaz.

Sevgiler saygılar.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Nezaket doğru bir durum tespiti, bir iki ekleme yapayım...

1. Şu anda yaşadığım bölgedeki okullarda devam oranı %60-70'lerde, gelmeyenelerin çoğu hasta, kalanları da korkudan aileleri göndermiyor. Forumdaki gripzedeleri de düşünürsek gerçekten bir salgın olduğu konusunda hemfikir oluruz sanırım.

2. Aşı konusunda çıkarılan yaygara önemli ölçüde cehaletten ve medyanın sorumsuz tavrından. Tabii Başbakanın yangına körükle gitmesini de ciddi bir talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Ancak dikkatli takip edenler konunun uzmanlarının baştan beri aşılama tarafında yer aldıklarını fark etmişlerdir.

3. Onam alınması her tıbbi girişim öncesi zorunludur. Şimdiye dek yapılan hata daha önceki okul aşılamalarında aile iznine başvurulmamış olmasıdır. Konu medyada tartışılınca olayın bu boyutu geç de olsa fark edilmiş ve nihayet aile onamı alınmaya başlamıştır.

4. Aşı konusunda hiçbir doktor senin adına karar veremez vermemelidir de. Bizim görevimiz aşı ve hastalığın olumlu ve olumsuz yanlarını sergilemek ve kişisel tavisyeyi dillendirmek olmalıdır, ancak son kararı tüm anlatılanları dinleyerek risk değerlendirmesini yapan aile veya kişi kendisi vermelidir.

5. Bir de şu açıdan bakalım, Sağlık bakanlığı aşı kampanyasını başlatmasaydı veya geciktirseydi, hastalıklar ve ölümler görüldükçe şu anda muhalif görünen gruplar görevi ihmal yaygarası koparırlar mıydı koparmazlar mıydı? Aşı karşıtlarının hepsi bence "neden aşı alınmadı, niye gecikildi" diye yeri göğü birbirine katıyor olurlardı.

Ne yapalım tuhaf bir milletiz işte...

Yorum bağlantısı
Nezaket Gürsoy

Haklısınız Cem Hocam, benim adıma karar verilmesi beklemek yanlış bi düşünce tarzı belki de. Ama ne bileyim sorun tıbbi olunca artıların eksileri geçip geçmediğinin değerlendirmesini yapmak baya zor bi karar benim açımdan. O nedenle kararı güvendiğim işinin ehli olduğuna inandığım bir doktordan duymak içimi rahatlatır açıkcası.

Bu arada daha önce belirtmeyi unuttum, size ve Vural Hoca'ya aşı konusundaki yorumlarınız için çok teşekkürler. Şahsen bizim aile açısından çok aydınlatıcı oldu.

Yorum bağlantısı
Tayfun Yeşil
:) amin Tayfun. karnın da gurul gurul mu senin de? bende öksürük yumuşadı bayağı, hatta ikinci sigaramı içeceğim şimdi... ;)

karnımda guruldama yok abim ama öksürük fena,bende sigara,alkol hiçbiri yok abim.sende içme be abi vallahi bak çok güzel bir durum ben 2,5 sene önce bıraktım zorunlu olarak,sizlerdede böyle zorunlu olmadan bırakın derim.

derin izler bırakıyor...

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
Evde iki yaş altı iki çocuğu olan bir anne olarak aşı konusunda bilinçli olarak "siyasi" veya "parasal" rant için aklımı bulandıran her kim varsa hakkımı helal etmiyorum. İnsanı nasıl böyle bir ikilemde bırakma hakkını görürler bilemiyorum. Üstelik evimizde bakıcı ablamızın oğlu da yaşıyor ve hergün okula gidip geliyor. Garibim o çocuk kardeşlere bişey bulaşır diye üstünü bile koridorda değişiyor olası mikrobu eve sokarım diye. Ama biz ordan burdan insanların yazdığı yalan yanlış bilgiler yüzünden "acaba" sorusunu taşıyıp durduk. Taki muallak cevap vermeyen kararı bana bırakmayan doktorlarla görüşene kadar. Benim şansım vardı görüşebildim ve aşı yaptırmaya karar verdim. Ya bu imkanı bulamayan ve çocuğunu hergün okula gönderirken stres yaşayan anneler ne olacak?

