İçeriğe Yönlendir

LPG taktırmalı mıyım?

Misafir

Recommended Posts

Focus 1 aracımla yılda 10 bin km geçmeyecek şekilde düşünürsek, LPG taktırmak mantıklı mı? Kaç yılda kendini amorti eder, tabi bakım masraflarını işin içine katarsak taktırmaya değer mi? 3-4 yıl sonra satmayı düşünüyorum, satarken lpgli olması mı avantajlı olur orijinal kalması mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaç liralık kit taktıracaksınız.. Bunu bilmezsek cevap veremeyiz..

% 30'a yakın tasarruf yapacaksınız... Hesabınızı buna göre yapın...

Yorum bağlantısı
Kaç liralık kit taktıracaksınız.. Bunu bilmezsek cevap veremeyiz..

% 30'a yakın tasarruf yapacaksınız... Hesabınızı buna göre yapın...

1400 tl civarında bir kit taktıracağım, %30 az değil mi:) ben %40 diye biliyordum.

LPG taktırdıktan sonra tekrar muayene yaptırmak gerekiyor mu, ruhsata işletme v.s. masrafları yaklaşık ne kadar?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1400 tl civarında bir kit taktıracağım, %30 az değil mi:) ben %40 diye biliyordum.

LPG taktırdıktan sonra tekrar muayene yaptırmak gerekiyor mu, ruhsata işletme v.s. masrafları yaklaşık ne kadar?

Nevşehir

Benzin 3,40

Lpg 1,88

100 km.'de 7 litre benzin yakan araç 3,40'dan 23,80 yakar

100 km.'de 7 litre benzin yakan araç 8,19 litre lpg yakar..

8,19 litre lpg 15,40 yapar...

23,80-15,40= 8,40 tasarruf...

23,80'de 8,40 tasarruf ise % 35,29 tasarruf demektir...

Şu an için durum bu...

Ancak..

Şehir iç kullanımında özellikle soğuk havalarda 100'de 2 litre de benzin yakacağınız için ben yuvarlak olarak % 30 tasarruf dedim...

Yani; 100 km gideceğiz ama bu 100 km'nin bir kısmını benzinle gideceğiz...

Tekrar muayeneye girecek aracınız...

Yorum bağlantısı
Can Karacaer
Nevşehir

Benzin 3,40

Lpg 1,88

100 km.'de 7 litre benzin yakan araç 3,40'dan 23,80 yakar

100 km.'de 7 litre benzin yakan araç 8,19 litre lpg yakar..

8,19 litre lpg 15,40 yapar...

23,80-15,40= 8,40 tasarruf...

23,80'de 8,40 tasarruf ise % 35,29 tasarruf demektir...

Şu an için durum bu...

Ancak..

Şehir iç kullanımında özellikle soğuk havalarda 100'de 2 litre de benzin yakacağınız için ben yuvarlak olarak % 30 tasarruf dedim...

Yani; 100 km gideceğiz ama bu 100 km'nin bir kısmını benzinle gideceğiz...

Tekrar muayeneye girecek aracınız...

Ümit bey az yol yaptığına göre ve öğretmen olduğuna göre ev ile okul yakın. Bu durumda kışın yolun çoğunu benzinle yapacak, tasarruf %15lerde bile kalabilir...

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

LPG takınca yapacağınız artı km'leri de hesaba katın derim. Araç ekonomik olunca daha çok faydalanıyosunuz. Mesela lpg'li araç ile Ankara içinde bir çok yere toplu taşımadan daha ekonomik gidilebiliyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
LPG takınca yapacağınız artı km'leri de hesaba katın derim. Araç ekonomik olunca daha çok faydalanıyosunuz. Mesela lpg'li araç ile Ankara içinde bir çok yere toplu taşımadan daha ekonomik gidilebiliyor.

+1

lpgli olunca normalde 1000 km ise lpgden sonra 1500 a kadar çıkıyor. ucuz diye daha fazla kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yıllık 10 bin km gören bir araç 3-4 yılda satılmayacaksa eğer LPG kiti takılabilir.Tabii kitin fiyatının Bin TL civarlarında olması uygundur..Satılırken elbette orjinal olması daha iyidir ancak Türkiye şartlarında çok araçta LPG olduğu için Kit'in sadece kaliteli olup olmadığına bakılıyor.

Yorum bağlantısı
Atila Taşçı
Focus 1 aracımla yılda 10 bin km geçmeyecek şekilde düşünürsek, LPG taktırmak mantıklı mı? Kaç yılda kendini amorti eder, tabi bakım masraflarını işin içine katarsak taktırmaya değer mi? 3-4 yıl sonra satmayı düşünüyorum, satarken lpgli olması mı avantajlı olur orijinal kalması mı?

