İçeriğe Yönlendir

Focus TDCI turbo charger tamiri

Hasan Kerik

Recommended Posts

• 2 yıl sonra...
Muhammet Akyol

merhabalar herkese yaklaşık 5 ay önce 2006 focus sedan 1.6 tdcı aldım orjınal 65 000 de aracı alırken yekili servise götürdük ivme kazanmıyor dendi ve kızdırmalardan bir tanesi arızalı muhtemelen bundandır denildi bizde servise güvendik aracı istanbuldan aldık düzceye getirdik. malum yetkili servislerde hesap yüksek olduğu için tanıdık vasıtasıyla özel servise gittik. yetkili serviden ayrılıp orada çalışan arkadaşa arabada çekiş problemi olduğunu söyledim sürüş testine çıktık sonra bilgisayara bağlayarak kızdırmaların arızalı olduğunu söyledi bundan kaynaklı olduğunu söyledi..bizden önceki sahibi yağ kartını kaybetmiş önce aracın yağını filitrelerini falan değişti, kızdırmaları takım olarak değiştirdik eski kızdırmalardan 1 tanesi kurum bağladığından sökerken kırıldı. usta silindir kapağının sökülmesi gerektiğini söyledi nitekim o da söküldü pompa enjektör bakımı yapıldı bütün bunların faturası bana 1500 tl yi buldu işin kötü tarafı araçta gaz yememe olayı halen var yani sorunum çözülmedi ustayla münakaşa ettik kıvırmaya başladı ben sorun çözülür demedim arızalı parçaları değiştirdim falan diye adam tekin biri değilmiş çakma ustaya aldanmışız. neyse işveren bunu bizim olaydan sonra birkaç kez benzer olay olunca işine son veriyor ve beni arıyor araçta hala aynı sorunun devam edip etmediğini sordu aynı dediğimde işyerine çağırdı ve görüştük. anlaşmalı olduğu pompa enjektör servisine ynlendirdi araç orada 1 gün kaldı ve bir takım testlere tabi tutuldu bulunduğum ilde ise bu işi yıllardır yapan sağlam tek firma burası usta tepeden tırnağa incelediğini ve sorunun kesinlikle TURBO kaynaklı olduğunu söyledi ŞİMDİ CEPTE KALAN SON PARAYI VERDİK USTAYA E ARABADA BU SORUN HALEN DEVAM ETMEKTE BU ŞEKİLDE KULLANSAM SIKINTILI YAPTIRSAM YİNE DÜZELMEZ DİYE KORKUYORUM AYRICA BUNUN YENİSİNİ ALSAK KAÇA MAL OLUR TAMİRİ ORTALAMA NE KADAR TUTUAR ÖMRÜ NE KADARDIR DÜZCEDEKİ USTALARA DA GÜVENİM YOK NE ÖNERİRSİNİZ NASIL BU SORUNU HALLEDEBİLİRİM SAYGILAR...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Aydın Koçkurt

Muhammet bey,selamlar sorununuzu hallettiniz mi bilmiyorum ama madem ustalara karşı haklı olarak bir güvensizlik oluştu.Turbo basınç kontrolü ile arızalı olup olmadığı anlaşılabilir,belkide vgt çubuğu çalışmıyordur.Bu arıza aracın ivmelenmesini engeller. tamiri ucuzdur.Turbonun altındaki vakum selenoidi kontrolü ile anlaşılabilir.Bir bakmanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Muhammet Akyol

yeni işimden dolayı nete bayağı uzak kalmıştım araçı babam kullanıyordu ve adam bu sekilde 10000 km kullanmış aracı gecen tanıdık vasıtasıyla bır ustaya götürdüm periyodik bakım vs yapıldı sizin de bahsettiğiniz gibi VGT çubugu ayarsızmış meğer babam yeni halini gorunce ben bu arabayı nasıl kullanmısım dıyor. suan sorun yok gıbı ınasallah da cıkmaz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Recep Güney

konuyu hortlatmış olayım istanbul ankara gibi şehirlerde turbo basıncı ölçüp tamiri yapan yerler var ama küçük şehirlerde malum pek yok.ben kütahya da yaşıyorum kütahya veya eskişehirde bu işi yapabilen usta duyan bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Arkadaşlar hep derim tamir gören turbo eskisi gibi olmaz diye, tabii imkan meselesi ama eğer size uyarsa tavsiyem orjinal sıfır turbo almanız, takmadan öncede prosedürüne göre kontrolleri yapılıp aracın bakımınında yapılmasına özen göstermeniz...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
2 saat önce, Recep Güney yazdı:

konuyu hortlatmış olayım istanbul ankara gibi şehirlerde turbo basıncı ölçüp tamiri yapan yerler var ama küçük şehirlerde malum pek yok.ben kütahya da yaşıyorum kütahya veya eskişehirde bu işi yapabilen usta duyan bilen var mı?

