İçeriğe Yönlendir

Arabanın Vitesine Tespih Takılması

Bora Akbaş

Recommended Posts

Bora Akbaş

Arkadaşlar.Bir çok arabanın vites koluna tespih takıldığını görüyorum.Hele bazıları varki süslü,püslü tespihler.Bu tespihler arabaların vitesine neden takılır,amaç nedir,özel bir anlamı mı vardır benim bilmediğim? :good1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şapkalığa örme yünden karpuz, motor kaputuna pazar file gerdirme uygulaması :good1: vb. her zaman değişik zevke ait süs olabilir. Anlam ihtiva edeceğini hiç zannetmem.

Yorum bağlantısı
Semih Özkan

Bizimkilerde hep olmuştur... Uzun yolda veya şehir içi stresli zamanlarda ordan çıkarıp çekiyorum bir nebze oyalıyor , stresi azaltıyor sanki :good1:

Yorum bağlantısı
Abdülmecit Cirbil

benimde arabamın olmazsa olmazıdır vites tesbihlerim.orda hem muhafaza edip saklıyorum,,hemde orda hoş durduğunu düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş
(düzenlendi)
"...orda hoş durduğunu düşünüyorum.."

Nasıl bir hoş durma abi bu? Arabanızı daha mı erkeksi gösteriyor?Tam bir delikanlı arabasıymış bu falan mı diye düşünmelerini sağlıyor insanların? :good1: Benim peder de geçen gün ona devrettiğim Clio Symbolün vitesine takmış,sordum nedenini,süs olsun diye dedi. Arkadaş arabasının vites koluna takmış,neden taktın dedim,tespihi görenler ellleşmiyor bana dedi,nasıl yani dedim,her tespih türünün bir camiası vamış,onun taktığı tespihi erzurumlular takarmış falan filan gibbi geyik şeyler söyledi.Var mıdır böyle bir gizli anlamı o tespih takma işinin onu merak ettim.

tarihinde Bora Akba? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir ustamız vardı, aynasına yılan asardı (plastik), hiç hırsız girmez derdi gibi....

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

Benim arabada da var. Güzel durduğundan felan da değil,hediye 2 tane tesbihim var,biri viteste diğeri evde. ;) Krolukla felan bi alakası da yok bence. Tesbihe karşı alerjisi olanların yakıştırması bu.

Hem audiye kro binmez miymiş? pehh.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yeni müteahhit arabası Audi imiş diye duyumlar alıyorum :) , yani boşuna reklama para harcamışlar. vesile ile, sürücü koltuğu kenarındaki meşe odunu oranı acaip fazladır bilginize ;)

Yorum bağlantısı
Abdülmecit Cirbil
Nasıl bir hoş durma abi bu? Arabanızı daha mı erkeksi gösteriyor?Tam bir delikanlı arabasıymış bu falan mı diye düşünmelerini sağlıyor insanların? ;) Benim peder de geçen gün ona devrettiğim Clio Symbolün vitesine takmış,sordum nedenini,süs olsun diye dedi. Arkadaş arabasının vites koluna takmış,neden taktın dedim,tespihi görenler ellleşmiyor bana dedi,nasıl yani dedim,her tespih türünün bir camiası vamış,onun taktığı tespihi erzurumlular takarmış falan filan gibbi geyik şeyler söyledi.Var mıdır böyle bir gizli anlamı o tespih takma işinin onu merak ettim.

tesbih osmanlıdan bizlere kalmış bir kültürdür.bunun ne erkeksilikle nede başkalarına delikanlı görünmekle alakası vardır..evet belki herkese hoş gelmez ama tesbih delikanlıyada yakışır hocam.

erkeğin hoş aksesuarlarındandır bence.

Yorum bağlantısı
Bora Akbaş

Ya bende takayım dedim,nazar boncuklu bir tespih viteste dursun diye,eşim neredeyse arabadan atacaktı beni.Kadınların pek hoşlanmadığını sanıyorum bu vitesteki tespih olayından.Kıroluk diye mi düşünülüyor audi reklamındaki gibi onu bilemem de ben vitesine tespih takılı olmayan hiç minibüsçü ve kamyoncu görmedim,hepsinin vitesinde mutlaka tespih takılıdır. Fakat özel bir anlamı var gibi şüphelerim doğmaya başladı yavaştan. Örneğin tespih bir siyasi anlam taşıyor olabilir mi? Yada bir tür hemşericilik göstergesi olabilir mi? Hiç duydunuz mu bu konuda bişey acaba?

