İçeriğe Yönlendir

Hareket halinde stop eden araca ne yapılır

Guest Erkan Sa?lam

Recommended Posts

Guest Erkan Sa?lam

başıma gelmedi kimsenin de gelmez umarım ama 100 km hızla giderken manuel vitesli bir araba stop ederse ne yapılmalıdır yada neler yapılabilir? vites küçültüp vurdurma, el freni yada v.s. başka neler yapılabilir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hiçbir şey. aslında ne yapmamalı:

1. Panik yapmamalı

2. Frene basılmamalı

Ne yapmalı:

1. Debriyaja basılmalı

2. Hız kaybetmemek için, zaman geçirmeden sinyal verekek sağa yanaşmalı

3. Sağda durmalı, derin nefes almalı

4. Solundan vızır vızır araba geçtiği unutulmadan aracın kapısı yavaşça açılmalı

5. Üçgen uyarı levhasını ihmal etmemeli

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sakin olunmalı ve debriyaja falan basmamalı, debriyaja basarsanız direksiyon çok sertleşir müdahele zorlaşır, frenler bir iki kez basışta çalışmaz hale gelir, yapılması gereken baktınız stop etti debriyaja falan dokunmadan hafif fren yaparak aracı yavaşlatmanız sağa çekmeniz iyice yavaşlayınca debriyaja basıp aracı durdurmanızdır, unutmayın debriyaj yok, hangi vitesteyseniz o viteste kalın araç yavaşlasın, motor döndüğünden frenler ve direksiyon çalışır durumdadır, düz yolda bu şekilde durursunuz, yokuş aşşağıysa yine aynı şey geçerli, vites küçültmeye kalmayın fren yaparak durun, bu arada sorunu hissettiğiniz an 4 lü flaşörü çalıştırın, önemli olan sakin olup aracı frenle durdurmaktır.

Zaten bu durumda araç kendiliğinden yavaşlar debriyaja basmayın yeter.

Tekrar söyleyeyim debriyaj yok, özellikle dik yokuş inişte basarsanız bir daha vitese takamayabilirsiniz taksanızda paniklerseniz aktarma organları zarar görebilir, teker kitleyebilir araç savrulabilir, bu durumda araba kendiliğinden yavaşlar zaten, yol düzse hiçbişey yapmasanızda durma nokatasına gelene dek araç sarsılmadan yavaşlar, siz sadece freni kullanarak durursunuz.

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam

peki Çağlar abi araba 5. viteste diyelim. ve stop etti. boşa alınmalı mı? yoksa o halde frene mi basılmalı? yada çalışması için bir alt vitese alınıp vurdurulmalı mı? stop eden aracın freni viteste ise sertleşmez diyorlar bu doğrumudur?

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

debriyaja basılmalı, frene basıp yavaşlamaya çalışmalı fren şişerse el freninden destek almalı :good1:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Arkadaşlar, debriyaja basarsanız hızınızda yüksekse işiniz biter, daha açık söylemezdim herhalde, aracı boşa almak en büyük hatadır, boşa almayı debriyajı unutun, 4 lüyü açın fren yaparak sağa çekin ve durun, bu kadar.

Boşa almak frenleri ve direksiyonu iptal etmek gibi bişeydir, şöyle düşünün 100 le giderken ayağınızı gazdan çekince ne oluyorsa motor stop ettiğindede aynı şey olur, sadece daha çabuk yavaşlar araç o kadar.

5. viteste araç stop ederse siz 4 e alıp vurduramazsınız, araç zaten 5. viteste, motor dönüyor, vurdurma diye bir durum olamaz zaten değilmi.

El frenine gelince, bunu dikkatli kullanmak lazım frenler çalışmazsa birazcık işe yarar, zaten el freniyle aracı normaldede çok zor durdurusunuz, araç öne yığılacağından arkalar hafifler ve kitleyebilir savrulursunuz, kullanmak zorunda kalırsanız elfren düğmesine basılı tutarak kolu çekin ve gücü hissedin, kitlediğini hissederseniz baskıyı azaltın, sakın düğmeye basmadan asılmayın, o panikle freni serbest bırakamayabilirsiniz.

Bunları düzgün uygulamak için, yolda giderken yapacaklarınızı ara sıra aklınızdan geçirinki sorun durumunda rahatça uygulayın.

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam

peki ali abi hangisi doğru, sanırım bikaç mesaj sonra tam sonuca ulaşacağız. aslında mantıken debriyaja basmak yada boşa almak arabanın direncini iptal etmek demek. söylenenler mantıklı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Stop ettiyse bi derdi vardır.. Vurdurmak yanlış... Allah yardımcınız olsun...

