İçeriğe Yönlendir

17" Lastik Ve Yol Tutuşu

Onur Akgöl

Recommended Posts

Onur Akgöl

merhaba arkadaşlar ben 2010 model cmax 1.6 titanium xpaket dizel aldım. yalnız aklımda bir kaç soru var bu arada biraz kule gibi yol tutuşu nasıl olur araçta esp yok :@ ama 17. inç lastik var yol tutuşunu nasıl etkiler bu lastikler. virajlarda esp yi ararmıyım yoksa tutuş olarak iyimidir bu araç

Yorum bağlantısı
Onur Akgöl
Kule gibi olan ne onu anlayamadım ?

araba ya fazla geniş degil ama uzun boy olarak

Yorum bağlantısı
Onur Akgöl
Kule gibi olan ne onu anlayamadım ?

bu arada keşke sorumuda cevaplasaydın :good1:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
merhaba arkadaşlar ben 2010 model cmax 1.6 titanium xpaket dizel aldım. yalnız aklımda bir kaç soru var bu arada biraz kule gibi yol tutuşu nasıl olur araçta esp yok :@ ama 17. inç lastik var yol tutuşunu nasıl etkiler bu lastikler. virajlarda esp yi ararmıyım yoksa tutuş olarak iyimidir bu araç
araba ya fazla geniş degil ama uzun boy olarak
bu arada keşke sorumuda cevaplasaydın :good1:

Sorularınız anlaşılır gibi değil. Esp her arabada aranır, limitlerini zorlarsanız eğer. C-max dediğiniz araba 2004 yılından beri yollarda. Ben yol tutuşundan memnun olmayan görmedim. Neresi kule gibi orayı da anlayamadım açıkçası...Siz sorularınızı biraz daha açık yazın bence... :good1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1.6 motor ile C-max te virajda sorun yaşanmaz, esp bile olmasa, tabii fizik kuralları içinde kalındığında, o zaman esp de işe yaramaz. Jantın 17 olması tek başına yol tutuşu arttırmaz, lastiğin marka-modeli daha önemlidir.

Yorum bağlantısı
Onur Akgöl
1.6 motor ile C-max te virajda sorun yaşanmaz, esp bile olmasa, tabii fizik kuralları içinde kalındığında, o zaman esp de işe yaramaz. Jantın 17 olması tek başına yol tutuşu arttırmaz, lastiğin marka-modeli daha önemlidir.

cevaplarınız için tşk ederim

Yorum bağlantısı
Tayfun Karakuş

benim araçta 205/55/R16 ebatında orjinal cantı ve kumho marka lastik vardı

şimdi 225/45/R17 s-max jantı ve Michelen port lastik var

oldukça memnunum

yol tutuşu ve fren mesafasi eski jant ve lastiğe göre oldukça iyi

ama yakıt sarfiyatı artıyor bilginize ...

Yorum bağlantısı
Onur Akgöl
benim araçta 205/55/R16 ebatında orjinal cantı ve kumho marka lastik vardı

şimdi 225/45/R17 s-max jantı ve Michelen port lastik var

oldukça memnunum

yol tutuşu ve fren mesafasi eski jant ve lastiğe göre oldukça iyi

ama yakıt sarfiyatı artıyor bilginize ...

benimde üstünde 205/50/17 var kumho ayrıca tşkler cvp için

Yorum bağlantısı

bizde 195/65/15 lastikler var.bunlarla bile çok iyi yol tutan bir araç.sanırım aracınız yeni.kullandıkça limitlerini görüp söylediklerimizin gerçekliğini daha iyi anlayacaksınız.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Daha önce espli bir aracınız oldu mu yada esp li araç kullandığınızda esp nin devreye girdiğini hissettiniz mi. :)

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Sanki bir yerde depoda bekliyorlarmış da birden salınmışlar gibi gelmeye başladı.

1-Sen demek için yeterli samimiyete sahip olduğunuzu nerden hissettiniz?

2-Sorunuz anlaşılmamış ki, sorunuz açılmaya çalışılmış.

3-Cevap vermek zorunda mı?

4-Cidden çok merak ediyorum. Gerçek hayatta bir yere girip bir selam bile vermeden bir soru sorup, ardından cevap vermediği için insan fırçaladığınız oluyor mu? Oluyorsa, Allah etrafınızdakilere kolaylık versin. Olmuyorsa, nette değişen nedir?

