İçeriğe Yönlendir

Focus gösterge saati kullanımı

Mustafa Demirci

Recommended Posts

Mustafa Demirci

GÖSTERGE BÜTÜNÜ KENDİ KENDİNİ TEST’ i

Kendi Kendini Test’ e Giriş

1. Kendi kendini test’e girmek için ilk önce tripmetre sıfırlama düğmesine basılı tutunuz ve bu durumda kontak anahtarını ( II ) konumuna getiriniz.

2. Göstergede TEST yazısı belirdiği zaman tripmetre düğmesine basmayı bırakınız.

3. Kendi kendini test’in sonraki aşamalarına geçmek için tripmetre düğmesine ardı ardına basınız. Eğer tripmetre düğmesine 3 sn. Den daha uzun süre basılırsa. Gösterge bütünü kendi kendini test’ten çıkacaktır.

4. Kontak anahtarının ( 0 ) konumuna çevrilmesi, kendi kendini test’ i sona erdirecektir.

5. Eğer kendi kendini test’e girilemezse, Gösterge sistemini kontrol etmek için WDS kullanınız.

NOT: Tripmetre sıfırlama düğmesi göstergenin ön sağ tarafında bulunan sıfırlama çubuğuna basılarak çalışır.

GÖSTERGE BÜTÜNÜ KENDİ KENDİNİ TEST AŞAMALARI

Test

Odometre göstergesinde gösterilen

Test edilen konu

Açıklama

1. Dijital ve Analog Göstergeler

GAGE Takometre, Hız göstergesi, Isı ve Yakıt Göstergeleri

Bütün ibreli göstergeler, sıfır konumundan, sıfır konumunun altına doğru hareket eder ve sonra tekrer ilk konumuna geri dönerler (bazı modellerde göstergeler maksimum değere kadar hareket edip sonra başlangıç konumuna geri dönerler). Ayrıca varsa LCD yakıt ve ısı göstergelerindeki de bulunan tüm rakam ve yazılar görüntülenir

* Tablonun altındaki açıklamalara bakınız.

2. LCD gösterge

888888Tüm sayılar gösterilir

Odometre sayısal göstergesi

Odometrenin LCD göstergesinin tüm rakam ve harfleri görüntülenir

3. İkaz lambası ampullari

bulb

İkaz lambaları

Gösterge bütünü tarafınıdan kontrol edilen bütün ikaz ışıkları yakılır

4. ROM seviyesi

r XXXXFAIL

Gösterge sadece okunabilir belleği (ROM)

Gösterge ROM belleğinin seviyesi ve tipi gösterilir.

5. Değişken olmayan bellek seviyesi

nrXXXX

Gösterge bütünü değişken olmayan belleği

Değişken olmayan bellekte kayıtlı gösterge ROM belleğinin seviyesi ve tipi gösterilir.

6. Önemsiz

EE XXFAIL

Donanım ile ilgilidir

Geçiniz

7. Önemsiz

CF1 XX

Donanım ile ilgilidir

Geçiniz

8. Önemsiz

CF2 XX

Donanım ile ilgilidir

Geçiniz

9. Önemsiz

CF3 XX

Donanım ile ilgilidir

Geçiniz

Test

Odometre

göstergesin

de

gösterilen Test edilen konu Açıklama

10. Teşhis Arıza Kodu (DTC)

Dtc, sonra XXXX veya NONE

DTC ler

Bellekteki tüm DTC leri görmek için sıfırlama çubuğuna basınız, Sıfırlama tuşuna her basışınızda bir sonraki DTC görüntülenir. DTC leri anlamı için DTC listesine bakınız.

11. MPh olarak araç hızı

E XXXX

Hız göstergesi

Sürüş hızını m.p.h olarak gösterir. Eğer hız bilgisi sağlanamıyorsa göstergede -- - - - - görrüntülenir.

12. km/h olarak araç hızı

XXXX

Hız göstergesi

Sürüş hızını km.h olarak gösterir. Eğer hız bilgisi sağlanamıyorsa göstergede -- - - - - görrüntülenir.

