İçeriğe Yönlendir

Ford TDCI Dizel Motorları

Ferhat Genç

Recommended Posts

Ferhat Genç
C2 VTS den uzak duralım demek oluyor sanırım

ufak ve performanslı araç olsun hemde oturaklı kaliteli olsun ( iç mekan kalitesi ) diyorsanız daha başka markalara bakın bence.. C2 vts konforsuz ve kalitesiz bir araç. iç mekan kalıtesi vasat

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben farklı düşünüyorum.

Görünümde 1.4 tdci fiesta ve 1.4 HDI 206'nın motoru aynı ama sadece görünümde. Motor tasarımı ortak ama motor tasarımının aynı olması motorun aynı olması anlamına gelmez. Evet aynı yerlerde aynı tipte parcalar var.

Bursa'da Bosch dünya capında dizel araclar enjektör üretiyor. Şunu net olarak belirteyim, ford için ürettiği enjektörler ayrı üretiliyor. Ford araclarda kullanılacak enjektörlerde töleranslar herşey farklı. Zaten en sevmedikleri iş Forda için enjektör üretmek. Çünkü ürettikleri mallarda daha fazla mal ıskartaya çıkıyor , çok ince eleniyor. Aksi halde kabul edilmiyor.

Yukarda belirttiğim iki aracın motor sesleri birbirinden çok uzak, kullanımda gösterdiği karakter bambaşka. Sürüş karakterine ve sesine baktığımızda aynı motor dememiz zor. İkiside 1.4 fakat net hacimlere bakıldığında hacimlerdede fark olduğu kesindir. O yüzden %100 aynı motor diyemeyiz. Kullanılan bazı parçalarda farklar var. Motor hacimleri yaklaşık aynı ama net aynı hacim ve torkta değil, sesler farklı, sürüş karakteri farklı. demekki bir yerlerde değişiklikler var.

Herhangi bir aracın motoru gittiğinde sanayide motor ustaları motor gömleğini değiştirip piston segman uydurup enjektörünü takıp motoru çalıştırabiliyor. Orginaliyle aynı motor gibi gözüksede aynı olmuyor.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
Ben performans olarak değerlendireyim :) Eğer saxo vts'den yola çıkarak c2 vts almayı düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Çünkü saxo'daki 119 tane at yarış atı, C2'deki 124 tane at sütçü atı :) diğer konularda değerlendirecek olursak kısaca söyleyeyim, daha önce 106 gti ve 205 gti sahibi olmuş ve hala şirketin 2008 C4 HDI'ını kullanmakta olan biri olarak Fransız araçlarını kesinlikle önermiyorum. Ferhat Bey'in yazdıkları kesinlikle çok doğru, gösteriş arabası yapıyorlar... Dayanıklılık, kullanışlılık sıfır.

+1500

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
+1500

+1500 ne anlama geliyo.. bir çok msaj var + ile başlayan ne demek oluyo soyleyebilirmisiniz

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
+1500 ne anlama geliyo.. bir çok msaj var + ile başlayan ne demek oluyo soyleyebilirmisiniz

destekliyorum demek oluyor " + " arkasındaki rakam ise zevk meselesi ben bazen 1907 bazende 1299 kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
ok teşkrler. +1905 :)

Ben diyorumki bir araç yapsalar dışını fransızlar tasarlasa hatta içinide ama malzeme teknoloji ve üretim alman olsa deri malzemesi ve deri işçiliğinide

italyanlar yapsa (Lancia Delta gibi) tadından yenmezmiş ha

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

ben de diyorum ki dışını İtalyanlar içini Almanlar .... başka ülkeye gerek yok be abi

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
ben de diyorum ki dışını İtalyanlar içini Almanlar .... başka ülkeye gerek yok be abi

İtalyan dizaynıda güzel ama aklıma Fiat geldikçe bir duraksıyorum ama Lancia super

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

doğru söylüyosun eski bir Alfa 156 kullanıcıs olarak katılıyorum size. sürüş zevki konfor karizma performans süper ama nazik hassas ve sorunlu maalesef

