İçeriğe Yönlendir

Rehin Kaldırma

Ahmet Kalkan

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
İki gündür rehinli yazısını kaldırmayla uğraştım ve başardım...Aracımın kredisini HSBC bank tan kullanmıştım bana hiç söylemediler başında,bitince şöyle + ödeme yapıp rehin kaldırma yazısı alırsınız diye,neyse bayağı kızarak 42 tl yi ödedim bankaya,sonra beni notere gönderdi bankacı arkadaş oda bankanın anlaşmalı olduğu notermiş başkası olmazmış,bu arada bankacı arkadaşa sordum noter ne kadar ücret alır acaba bilmiyorum dedi,hem anlaşma yapıcaksın noterle hemde ne fiyat koparıcağını bilmiyeceksin tamamen düzmece yalanlar anlıyacağınız koskoca banka nelere kalmış hayret ettim.neyse noterin yolunu tuttum,noterde işim bitti ne kadar dedim 62 tl dedi,kafamdan kaynar sular döküldü,yeni araç alımında fiyat nedir dedim adam 75 tl dedi.ama ben yeni araba almıyorumki bu nedir dedim prosüdür bu dedi çıldırdım adeta,bankaya en güzel temennilerimi saydırdım içimden baya.ama şükürler olsunki trafik şubesinden yana şansım varmış yeni yasa ile beraber randevulu çalışıyorlar ve size en yakın trafik şubesine gidip işlemlerinizi halledebiliyorsunuz.3 dk sürmedi ve ücrette almıyorlar,az öncede e-devletten sorguladım aracımı,rehinli yazısı gitmiş.bir yazıyı kaldırmak tam 104 tl ye maloldu,deydimi dersiniz evet bu banka için deydi bir daha asla bu banka ile çalışmıyacağım.HSBC

Resmen yuhanzi diyorum, bende kredili almıştım, sonradan forum sayesinde arkadaşlardan öğrendiğim için, bankaya telefon edip rehin kaldırma yazımın ilgili trafik tescil müdürlüğüne gönderilmesini istedim, yazı 2-3 güne geldi, sorgulamadan bakınca hak mahrumiyeti yoktur yazısını gördüm, ruhsatta hala rehinli yazıyor ama anlamı yok, zaten sataken ruhsat değişiceğinden sayfa yenilemeye boşa parada vermedim.

Sizin iş çok kötü olmuş, keşke burdan sorsaydınız. Bu arada bankam Akbank' tı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Resmen yuhanzi diyorum, bende kredili almıştım, sonradan forum sayesinde arkadaşlardan öğrendiğim için, bankaya telefon edip rehin kaldırma yazımın ilgili trafik tescil müdürlüğüne gönderilmesini istedim, yazı 2-3 güne geldi, sorgulamadan bakınca hak mahrumiyeti yoktur yazısını gördüm, ruhsatta hala rehinli yazıyor ama anlamı yok, zaten sataken ruhsat değişiceğinden sayfa yenilemeye boşa parada vermedim.

Satış aşamasında, yukarıdaki işlemlerin aynısı yapılacak, başka yolu yok sanırım? Noterde ne alınıp satıldığı önemsiz, kağıt başına ücretleniyor, sanırım sizin işlem 3 nüsha olmuş.

2007 yi nereden hatırlarsın, ne içiyorsan bana da yolla Sefa :nazar:

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
HSBC bankı sizin gibi sevmemekle beraber, sezarın hakkını sezara verelim.

Krediniz bittiğinde, bankaya borcunuzun kalmadığına dair bir belge hazırlanır ve banka yetkililerince imzalanır. Trafiğin bu belgeyi noter onaylı istemesinin nedeni, sahteciliği önlemek için, belki yazıyı kendiniz hazırlamışsınız veya sahtecilere hazırlatmışsınız diyedir.