13. Önemsiz

SGXXXX

Hız göstergesi taraması

Geçiniz

14. Motor devri

t XXXX

Takometre

Takometre devir sinyali girişini gösterir. (RPM). Devir bilgisa sağlanamıyorsa göstergede - - - - - - görüntülenir.

15. Önemsiz

tGXXXX

Takometre göstergesi taraması

Geçiniz

16. Yakıt seviyesi

F1 XXX

Şamandıra sistemi

Yakit miktarı sinyal girişini gösterir. 000 - 009 Kısa devre. 010 - 254 Normal aralık. 255 Açık devre

17. Önemsiz

FP1 XXX

Giriş

Geçiniz

18. Önemsiz

FPt XXX

Giriş

Geçiniz.

19. Fuel level

FGXXXX

Yakıt göstergesi

LCD yakıt göstergesinde gösterilen yakıt miktarı bölmelerinin sayısını verir

20. Soğutma suyu sıcaklığı

XXX C

Motor soğutma suyu sıcaklığı göstergesi

En son soğutma suyu sicaklık sinyal girişi değerini 1/10 derece cinsinden gösterir..

21. Motor ısısı

CGXXXX

Hararet göstergesi

LCD soğutma suyu sıcaklık göstergesinde gösterilen gösterge ısı bölmelerinin sayısını verir

22. Odometre girişi

odoXXX

Odometre göstergesi

Alınan odometre giriş değerini gösterir. 0 - 254 geçerli odometre girişi. 255 hatalı odometre girişi.

23. Önemsiz

trn -X

Giriş

Geçiniz

24. Önemsiz

IUd XX

Giriş

Geçiniz

25. Akü voltajı

bAtXXX

Akü voltajı

Akü voltajı giriş değerini gösterir..

26. Fren sıvısı seviyesi anahtarı

bf -X

Fren sıvısı seviyesi ölçme anahtarının durumu

-O Fren sıvısı seviyesi yeterli. -G Fren sıvısı seviyesi yetersiz.

27. El freni anahtarı

hb -X

El freni anahtarının durumu

-O El freni çekili değil. -G El freni çekilmiş

28. Aydınlatma

SLP -X

Aydınltma anahtarı (park) konumu algılaması

-b Park ışıkları açık. -O Park ışıkları kapalı.

29. Önemsiz

LCXXXX

LCD testi

Geçiniz

30. Motor devir algılaması

Cr -X

Motor marş algılama devresi

Krank mili devir algılayıcısı sinyalinin algılanma durumunu gösterir. -b Giriş var. -O Giriş yok.

* 1. aşamada göstergelerin testi yapılırken (ekranda GAGE yazısı varken) göstergeleri elektromanyetik prensiple çalışan araçlarda ibreli göstergeler son değere kadar hareket eder sonra sıfıra geri dönerler. Göstergeleri stepper motor (adım motor) prensibiyle çalışan araçlarda ise ibreli göstergeler bu test esnasında sıfır değerinin altına doğru küçük bir hareket yaptıktan sonra geri dönecektir. Bu normal durumdur.

alıntıdır.

gösterge saati kullanımı yukarıdaki gibidir umarım anlaşılır

Yorum bağlantısı
Rıdvan Kocabaş

bu konu daha önce defalarca anlatıldı :D ama bilmeyenler için güzel bir paylaşım :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Epey açıklayıcı bir yazı..Önemsiz şeylere kafa yormaya gerek yok :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Can Kalkan

dsc01611l.jpg

Resimdeki Gibi Km gösterge yeri olan ortakı küçük yer burda hiç yanmıyor gibi gözüküyor fakat yansa bile çok az yanıyor acaba bunun lambasını değiştimeye kalksam kendım nasil yapabilrim kolaymıdır ???

