İçeriğe Yönlendir

99 mondeo mk2

Levent Altuntaş

Recommended Posts

Levent Altuntaş

slm tüm ford sevenler. üçüncü kere yine ford mondeo aldım. 97 ghia oto, 99 ghia hb ve şimdide 99 ghia sedan.. inanın tam 1 haftadır ankara, kütahya, manisa, izmir ve nihayet aradığım aracı (temiz bakımlı) çanakkalede buldum ve aldım. çok iyi bildiğim bu araçları temiz ve bakımlı kullanan tüm ford sevenlere teşekkür ederim. ancak bir iki küçük sorun var ve yardımlarınıza ihtiyacım var;

- torpido kapağı yerinde duruyor ama arkası kırık, açınca yere düşüyor. tamiri vs. mümkünmüdür, ankarada. veya parça kaç paradır.

- yine otomatik koltuk bozuk, sahibi motor sağlam düğme bozuk dedi, gerçekten tık yok basmıyor, nerden kaça bulabilirim yine ankara tabi,

- çok nadir mk2 bulunan ısıtmalı ön cam piyasada var ancak tesisatı nasıl takılabilir, bilen varmıdır,

- bu yaşta bir arabaya sunroof takılmasını önerirmisiniz,

- tavan döşemesinin sıfırı varmıdır varsa kaç tl dir.?

hepinize şimdiden teşekkür ederim. saygılar....

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yeni aracınız hayırlı olsun ; ustalar sorularınıza cevap vericektir..

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Hayırlı olsun.Kazasız belasız inşallah.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
- torpido kapağı yerinde duruyor ama arkası kırık, açınca yere düşüyor. tamiri vs. mümkünmüdür, ankarada. veya parça kaç paradır.

- yine otomatik koltuk bozuk, sahibi motor sağlam düğme bozuk dedi, gerçekten tık yok basmıyor, nerden kaça bulabilirim yine ankara tabi,

- çok nadir mk2 bulunan ısıtmalı ön cam piyasada var ancak tesisatı nasıl takılabilir, bilen varmıdır,

- bu yaşta bir arabaya sunroof takılmasını önerirmisiniz,

- tavan döşemesinin sıfırı varmıdır varsa kaç tl dir.?

hepinize şimdiden teşekkür ederim. saygılar....

1- Yıldız Sanayi 50-70 lira komple kapak...

2- Önce kontrol, fiş sökülür, anahtar kısa devre edilir.. motor çalışıyorsa, düğmenin nesi var bakılır.. Düğme bozuksa Yıldız Sanayi

3- Ben anahtarını buldum.. tesisat muhtemelen hazırdır.. Hazır değilse de kolay.. arka cama paralel bağlanır diye düşünüyorum... Cam kaç lira..

4- Bu sorunun cevabını ben de istiyorum..

5- Sunroflu tavan döşemesinin sıfırı kaç paradır... Bende istiyorum..

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Bu söyledikleriniz, oldukça profesyonellik isteyen , maaliyetli işler.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Tavan döşemesi bizim burada 120 tl ye yapılıyor. Kumaşı çok farketmıyor. Bence iki kademeli sunrof taktırmak problem. Bildiğim kadarı ile su kanalı var köşelerden inen. Yeni döşeme bulmak lazım.

Yorum bağlantısı
Misafir
1- Yıldız Sanayi 50-70 lira komple kapak...

2- Önce kontrol, fiş sökülür, anahtar kısa devre edilir.. motor çalışıyorsa, düğmenin nesi var bakılır.. Düğme bozuksa Yıldız Sanayi

3- Ben anahtarını buldum.. tesisat muhtemelen hazırdır.. Hazır değilse de kolay.. arka cama paralel bağlanır diye düşünüyorum... Cam kaç lira..

4- Bu sorunun cevabını ben de istiyorum..

5- Sunroflu tavan döşemesinin sıfırı kaç paradır... Bende istiyorum..

Aracınız hayırlı olsun.

Mehmet Bey zaten cevaplamış, üzerinden gideyim.

- Torpido gözünün yerine oturmasını sağlayan tırnaklar mı kırık, torpido üzerindeki çıkıntı bölümleri mi?

- Eğer düğme bozuk, motor sağlamsa dişli sıyırmıştır, çözümü bu başlık altında en uzun konuşulan ve güncl olan konulardan.

- Ben düğmeyi yerinden çıkardığımda sanki, kablo vardı gibi hatırlıyorum düğmeye gelen. Tesisat hazırsa mondeo V6'ların öncam rezistansı olan modellerinin birinden ikili anahtarı çıkma alıp, ön camı da rezistanslı ile değişebilirsiniz. Ama cam pahalı olacaktır, düğmeyi ise bulmak zor.