Ancak burda durmak da gerekiyorsa fren lazım, fren için de motoru döndürmek lazım... Hayati tehlike varsa araç vurdurulur. Çalışmasada debriyaja basılmaz, hem kmpresyon hem fren kısa sürede durur araba..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Stop ettiyse bi derdi vardır.. Vurdurmak yanlış... Allah yardımcınız olsun...

Ancak burda durmak da gerekiyorsa fren lazım, fren için de motoru döndürmek lazım... Hayati tehlike varsa araç vurdurulur. Çalışmasada debriyaja basılmaz, hem kmpresyon hem fren kısa sürede durur araba..

Evet bende bunu anlatıyorum, araç stop edemez zaten siz sadece çaekişin bittiğini hissedersiniz, hiç birşey yapmasanızda sanki ayağınızı gazdan çekmişsiniz gibi araç sarsılmadan yavaşlar ve durur, hatta panik bile olmazsınız, noold bu arabaya basıyorum gitmiyor dersiniz, o derece basit bi durum yani. Sinya verin frenle yavaşlayın ve durun, bu kadar.

Yok ben aracı zorlayayım vurdurayım ille yapıcam derseniz, debriyaja basıp bırakın, alın size vurdurma, ama mantıksız olur zaten motor dönüyor değilmi...

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Benim genelde kışın başıma geliyor ama 3. viteste falan oluyor. Frene basınca yerler buzsa abs olmadığından lastikler kitliyo ve stop ediyor araba kayıyor bende tekrar freni bırakıp hızıma göre uygun vitese takıp debriyajdan ayağımı çekiyorum ve çalışıyor. Ben böyle yapıyorum bi sorun olmuyor valla

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Benim genelde kışın başıma geliyor ama 3. viteste falan oluyor. Frene basınca yerler buzsa abs olmadığından lastikler kitliyo ve stop ediyor araba kayıyor bende tekrar freni bırakıp hızıma göre uygun vitese takıp debriyajdan ayağımı çekiyorum ve çalışıyor. Ben böyle yapıyorum bi sorun olmuyor valla

Evet abs olsa lastikler kitlemez, siz çalışacağını bildiğiniz için hızınızda az olduğundan vites değişiyosunuz, ama yüksek hızda bunu yapmak istemezsiniz, buzlu yolda durum zaten çok değişir, hızda yüksekse ufak bir silkeleme dahi kontrol kaybı yapar, sakince aracı yavaşlatmak gerekir, hız yüksek ve yolda buzlanma varsa bu durumda ne yapılmalıdır? Baktınız çekiş kaybı var motor gaz yemiyor stop edicek, hafif frenlemeyle aracı yavaşlatabilirsiniz, abs yoksa bunu yapmak daha hassaslık gerektirir tabii.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Peki bende o zaman şunu sorayım diyelim motor stop etti çalışmıcağını da biliyoruz frene tek bir hamleyle bas çek yapmadan şişirmeden tek seferde frenleme yapabilirmiyiz ?

Yorum bağlantısı
Guest Erkan Sa?lam
(düzenlendi)

motor stop halinde bile olsa dönerken yani vitesteyken frenin şişme yapmayacağı bilgisi vardı biryerde...

tarihinde Erkan Sa?lam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Evet bende bunu anlatıyorum, araç stop edemez zaten siz sadece çaekişin bittiğini hissedersiniz, hiç birşey yapmasanızda sanki ayağınızı gazdan çekmişsiniz gibi araç sarsılmadan yavaşlar ve durur, hatta panik bile olmazsınız, noold bu arabaya basıyorum gitmiyor dersiniz, o derece basit bi durum yani. Sinya verin frenle yavaşlayın ve durun, bu kadar.

Yok ben aracı zorlayayım vurdurayım ille yapıcam derseniz, debriyaja basıp bırakın, alın size vurdurma, ama mantıksız olur zaten motor dönüyor değilmi...

:good1:

motor stop halinde bile olsa dönerken yani vitesteyken frenin şişme yapmayacağı bilgisi vardı biryerde...

:selo:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Peki bende o zaman şunu sorayım diyelim motor stop etti çalışmıcağını da biliyoruz frene tek bir hamleyle bas çek yapmadan şişirmeden tek seferde frenleme yapabilirmiyiz ?