+1000

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Esp büyük bir kayıp değil çokda bi katkısı olduğunu düşünmüyorum açıkçası

Yorum bağlantısı

esp nin olması çok farklı.aynı aracı esp li ve esp siz kullanınca (helede c-max gibi yüksek yapılı ise) farkı anlıyorsunuz.esp siz kötümü?değil.ama esp li hali bir başka :)

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
(düzenlendi)
Bu arada neden evo 9 istemiyorsun :)

Yanlış yazmışım hehehe :) düzeltiyorum hiç dikkat etmemişim :)

tarihinde Yi?itcan Co?ar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar
esp nin olması çok farklı.aynı aracı esp li ve esp siz kullanınca (helede c-max gibi yüksek yapılı ise) farkı anlıyorsunuz.esp siz kötümü?değil.ama esp li hali bir başka :)

Çok elektroniği sevmem araba dediğin sürücünün kontrolünde olmalı :) Arabanın sınırını bilip ona göre gitmek en güzeli esp var diye sınırları zorlamak pek akıl karı değil. Bazen öyle bir durumda kalıyorsunuz ki esp devrede olmasa hafif bi yanlamayla dönülcek yerde esp sizi belli bir çizgiden gitmeye zorluyor ki bu her zaman yol çizgileri içinde olmuyor :)

Yorum bağlantısı
Misafir
Sanki bir yerde depoda bekliyorlarmış da birden salınmışlar gibi gelmeye başladı.

4-Cidden çok merak ediyorum. Gerçek hayatta bir yere girip bir selam bile vermeden bir soru sorup, ardından cevap vermediği için insan fırçaladığınız oluyor mu? Oluyorsa, Allah etrafınızdakilere kolaylık versin. Olmuyorsa, nette değişen nedir?

+26000

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Esp nin devreye girdiğini nasıl hissettiniz. Ben bir çok aracı sürdüm espli olanlada vardı ama esp nin devreye girdiğini bir kere gördüm ki onda da ben sürmüyordum arkadaş viraja hızla girdi fren yaptı kaymaya başlayınmca esp lambası yanıp söndü ve çizgisine geri döndü. Aynı virajı ben kendi aracımla daha yüksek hızda döndüğüm ( fren yapamdan) hiç sorun olmadan döndü. Esp gerekli bir donanım hatta kendi aracımda olmasını çok istedğim bir donanım çünkü araç zorlandığında önden kayma eğilimli. Ama dediğim gibi normal kullanımda bir c-max in (kritik anlar dışında) espsinin devreye girceğğini sanmıyorum yani sürüşünde esp li yada espsiz normalde fark hissedilemez bence. Birazda psikolojik güven veriyor sanki :)

Yorum bağlantısı
Misafir

düşük hızda deneme imkanım oldu sadece.lambanın yanması dışında pek bişey hissedemedim.bizim c-max in ani direksiyon manevrasıyla hafif kayarak döndüğü yeri aynı hızda aynı hamlede stabil bi çizgide döndü.(bunu sadece deneme amaçlı yaptık)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sordum çünkü acaba lamba yanmadığı zamanlarda da devrede oluyor mu yoksa devreye girdiğini yanıp sönerekte belli ediyor mu. Onu tam bilmiyordum demekki dediğim gibiymiş. Lamba yanıp sönerse esp devreye girmiş oluyor. İki kez espnin olmasını çok istedim çok şükür ikisinde de mili metrik dönüşlerle araç kendini kurtardı. Önden kaymaya başlayınca direksiyondaki o hissizlik çok kötü hissettiriyor :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Misafir

inşallah bi daha ihtiyaç hissetmezsin..aslında heran devrede.sürekli olarak senin istediğin şeyle aracın tepkilerini sürekli kontrol ediyor.ikisi arasında uyumsuzluk olduğu andada gerekli tekerleğe fren uyguluyor o esnadada müdahale ettiğini esp ışının yanıp sönmesinden anlıyoruz..tabi istekler fizik kurallarının dışında değilse :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Onur Akgöl

1-niye bu kadar abartıyorsunUZ anlamış degilim kötü birşey demedim gerekli yerlerde söylerim ama bunu bu kadar sorun edeceginİZİ düşünseydim öyle yazardım emin olUNUZ

2-anlaşılmayacak bişey yok soruda kule gibi derken boyunun uzun olmasına oranla geniş degil demek istedim

3-forumda bulunma amacınız ne peki? boş boş durmak ise buyrun cevaplamayın bir sürü kişi var siz olmazsınız başka bir arkadaş cevaplar

4-arkadaşım sen sorumu nasıl ve hangi ortamda okudun merak ediyorum öncelikle merhaba dedim selamun aleyküm de diyebilirdim ama merhaba dedim farketmez sonuçta oda slm a girer.kime cevap vermedigi için fırçaladım bunuda anlamadım.aynı şeyi benim demem lazım bu kadar kuruntulu birisinin etrafındakilere Allah sabır versin inş

Daha önce espli bir aracınız oldu mu yada esp li araç kullandığınızda esp nin devreye girdiğini hissettiniz mi. :D

olduda bu araçta korktugum şey başka sitelerde okudugum yazılardan yola çıkarak soruyorum bazı şeyleri boyu uzun oldugu için aynı zamanda boyuna oranla geniş olmadıgı için korkuyorum ve en dogru sitede soruma cvp arama geregi hissettim . evet esp li araç kullandım esp nin var oldugu bilince virajlara daha güvenilir giriyor insan :)

katılıyorum esp olunca insan araca güveniyor bu arada cvp için tşkler

Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Ben de ESP li bir araç almak istiyorum.Neden derseniz belki de psikolojiktir.Limitleri çok zorlayan biri değilim ama ne zaman ne olacağı belli değil yolda.Bir kenarda dursun en iyisi:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...