Ümit bey aygaz.com.tr adresinde önce 'otogaz' sekmesine tıklayın sonra 'otogaz ekomomiktir' sekmesi var (link ekleyemedim de) bu linkte lpg ve benzin maliyet hesaplayıcısı var. yalnız hesaplamada virgül veya basamak hatası veriyor ama siz anlarsınız. taktıracağınız lpg kitinin fiyatını km başına lpg karınıza bölünce aracınızın lpg kitini kaç km sonra amorti edeceği hakkında fikir edinebilirsiniz. saygılar..

Yorum bağlantısı
Servet Korgan
(düzenlendi)

Cihan Beye katılıyorum. Ben de sizinle aynı durumdayım. geçenlerde tartarini sıralı sistem taktırdım. Nihayetinde arabaya herzaman belli bir plan dahilinde binemezsiniz. bazen çok yoğun-uzun süreli kullanmanız gerekebilir. Bence eğer 3-4 sene daha binecekseniz LPG taktırın.

tarihinde Servet Korgan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak

Yıllık 10.000 km de olsa benzinden dolayı arabayı kapının önünde yatırıp dilediğiniz gibi kullanamamaktansa LPG taktırıp gönül rahatlığı ile binin...

Yorum bağlantısı
Mustafa Demirci
Yıllık 10.000 km de olsa benzinden dolayı arabayı kapının önünde yatırıp dilediğiniz gibi kullanamamaktansa LPG taktırıp gönül rahatlığı ile binin...
:(:):rolleyes::rolleyes:
Yorum bağlantısı
Sami Aktaş

Bu arada şunu belirteyim ben hesabı eski kit fiyatları ve LPG-benzin farkına göre kilometrede yaklaşık 10kuruş tasarruf yapılması esasına göre yapmıştım...Yani yaklaşık 4-5 sene öncesine göreydi...O zamandan bu yana hiç hesap yapmıyorum.Neyse...Konuya dönersek benim hesabıma göre kit kendini yaklaşık 15K Kilometrede amorti ediyordu...Bu da sizin bir buçuk yılda sadece kit ve diğer masraflarınızı karşılamaya ancak yetecek süre...Yani aslında birbuçuk yıl sonra kara geçmeye başlayacaksınız.Arkadaşların dediği gibi siz aynı arabayı en az 3-4 sene kullanacaksanız bu masrafı yapmaya değer.Yoksa 2 sene sonra satacaksanız kaymağını alan kişi yer. :(

Bugünkü fiyatlara göre kilometrede ne kadar net kazancınız olacağını hesaplayın.Aracı ne kadar zaman kullanacağınızı düşünün ona göre kararınızı verin.

Yorum bağlantısı
Firuz Şahin

Konuyu açan arkadaş ile aynı durumdayım bende arabamı yeni aldım ve hala lpg taktırayımı taktırmayayımı diye tereddüt içindeyim !yaptığım km 10.000km falan ustam çok kullanmıyorsun taktırma diye konuşuyor lpg taktırınca bazı yerleri çabuk bozoyur ve sıkıntı oluyor vs vs diye konuştuk .

Fakat yukarıda bazı arkadaşlarında dediği gibi arabamda lpg oluncada açıkcası düşünmeden köşedeki markete bile kontaga basıp araç ile gidiliyor dolayısıyla lpg olunca araba ne yakar diye düşünmüyor (sanki bedava) ve daha çok km yapıldığı bir gerçek ..Ve hala karar vermiş değilim hadi :)

Yorum bağlantısı

Ben büyük ölçüde taktırmaya karar verdim, BRC ile Lovato markaları üzerinde yoğunlaştım. Forumda okuduğum kadarıyla BRC enjektörleri sesli çalışıyormuş, birde BRC kullananlar geçişlerde sıkıntı yaşıyor gibi, Lovato'dan menun olanlar çok sanırım.

Bakıcaz artık yılbaşından sonra, aracın muayenesi bitmesine yakın taktırmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ufuk Kılınçarslan
Konuyu açan arkadaş ile aynı durumdayım bende arabamı yeni aldım ve hala lpg taktırayımı taktırmayayımı diye tereddüt içindeyim !yaptığım km 10.000km falan ustam çok kullanmıyorsun taktırma diye konuşuyor lpg taktırınca bazı yerleri çabuk bozoyur ve sıkıntı oluyor vs vs diye konuştuk .