Yaparsınız tabii, araç vitesteyse motor dönüyorsa zaten fren çalışır, ama siz boşa aldıysanız 2 yada 3 kez pompalamada fren şişer, bu durumda frene bastıysanız basmaya devam ederek yani dozunda basarak aracı durdurursunuz ayağınız her geri çekişte fren vakum kaybından dahada sertleşicektir (araç boştayken tabii), boşta bir kaç kez bas bırak yaparsanız fren şişer tekrar hatırlatıyım.

Yorum bağlantısı
Guest Yavuz Ya??z

zaten araç böyle bir yerde stop ettiyse ya benzin bitmiştir ki genelde benzinli arabada teklemeden bitmez ama yüksek hızda nasıl olur bilmiyorum yada ateşleme yapmıyordur

motor kendini kilitleyip aşırı kompresif olacak yani frene gerek kalmadan kasa kasa kendini durduracaktır

fren şişme olayından emin değilim ama büyük otobüslerin özellikle eski modellerin(retarder değilde standart egsoz motor freni mantığı) egsoz freni hesabı olabilir yani yığılma olacağı kesin, değilsede muhtemel diye düşünüyorum :good1:

Yorum bağlantısı
Barkın Kayaoğlu

Motor dönüyor ne demek onu anlamadım? İlk defa duydum. Motor ya çalışıyordur ya da çalışmıyordur. Çalışıyorsa fren tertibatı da çalışır, çalışmıyorsa frenler yine çalışır ama hava destekliyse bir iki pompalamadan sonra pedal sertleşir. Bu nedenle, aracınız stop ettiğinde öncelikle sakin olunuz -özellikle yokuş iniyorsanız- boşa almayınız, dörtlüleri yakıp pedalı pompalamadan sakince yavaşlayınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yüksek hızla giderken motor stop ETMEZ. Ancak ÖKSÜRÜR.

Öksürük BO

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Motor dönüyor ne demek onu anlamadım? İlk defa duydum. Motor ya çalışıyordur ya da çalışmıyordur. Çalışıyorsa fren tertibatı da çalışır, çalışmıyorsa frenler yine çalışır ama hava destekliyse bir iki pompalamadan sonra pedal sertleşir. Bu nedenle, aracınız stop ettiğinde öncelikle sakin olunuz -özellikle yokuş iniyorsanız- boşa almayınız, dörtlüleri yakıp pedalı pompalamadan sakince yavaşlayınız.

Dönüyordan kasıt, motor viteste olduğundan kompresyon yaparak çalışıyor yani piston kran vs. dönüyor demektir, ateşleme olmasada motor hareket ediyor yani, bu durumda elektrik sisteminde sorun yoksa herşey çalışır vaziyettedir bu arada, boşa alırsanız olay değişir, motorun çalışması yani dönmesi için boşa almamalısınız anlatabildim sanırım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim araç vitesteyken hiç stop etmedi.Sente ayarı bozukken özellikle vitesi boşa atınca stop ediyordu.O zaman da frene tek hamlede yavaş yavaş basıp tekrar çalıştırıyordum..

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Hareket halinde stop eden aracın acilen beyni değiştirilmeli :nazar: Tabi araç ve içindeki hala sağ(lam)sa

Yorum bağlantısı
Aziz Türkmen

Bizim emektar Şahin yapmıştı bir kere yaklaşık 100 km/h saat ile giderken... 5. viteste basmıştım marşa çalışmıştı direk :)

Yapılması ve yapılmaması gerekenler gayet açık ve net anlatılmış... Ben de hemfikirim ve şunu eklemek istiyorum; panik halinde yüksek hızda arabayı kenara yanaştırmaya çalışmayın, yakın dörtlülerinizi ve yolda yavaşlatın arabayı... 100 km/h civarı bir hızda yol kenarındaki toprağa girerseniz artık sizi hiçbişey kurtaramayabilir çünkü...

Frenler herhangi bir nedenden ötürü çalışmaz ise de el freninden de destek alınabilir... Ancak eliniz düğmesinde basılı beklesin ve sonuna kadar çekmeyin, 2-3 diş yukarı çektiğinizde spin atmadan yavaşlatabilirsiniz arabayı...

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Böyle bir senaryo yaşamamak için, ilgili yerlere gerekli ve zamanında bakımlar yapılmalı

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Bir profesyonelden öğrenilmiş bilgiyi paylaşayım o zaman arac hareket halindeyse debriyaja basılıp çekilerek ya da bir küçük vitese takılarak westinghouse boşaltılabilir ve yeniden ayak freni kullanılabilir hale gelir.

Umarım doğrudur ve gerekmez

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...