İçeriğe Yönlendir

ESP+TCS konusuna nokta koyacak var mı?

Halis Parlak

Recommended Posts

bildiğim güvenlik paketli bir c-max var 2004 model ancak ghia değil trend.ve rezistans düğmesinin altında esp düğmesi var.ama cemil abinin araba gibi düğme olmadan esp si olana hiç rastlamadım ben.umarım istediğiniz gibi bir araç bulabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Ercan Erokyar
Tekrar Merhaba;

Yazılanları okuyunca kafam iyice karıştı.Ben eski kasa yani 2004-2007 model arası düşünüyorum.Uzun zamandır ilanları takip ediyorum.Görüştüğüm kişilerden edindiğim izlenim c-max te esp-tcs+yan hava yastıkları,güvenlik paketi adı altında satılıyor sıfır bile alsanız böyle.

Eğer düğme yoksa da esp de yoktur bu benim kanaatim.Benim amacım duyduğum bir konuyu size sormak yani düğme olmaksızın yol bilgisayarından on/off yapılabiliyor mu?

Cevabınıze göre ilanları değerlendireceğim satıcıların çok azı biliyor bu güvenlik paketi olayını.C-max i olup bu konuyu irdeleyen ve sonuca varan arkadaşların görüşlerini bekliyorum.Hiç mi güvenlik paketli ghia sı olan yok?:good1:

Ben şu an sıfır alcak olsam para sıkıntım olsa x paketi bir yana bırakıp güvenlik paketini alırdım.Çünkü benim için güvenlik xenon fardan daha önemli.Resimde fiatlar gözüküyor.

adszlek.jpg

Focus , Focus Cmax ve Mondeo'larda ESP varsa on -off düğmesi var.Bahsettiğm araçlarda düğme yoksa ESP söz konusu değildir.Yol bilgisayarından on/off yapılamaz.Ne yazıkki güvenlik paketli araç sayısı genel sayının sadece %10 u.Neyseki Make IV Mondeo ESP ile geliyor.ESP olmayan yeni kasaMondeo yok.Focus ise hala ESP sipariş ile geliyor.

Çok merak ettğimden araştırdım Connect veya Transit'te ESP farkı sadece 800 tl.

Acaba meraklı bir formen bulsak ta benim Cmax için sonradan ESP ilavesi yapsakmı ne ? :)

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Ercan bey çok takıldınız bu konuya, çok üzerine gitmemiştim ama gideceğim şimdi.

Bir ara Çağlar Bey'e uğrayabilirsen başını ağrıtır tam anlamıyla emin olurum.

Benim forumdan ve çevremden öğrendiğim fordun araçlarında ilginç donanım değişikliklerine rastlanabiliyor.

Mesela ghia serisi aynı model arabaların standart sunduğu bir donanım bir ara, farklı bir seri ile gelip eksik ya da fazla olabiliyor...

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Aksi ispat edilmediği müddetçe ESP düğmesi varsa kullanılabilir.Yol bilgisayarından kontrol yok.Makyajlı kasalarda belki yol bilgisayarından diye düşünüyorum ama bu kasaya sahip olanlar da olmadığını söylediler.

Böyle bir arabada ESP nin standart olmaması bence yanlış.Rakibi scenicte ESP li araç bulmak daha kolay.Nadiren de olsa c-maxte de bulunabiliyor.

Yorum bağlantısı
Ercan Erokyar
Ercan bey çok takıldınız bu konuya, çok üzerine gitmemiştim ama gideceğim şimdi.

Benim forumdan ve çevremden öğrendiğim fordun araçlarında ilginç donanım değişikliklerine rastlanabiliyor.

Mesela ghia serisi aynı model arabaların standart sunduğu bir donanım bir ara, farklı bir seri ile gelip eksik ya da fazla olabiliyor...

Sahi nerde çalışıyor Çağlar bey?

Uğrarsanız selamımı söyleyin.Bir ara İstinye Otokoçta tanışmıştık;pekpidolu aracına talip olmuştum....Selamlar

Yorum bağlantısı
Ercan Erokyar
Ford maltepe Cevizli servisinde çaycılık yapıyor.

Ben özelinize girmeyim :D

Yorum bağlantısı
Ercan Erokyar

Çağlar beyden aldığınız cevabı bizlerden esirgemeyin ki adalet yerini bulsun :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Uçar

cemil beyin söylemiş olduğu perde hava yastıkları benimde kafama takıldı. tam araştırma yapıyordum ki bu konu çıktı karşıma. hemen siteden girip özelliklerine baktım. ön ve arka perde hava yastıkları diye belirtilmiş. yanlız sadece orta sütündaki yerde airbag yazısı var. arka yolcu baş hızasındaki yerde ise yeri var ancak yazısı yok. toparlamak gerekirse ford un kendi sitesinde yer alan özelliklere göre 8 hava yastığı olması gerekirken şuan 6 hava yastığı var. bende bu konuyu araştırma başladım. zaten aşırı derece sinir olmuş durumdayım.

esp konusunda ise. bir çok kullanıcı yanlış biliyor bir çok arkadaşında belirttiği gibi. bende özellikle istemiştim daha güvenli bir sürüş için. bildiğiniz üzre opsiyon olarak alabiliyorsunuz. esp+tca yanlış yazmadıysam ve ek bir ücret ödüyorsunuz. standart titaniumların hiç birinde esp yok.

esp yi devre dışı bırakma konusunda ise spor araçlara rs gibi düğmeye bassanız dahi tamamen devre dışı bırakamıyorsunuz. ama normal araçlarda bu mümkün diye biliyorum. çok fazlada yorum yapmak istemiyorum. aracımda olsa en ince ayrıntısına kadar biliyor ve yazıyor olurum:) inş birgün benimde esp li bir arabam olacak:)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cemil Çınar

Arkadaşlar bugün Çağlar Beyi ziyaret ettim, kendisine ve tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Sonuçları paylaşayım

- Daha önceki gitmiş olduğum servislerin aksine evet bende o ışığın arada yandığı doğru ama esp değil tcs, yani esp yok...

