İçeriğe Yönlendir

98 Mondeo 2.0

Salih Kömürcü

Recommended Posts

Salih Kömürcü

50 litre lpg tankını fulluyorum uzun yolda 400 km den fazla gitmiyor. hatta 400 km yi görmüyor. yani uzun yolda 20 kuruş yakıyor. bu normalmidir?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

97 mondeo ile uzun yolda düşürebildiğim tüketim değeri 7lt/100km 97 oktan benzin.

Sizin ortalama ne oluyor ben km den yaktığı değerden anlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
50 litre lpg tankını fulluyorum uzun yolda 400 km den fazla gitmiyor. hatta 400 km yi görmüyor. yani uzun yolda 20 kuruş yakıyor. bu normalmidir?

Hangi şartlarda? Ortalama hız, Yük durumu, maksimum çıkılan hız (inşallah hız kuralları içindedir :) )yol durumu. 50 litrelik tank normal şartlarda 40 litre gibi alır. Uzun yolda lpg kalibrasyonu çarpanına göre benzinden %10 ile %25 lpg tüketimi fazla olabilir. Yani benzin ortalaması 8 litre ise lpg ile bu değer 8.8 de olabilir 10 litre de.

Bence siz biraz hızlı gittiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben lpg ile uzun yolda ortalama 7 litreyi gördüm...

Yorum bağlantısı
Salih Kömürcü

ortalama 100 km hızla 3 kişi 400 km yol yapmadan gaz bitti. klima en düşük seviyede sürekli acıktı ama :D 50 litre 400 km yol yaptım diyelim 100 km de 12.5 litre gaz yakmış oluyor. klima acık sekilde böyle yakıyorsa normalmidir?

Yorum bağlantısı
Salih Kömürcü

bana cok yakıyor gibi geldi. peki neden dolayı cok yakıyor olabilir?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Gaz bitti dediğinizde pompaya yanaşınca kaç litre aldı :D

Yorum bağlantısı
Salih Kömürcü

valla tam bitene kadar bekledim bitince benzine aldım devam ettim :good1:

Yorum bağlantısı
İbrahim Etem Gök

konuyla ilgisi yok ama benim mondeoda yol bilgisayarı lpgde çalışıyor doğrumudur acaba

çalışmaması gerekmiyormu ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yol bilgisayarı ecudan bilgi alıyor, enjektörlerin açık kalma süresine göre veri aktarıyor..

Çalışması gerekiyor..

Yorum bağlantısı
İbrahim Etem Gök

ama araç gazdayken lpg enjektörleri çalışıyor

lpg enjektörleride lpg beynine bağlı değilmi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Beyin benzin enjeksiyonları çalışıyor sanıyor :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Beyin benzin enjeksiyonları çalışıyor sanıyor :D

+1

Yorum bağlantısı
Mehmet Can Çimir

Şöyle bir durum da var. Çok etkilememekle birlikte havaların soğuk olması da lpg'nin fazla tüketimine yol açıyor. Biliyorsunuz ki lpg sisteminin sağlıklı çalışması için mikser ya da enjektörlerin belli bir ısının üzerinde olması gerekiyor. termostatınızın derecesi düşükse lpg sarfiyatının artabilir. bu teoridir tabi, pratikte ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
Şöyle bir durum da var. Çok etkilememekle birlikte havaların soğuk olması da lpg'nin fazla tüketimine yol açıyor. Biliyorsunuz ki lpg sisteminin sağlıklı çalışması için mikser ya da enjektörlerin belli bir ısının üzerinde olması gerekiyor. termostatınızın derecesi düşükse lpg sarfiyatının artabilir. bu teoridir tabi, pratikte ne kadar doğrudur bilemiyorum.

Kesinlikle doğrudur tarafımdan bizzat denenmiş ve görülmüştür. Düşük dereceli bir termostadla üstelik yaz olduğu halde çok daha fazla yakmıştım.(gece yolculuk yapmıştım gündüze göre hava tabi biraz daha soğuktu ve biraz hızlıydım)

Yorum bağlantısı
İbrahim Etem Gök
Beyin benzin enjeksiyonları çalışıyor sanıyor :nazar:

neyi ne sanıyormuşum anlamadım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
neyi ne sanıyormuşum anlamadım

Siz değil...

Arabanın beyni.. Yani Ecusu....

Araç lpg'ye geçtiğinde enjektörlerin açık kalma süresi talimatını veriyor.. Bu talimat lpg enjektörüne yönlendiriliyor.. Araç beyni, benzinde çalıştığını sanıyor...

Yorum bağlantısı
İbrahim Etem Gök

lpg beyni lpg enjektörlerinin açık kalma süresini arabanın ecusundan alıyor

bu durumda yol bilgisayarı verileri doğru oluyor

doğrumu anlamışım ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
lpg beyni lpg enjektörlerinin açık kalma süresini arabanın ecusundan alıyor

bu durumda yol bilgisayarı verileri doğru oluyor

doğrumu anlamışım ?

Kısmen doğru anlamışsınız...

Yol bilgisayarı benzin enjektörüne göre yorum yaptığı için bu lpg enjektörü ile uyuşmuyor.. % 20'ye yakın eksik gösteriyor...

Tabi kalibrasyon doğru ise...

Yorum bağlantısı
Salih Kömürcü
(düzenlendi)

ben bir şey daha sorcam. 98 mondeo ghia nın sag alt koltugun altındaki cd changer calışmıyor. hatta içinde cd var vermiyor. arabayı aldıgımda bu durumdaydı. sormak istedigim şu; bu tarz eski tip cd calan arabalar sadece orjinal cd okuyor yani kopya cd okumuyor. eger kopya cd calıştırmıyorsa yaptırmıcam. kopya cd okuyormu okumuyormu? saygılar! :unsure2:

tarihinde Salih K tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...