İçeriğe Yönlendir

Araç devri

Mehmet Emin Aslan

Recommended Posts

Mehmet Emin Aslan

merhabalar..aranıza yeni katıldım artık bende bir fordçuyum:) nevşehir avanostan atılıyorum..geçen hafta 2001 model focus

1.6 ambiante aldım renk gümüş gri km 174000 hiç lpg takılmamış aracı kayseride ünallar ford servisinde expertise sokturduk

araçta kaza ve değişen olmadığını fakat çiziklerden dolayı bel altı boya olduğunu söylediler..birde baskı balatasının değişmesi

gerektiğini söylediler başka da bir sıkıntı yok arabada.zaten fiyatı uygun geldi sıkı bir pazarlıkla 13000 tl ye aldım..

sormak istediğim şey aracın satışını henüz üzerime almadım 1 ocakta noter haracı kalkıyor dediler bende kısmetse pazartesi

gidip aracı üzerime alıcam değerli fikirlerinizi bekliyorum noter ve aracımla ilgili neler söyleyebilirsiniz..saygılar..

Yorum bağlantısı
Rıdvan Bakkal

Hayırlı olsun. Güvenlik paketi var mı, yani ABS?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hoşgeldiniz, Hayırlı olsun...

Alış satış için noter kalkmıyor.. Aksine tamamen notere bağlandı ama ucuzlama olacak...

Tüm işlemler noterde yapılacak, ruhsat adresinize postayla düzenlenmiş olarak gelecek diye açıklamalar yapıldı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

saolun araçta abs yok.ama pekte aramıyorum.arac fiyatına göre uygun geldi bana zaten focus olsun taştan olsun diyorum hep

bu forum çok hoşuma gitti en popüler isim mehmet özyürek olsa gerek:))

Bu isim bana çok yakın ama üniversitede hocamın adıydı prof.dr. mehmet özyürek hey gidi günler:)

buradaki mehmet özyürekte otomobil profesörü galiba:) sitesini bile yapmış

tek kelimeyle harika bir hizmet emeğine sağlık mehmet bey..

araç satışını pazartesi noterden alıcam ama ne kadar para ödücem bilmiyorum yani eski sistem devammı yoksa 1 mayısta mı

neyse bakalım görücez.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok yok... Estağfurullah haddim olmaz...

Benim görevim konuları sıcak tutmak, güncel olmasını dikkat çekmesini sağlamak.. :D

Ancak, ciddi bir uzman kadromuz var.. Eksik olmasınlar...

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Bu noter harcı 23 liraya indi mi yoksa mayısta mı inecek?

Boşuna beklememişizdir inşallah 1 ocağı :lol2:

Yorum bağlantısı
Melih Özlem

Aynı durumu bende bekliyorum :lol2: Merakla pazartesiyi bekliyorum. Muamelecimiz haber verecekti. Ben bilgilendiğim zaman buraya eklerim bilgileri. İnşallah düşmüştür harçlar :p

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

devlet hiç bir zaman kazı yolmadan bırakmaz.

biryerden almaz gibi görünsede başka yerden çıkarır acısını ..

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

valla bende 4 gözle pazartesiyi bekliyorum üstelik aracı aldığım arkadaş yozgattan kayseriye gelcek bende kayseriye gidicem

sözleştik ama pazartesi günü noterde bir süprizle karşılaşmak istemem:)) belkide 1 mayıs ta olacaktır bu 20 tl olayı

neyse bakalım pazartesi görücez::( bu arada mehmet bey çok mütevazisiniz çünkü bu konuda çok istekli ve bilgili

olduğunuz duruşunuzdan belli:) ne zaman googleden focusla ilgili bi arama yapsam karşıma sizin adınız ve yorumlarınız

geliyor..bu da tesadüf olmasa gerek..burada siz ve sizin gibi değerli insanların olması beni çok gururlandırıyor çünkü

insanlara hizmet etmenin dünyada tek bir adı vardır samimiyet..buraya yeni üye oldum ama sayenizde daha şimdiden birçok

faydalı bilgiye ulaştım örnek olarak biraz önce focus 1 kullanım klavuzunu indirdim harika olmuş elinize emeğinize sağlık..

Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Satışı bu ay yapacak arkadaşlar; 2010 MTV 1.taksidi kim ödüyor? Alıcımı satıcı mı?

Borcu yoktur kağıdı alması için satıcının ödemesi gerekir ancak bu arabaya 6 ay alıcı binecek :)

Yorum bağlantısı
Melih Özlem

Ben ödicem görünüyor :) 307mizi sattık onda alıcı ödüyordu :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aracı yılbaşından önce almadıysanız alıcı ödemez bence..

Satıcı, borcu yok kağıdı ile notere gelmek zorundadır..

Yine de bu gibi kritik durumları pazarlıkta konuşmak iyidir...

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

İkinci elde satış yeni şartlarla noterlere verildi!2

4 Aralık 2009 12:00:00

İkinci el araçlarda satış ve devirlerinin işlemlerinin noterler tarafından yapılmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Noterlerin satış ve devir işleminde alacağı ücret de belli oldu.

Teklife göre, noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersiz olacak ve düzenleme, 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Satış ve devir işlemleri, her türlü harçtan, damga vergisi ve değerli kağıt bedelinden istisna tutulacak. Bu istisnalar 1 Ocak 2010'dan itibaren geçerli olacak.

Noterler, satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında 20 TL maktu ücret alacak.