Fakat yukarıda bazı arkadaşlarında dediği gibi arabamda lpg oluncada açıkcası düşünmeden köşedeki markete bile kontaga basıp araç ile gidiliyor dolayısıyla lpg olunca araba ne yakar diye düşünmüyor (sanki bedava) ve daha çok km yapıldığı bir gerçek ..Ve hala karar vermiş değilim hadi :)

Firuz bey,ankarada yaşıyor olmanız sizi diğer şehirlerden farklı kılıyor,çünkü lpg nin litre fiyatı diğer şehirlere göre daha uygun.Sizin aracınız lpg de km başı ortalama 0,16-0,18 kuruş yakacaktır,benzinli aracınızın km başı 0,30-0,35 kuruş yaktığını düşünürseniz aradaki farkı siz hesaplayın.tabi özellikle kış aylarında aracınızın belli sıcaklığa kadar benzinle çalıştığını unutmayın aylık ortama 30 tllik benzin sarfiyatı oluyor.aylık bin km yaptığınızı düşünürseniz km başı 0.03kuruş gibi bir rakam ortaya çıkıyor.98 yılından bu tarafa lpgli araç kullanan biri olarak hiç düşünmeden taktırın derim.

Yorum bağlantısı

Lpg kiti taktırıp, 1 sene sonra aracı satarsanız zarar edersiniz.

Ankaradaki LPG fiyatları ile 10.000-12.000km civarında 1500.-TL'lik kiti amorti edersiniz. 10.000 km yapmadan aracı satarsanız zarar edersiniz.

Lpg takrıdığınızda aylık yakıt harcamanız arkadaşların dediği gibi düşmeyecek. Ama çok daha fazla yol yapacaksınız maliyetiniz azaldığı için. Burası karlı mı zararlı mı tartışılır.

***Hatalı montaj sonucu araçta çıkacak problemlerde sanayiyi ziyaret etmeniz gerekecek. Sanayiye uğramayı sevmiyorsanız sıkıntı duyabilirsiniz.

***İlk mesajda sorulmuştu; Lpg fiyatına, ruhsatı yenileme, sızdırmazlık raporu ücretleri dahil değildir.

***Ankara'nın soğuk havası nedeni ile kışın benzin sarfiyatınız bir miktar daha artacaktır.

***Lpg istasyonlarında satılan LPG'nin kalitesi zaman zaman değişmektedir. Zamanla en iyi olan istasyonu bulacaksınız, ancak bu süreçte performans düşüklüğü, aynı miktar yakıtla katettiğiniz mesafenin azalıp çoğalması gibi problemler yaşayacaksınız.

***Araçta bir sorun çıktığında motor ustanız suçu LPG kitinize, LPG ustanız ise motor bileşenlerinize atacaktır. (Sorunlarınızın çözülmesinde fordclubtr en büyük yardımcınız olacaktır.)

***Aracınızı ateşleme sistemi LPG'nin özelliği dolayısı kullanıma bağlı yıpranmaları size daha çabuk hissettirecek.

***Ne kadar saçma bir kural olsa da, LPG'li araç giremez yazısı nedeni ile kapalı otoparklara girerken, tereddüt yaşayacaksınız. Yine aynı şekilde bakımınızı yetkili serviste yaptırmak isterseniz aracınızın servise alınmama riski olacak.

Yukarıda bahsedilenler benim için önemli değil diyorsanız, siz LPG taktırmaya karar vermişsiniz demektir. Bu aşamadan sonra LPG kiti markaları arasında seçim yapıyorsunuzdur muhtemelen.

Ama bunları okurken aklınızda soru işaretleri oluştuysa, ben bunu hiç düşünmedim dediğiniz nokta varsa henüz LPG'ye hazır değilsinizdir. Karasız olarak taktırdığınızda en ufak bir problemde pişmanlık duymamanız için karar için biraz daha zamana ihtiyacınız var demektir. Genelde LPG kitinin kalitesi ve fiyatı arttıkça sorunsuzluk da peşinden gelmektedir. Ancak bu seferde maliyetiniz arttığından kiti amorti süreniz uzayacaktır. Yıllık yaptığınız veya LPG'den sonra en fazla yapacağınız km'yi de bu aşamada doğru hesaplayıp, piyasada kabul görmüş bir markayı, yine bu işi layıkıyla yapan servislerde LPG dönüşümünüzü gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Erhan Bulut
(düzenlendi)
Altına paraf, imza, mühür ne varsa atarım. On numara. +REP ;)

+ emeğine sağlık güzel paylaşım, devamını bekliyoruz :D

tarihinde Erhan Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Lpg kiti taktırıp, 1 sene sonra aracı satarsanız zarar edersiniz.

Ankaradaki LPG fiyatları ile 10.000-12.000km civarında 1500.-TL'lik kiti amorti edersiniz. 10.000 km yapmadan aracı satarsanız zarar edersiniz.