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)
dsc01611l.jpg

Resimdeki Gibi Km gösterge yeri olan ortakı küçük yer burda hiç yanmıyor gibi gözüküyor fakat yansa bile çok az yanıyor acaba bunun lambasını değiştimeye kalksam kendım nasil yapabilrim kolaymıdır ???

Dur biraz reklam yapayım; başka yerlerde de (ozyurek.org gibi ama oraya gitmene gerek yok, bir şey yok orda çünkü) var ama http://www.muratdere.com.tr adresinde gösterge panelinin rengini değiştirme çalışmasında panelin nasıl açılacağı ve lamba yerleri bulunuyor. Zor değil kendin de değiştirebilirsin. Panelin sökülmesi için 3 vida, panel çıkarılır, ardından bir kargaburunla yanık lamba soketi (üstten dördüncü resimde gri renkli olanlar) saat yönünün tersine dönürülerek çıkarılır, yanık lamba (T5 ya da küçük dipsiz ampul) değiştirilip soket yerine takılır ve panel yerine monte edilir. Vidaları söktükten sonra elinle sıkıca kavrayıp kendine doğru çekmen lazım paneli. Yalnız dikkat et, panelin mikası çizilmelere dayanmaz. :D

Modlara duyuru: bu yazıda ozyurek.org hakkında aleni sataşma vardır. :) Mehmet benim mercekleri gönderene kadar (ve muhtemelen sonrasında da) onunla uğraşacağımdır. Kendisinin bilgisi vardır. :s

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Modlara duyuru: bu yazıda ozyurek.org hakkında aleni sataşma vardır. :s Mehmet benim mercekleri gönderene kadar (ve muhtemelen sonrasında da) onunla uğraşacağımdır. Kendisinin bilgisi vardır. :D

Çirkin olmuş, ışık homojen değil.. Bazıları parlarken diğerleri soluk... Ayrıca Reklam kokuyor.. Dremel'le ne işin vardı orda.. :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Can Kalkan
Dur biraz reklam yapayım; başka yerlerde de (ozyurek.org gibi ama oraya gitmene gerek yok, bir şey yok orda çünkü) var ama http://www.muratdere.com.tr adresinde gösterge panelinin rengini değiştirme çalışmasında panelin nasıl açılacağı ve lamba yerleri bulunuyor. Zor değil kendin de değiştirebilirsin. Panelin sökülmesi için 3 vida, panel çıkarılır, ardından bir kargaburunla yanık lamba soketi (üstten dördüncü resimde gri renkli olanlar) saat yönünün tersine dönürülerek çıkarılır, yanık lamba (T5 ya da küçük dipsiz ampul) değiştirilip soket yerine takılır ve panel yerine monte edilir. Vidaları söktükten sonra elinle sıkıca kavrayıp kendine doğru çekmen lazım paneli. Yalnız dikkat et, panelin mikası çizilmelere dayanmaz. :blush:

Modlara duyuru: bu yazıda ozyurek.org hakkında aleni sataşma vardır. ;) Mehmet benim mercekleri gönderene kadar (ve muhtemelen sonrasında da) onunla uğraşacağımdır. Kendisinin bilgisi vardır. :D

Hocam :D çok teşekkürler bir deneyeyim bi bu dipsiz ampul dün sordum birkaç bi yere bulamadım zaten pazardi kapalıydı çoğu yer galiba servisden buluruz bunu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hocam :crazy: çok teşekkürler bir deneyeyim bi bu dipsiz ampul dün sordum birkaç bi yere bulamadım zaten pazardi kapalıydı çoğu yer galiba servisden buluruz bunu

Murat bilmez... Bilgi vereyim...

Piyasada 3 watlık zor bulursunuz.. Genelde 1,5 Watlıktır.. 3 watlıkları servislerden ısrarla isteyin... Çünkü aracınızınki 3 watlık...