Banka görevlisinin sizinle beraber notere gelemesi söz konusu olmadığına göre, anlaştıkları bir notere imza sirkülerini verirler. Bak bu bizim şube müdürünün, bu kredi görevlisinin, bu falanca çalışanımızın imzaları diye noteri önceden bilgilendirirler. Böylece tek başınıza gidip işlem yapabilir hale gelirsiniz.

Eğer anlaşmalı notere gitmezseniz, noterden "Lütfen belgede imzası olanlar gelsin, sizinle olmaz bu iş" diye yanıt alırsınız ve işlem yaptıramadan geri dönmek zorunda kalırsınız. Ortada bir üç kağıt yok yani. Ama o yazıyı vermek için ücret talep etme hakları yok.

Çağlar abi 13 eylül 2007de söylemiş :nazar:

+1903

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sefa bey, benim için durum nedir? Kredim bitince bankayı arayıp borcu yoktur yazısını trafiğe göndermelerini istedim, yaz gitti ve tarfikte mahrumiyet kalktı, fakat ruhsatı yenilemedim, hala rehinli yazmakta.

Şimdi aracı satmaya kalksam, noter ruhsattaki(aslında rehin yok) rehini görüp trafikten yazı istermi, yoksa bilgisayardan durumu sorgulayıp satışı yaparmı?

Yorum bağlantısı
Ertan Aker

Bu konuyu görünce turkiye.gov.tr (e-devlet) den REHİNLİDİR yazım kalktımı diye baktım ve kalkmış. Bende ziraat bankasından kredi kullandım ve Rehin yazısını kaldırmak üzere noter işlemleri için ücret talep ettiler. Yazılı olarak başvurdum ve biraz uğraşarakta olsa ücret ödemeden rehin yazımı kaldırttım. Ruhsatıda ihtiyaç olursa satarken değiştiririm artık.

Biraz ısrarcı olmanız gerekebilir..

Yorum bağlantısı
Engin Özarı
Aracımı banka kredisiyle almıştım kredim bitti.Zaten lpg yi de işletmem gerekiyordu ikisini birden halledeyim dedim.Bugün bankadan 40 ytl ödeyerek dosyayı aldım takipçiye verdim.Akşam takipçi aradı hocam emniyet noter onayı istiyor dedi. Ben de noter onayının artık istenmediğini söyledim ,tekrar aradı dosyayı elden götürdüğüm için noter onayı isteniyormuş.Yani; emniyet kendisi dosyayı bankadan istese noter onayına gerek kalmıyormuş! Takipçi ayak mı yapıyor ,yoksa gerçekten böyle bir uygulama mı var? Tşk

Doğru söylüyor. Eski focusun Rehin kaldırma işlemi esnasında benimde başıma geldi. Benden sadece posta masrafı olarak 5 lira aldılar. Elden alıp emniyet Trafik şubeye kendin verirsen noter onayı isteniyor. Posta ile giderse hiç birşey istenmiyor. Elden götürüldüğünde sahtekarlığa çözüm amaçlı noter tasdiği isteniyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Hsbc bank için dikkat edilmesi gereken birşey daha var, sizin için açtıkları hesabın kapandığından emin olun + ya da - bakiye kalmasın ve bunun içinde yazı almayı unutmayın...

Yoksa birgün borçlu çıkabilirsiniz....

Ama hakkını vermek lazım kredi çok hızlı çıkar :D

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Ali bey araştırdım merak etmeyin.hatta bunu bankaya bile sordum.böyle bir işlem yapamazsınız diye bankanın vermiş olduğu cevap.siz bu krediyi kullanırken böyle bir uygulama yokdu dedi.ayrıca şimdi kullanın evet yazıyı gönderelim trafiğe dedi.yani ben ne kadar tutmaya çalışsamda onlar biryerden kaçmayı başardılar.

Hsbc bank için dikkat edilmesi gereken birşey daha var, sizin için açtıkları hesabın kapandığından emin olun + ya da - bakiye kalmasın ve bunun içinde yazı almayı unutmayın...