Bir de "neden bizden kağıt alındı?", "neden karar bana bırakıldı aşı?" sorularına acize cevabım şu. Bu aşı işi gündeme getirildiğinden beri mübarek herkes doktor herkes konusunda uzman. Bi şekilde yanıltıldık ve olay "AKP hükümetinin sağlık bakanının getirdiği aşı" olayı haline geldi nerdeyse. Aşı okullarda zorunlu yapılsa "çocuğuma zorla aşı yapıyorlar" tantanası çıkarılacağına adım gibi eminim. Kağıt mevzusuna gelince aşı ve yan etkileri öyle bi tabloyla sunulduki aşı=beynin bilmem neresinde ne haline geldi. Aşı yapıldıktan sonra çocukta bişey çıksa (Allah korusun) "İşte bak aşı vuruldu böyle oldu" vs şeklinde bilumum tazminat davası açılırdı Sağlık Bakanlığı aleyhine. Bence insanlar kendilerini korumaya çalıştılar spekülatif tavırlardan. Bu kadar tantanadan sonra, kendi çaplarında haklılar bence.

Duyuyorumki okullarda aşı yaptırma oranları çok düşükmüş. Umarım sırf bu yanlış yönlendirmelerden dolayı aşı yaptırılmayan bir çocukta sıkıntı çıkmaz. Yoksa o çocuğun vebalinin altından kimse kalkamaz.

Sevgiler saygılar.

Yenge çok haklısınız +1

1. Şu anda yaşadığım bölgedeki okullarda devam oranı %60-70'lerde, gelmeyenelerin çoğu hasta, kalanları da korkudan aileleri göndermiyor. Forumdaki gripzedeleri de düşünürsek gerçekten bir salgın olduğu konusunda hemfikir oluruz sanırım.

2. Aşı konusunda çıkarılan yaygara önemli ölçüde cehaletten ve medyanın sorumsuz tavrından. Tabii Başbakanın yangına körükle gitmesini de ciddi bir talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Ancak dikkatli takip edenler konunun uzmanlarının baştan beri aşılama tarafında yer aldıklarını fark etmişlerdir.

3. Onam alınması her tıbbi girişim öncesi zorunludur. Şimdiye dek yapılan hata daha önceki okul aşılamalarında aile iznine başvurulmamış olmasıdır. Konu medyada tartışılınca olayın bu boyutu geç de olsa fark edilmiş ve nihayet aile onamı alınmaya başlamıştır.

4. Aşı konusunda hiçbir doktor senin adına karar veremez vermemelidir de. Bizim görevimiz aşı ve hastalığın olumlu ve olumsuz yanlarını sergilemek ve kişisel tavisyeyi dillendirmek olmalıdır, ancak son kararı tüm anlatılanları dinleyerek risk değerlendirmesini yapan aile veya kişi kendisi vermelidir.

5. Bir de şu açıdan bakalım, Sağlık bakanlığı aşı kampanyasını başlatmasaydı veya geciktirseydi, hastalıklar ve ölümler görüldükçe şu anda muhalif görünen gruplar görevi ihmal yaygarası koparırlar mıydı koparmazlar mıydı? Aşı karşıtlarının hepsi bence "neden aşı alınmadı, niye gecikildi" diye yeri göğü birbirine katıyor olurlardı.

+1 Cem hocam çok haklısınız. fırsatçıyız iyi kötü farketmiyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Ergüden

Sevgiler saygılar.

nezaket hanım ve cem beye teşekkürler. bir öğretmen olarak düşündüğümde nezaket hanım veli boyutunu cem bey de doktor boyutunu çok iyi açıklamışlar. sağduyulu olarak düşündüğümüzde hepimizin bu şekilde karar vereceğimizi düşünüyorum. okulumuza aşı geldiğinde ben de aşı olmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

Kafa karıştırmaya devam!!!

Kanada' da geri çekilen 172000 doz aşı?

Psikopat bi çalışan mı şişeledi acaba?

Yorum bağlantısı
Ahmet Özdemir

konu ile ilgili bana gelen bir maili paylaşmak istiyorum...

H1N1 PANDEMİK (DOMUZ) GRİP AŞISI YAPTIRMAYAN TÜRK HALKINA TEŞEKKÜRÜ BORÇ

BİLENLER?.

1-ABD ve İngiltere gibi birçok gelişmiş ülke sipariş ettikleri miktarda

aşıyı bile üretimdeki sorunlar nedeniyle yeterli dozda temin edememiş

bulunmaktadır. Eğer bizim gibi ülkeler sipariş verdikleri dozda aşı

kullanmaz ve siparişimizden vaz geçecek olursak, bu aşılar öbür ülkelere

kaydırılabilir. Böylelikle; uygulanan menfi propaganda sonucunda planlanan

dozda aşı yaptırmaz ve ısmarlamış olduğumuz aşılardan vaz geçersek, öbür

ya da daha akıllı ülkeler aşı eksiklerini bu yolla giderecek ve

kendilerine aşı sağlamak uğruna, hastalanmak, ateşlenmek hatta ölmek gibi

hiçbir fedak

Yorum bağlantısı
Cem Boneval
Kafa karıştırmaya devam!!!