İkinci el araçlarda satış ve devir işlemlerinin noterler tarafından yapılmasına ilişkin kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Teklife göre, tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından yapılacak.

Noterler araçla ilgili sorgulamayı online olarak yapacak.

Noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersiz olacak.

Satış ve devir işleminin, siciline işlenmek üzere üç iş günü içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu ile vergi dairesine bildirilmesiyle birlikte alıcı adına trafik tescil işlemi gerçekleşmiş sayılacak.

Yapılan satış ve devir işlemi üzerine noterler, yeni malik adına bir ay süreyle geçici belge düzenleyecek.

Satış ve devir işlemlerinin bildiriminden itibaren bir aylık süre içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu veya Emniyet Genel Müdürlüğünün uygun gördüğü kamu kurum veya kuruluşları tarafından yeni malik adına tescil belgesi düzenlenerek elden veya posta aracılığıyla teslim edilecek.

Satış ve devir işlemleri her türlü harçtan, bu işlemlere ilişkin düzenlenen kağıtlar damga vergisi ve değerli kağıt bedellerinden istisna olacak.

Trafik tescil kuruluşunda yeni malik adına yapılacak tescil nedeniyle düzenlenmesi gereken değerli kağıtların bedelleri de satış ve devir esnasında noterler tarafından tahsil edilecek.

Noterler, satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında toplam 20 TL maktu ücret alacak.

Bu düzenleme, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Bir ay içerisinde tescil belgesi almayan alıcılara 130 TL, hükümlere uymayan noterlere ise her bir işlem için 1000 TL idari para cezası verilecek.

Düzenleme uyum ile ilgili çalışmaların tamamlanması amacıyla 1 Mayıs 2010 tarihinde yürürlüğe girecek.

Ancak, satış ve devir işlemlerinde harç, damga vergisi ve değerli kağıt bedelleri istisnası ile 20 TL artı KDV şeklindeki noter ücreti uygulaması, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Yorum bağlantısı
Melih Özlem

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulamaya girip aracıma baktığımda ilk 6 ayın 141 tl olduğunu gösteriyor. Bir yanlışlık falan olmaz dimi ? Birde ben aracımı yılbaşından önce tanıdıktan aldım 141 tl için diyemem şimdi sen öde abi diye, ben öderim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

arkadaşlar selamlar..bugün notere gidip araç devri yapan varmı ücretler nasıl eski soygun düzen devam ediyormu yeni uygulamaya

geçildimi..bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa seviniriz..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bazı durumlarda 48 bazı durumlarda 35 lira tutuyor araç satışı...

Devlet harç almıyor.. Sadece noter masrafı ödeniyor.

Mayıs'a kadar noter sadece satış yapıyor.. yani satıştan sonra yine trafiğe gidilecek...

Mayıs'tan sonra ruhsat için trafiğe gidilmeyecek...

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

valla mehmet bey insanın inanası gelmiyo..vay be şimdi bu hafta içi aracı devralmamın zamanı geldi demekki..

önceden 250-300 lira araç devir masrafı varken şimdi 40-50 tl insanın inanası gelmiyor:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
önceden 250-300 lira araç devir masrafı varken şimdi 40-50 tl insanın inanası gelmiyor:)

İnan inan, 1. Noter Lütfü'ye sordumda yazdım. :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

mehmet bey dün dedimya harikasınız diye bakın işte bir kanıtı daha bir hizmet daha:) saolasın. ya bu arada bu hafta içi notere kayseriye gidip aracı üzerime alcam ama bu mtv olayı bana kaldı galiba bu ödenmeden de noter devri yapmaz mı ?? birde ruhsatı aynı gün üzerime alabilirmiyim neler gerekiyor..bilginiz varsa yararlanmak isterim abi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç 66 plaka ise, satıcı borcu yok kağıdını alıp gelsin..

Borcu yok kağıdını alıp gelirse mtv'yi de öder gelir...

Araç size aralık ayında geçtiği için satıcıya ödedi tutarı iade edin.. Bence mtv size ait...

Siz 50 plaka yapın...

Aynı gün alamazsınız... Aynı gün müraacat edebilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

araç 38 plaka aslında plakayı değiştirmek istemiyorum bilmiyorum bi olumsuz tarafı olurmu sadece ruhsatı değiştirsem olmazmı üstelik aracı ben aldım kullanıyorum ruhsatta bende borcu yoktur kağıdıda bende olmasaydıda ben öderdim mtv yi çünkü ben kullanıcam..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

50 plaka yap... Kayseri'nin trafik sigortası çok pahalı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Aslan

fark ne kadarki mehmet bey üstelik ben avanosta geçiciyim birkaç yıl sonra başka bir şehre tayinim çıkarsa ne olucak hem plaka değişim ücreti kaç liradır kendini amorti edermi tavsiyeniz nedir

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tavsiyemi söyledim işte Hocam...

Bundan sonrası senin keyfine kalmış...

Yorum bağlantısı
Melih Özlem
Bazı durumlarda 48 bazı durumlarda 35 lira tutuyor araç satışı...

Devlet harç almıyor.. Sadece noter masrafı ödeniyor.

Mayıs'a kadar noter sadece satış yapıyor.. yani satıştan sonra yine trafiğe gidilecek...

Mayıs'tan sonra ruhsat için trafiğe gidilmeyecek...

40 50 tl ile oluyor mu şimdi ? Ruhsat değişimi nasıl oluyor peki ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...