İçeriğe Yönlendir

2007 Focus Trend otomatik çok fazla yakıyor.

Davut Ürkmezer

Recommended Posts

Davut Ürkmezer

33000 km aldigim 2007 model Focus Trend aracim benzinle 400.000 civari yakiyordu.

Artik canima tak etmisti. Ben de Atiker marka LPG kiti taktirdim.

Su anda da ortalama 240.000 lira civarinda yakiyor.

Yani bu yakit degerleri normal mi?

Araci DOD'dan almistim. Servise girdigini soylemislerdi aracin.

Merak ettim aracimda bir problem mi var acaba bu kadar cok yakmamasi lazim diye dusunuyorum.

SOyle soyleyeyim. 43 lt LPG aldim beni 327 km goturdu ve cok devirsiz kullandim.

Daha once de bir depo doldurmustum. 272 km goturmustu bundan once.

Bunlar sehirici degerleri. Evimle isyerim arasi 6 km civarinda. Surekli ise aracimi kullanarak gidiyorum.

Sabahlari motoru 2 dakika kadar isitiyorum yola cikmadan once.

Ama eger boyle yakmaya devam edecekse bir an once bu arabadan kurtlumayi dusunmeye basladim.

Tecrubeli arkadaslarin yorumlarini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bana fazla gibi geldi. Aracı ısıtmanıza gerek yok, ilk başta sakin kullanmanız yeterli.

Yorum bağlantısı
Yılmaz Tuğluk

35 litre lpg ile 250 km şerhir içi tüketimi var benim aracın işle ev arası gidiş geliş 10 km ayrıca 2.0i motor farkı var. en son şehirler arası yolda sakin kullanımda 370 km yapmıştım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yanlışlarınız:

1. motor rölantide ısıtılmaz

2. Lpg ye boşuna yatırım yapmışsınız

Kötü olan:

3. Kalk-dur arası gündelik periyod 6-8 km ise, dünyadaki hiçbir motor, max. verimli çalışacağı sıcaklığa erişemez

4. Lpg nin devreye girmesi için gerekli motor suyu sıcaklığı, bu menzilin %30-40 da sağlanamaz

Ölçüm hatası:

5. İstanbul un 1 kmlik yarıçapında bile trafik anormal değişir.

Tavsiye:

Denem amaçlı, Pazar sabahı 5 te :) , depoyu doldurun, 100km civarı 90 km/h sabit hız ile yol yapın, sonra depoyu yine doldurun. tüketimi tam hesaplayın (devamlı benzin ile!!!), tüketim 7-8 lt/100km civarında ise herşey normal, değilse, güzel bir bakım yaptırın. Bu denemenin size maliyeti 23-25 TL civarında olur.

Şahsen sıpsııkışık trafikte, otomatik focus um ile 10-11lt/100km tüketimim var.

Yorum bağlantısı
Çağdaş İbiş

6 km'lik mesafede yakıt ölçülmez, soğuk motorun manyakça tüketimini yol bilgisayarında anlık tüketim değeri gösteren araçlarda çok rahat gözlemleyebilirsiniz. Normal kullanımda 10lt/100km LPG ile şehir içi tüketiminiz olması gerek, bayramda eş, dost, akraba ziyaretleri olur muhtemel, biraz daha yol yaparsınız o zaman daha sağlıklı tüketim değerleri ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Guest Mertol Kip
(düzenlendi)
33000 km aldigim 2007 model Focus Trend aracim benzinle 400.000 civari yakiyordu.

Artik canima tak etmisti. Ben de Atiker marka LPG kiti taktirdim.

Su anda da ortalama 240.000 lira civarinda yakiyor.

Yani bu yakit degerleri normal mi?

Gayet normal.

40 krş = > 40x100 = 40 lira. 40/3.35= 11,9 lt/100 km

24 krş = > 24x100 = 24 lira 24/1.8= 13.33 lt/100km

Az bile yakmış.

Normal kullanımda 10lt/100km LPG ile şehir içi tüketiminiz olması gerek,

Hangi somut veriye göre bu değer?

edit : imla hataları

tarihinde Mertol Kip tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

bende günde 5 km yol yapıyorum 3 silindirli tdi aracımda bile aldığım değer 7.5lt/100 km.

Yorum bağlantısı
Guest Mertol Kip
Kendi aracımdaki tüketim değerlerine göre.

Kişilik sorunumu yaşıyon lem? Sen Çağdaş İbiş misin?

Ayrıca senin kendi arabanın tüketim değerlerini referans almamızmı gerekiyorki? Benim araba atmosferikken 8-8.5 lt yakıyordu. Hergünde köprü geçiyordu. Tüm mondeolar bunu yapabilirmi sence? Bence yapamaz. Zira sabahın 5 inde köprü geçerken trafik neyim olmadığı için tüketim düşüyor, akşam 5 te dönerken artıyor. Ee sabah 8 akşam 5 yapan aynı rotayı kullanan adam benden fazla yakacağına göre onun arabası sorunlumu demektir şimdi?

Bu arada ben 160 hp 220 nm diyom. Anladın sen onu...