Kanada' da geri çekilen 172000 doz aşı?

Psikopat bi çalışan mı şişeledi acaba?

Burada kafa karıştırma yok.

Resmi ve yetkili açıklamalara göre:

1. Kanada'ya GSK firmasınca gönderilen aşı sayısı 7.500.000

2. Normalde 100.000'de bir görülmesi beklenen şiddetli allerjik reaksiyon oranı belli bir üretim grubunda bunun birkaç katı oranda gözlenmiş. Geri bildirimler sonucu söz konusu lotun toplatılmasına karar verilmiş. Dilde, boğazda şişme ve hafif solunum zorluğu şeklinde birkaç olguda görülen allerjik reaksiyon ilaç tedavisine hızla cevap vermiştir.

3. Aşı üretiminde yumurta bazlı proteinler kullanıldığı için özellikle yumurta allerjisi olanlarda şiddetli allerjik reaksiyon görülmesi olası, yapılmaması veya şartsa gerekli önlemler alındıktan sonra yapılması gerekir. Bu sadece GSK'nın değil tüm aşılar için alınması gereken bir önlemdir.

4. Oluşan reaksiyonlar tüm aşılanan gruplar genelinde bekelenen düzeyi çok aşmamış ve gerekli tedbirler alınmıştır.

5. Bugüne kadar dünyada dağıtılan aşı sayısı 80.000.000, aşılanan sayısı ise 65.000.00 dolaylarındadır. Çin'den gelen ve kesin teyid edilmeyen anafilaksiye bağlı ölüm dışında bildirilmiş ciddi yan etki hala yoktur.

6. Oluşan bu küçük yol kazası da istatistiksel anlamda aşının güvenilirliğini olumsuz yönde etkilememiştir.

7. Konu haber değeri taşımakta ancak çığırtkanlar tarafından kafa karıştırma amaçlı kullanılacak şekilde medyaya yansıtılabilmektedir.

Yorum bağlantısı
Vural Sarı

Aşı hayat kurtarır.İzleri silinmiş (çocuk felçi,çiçek,vb.) hastalıklar bugün insanları etkilemiyorsa tek nedeni çocukluğumuzda yapılan aşılardır.

Milleti ölüm korkusu sardı birden.Trafik kazalarındaki ölüm oranına baktığımızda (yan etkisi sakat kalmak),kimse araç kullanmıyalım,trafiğe çıkmayalım demiyor.Uçağa da binilmesin o zaman.Risk yaşamın kendisinde var zaten.

Aşı'ya cıva var,şu var,bu var diye karşı çıkanların çoğu sigara içiyordur eminim.3000 çeşit zararlı madde var.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Aşı hayat kurtarır.İzleri silinmiş (çocuk felçi,çiçek,vb.) hastalıklar bugün insanları etkilemiyorsa tek nedeni çocukluğumuzda yapılan aşılardır.

evet işte bende bunu merak ediyorum. neden bunlardan keğıt kürek bişey istemiyorlarda bundan istiyorlar.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval
evet işte bende bunu merak ediyorum. neden bunlardan keğıt kürek bişey istemiyorlarda bundan istiyorlar.

Çünkü şimdiye kadar yanlış yapılıyordu, her aşı için ailenin onamının alınması lazım.

Sizden habersiz çocuğunuza yapılan aşıların yan etkilerini biliyormusunuz?

Muhtemelen bilmiyorsunuz, ve yine muhtemelen öğrenseniz onları da yaptırmadan önce epeyi düşünürdünüz...

Konu medyatik olunca aslında her aşıda yapılması gereken şeyi şimdi yapmaya başladılar.

Kusura bakmayın cevaplarım genelde paranoyayı söndürmeye yönelik oluyor ve biraz heyecanı kaçıyor işin ;)

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Evet Hocam Olayın Hiç Heyacanı Kalmadı. Biraz Paranoya biraz ABD,İsrail, Polat Alemdar iyi oluyordu

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

5 yıl önce yapılan çocuk felci aşısı ki en tehlikelisi idi , çünkü canlı aşıydı...

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Engin Özarı

Ülke Gündemi, bir anda nasıl değişiyor. 3 ay önce neler konuşuyorduk. Şu anda domuz gribini laf eden bile yok. Oysaki 3 ay önce bütün gazetelerin birinci sayfalarında mutlaka yer alıyordu. Her akşam mutlaka bir uzman kişi TV proğramlarına çıkıyordu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...