Yorum bağlantısı
Dimitri Hristofyas
İnternet sağolsun. Eski bir reklam olmasına rağmen google da bulmak zor olmadı.

83740472.jpg

audiyuzukiz1.jpg

audiayakkabimu2.jpg

Audide asla bulunmazmış! Peh! kralı var yahu kaç kez gördüm A6 ya bu halde binenleri.Para konuşur.Asıl Audi yi bmw mercedesi onlar alıyor.ayrıca tespih benim viteste de var.Çok da hoş görünüyor.En azından benim hoşuma gidiyor.Farklı milletin ve kültürün adamı olsamda...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tesbih iyidir.. stresi alır...

Arabada tesbihi nereye koyacaksın ki başka, nereye koysan ses yapar, en iyi yer burasıdır... ;)

dsc00589rt.th.jpg

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

ferrariye tüp taktıran millet audi ye neler yapmaz ;)

Yorum bağlantısı
Abdülmecit Cirbil
(düzenlendi)

n7328746689929612856746.jpg

ATAM bile çekmiş tesbihini..benmi çekmicem,,varsın bayanlar beğenmesin hocam,,beğenenini buluruz ;))

tarihinde Abd tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arabada tesbihi nereye koyacaksın ki başka, nereye koysan ses yapar, en iyi yer burasıdır... ;)

dsc00589rt.th.jpg

Yohsam sen bizi sevmiy misin?

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçenlerde belediye otobüsünde şöför direksiyonun sağdaki koluna (roterdar kolu) sarmalamıştı. Baktım arada boş kalınca çekiyor tesbihi ama kolu kullandığını görmedim. Yaşı 25 var yoktu. Biraz daha yaşı ileri olsa anlayacağım ama biraz özenti olmuş gibi.

Vites ve sinyal kolu tercih edilen yerler hususi araçlarda tespih için. Bazen nazarlık, bazen de inanç, bazen stres atma amacıyla konuluyor ama ben en çok örfi olarak kullanıldığını düşünüyorum. Belki zamanla azalır ama büyük şehirler dışında kullanılan araçlarda hala 80'li hatta 70'li yılların perde, peluş, cam kültablası gibi aksesuarları kullanıldığını görmek mümkün. Yeni model araçlarda bu aksesuarların fonksiyonellikleri olmasa da babadan görülen uygulanıyor araçlara. Tesbihi de böyle bir alışkanlık olarak görüyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
..bunun ne erkeksilikle nede başkalarına delikanlı görünmekle alakası vardır..evet belki herkese hoş gelmez ama tesbih delikanlıyada yakışır hocam.

erkeğin hoş aksesuarlarındandır bence.

hıı?

Yorum bağlantısı
Taha İlgen

tesbih bugüne kadar takmamıştım,askerden gelirken aldığım bir tesbihim vardı,elimde oyalanırken telefon çaldı istemdışı olarak vitese takıverdim baktım yakıştı bende bıraktım öyle. hem trafikte oyalanmak içinde iyi oluyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bunun üstünde ismin yazmayi ama :D

İsmim yazan cebimde ;)

Zevk meselesi... Oltu taşından filan olursa güzel de durabilir.

+1

Benim güzel oltu taşı tesbihim var (Oltuluyum :D ) Henüz vitese takmadım ama yakındır takarım :D

Benim de.. :D

Konuya devam;

Elimde sallamam, sokakta kullanmam, yanımda biri varsa zaten sıkılmam...

Ama düşünün;

Çıkmışım yola, hızı sabitlemişim 100'e.. Teypte çalan güzel bir türkü ve yalnızım...

Alırım tesbihimi elime....

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

bence örfle alakalı bir olay belki de büyüklerimizden öyle gördügümüz içindir hayatta yürürken vs tesbih sallamam kabadayı gibi sallayana da gıcık olurum ama benimde vitesde mutlaka bulunur bazen sıkışık trafikte yada uzun yolda gayri ihtiyari insanın eli gidiyor

Yorum bağlantısı
Can Karacaer

bizim focusta da nazar boncuğundan yapma tespih vardı vites körüğünde. Renk katıyor, şık duruyor....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...