Kargoyla yollayın, revize edilip geri gönderilir.. İşini iyi yapan bir ustanın elinden çıkan turbo sıfırını aratmaz..

Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Çok faydalı bir paylaşım teşekkürler. 2007 1.6 tdci cvt trend aracımı bu gün şanzıman onarımı için teslim ettim. 5 ay önce benim araca da turbo ve enjektör bakımı gerekir demişlerdi. Enjektörü yaptırdım. Turbo için de başka bir usta biraz boşluk var dikkatli kullanırsan 2-3 yıl daha kullanırsın dedi ve geöer not verdi. Şimdilik şanzımanı yaptırıp bekleyeceğim. Hatta aracımı satmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
10 dakika önce, Hasan Ali Gürsoy yazdı:

Çok faydalı bir paylaşım teşekkürler. 2007 1.6 tdci cvt trend aracımı bu gün şanzıman onarımı için teslim ettim. 5 ay önce benim araca da turbo ve enjektör bakımı gerekir demişlerdi. Enjektörü yaptırdım. Turbo için de başka bir usta biraz boşluk var dikkatli kullanırsan 2-3 yıl daha kullanırsın dedi ve geöer not verdi. Şimdilik şanzımanı yaptırıp bekleyeceğim. Hatta aracımı satmayı düşünüyorum.

ford kendi satın alıyordu focusları bir ara kaçırdınızmı o furyayı ?

Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy
ford kendi satın alıyordu focusları bir ara kaçırdınızmı o furyayı ?

Aynen o desteği 2 ay önce kaçırdım
Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Bu arada eski bir konuymuş şimdi farkına vardım ve gene hasan bey

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yine hep yazarım diyeceğim, fakat sanıyorum kimse uğraşmak istemiyor, siz bilirsiniz....

Fordun ne dediği önemli değil, 2 ay geçmeside, o şanzıman tasarım hatalıdır ve sonsuza dek garantilidir, ford a talebinizi iletin, baktınız kıvırdılar, noterden ihtar çekin, baktın hala ses yok, ver tüketici mahkemesine, hakkınızı arayın arkadaşlar, gidinbir avukatla konuşun anlatsın size...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Yine hep yazarım diyeceğim, fakat sanıyorum kimse uğraşmak istemiyor, siz bilirsiniz....

Fordun ne dediği önemli değil, 2 ay geçmeside, o şanzıman tasarım hatalıdır ve sonsuza dek garantilidir, ford a talebinizi iletin, baktınız kıvırdılar, noterden ihtar çekin, baktın hala ses yok, ver tüketici mahkemesine, hakkınızı arayın arkadaşlar, gidinbir avukatla konuşun anlatsın size...

Onarıma karşı çıkmıyor ki Ford, getir tamirini yapayım ama 5 bin lira dese yaptıracak mısın ? Değişim derse değiştirecek misin ? Tasarım hatası değil uyum hatası var, bugüne kadar benim bildiğim 500 kadar arabayı geri aldı Ford piyasa fiyatından düşük aldı ama sonuçta aldı. Daha geçen hafta 4 tanesini tırdan inerken gördüm, şanzumanları yok trafikten çekilmiş olarak..

Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Hocam buna katlanacak gücüm yok malesef. Zaten çok hakkını arayabilen bşr tip değilim. Hayırlısı böyleymiş demekten başka bir şey gelmiyor elimden. Defalarca konultum bastırdım tehtid ettim ama nafile.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Mahkemeye ver dilekçeni sonra hayatına devam et, uğraşmayacaksınki, onlar halleder, bastırmayla tehditle olmaz o işler, celp gitsin bak o zaman nasıl oluveriyor :)

Yorum bağlantısı
Hasan Ali Gürsoy

Hocam buna katlanacak gücüm yok malesef. Zaten çok hakkını arayabilen bşr tip değilim. Hayırlısı böyleymiş demekten başka bir şey gelmiyor elimden. Defalarca konultum bastırdım tehtid ettim ama nafile.

Bir de şu var tabi. Aracı satmayacak olsam dediğini yapardım.

Ayrıca ya davayı kaybedersem?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kaybetmezsin, o şanzıman tasarım hatalı çünki, tabii burası Türkiye, karar senin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
23 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Kaybetmezsin, o şanzıman tasarım hatalı çünki, tabii burası Türkiye, karar senin...

Niye hatalı, yürütmüyor mu arabayı ? ;) Otosan üstüne düşeni kendine göre yaptı, iade de aldı komple yeniledi de.. Bundan sonrası için yasal sorumluluğu yok benim bildiğim kadarıyla...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Serkan Toker yazdı:

Niye hatalı, yürütmüyor mu arabayı ? ;) Otosan üstüne düşeni kendine göre yaptı, iade de aldı komple yeniledi de.. Bundan sonrası için yasal sorumluluğu yok benim bildiğim kadarıyla...

tasarım hatalı, bitti olay, yürütmesi önemsiz,  Otosan  piyasadaki tüm araçları halledene kadar sorumlu, yada şikayet eden bitene kadar diyelim,  :) Sonra üzerine düşen biter deriz, son şikayetçide huzura kavuşana dek...

elinde parça yoksa (avrupadada), karşılığında ya birşey verecek, ya para verecek yada indrimli birşeyler verecek, ama verecek, kaçarı yok....

