İçeriğe Yönlendir

Klas&#246r adı koyma

Guest Fevzi G

Recommended Posts

Guest Fevzi G

Arkadaşlar masaüstünü bir klasör açıyoruz. Daha sonra yeniden adlandır dediğimizde yeni ad olarak 'con' adını verdiğimizde (tırnak işaretleri yok) kabul etmiyor.Nedenini bilen varmı acaba?

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Rivayete göre con gizli bir element adı sadece ülkemizde bulunuyor ve yasak kelime,microsoft bu element öğrenilmesin diye bu kelimeyi yasaklamış :yes:

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

CON bir MS-DOS dosyasıdır ,CON - Console; ekran ve klavye giriş çıkışlarını kontrol etme - (handle input and output) görevini yapar. Bu nedenle aynı isim altında başka bir dosya açılamıyor. Ayrıca; NUL, AUX, LPT1, COM1 adı altında da dosya açamıyorsunuz, Microsoftun işletim sisteminde kullandığı komutlardan dolayı...

Yorum bağlantısı

yeni klasör oluşturun adını koyma aşamasında alt+255 yapın sonra con yazın , ya da msdostan c:\> md \\?\c:\con ...

Yorum bağlantısı
Amaç Keskin
aynı ad altında bile dosya olsa kabul etmez ama değilmi hata verir.

meali :unsure:?

Yorum bağlantısı
aynı ad altında bile dosya olsa kabul etmez ama değilmi hata verir.

Evet herhangi bir dosya içerisinde dahi con isimli dosya oluşturulmak istende kabul etmez ,sadece masaüstüne mahsus bir durum değil...

Yorum bağlantısı
Guest Fevzi G
meali :)?

şunu demek istedim. bilgisayarda con adlı bir dosya varsa ve biz masaüstünde olsa dahi bu ismi vermeye kalksak aynı isimli dosya var demesi lazım.bunu anlatmak istedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

con console u kısaltılmışıdır ve windows,dos tabanlı sistemlerde ayrılmış kelimedir ve başka amaçlar için kullanılamaz. Örneğin komut satırında

copy a.txt b.txt yazarsanız a.txt dosyası b.txt olarak kopyalanır; peki copy a.txt con yazarsak ne olur? a.txt dosyası con'a yani ekrana kopyalanır. a.txt dosyasında yazanları ekranda görürsünüz. copy con a.txt yazıp ekrana birşeyler yazdıktan sonra F6 tuşuna basarsanız da ekrana yazdıklarını a.txt dosyası olarak kaydedilir. Son olarak copy a.txt lpt1 yazarsanız da a.txt dosyası lpt1 portuna bağlı yazıcıya gönderilir.

Uzun oldu ama sanırım açıklayıcı oldu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
:D

bat dosyası oluşturmak için sıklıkla kullanırdık.

copy con asd.bat

bla

bla

^Z

sondaki karakter sonlandırıyordu. f6 yı duymadım ben.

Ama Cihan abinin dediği gibi con diye klasör olsa ne olur olmasa ne olur ;)

f6 ctrl+z kodu gönderiyor zaten yani EOF.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...