İçeriğe Yönlendir

Geleceğin kokpitleri

Ali Tütün

Recommended Posts

Ali Tütün

Ford Consumer Electronics Show'da (CES) tanıttığı dokunmatik ön panelle sınırları zorlayacak. Ford ön panelde yaptığı yeniliklerle diğer firmalarla yarışmayı değil standardı belirlemeyi hedefliyor.

Araba içi wi-fi ve iTunes şarkı etiketleme özelliklerinden sonra Ford CES'de bombaları patlattı. Yeni tanıtılan ön panel direksiyon üzerindeki tuşlarla, sesle ya da dokunmatik olarak kontrol edilebiliyor. Amaç ise sürücünün dikkatinin dağıtmadan istediğini yapabilmesini sağlamak.

Yeni modellerde hız göstergesinin yanında 4.2 inçlik LCD ekranlar ve ön panelde 8 inçlik bir dokunmatik ekran bulunacak. Ses ve diğer komutlar kullanılarak radyo, klima telefon gibi özelliklerin kullanımı inanılmaz kolaylaşacak.

Ford yetkilileri amaçlarının "Pclerde farenin yaptığını arabalar için geliştirmek" olduğunu açıkladı. Planlar ise bu kadarla sınırlı değil.

Ford Mytouch teknolojisinde sınırları daha da zorlamak istiyor. Bsquare adlı firmayla çalışarak ön panelinde Adobe Flash kullanmayı amaçlayan Ford böylelikle navigasyon konusunda da müthiş yenilikler geliştirmeyi düşünüyor.

Yeni panelle birlikte caz dinlemek isteyen sürücünün sadece "caz dinlemek istiyorum" demesi yeterli. Bir İtalyan restoranına gitmek içinse "bana bir İtalyan restoranı bul" demesi yeterli. Sistem en yakın İtalyan restoranlarını buluyor ve seçimden sonra sizi oraya götürecek yön bilgilerini ekrana yansıtıyor.

Bunlarla birlikte Mytouch'ın Twitter gibi sitelere uyumlu olması planlanıyor. Ayrıca Mytouch'a telefon ve bilgisayarlardan navigasyon amacıyla bilgi aktarımı yapılabilecek.

Ford Mytouch projesiyle gerçekten devrim yaratmaya hazırlanıyor.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Hehe, benim klima çıkışlarının içine taktığım ledler onlar dışarıya almışlar. Güzel olmuş ama. Ford'dan olması daha bir güzel. Büyüyünce bunlardan alcam bi tane. :D

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek Eski
(düzenlendi)

Ben zaten sesle radyo,cd,klimayı kontrol edebiliyorum benim aracımda var bu özellik yeni değilki ayrıca çok farklı bir tasarımda değil bence :) Çok basit bir kokpit görüntüsü olmuş şuan golf vı larda bu sistemin hepsi mevcut kokpiti zenginleştirmeleri lazım görsellik lazım diyorum :D

tarihinde Yasin ?im?ek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İdris Arıcı

şimdiye kadar bu özelliklerin araçlarda bulunmaması bence saçmalık. el kadar bilgisayar üretiliyor, eşşek yüküyle arabalara para istiyorlar, ondan sonra çıkıp şu teknoloji bu teknoloji diye abuk busuk şeyleri insanlara nimet diye gösteriyorlar. sanırım buna satış stratejisi adı veriliyor. ben elektronik ve bilgisayar öğretmeniyim ve bilgisayar kontrollü birçok deney yaptım hemde düşük maliyetlerle bunlar nasıl yapamıyor yok böyle bir olasılık. ama bizim insanımızın bilim ve teknoloji merakı, ne işe yaradığını bilmediği özelliklerin cep telefonunda olmasını isteyen zihniyeti sayesinde adamlar deli para kazanıyor. kendimizi kandırmayalım beyler :nazar:

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
şimdiye kadar bu özelliklerin araçlarda bulunmaması bence saçmalık. el kadar bilgisayar üretiliyor, eşşek yüküyle arabalara para istiyorlar, ondan sonra çıkıp şu teknoloji bu teknoloji diye abuk busuk şeyleri insanlara nimet diye gösteriyorlar. sanırım buna satış stratejisi adı veriliyor. ben elektronik ve bilgisayar öğretmeniyim ve bilgisayar kontrollü birçok deney yaptım hemde düşük maliyetlerle bunlar nasıl yapamıyor yok böyle bir olasılık. ama bizim insanımızın bilim ve teknoloji merakı, ne işe yaradığını bilmediği özelliklerin cep telefonunda olmasını isteyen zihniyeti sayesinde adamlar deli para kazanıyor. kendimizi kandırmayalım beyler :nazar:

+1 hocama

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Çoktann yapılması gereken şeyler ancak yavaş yavaş gündeme geliyor..Tamamen stratejik yaklaşıyorlar.Para tuzağı..

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Arda Akbay

şimdi 4cam otomatik muhabbetini nasıl yapabiliyorsak ilerlerde de aynı şeyleri navigasyon-multimedia sistemleri için yapıcaz gibi geliyor bana ama herşeye rağmen şu havalandırma kapaklarının görüntü kirliliğini ışıklı süsler bile kapatamamış

Yorum bağlantısı
Guest Yavuz Ya??z

Bence fordun efsane konsolu,Focus 1'in konsoludur ve ondan sonraki hiçbir torpidosu güzel değil.Tabi zevk meselesi ama ben yukarıdaki resimleri çok janjanlı buldum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arka camda bile motor istemem, klimam da manuel düğmeli olsun yeter ki mondeo sınıfı arabam 800 kg ı aşmasın isterim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...