Bu arada dur kalk trafikte 6-8 km den çok daha önce motor normal ısısına ulaşır. İnammayan göstergesinden kontrol etsin. max 2 km sonra gösterge ortaya gelir. Gelmiyorsa termostatınızı kontrol ettirin.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Motor soğukken arabayı en az 5 dk rolantide çalıştırıyorum , bunun faydası varmıdır ?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

5 dakika gerçekten çok. 1 dakika ve daha sonrasında ilk 1-2 km yavaş kullnım daha iyi iş görür.O 5 dakikada yakacağınızlada bu yolu almış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
Bakmakla yukumlu oldugun kurumlar arasinda, BP, Shell, PO .... ? :p

Abi tamam belki biraz fazla yakıyor ama soğuk yavada 5 dk beklediğimde sanki daha güzel oluyor vites atışları , yani bana öyle geliyo :dance4::unsure::)

Hem ben opetciyim :melek:

Yorum bağlantısı
Guest Mertol Kip
Motor soğukken arabayı en az 5 dk rolantide çalıştırıyorum , bunun faydası varmıdır ?

var tabi olmazmi? yiyon icinyon ekonomiye katkida bulunuyon. bu sayede katalitik konvertorun zamanindan once cortluyor, supaplarin erken kurum bagliyor, benzin yakiyorsun, rolanitde yaglama basinci dusuk oldugu icin egzantrik millerin dogru durust yaglanmayip milin cizilmesine yada en iyi ihtimalle yipranmasina neden oluyor... benzinci kazaniyor, parcaci kazaniyor tamirci kazaniyor.. :wub:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ya 25 tonluk kamyon mu bu, zorlanacak.. Çalıştırın, yüksek devirlere çıkmadan yürüyün ısınsın.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
var tabi olmazmi? yiyon icinyon ekonomiye katkida bulunuyon. bu sayede katalitik konvertorun zamanindan once cortluyor, supaplarin erken kurum bagliyor, benzin yakiyorsun, rolanitde yaglama basinci dusuk oldugu icin egzantrik millerin dogru durust yaglanmayip milin cizilmesine yada en iyi ihtimalle yipranmasina neden oluyor... benzinci kazaniyor, parcaci kazaniyor tamirci kazaniyor.. :)

Abi naaptın kalbime inecek :shok::shok: bundan sonra en fazla 1 dk ozaman :lol2:

Ya 25 tonluk kamyon mu bu, zorlanacak.. Çalıştırın, yüksek devirlere çıkmadan yürüyün ısınsın.

:fiuw::blush:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bilmeyen veya unutkanlar için, şehir içi tüketim değerleri, hele ki İstanbul gibi bi,r köyde yaşıyorsanız, karşılaştırma verisi olamaz.

Yorum bağlantısı
Davut Ürkmezer

Bayram tatilinde Bursaya gittim.

Malum LPG de taktirdik. Korfezin etrafindan dolastim.

90-120 arasi gittim genelde.

Yol bilgisayari 7.3 lt civarlarindaydi hep.

Bir sorun yok gibi gorunuyor yani.

Kafama birsey takildi yalniz.

Motor sogukken araba park halindeyken motoru isitmanin bir faydasi yok mu simdi?

Sehir efsanesi miymis aylardir yaptigim:)?

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Yasin Deniz

benım focus 2 trıptonıc te 238 lıra yakıyo sakın kullanımda sehır ıcı lpg de baya yuksekmıs yakıtı focusun

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Motor sogukken araba park halindeyken motoru isitmanin bir faydasi yok mu simdi?

Sehir efsanesi miymis aylardir yaptigim:)?

Amaç tüketim düşürmek ise.. Evet yaptığınız yanlış...

Doğru olan.. Aracı çalıştırıp, küçük viteste ve yüksek devirlere çıkmadan aracın ısınmasını sağlamaktır..

Yorum bağlantısı
Yasin Deniz

240 lıra lpg de cok degılmı normal mı acaba bundan once hep dızel duz vıtes kullandım cok geldı bana

Yorum bağlantısı
Rıza Dinçdemir

bak değerli kardeşim bende focus 1 var o tam otomatik 50 liralık gaz ile 250 km yapıyor sendeki araba 100 kilo daha ağır ve otomatik kulanımda o kadar yakması normal çünkü motor soğuk bir ikincisi 100 beygirlik motor o kasaya biraz ağır kalıyor başka arabalarda da aynı sıkıntılar var mesela pejolarda fazla yakar golf içer honda basmazsan yakmaz ama ozaman da çok hantal kalır benim arabamda teleflex tüp takılı ve çok memnunum performans süper yakıtıda iyi 200 kuruş ile210 arası değişiyor ama ben performanslı kulanıyorum

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol

Bende de Focus 1 var tam otomatik.Yakıt tüketim değerleri fabrika verileri ile hemen hemen örtüşüyor.Yani şehir içi yaklaşık 11.2 - 11.5 lt. arası , şehir dışı 6.2 - 6.7 lt. arası tüketim değerleri arasında değişiyor.Tabi bu arada bu değerleri yakalamak için oldukça sakin bir kullanım temposu tutturmanız gerekiyor...

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek Eski
bak değerli kardeşim bende focus 1 var o tam otomatik 50 liralık gaz ile 250 km yapıyor sendeki araba 100 kilo daha ağır ve otomatik kulanımda o kadar yakması normal çünkü motor soğuk bir ikincisi 100 beygirlik motor o kasaya biraz ağır kalıyor başka arabalarda da aynı sıkıntılar var mesela pejolarda fazla yakar golf içer honda basmazsan yakmaz ama ozaman da çok hantal kalır benim arabamda teleflex tüp takılı ve çok memnunum performans süper yakıtıda iyi 200 kuruş ile210 arası değişiyor ama ben performanslı kulanıyorum

Abi bu ne ya :p Ben 2.0 motor otomatik toyota carinayla 285 km yol yapıyordum 50 tl'lik gazla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...