Yoksa birgün borçlu çıkabilirsiniz....

Ama hakkını vermek lazım kredi çok hızlı çıkar :)

Evet hesabımı kapattım temelli ve nüsha aldım 0,56 kuruş kaldı onu bile aldım :D .Kredi içinde 10 gün uğraştırmışlardı sanırım nerde çaylak var bana denk geliyor.

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
e-devlet olma yolunda emin adımlarla yürüyoruz. Trafik gerekli işlemi yapmış. Sistemde araç temiz ise, ruhsattaki "rehinlidir" yazısının bir anlamı kalmıyor. Noter ekrandaki bilgiyi baz alır ve satışı yapar.

Teşekkürler. :D

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
Teşekkürler. :D

Yok bu yetmez ben ruhsatımdada o yazıyı görmek istemiyorum derseniz ruhsatı yenilemek içinde 105 tl yi gözden çıkarmalısınız.ama hepimiz içinde o yazının artık orda yazmasının pek bir anlamının olmadığı kanısındayım.

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ayhan Sırtıkara

Rehin kaldırma işlemi için aracın kayıtlı bulunduğu trafik şube müdürlüğü dışında, size en yakın müdürlükte işlem yapılabileceği söylendi. Bilgisi olan var mıdır? Muhakkak ruhsatta yazan şubeye mi gitmeliyim?

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Rehin kaldırma işlemi için aracın kayıtlı bulunduğu trafik şube müdürlüğü dışında, size en yakın müdürlükte işlem yapılabileceği söylendi. Bilgisi olan var mıdır? Muhakkak ruhsatta yazan şubeye mi gitmeliyim?

İstediğiniz şubeden işlemi yaptırabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
İstediğiniz şubeden işlemi yaptırabilirsiniz.

Teşekkür ederim, selamlar

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
yeni uygulma iyi oldu; artık ruhsatta "...... Rehinlidir" yazmıyor. sadece sistemde gözüküyor.

+1

Oturduğum yerden rehin koyup, kaldırabiliyorum artık :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
+1

Oturduğum yerden rehin koyup, kaldırabiliyorum artık :D

Plakaları mutlaka kapatın, aman ha ne olur ne olmaz, bakarsınız bir arkadaş rehin koymuş ;)

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Plakaları mutlaka kapatın, aman ha ne olur ne olmaz, bakarsınız bir arkadaş rehin koymuş ;)

:D Motor ve Şasi no da lazım :lol2:

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
önceki aracımın rehin kaldırma yazısını almaya gittiğimde, müşteri temsilcisi "yazıyı biz göndeririz" dedi. 2 hafta sonra sistemden kontrol ettiğimde rehin kaldırılmıştı. üstelik bunun için herhangi bir ücret dahi ödemedim. (hoş; belki ilk kredi alırken ödediğimiz masrafların içerisine dahil edilmişte olabilir)

ama gerçektende bu sistem vatandaş adına çok büyük bir kolaylık oldu. :D

Çok şanslısınız; rehin kaldırma yazısı 30tl

Noter Onayı 70tl

Ruhsat değişimi 30 tl

Artı birde oraya buraya giderken harcanan zaman ve para

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar
şanslı olduğumu düşünmüyorum, çünkü kredi çekerken (10.BinTL) ilk rehin koydukları zaman yanlış anımsamıyorsam 400-TL masraf almışlardı. muhtemelen onun içindedir bu masraflar. yoksa şahsa münhasır bahsettiğiniz masrafları almadıklarını zannetmem. ruhsatıda değiştirmeye lüzum görmedim. hem gereksiz masraf, hemde boşa harcanan zaman.