-Sohbetimiz sırasında wds ile yapılan kontrolde hava yastıkları hakkında bilgi görülmedi, ancak yinede ilk gelen seride unutulduğu fakat ilk sahiplerine çağrı yapıldığı bilgisi var ki, benim aracımın ilk sahibi maalesef hayatta değil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şansızlık, çay bugün iyi değildi. Unutulan , airbag yazısıdır, yani içeride airbag vardır, dediğim gibi, sayısını anlamak kolay; hangi kaskoydu :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Allianz demiştik ya :D

Poliçe bitsin.. Gidin başkasından yenileyip ondan sonra deneyim kardeşim... :crazy:

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Yok ben büyük sözü dinlerim Çağlar Bey öyle dediyse öyledir :crazy:

Yorum bağlantısı
Bedri Baki
Astrada sport tuşuna basılı tutunca kadranda esp off yazısı çıkıyor. kılavuzda espnin böyle devre dışı bırakıldığı, ama güvenlik amaçlı olarak 50km/h hız aşılınca tekrar otomatik olarak devreye girdiği yazılmış.

Abi daha önce de söylemiştiniz ama emin olmak için ben yine sorayım. Benim astra enjoy'da kontağı açınca esp (kayan araba resmi) ışığı yanmıyor her hangi bir düğme de yok. Sport tuşuna basınca esp of derse esp var demek mi oluyor :(

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Abi daha önce de söylemiştiniz ama emin olmak için ben yine sorayım. Benim astra enjoy'da kontağı açınca esp (kayan araba resmi) ışığı yanmıyor her hangi bir düğme de yok. Sport tuşuna basınca esp of derse esp var demek mi oluyor :blush:

Bedri sende esp off yazdımı? ESP devreye girdiğinde kadrandaki üçgen sarı lamba yanıyor. Yani çalıştığını anlıyorsun. Kapatmak istersen dediğin gibi sport tuşuna basılı tutuyorsun. O zaman km sayacında esp off beliriyor. Yani her ikisi de olması lazım.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Bedri hocam aracı manuele ve sporta alıp tam gaz yüklen.Eğer patinaj çekerse yoktur çekmezse vardır.Ben easylerde var diye biliyorum ama 05 lerde donanım farkı olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Halis Parlak

Uzun bir aradan sonra merhaba;

Ben son noktayı koyuyorum.:)Yanlışım varsa düzeltin.Eski kasalarda ESP düğmesi arka rezistans düğmesinin altında bulunuyor.Makyajlı kasalarda ise rezistans düğmesinin üstünde bulunuyor.Yazılımla alakası olmadığını yani yol bilgisayarından kontrol edilmediği kanaatindeyim.

Eksik bilgi varsa düzeltin lütfen.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cemil Çınar
O ön ve arka hava perdeler arka arkaya olduğu için tek noktada belirtilmiş. Aslında bunlar tek hava yastığı. Birbirinin devamı. Ama diğer markalar gibi ford da çakallık yapıp sayıyı 6 yerine 8 diye gösteriyor.Eskiden 6 derdi.

Sorun da o ya bende 6 yazıyor ama 4 gözüküyor kapakları koymamışlar, faturada 6...

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Benimki gerçek 8 o zaman, hem A sütunu hem B sütununda airbagler var.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Hasan Aydoğan

C max larda ESP ve TCS sistemleri güvenlik paketi olarak ayrı ekleniyor. Güvenlik paketi olan bir araç satın alırsanız bu sistemnler mevcut.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Cem Karaağaç

Acaba c-max ghia arabama esp taktırabilirmiyim böyle bir imkan varmı , en azından yeri vardır diye düşünüyorum ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Esp, beynin ve/veya abs beyninin içindeki yazılımların bir ürünüdür. Pratikte sonradan esp ye sahip olunduğunu hiç duymadım.

Yorum bağlantısı
Cem Karaağaç
Esp, beynin ve/veya abs beyninin içindeki yazılımların bir ürünüdür. Pratikte sonradan esp ye sahip olunduğunu hiç duymadım.

açıkçası bende duymadım ama özellikle ghia modellerinde bence bunun prtiği uygulanabilir diye düşünüyorum çok zor olmamalı yani yazılım ile oluşturulabilir..

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Makyajlı kasalarda 2008 ve üstünde ESP+TCS yol bilgisayarından kontrol edildiğini söyledi bu özelliğe sahip bir araç satıcısı.ESP+TCS olan bir araç için en az 3-4 ay beklemek gerekiyor herkes bekleyemiyor tabikide.Standart olur bundan sonra ki c-max lerde standart bizde böylece boşuna çene yapmayız. ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...