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)
Hocam :) çok teşekkürler bir deneyeyim bi bu dipsiz ampul dün sordum birkaç bi yere bulamadım zaten pazardi kapalıydı çoğu yer galiba servisden buluruz bunu

Rica ederim, paylaşmak için buradayız. Mehmet'e aldırma sen, o zaten genelde silmek-düzeltmek için burada. :p Ama yine de 3 W ısrarında haklı her nasılsa (arada bir oluyor canım o kadar). Servise gerek yok, bu işi yapan aksesuarcılarda da bulunur. Çeşit de vardır, renk falan değiştirmek istersen. :nazar:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Rica ederim, paylaşmak için buradayız. Mehmet'e aldırma sen, o zaten genelde silmek-düzeltmek için burada. :) Ama yine de 3 W ısrarında haklı her nasılsa (arada bir oluyor canım o kadar). Servise gerek yok, bu işi yapan aksesuarcılarda da bulunur. Çeşit de vardır, renk falan değiştirmek istersen. :nazar:

Ampulü değişince renk değişiyor mu... Bu kadar mı biliyorsun bu işi... :p

Yorum bağlantısı
Ahmet Can Kalkan
(düzenlendi)

Bide onu sorucakdım abi :nazar: murat abinin sitede baktımda göstergenin yeşil kısmını kazıdığımız zaman beyazamı dönüyor açmışken onuda yapabilirim :)

tarihinde Ahmet Can Kalkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)
Bide onu sorucakdım abi :D murat abinin sitede baktımda göstergenin yeşil kısmını kazıdığımız zaman beyazamı dönüyor açmışken onuda yapabilirim :p

İki mesaj ortada... Ben bi şeycik demiyom. Ama Memet'e :enuzundilçıkarmasımaylisi: gönderiyom. Bu işi ne kadar bildiğimi sen benden iyi bilirsin Sayın Özyürek. :)

Ha, bir de şu resim var tabii:

Wedge_Bulb_Instrument_Lights_T5_T10_T20.jpg

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Bunların mor olanlarından bulabilirmisin, lazım da... :D

:p:p Espritör seni. Isıya dayanıklı cam boyaları var, en büyüklerinden bir ampulü mora boyar gönderirim sana. Seninkinin tonu ne, açık mı, koyu mu? :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben napacam len kel adam.. Ben sana gönderecektim de bulamadım buralarda.. Kendin için 5 tane boya :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere
Ben napacam len kel adam.. Ben sana gönderecektim de bulamadım buralarda.. Kendin için 5 tane boya :good2:

Sen bana merceklerimi gönder. :)

Yorum bağlantısı
Hakan Amasyalı

Bu gösterge lambalarına nasıl ulaşırız? benim benzin ikaz lambası arızalı sanırım hiç yanmıyor..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bu gösterge lambalarına nasıl ulaşırız? benim benzin ikaz lambası arızalı sanırım hiç yanmıyor..

Şurada tarifi var... Ozyurek.org

Yorum bağlantısı
Can Sarul

Merhaba abilerim (forumda eminim birçok kişi benden büyüktür bu yüzden böyle yazdım) f-1 focusumda bir sorun var.Aracı bi süre çalıştırmayıp daha sonra marşa bastığımda gösterge panelindeki hız ve devir ibreleri 3-4 sn titriyor ve daha sonra normale dönüyor.Bunun sebebi ne olabilir acaba başına gelen var mı daha önce ?Ben akümden şüpheleniyorum çünkü akü hala orjinal ve bu bikaç aydır zor geç basıyor acaba ondan mıdır yoksa panelde mi bir arıza var?

Yorum bağlantısı
Can Sarul
arife tarif gerekmez

yaşar ustam aküden dolayı mı diyorsun yani çünkü bildiğim kadarıyla akü başını çıkarıp taktığımda da akü sağlam olsa bile yapıyor bu titreme olayını?

Yorum bağlantısı
Ahmet Can Kalkan
(düzenlendi)

Göstergede benzin göstergesi ve hararet göstergesi kontaği kapattığımda yarıda duruyor acaba neyden kaynaklı nasıl düzelttebiliriz???

tarihinde Ahmet Can Kalkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...