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
doğru söylüyosun eski bir Alfa 156 kullanıcıs olarak katılıyorum size. sürüş zevki konfor karizma performans süper ama nazik hassas ve sorunlu maalesef

+1905 :)

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
ben Ford fanatiği değilim niye Ford u karıştırıyosun ki onu anlamadım :) hiç bi markanın fanatiği değilim. alfa romeo dan citroen e , pejodan seat a , vw ye bir çok arabaya tecrübem var hepsine sahip oldum zamanında çok şükür. en son aracım alfa 156 idi. ben fransız aracı çok kullandım. memnun değilim dediklerimede bir çok insan katılır. elektronikleri dayanıklılığı çok zayıftır. ncap tan güvenlik oalrak 5 yıldız alır ama gelin görünki sert bir dolu yağışında aracın dış sacı nokta nokta göçer. dayımın 607 si vardı sattı bu olaydan ötürü. isteyen arkadaşlara resimlerini isterim gonderırım veya eklerim buraya.. saygılarımla..

Ford forumunda olduğumuz için Ford'dan örnek verdim, başka araçlardan da bilumum böyle örnekler verebiliriz, benim demek istediğim her aracın yada markanın zayıf yada kuvvetli olduğu noktalar vardır, Ford nasıl yol tutuşu açısından önde ise, Citroen de son modellerinde konfor ve teknoloji olarak kendi kategorisindeki bir çok markadan öne çıktı..

Süha bey

C2 VTS yerine mesela o fiyata ne alınabilir onu düşünerek karar verebilirsiniz, Fiesta ST alabiliyorsanız bir dakika düşünmeyin Fiesta ST alın derim, yani önemli olan seçenekler, bunu da belirleyen bütçe.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
Ford forumunda olduğumuz için Ford'dan örnek verdim, başka araçlardan da bilumum böyle örnekler verebiliriz, benim demek istediğim her aracın yada markanın zayıf yada kuvvetli olduğu noktalar vardır, Ford nasıl yol tutuşu açısından önde ise, Citroen de son modellerinde konfor ve teknoloji olarak kendi kategorisindeki bir çok markadan öne çıktı..

Süha bey

C2 VTS yerine mesela o fiyata ne alınabilir onu düşünerek karar verebilirsiniz, Fiesta ST alabiliyorsanız bir dakika düşünmeyin Fiesta ST alın derim, yani önemli olan seçenekler, bunu da belirleyen bütçe.

ben citroen de kullanışlı veya çok gerekli bi teknolojik ozellık goremıyorum açıkçası.

Yalnız Fiesta ST 2000cc vergi yi unutmayın :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Can Çimir

Her şeye bir kusur buluyor gibi oluyorum ancak;

Fiesta ST'yi Rallide kullanmaktayız. Ralli için aşırı kırılgan bir araç olduğunu biraz geç fark ettik, iş işten geçmiş oldu, Serdar Boss'la çok sık alışveriş yapmaya başladık ;) Rallide Fiesta ST kullanıcılarının tamamı aynı dertten muzdarip ama caddede sonuç ne olur onu bilmiyorum. Sonuçta rallide de her yarış/etap kırıcı değil, diğer araçlar yoluna devam ederken fiesta'nın mekanik arıza yapması pek de normal değil... Bir de saçma sapan arızalar veriyor ve artık kronik hale genen arızaları var (örneğin sıkça benzin regülatörü bozuluyor). Yine de C2 VTS'den kat kat iyidir eğer ikisi arasında tarcih söz konusu olursa kesinlikle Fiesta ST :(

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
ben citroen de kullanışlı veya çok gerekli bi teknolojik ozellık goremıyorum açıkçası.

Yalnız Fiesta ST 2000cc vergi yi unutmayın ;)

Donanımın gerekliliği kişiden kişiye göre değişir, örneğin kimi katlanır aynayı gereksiz bulur kimi içinse vazgeçilmezdir..

Şimdi tek tek Citroen'in donanımlarını yazmayacağım ama örneğin C4 grand picasso'yu aynı sınıfındaki araçlar ile kıyaslarsanız aradaki donanım farkını görürsünüz.