- Orjinal olarak sunroof takılabilen bir model olduğu için, iyi bir firmada taktırılabilir ancak, okuma lambalarının olduğu bölümü orjinali gibi yapmak zor olacaktır. Ya da yine sunrooflu modele ait okuma lambası ve sunroof düğmesinin bulunduğu bölümü temin edip, sunroofu bu şekilde taktırmak orjinalliği koruyacaktır. Ancak ben yaptırmanız taraftarı pek değilim. Uzun vadede sunroof araçların en yumuşak karnı. Kullanıcının dışında gelişebilecek her türlü durumda sulu bir hasar hem döşemeye, hem de elektrik aksamına kalıcı zararlar verecektir.

- Tavan döşemesi arkadaşların dediği gibi orjinal olmak zorunda değil aslında, güzelce kaplatabilirsiniz. Sunrooflu tavan döşemesi yine zor bulunacak bir parça olduğu için piyasa fiyatı var mıdır? bilemiyorum.

Sorunlar (gerçi pek yok, ekseriyet modifiye üzerine) bunlarla kalsın, güle güle kullanın.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ön cam rezistans anahtarı da Sunroof'lu tavan lambası da çok kolay... Benim şahsen tırstığım su olayı.. Buna da fazlasıyla değinmişsin :)

Yorum bağlantısı
Ethem Şenkurt

hayırlı uğurlu olsun ama sakın sonradan sunroof taktırmayın.

sunroofun camının bombesi tavana uymuyor düz duruyor sonradan takılma olduğu belli oluyor,ayrıca bir müddet sonra su almaya başlıyor.

önceki arabam olan 97 mondeoya en iyi markayı taktırmama rağmen pişman oldum.

ayrıca arabanın çatısının sağlamlığını da zayıflatıyor. orijinal sanruflu arabada tavan gerekli mukavemeti sağlayacak şekilde dizayn ediliyor. siz tavanı kestirmekle güvenliği tehlikeye atıyorsunuz (Allah korusun takla veya çarpışmada, tavandaki güvenlik barı(çelik) kesilmiş olduğundan)

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
hayırlı uğurlu olsun ama sakın sonradan sunroof taktırmayın.

sunroofun camının bombesi tavana uymuyor düz duruyor sonradan takılma olduğu belli oluyor,ayrıca bir müddet sonra su almaya başlıyor.

önceki arabam olan 97 mondeoya en iyi markayı taktırmama rağmen pişman oldum.

ayrıca arabanın çatısının sağlamlığını da zayıflatıyor. orijinal sanruflu arabada tavan gerekli mukavemeti sağlayacak şekilde dizayn ediliyor. siz tavanı kestirmekle güvenliği tehlikeye atıyorsunuz (Allah korusun takla veya çarpışmada, tavandaki güvenlik barı(çelik) kesilmiş olduğundan)

Sonradan takılan sunroofta eğim sorunu varsa,yanlış model takılmış demektir. Ben webastoyla baya bi haşır neşir oldum. 4 farklı boyutta yaklaşık 150-200 farklı eğime sahip kalıptan yeni cam yapılıyormuş. Su sıkıntısı olacağını sanmam,fitillerinin bakım istediği bi gerçek ama. Bakımsız kalan fitiller,güneşle,yağmurla vs direk karşılaşan ilk yer olduklarından çok çabuk deforme oluyor.

Mukavemete etkisi olmadığı,hatta bazı durumlarda dayanıklılığı artırdığını testler söylüyor.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Aracınız hayırlı olsun

97 mondeo muzda sunroof camı kırıldığı zaman piyasadan yan sanayi diye tabir edilen sunroof çulardan istediğimiz şekilde cam bulamadık.Cam arabanın içerisine girdiği için mecburen tavanın şeklinde bir cam a ihtiyaç var ve bu şekilde öle tek bir yerden bombeli değil.

yaklaşık 4-5 sene önce idi sanırım bu kıırılma işlemi yenisinin fiyatı komple tesisatı ile beraber ( sadece cam satılmıyor) 1000 TL yi biraz geçkindi sanırım. Manuel sunroof motorlu değil.

Sonuç olarak döşemeyi kestirip yeniden kaplatacağınızı varsayarsak tavanın sunroof için kesilen bölümünü ek kayıtlar atarak sağlamlaşıtrabilirsiniz güvenlik açısından sıkıtı olacağını sanmıyorum. Ben olsam cam sadece arkası yukarı kalkacak şekilde sunroof taktırırdım hem maliyeti az olur hemde ben hep bu şekilde kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
İsmail Doğan

iki üç sene önce ısıtmalı ön camı ford servisine sordum 625 milyon dedilerdi o zamanlar milyon vardı

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sunroof olayına karışmam, bence gereksiz ama diğer sorunları için yıldız sanayi sitesi en iyi yer. Ne isterlerse yarısını teklif edin... :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Sonradan takılan sunrof sağlıklı olurmu bilemiyorum.Olaya camdan ziyade , su tahliyesi ,tavan kesimi,mekanik çalışma ortamı,sızdırmazlık ve çift yön olarak bakılmalı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...