Lpg takrıdığınızda aylık yakıt harcamanız arkadaşların dediği gibi düşmeyecek. Ama çok daha fazla yol yapacaksınız maliyetiniz azaldığı için. Burası karlı mı zararlı mı tartışılır.

***Hatalı montaj sonucu araçta çıkacak problemlerde sanayiyi ziyaret etmeniz gerekecek. Sanayiye uğramayı sevmiyorsanız sıkıntı duyabilirsiniz.

***İlk mesajda sorulmuştu; Lpg fiyatına, ruhsatı yenileme, sızdırmazlık raporu ücretleri dahil değildir.

***Ankara'nın soğuk havası nedeni ile kışın benzin sarfiyatınız bir miktar daha artacaktır.

***Lpg istasyonlarında satılan LPG'nin kalitesi zaman zaman değişmektedir. Zamanla en iyi olan istasyonu bulacaksınız, ancak bu süreçte performans düşüklüğü, aynı miktar yakıtla katettiğiniz mesafenin azalıp çoğalması gibi problemler yaşayacaksınız.

***Araçta bir sorun çıktığında motor ustanız suçu LPG kitinize, LPG ustanız ise motor bileşenlerinize atacaktır. (Sorunlarınızın çözülmesinde fordclubtr en büyük yardımcınız olacaktır.)

***Aracınızı ateşleme sistemi LPG'nin özelliği dolayısı kullanıma bağlı yıpranmaları size daha çabuk hissettirecek.

***Ne kadar saçma bir kural olsa da, LPG'li araç giremez yazısı nedeni ile kapalı otoparklara girerken, tereddüt yaşayacaksınız. Yine aynı şekilde bakımınızı yetkili serviste yaptırmak isterseniz aracınızın servise alınmama riski olacak.

Yukarıda bahsedilenler benim için önemli değil diyorsanız, siz LPG taktırmaya karar vermişsiniz demektir. Bu aşamadan sonra LPG kiti markaları arasında seçim yapıyorsunuzdur muhtemelen.

Ama bunları okurken aklınızda soru işaretleri oluştuysa, ben bunu hiç düşünmedim dediğiniz nokta varsa henüz LPG'ye hazır değilsinizdir. Karasız olarak taktırdığınızda en ufak bir problemde pişmanlık duymamanız için karar için biraz daha zamana ihtiyacınız var demektir. Genelde LPG kitinin kalitesi ve fiyatı arttıkça sorunsuzluk da peşinden gelmektedir. Ancak bu seferde maliyetiniz arttığından kiti amorti süreniz uzayacaktır. Yıllık yaptığınız veya LPG'den sonra en fazla yapacağınız km'yi de bu aşamada doğru hesaplayıp, piyasada kabul görmüş bir markayı, yine bu işi layıkıyla yapan servislerde LPG dönüşümünüzü gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla.

Aynen katılıyorum. ayrıca bunların içine;belki severek ve uzun yıllar binmek için aldığınız arabanızdan,lpg de yaşadığınız sıkıntılardan dolayı soğuyup satmaya karar verebilme ihtimalinizi de katın.her marşa basmadan önce besmele çekemeye başlıcaksınız.inşallah bugünde sıkıntı çıkarmadan çalışır da rezil olmam sanayilerde diye.yok ayar ister ,yok soğukta titrer,sabahları stop eder.benzinde çalışmaz,benzinde çalışsa lpg de rolantisi titrer.vs vs vs. of anam of.çok dertliyim arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İyi usta, kaliteli kit ile bu sorunların olması en aza iniyor diye düşünüyorum. Uzun zaman lpg taktırmadık sırf böyle oalsı sorunlar olacak diye. Sonra bir arkadşım sıfır mondeosunua 11binde taktırdı. Onun araç 13 bin olunca bizde taktırdık.

Benim gözlemlediğim Lpg nin kötü yanı aracı daha fazla kullanıyoruz. :flowers:

Yorum bağlantısı
Bahtiyar Aydoğdu
İyi usta, kaliteli kit ile bu sorunların olması en aza iniyor diye düşünüyorum. Uzun zaman lpg taktırmadık sırf böyle oalsı sorunlar olacak diye. Sonra bir arkadşım sıfır mondeosunua 11binde taktırdı. Onun araç 13 bin olunca bizde taktırdık.

Benim gözlemlediğim Lpg nin kötü yanı aracı daha fazla kullanıyoruz. :D

evet aynen öle çok fazla kullanıyoruz,ben bile taktıralı bi sene olmadı 30 bini devirdim... :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...