Fiesta ST konusuna gelince yukarıda da belirttiğim gibi önemli olan bütçe, Fiesta ST hem tüketimi hem de vergisi açısından masraflı geliyorsa C2 VTS tercih edilebilir..

Ne kadar ekmek o kadar köfte

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
Ferhat bey Şahsen ben de çok kullandım ancak bu kadar tepkili ol"a"madım.Açalım biraz;5 yıl 307 HDI 1.6 kullandım tek sorunum olmadı.(Bircok yerde sorunlu aractır derlerdi korkardım ama yaşamadım),Eşime 2006 yılında 207 1.4 HDI (Chiplendi) aldım gecen gün arka stop lambası patladı değiştirdim.Dördüncü yılındaki ilk sorunu....Ve Canım sıkıldıgında ya da biraz asfaltla oynayarak araba kullanacaksam eşimden alıp bindiğim güzel bir arabadır.

Gelelim iç mekan kalitesine.Sakın yanlış anlamayın şu an Ford Titanium Diesel aracım var ve bundan da memnunum ama ilk aldıgımdaki gacırtılarından "Kazalı araba mı aldım" diye düşünmedim dersem yalan olur..Arka kapılarında gözlerin olmamasını mı konuşalım?,Dashboard daki iki kapı arasındaki mesafelerin simetrik olmamasını mı?Ya da arka koltukta 307 imde olan koltuk dayama ve bardak tutucunun bu araçta olmamasını mı?

Bence bir laf ederken önce konsepte bakmak lazım diye düşünüyorum.Tabiiki siz sevmemiş olabilirsiniz ama olaya dısarıdan bakarsak konfor yönünden sürücü ve yolcusuna sundukları daha fazla bir arabadır.Bunlar için ekstra para demez...Tek handikapı bagaj idi bunu 4 kişilik bir aile olarak sevmediğim için değiştirdim.Pişman mıyım ...Hayır! ama aradığım yönleri oldugu gibi bu arabamında güzel yönleri var...Saygılar

İlker Bey;

Anlamadığım arka koltuk ta kol dayama ve içinde gizli bardak tutucu mu yok?Yoksa nasıl olmaz benim araçta var şu an galerideki titaniumlardada var anlamadım

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya
Ferhat Bey, 7 yasında oğlanın sözüyle hareket etmişim.Özür.Kol dayama da iki adet bardak tutucu var.Ancak Anafikir gene aynı. 307 deki kol dayamayı görürseniz farkı anlarsınız.Oğlum da sanırım ondan yoksayıyor bunu:).Ayrıca konu kol dayama değil her aracın kendine özgü iyileri ve kötüleri var.Ben sadece 5 yıl kullandıgım 307 ve 4 yıldır kullanmakta oldugum 207 den dolayı PUG lara bu kadar önyargıyı sevemedim...Pejo forumlarında da Şu anki arabam için reprezant arabası denmesini kabul edemediğim gibi.Birşeyi överken diğerlerini yermemeyi becerebilirsek daha olumlu sonuclara ulaşırız bence...Misal veriyorum PUG nun iyi yönlerini Fordun iyi yönlerini birleştirmiş bir araba sonuçta nasıl olurdu?

Bu karışıma VW yide katarsak cok süper olacak

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

ohoooooo amma uzadı ya ben hiçbir aracı ovmuyorum arkadaşlar. fransızların arabalarını sevmediğimi ve zayıf yanlarının çook oldugunu soyledım. sen sorun yaşamadıysan benı ılgılendırmez kı. ama genelde tatmın eden araçlar değil sınıfındakı araçlarla karşılaştırıldığında. yok kol dayamaymış falanmış filanmış bunlar bişey değil. şirkette kullandığım aracım 267.000 km de bir fiat marka oto. o da sorun çıkarmadı allaha şükür.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Öyle diyin canımı yiyin. Bana çıkıpta demeyin yok 307 şöyle böyle sorun yaşamadım diye. Memnunsanız sorun yoktur ozaman. saygılar.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Pejo 307 nizin arkasına yazın o dediğiniz lafı oraya daha çok yakışır burda reklam yapıp sivrilmeye çalışmayın... İyi akşamlar..

Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...