Masrafta almışlardı (HSBC) :)

Yorum bağlantısı
Ömer Mıcık

2005 senesinde bankadan bir adet evrak almıştım. Direk emniyete giderek aynı gün içerisinde başka bir evraka gerek duymadan ruhsatı yenileyerek rehini kaldırmıştık noter onayı gibi bir şey istememişlerdi. Ayrıca araç babamın üzerineydi sadece akşam ruhsatları teslim alırken imzaya gitmiştik beraber o kadar.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özcan Cepheci

rehin kaldırma yazısı için bankaya gitmenize gerek yok Ben kaldırtırken telefon açtım rehin kaldırmak istiyorum diyerekten Bankadaki memur gereken yazıyı 2 gün içersinde trafik şubesine göndereceklerini bildirdi.2 gün sonra tarfik şubesine gittiğimde ordaki memur bile buşekilde iş yapıldığından birhaberdi dosyayı açınca içinde rehin kaldırma yazısını gördü ve işlemim yapılmıştı.Bankada hesabımdan yanılmıyorsam 35-40 tl arası bir ücret kesmişti bundan 1 Yıl önce.

Not:Krediyi Garanti bankasından kullanmıştım

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Başımıza gelen olayda bizim ev rehinliydi, satarken rehin kaldırma vs olayını çıkardılar. Peki dedik pazarlığa girdik :D 350 den 225 e indiler, ha dedim ben bunu öderim, bunu da çatır çatır geri alırım. Nette araştırın, geri alınma olayları çok, benimki dava aşamasında ki kesin gözüyle bakıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ali Önal

Selamlar.. Rehnin illaki banka tarafından konulması gerekmiyor.. Arac kutlama alınırken finans sağlayanlar da rehin koyabilir.. Amaç sağlanan finansın finansı sağlayana geri dönmesinin teminatını sağlamaktır. Finans kuruluşları, kredi sağlayan kuruluşlar, özel şahıslar, tüzel kişilikler, bankalar vb. bu finansı sağlamaktadır. Biz de en yaygın olan finansörlük bankalardır. Emniyet Müdürlüğü'nün noterden onaylı bir belge istemesinin sebebi de banka haricinde rehni koyan sistemlerin mevcudiyetidir. Araçlar menkul yani taşınır nitelikte bulunduklarından sıklıkla el değiştirebildiklerinden Rehin Kaldırma Yazısı'nın noter onayına bağlanarak suistimallerin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. ÇOK UZATTIM FARKINDAYIM..Özürdileyerek devam.. :)

Banka veya finans kurumundan rehin kaldırma yazısı alınırken.. Banka veya finans kurumuna olan borç ödenir. :clapping: Banka veya finans kuruluşu çok sevindiğinden paranın geri gelişi ile size rehni kaldırdığına dair yazı verir ve sizi çalışmış oldukları yetkili kılınmış noterliğe yönlendirirler. Siz noterliğe varınca elinizdeki rehin kaldırma yazısı alınır ve noter onayından geçirildikten sonra size verilir. Bundan sonraki adım bu rehin kaldırma yazısı ile emniyet müdürlüğüne gitmektir. Emniyet müdürlüğü rehin kaldırma yazısını alır ve plakanın ait olduğu dosyaya koyar, kendi bilgisayar sistemlerinden rehni kaldırır ve size rehin kaldırma yazısının yerine rehnin kaldırıldığına dair kendi yazısını verir. Siz aracın devir işlemlerini yaptıracağınız notere gittiğiniz de bu yazı sizden istenir ve bu yazı ile işme yapılır. Özürdileyerek son.. :):blink:

bu işlemler hepsi bir günde hallediliyormu benimde rehinli araç satışım var

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Gökhan Kızılkaya

Arkadaşlar konu hortlayacak ama yeni açmayayım dedim.Benim araç kredim Yapı kredi den 2011 aralıkta bitti ve noter onaylı borcu yok kağıdını aldım.Üzerinden 4 ay geçti ve plaka Tuzla şubeye kayıtlı.Ruhsatı değiştirmek için ne gerekli ne kadar tutar (ücret+zaman) ayrıca illa Tuzla şubemi olacak ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...