Ancak şu var, sanırım tarih vermiş, bunu basın yayın yoluyla ve aracı satınalanlara ulaşarak gerçekten belirttiyse, süre bittikten sonra bu kadar uyarıya rağmen araçlarını getirmeyenlerin hakkı yanmalı, ama dediğim gibi, bildirim tam olarak yapıldıysa harbiden tüm ülkeye duyurduysa, öyle köşe bucak gazate köşe ilanı ile değil, o zaman olur, elbette sonsuza dek bununla uğraşmayacak otosan...

Bidirimi dediğim gibi güzelce yaptıysa o zaman olay bitmiştir sanırım...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
3 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Alta doğru ininde kullanım ömrü 10 yıl yazıyor. 

O kullanım ömrü, normal şartlarda yedek parça bulundurma zorunluğu için olan birde o aracın sıkıntısız kullanım sunacağı süre için kullanım ömrü demek o, 10 yıl boyunca sana servis hizmeti sunacak yedek parça temin edecek demek, bu olay onu kapsamaz, araçta tasarım hatası var, ayıplı ürün...

şuda var, aracı servise götürdün, parça lazım, araçta 9 yıl 11 ay 29 günlük olsun, parçayı 2-3 gün içinde bulamazsa daha doğrusu o parça Türkiyede Otosanın deposunda yoksa, dava aç kazanırısın, hak aramazsanız böyle uğraşırsınız....

tasarım hatası gibi şeylerde o dediğin geçersizdir, 10 yılı geçtiyse ve elinde parça kalmadıysa, kullanıcılarada uygun biçimde haber verip geri çağırma yapmadıysa mahkemeyi kaybeder o firma...

örneğin, benim rayban gözlüğüm vardı, mineral cam polarize, camı 11 ay sonra bozuldu, çift katman cam, arası bulanık oldu, 1 kez değişti, aradan neredeyse 2 sene geçti, aynısını yaptı, değiştirdim, biraz mırın kırın ettiler, 3 sene yine gittim, olmaz garanti yok dediler, araştırdım hatalı ürün, ihtar çektim yine değiştirdiler, bir süre sonra yine bozluldu evde yatıyor şuan, sıkıldım uğraşmaktan zaten esikdide, attım kenara :)  kısaca hakkın var kardeş...

Bu gözlükte böyle, düşün arabada başıma gelse ben neler yaparım :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Otosan bazı müşterilere ikame araç bile verdi. Senin hesaba göre tüm ürünler kusursuz olmalı ki bu mümkün değil. Ne kadar test edersen et mutlaka açık bir nokta kalır, kaldı ki bu arabalar tüm dünyaya satılıyor, çok çeşitli iklim şartlarında çalışıyor. Gözlük örneği biraz uç olmuş. [emoji3][emoji4]

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
1 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Otosan bazı müşterilere ikame araç bile verdi. Senin hesaba göre tüm ürünler kusursuz olmalı ki bu mümkün değil. Ne kadar test edersen et mutlaka açık bir nokta kalır, kaldı ki bu arabalar tüm dünyaya satılıyor, çok çeşitli iklim şartlarında çalışıyor. Gözlük örneği biraz uç olmuş. emoji3.pngemoji4.png

Otosan tabiki araç verecek, hatalı olan o (ford)  çünki :) kusursuz ürün diye birşey yoktur, tıpkı mükemmel diye birşey olmadığı gibi, araca gelirsek, kusur başka bariz hata başka, hata limiti diye birşey vardır, geçersen olay biter, bu araçta olanda bu, kusur değil, o limiti aşmış, bu, hata,  netekim bundada olan bu, değişecek,ikame araç verecek vs. sorun yaşayanın sorununu çözecek, çözülmüşte, süre vermiş adamlar, sorun yaşayan gitmiş sorununu çözmüş, olay o çağrıyı Otosan adam gibi yaptımı, yaptıda bilebile götürmeyip sonra ah vah dersen Otosan ne yapsın, neyse olay böyle işte...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Uyanıkça davrandılar. 10 yıl boyunca anasından emdiği süt burnundan geldi cvt alanların, 10 yıl süre bitimine az bir zaman kala bu uygulamayı başlattı.

Şimdi 10 yılı aşmayan cvt kalmamış oldu. Bundan sonra haklı olarak herkesi red edecek.

Ben Ali'nin haklı olmasını ümit ediyorum ancak Ali haklı bile olsa, bunu bilip kullanacak kişi sayısı 1/1000 lere gerilemiş oldu.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...