İçeriğe Yönlendir

F1 müzik tesisatı

Osman Ünal

Recommended Posts

Osman Ünal

Bu işin ustalarının fikirlerini istiyorum. Aracım sedan, sedan araçlarda çok fazla bir şey yapılamayacağını biliyorum yinede yapabilirsek kendi çapımızda bir şey yapalım istiyorum. ( aslında kaşıntı )

Çok aşırı güç istemiyorum, dışarıdan çok fazla farkedilecek bir sistemin peşinde değilim, genelde türkçe müziğin her türlüsünü dinlerim, yabancı müzikleri eğer uyanamamışsam ve işe arabayla gidiyorsam biraz yüksek seste açarım ki uyanayım.

1- Kendi 6000 cd çalarım kullanılacak. ( Dün cd çaları dağıttım preanfi çıkışları alabilirmiyim diye baktım, gayet rahat şekilde 4 adet çıkış, 2 ön 2 arka şeklinde alınabiliyor, hatta preanfi entegresinin subwoofer çıkışları bile var ince bir işçilikle oralardan bile çıkış alınabilir. )

a) Olmaz illa MP3 tarzı çalan kaliteli birşey alınacak. ( O zaman benim için olay bitti Hem MP3 bana cazip değil hem ana üniteyi değiştirmek istemiyorum)

b) Tamam olur preanfi çıkışları oluşturabilirsen.

2- Ön kapılara daha evvel almış olduğum "Kenwood KFC-C6880" hoparlörler takılı bunları kullanmak istiyorum.(Kenwood)

a) Olmaz component le değiştirmek lazım.

b) tamam olur idare eder.

3- Subwoofer'ı kabin içine koymak istiyorum, Bagaja koyarsak çok gümbürdeyecek hem zırıltı yapacak hemde dışarıya fazla ses verecek.

a) olur.

b) olmaz.

4- 4 çıkışlı tek bir anfi kullanmak istiyorum 2 çıkışını ön hoparlörlere, diğer 2 çıkışıda köprüleyerek subwoofer' bağlamak istiyorum.

a) olur.

b) olmaz.

Temel olarak düşündüklerim bunlar, ustalar bu konuda bana nasıl yardımcı olur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. 6000cd çaları parçalamadan , anfi çıkış çeviricisi ile anfiye bağlantı yapılabilir

2. Komponent denen 2 yollu hoparlör zımbırtısından çok daha iyi hoparlörünüz var.

3. Kabin derken??? Bagajda veya yanıbaşınızda duran basın vereceği ses, nerede durduğundan çok kulağa ne mesafede durduğuna bağlıdır.

4. Tek anfi tabi ki olur, hem montajdan hem de yerden tasarruf

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
1. 6000cd çaları parçalamadan , anfi çıkış çeviricisi ile anfiye bağlantı yapılabilir

2. Komponent denen 2 yollu hoparlör zımbırtısından çok daha iyi hoparlörünüz var.

3. Kabin derken??? Bagajda veya yanıbaşınızda duran basın vereceği ses, nerede durduğundan çok kulağa ne mesafede durduğuna bağlıdır.

4. Tek anfi tabi ki olur, hem montajdan hem de yerden tasarruf

Çağlar bey,

1. Çevirici düşünmememin sebebi 6000 in çıkış katındaki distorsiyonları da yükseltmemek.

2. :yes:

3. Sub'ı bagaja değilde yolcu kabininde bir yere koymayı ifade etmek istemiştim. Yolcu kabininin herhangi bir yerine koyabileceğim büyüklükte sub bulunur mu?

4. Orta kalite bir anfi?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)

Bu vesile ile :p olay çok güzel özetlenmiş :yes:

10 inçlik sublardan yerleştirebilirsiniz, Koltuk altı vs. tarzı.

tarihinde Hakan Tar?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Umut Karataş

Osman bey, aracımda tam olarak sizin yapmaya çalıştığınız gibi bir sistem eklentisi yapmayı planlıyorum. bende de 6000 cd var. çok abartı eklentiler yapmayı kesinlikle istemiyorum, sadece bir anfi ve küçük bir subwoofer. burada bulacağınız çözümleri ve maliyetleri paylaşmaya devam ederseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Bu vesile ile :p olay çok güzel özetlenmiş :p

10 inçlik sublardan yerleştirebilirsiniz, Koltuk altı vs. tarzı.

Beceremedim galiba :fiuw:

10 inçh sub 25 cm, kutusu falan derken çok büyük olmuyormu? koltuk altına sığar mı?

Ne çok soruyorum. :yes:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)

Veyahut kutuyu fiberden yaptırtın derim. Bagajda sağ veyahut sol kullanım dışı bir köşeye. Portsuz yaparsınız, sadece bass verir uzatmaz vs. :yes:

13422stealth_finnished01.jpg

bunun gibi :p

tarihinde Hakan Tar?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2
(düzenlendi)

F1 için çıkacak bagaj harici bas çözümünü merakla bekliyorum..

tarihinde Cihan Yeti?ken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
F1 için çıkacak bagaj harici bas çözümünü merakla bekliyorum..

Bende...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çözüm kolay:

1. Doğubank alt kat dükkanlarda görmüştüm: koltuk altına sığabilecek büyüklükte anfi+sub yani aktif sub kutusu vardı. 350-400 TL arası.

2. Yeni mıknatıs tipli slim sub alınır, mdf kestilir, koltuk altına konur. 900-1200 TL arası birşeyler olur.

Ses sistemlerinde çözüm boldur da, meblağlar da hızla uçar gider.

Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur

bende eski aracım sedan'ken cok düşündüm nasıl müzik kalitesini yükseltirim diye bi teyibini değiştire bildim .yeni aracım sw 'da öyle bi sorunum yok arka kolturk'ların arkasına kabin yapacam apörleri anfiyi orya yerleştirecem güzel bi ses vereceğini düşünyorum .

Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Merhaba,Osman abi bu kenwood tam olarak eski hoparlörün yerine oldumu yoksa müdahale ettiniz mi? Bildiğim kadarıyla 5*7 focusların orjinal hoparlörü sizin kenwood 6*8 yazıyor.Bu hoparlör ile seste bir değişme oldu mu?Birde fiyat olarak ne kadara aldınız?

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Merhaba,Osman abi bu kenwood tam olarak eski hoparlörün yerine oldumu yoksa müdahale ettiniz mi? Bildiğim kadarıyla 5*7 focusların orjinal hoparlörü sizin kenwood 6*8 yazıyor.Bu hoparlör ile seste bir değişme oldu mu?Birde fiyat olarak ne kadara aldınız?

Eskisinin yerine tam olarak oturdu, seste ufak bi değişim oldu biraz daha tiz sesler öne çıktı. Alalı epey oldu ne kadara aldığımı hatırlayamıyorum, Enplus ta arkadaşım vardı o getirmişti.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Dün (pazar) biraz dolaştım anfi ve sub araştırdım.

Sub olarak "Alpine SBE-12BR" hoşuma gitti alırsam bunu alırım heralde ne dersiniz. (fiyat 200TL civarı)

Anfi olarakta "Alpine PMX-F640" (320TL civarı)

Alpine MRP-F300" (380TL civarı)

Bu iki anfi nin farkları nelerdir bilen varmı? F300 biraz daha küçük daha çok işime gelir aslında, koltuk altına koymayı düşünüyorum.

Media markt çalışanlarından biride abi bunlara boşuna bu kadar fazla verme, XETEC var gel sana onu verelim diyip durdu pazarlama stratejisimidir başka bir şey midir anlamadım. XETEC nasıldır fikri olan var mı?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Guest Sinan Akg

16cm sublar mevcut..Kolçak arasına uygulana bilir kabinle ancak arkada oturan yolculara dogru vurucaktır...Bunu benim aracımda bmw koltugun altına slim 16.5cm sub koymakla gidermiş...Ancak unutmayın araçta iyi müzik dinlemek için işlem teypten başlar...Sonra sahneleme önden...Konserde sanatçı arkanızdan şarkı sölemiyor..

Öncelikle bütçeye göre iyi marka mp3 çalar alınır...Direksiyon kumandasını takmayın kafanıza...

O yüzden 4 kanal bi amfi alınır...

Ön kapılara hertz gibi marka 16cm mid takımı alınır amfiye baglanır..

Sedan araba olduğunu düşünürsek elbet vurulan bass bagajda kaybolup gidiceğinden 20cm sub alınır arka koltuğa dönük kabin yaptılır...Daha bi sürü secenek var arka camla koltugun arasında port acma gibi ama o konulara girmiyorum bile...Sorunuz olursa tekrar yanıtlarım.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
Satılmadan önce görseydin tühhh....

Abi sende bi pioneer sevdası var ama üretimi bitmiş modellerde...Bi ara hartırt olmuştuk ama...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ne yapayım, trendy olan komponent sistemi hoparlörleri, bisiklete takmazdık :D 2 yollu hoparlör sonuçta .... Zamane 2000W sublarını gördükçe de , katılıp kalıyorum :D ama güzel anfiler çıkmaya başlıyor, yavaş-yavaş.

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Kaçtı bir kere napalım :D Bunlar yeniden üretilmiyor mu ki acaba?

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
(düzenlendi)

Sedan araçlarda Sinan Akgöl arkadaşın dediği gibi yapabiliyoruz ve çok verimli oluyor.. Ben bagajdaki bası arka kolduk kolçağına denk getirtip ordaki kapağı çıkarttım yani direkt olarak arka koltuklarda ses geliyor tabi yüksek bas ve yüksek ses durumlarına girerseniz arka kolrukta oturanların sırtlarına bi güzelde masaj yaptırmış oluyorsunuz :lol2: :lol2:

Ayrıca kolçağıda açtığınızda ses direkt olarak içeride oluyor.. kabinde ona göre kesiliyor tabi bagaj genel hacminde biraz kaybediyor ama çokta sorun olmayacak derecede.. Ben bu işlemi okçu'da yaptırdım biraz tuzlu oldu ama güzel oldu..

tarihinde Serhat S. Yaz?c? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cengiz Aratemur
(düzenlendi)
Bu işin ustalarının fikirlerini istiyorum. Aracım sedan, sedan araçlarda çok fazla bir şey yapılamayacağını biliyorum yinede yapabilirsek kendi çapımızda bir şey yapalım istiyorum. ( aslında kaşıntı )

Çok aşırı güç istemiyorum, dışarıdan çok fazla farkedilecek bir sistemin peşinde değilim, genelde türkçe müziğin her türlüsünü dinlerim, yabancı müzikleri eğer uyanamamışsam ve işe arabayla gidiyorsam biraz yüksek seste açarım ki uyanayım.

1- Kendi 6000 cd çalarım kullanılacak. ( Dün cd çaları dağıttım preanfi çıkışları alabilirmiyim diye baktım, gayet rahat şekilde 4 adet çıkış, 2 ön 2 arka şeklinde alınabiliyor, hatta preanfi entegresinin subwoofer çıkışları bile var ince bir işçilikle oralardan bile çıkış alınabilir. )

a) Olmaz illa MP3 tarzı çalan kaliteli birşey alınacak. ( O zaman benim için olay bitti Hem MP3 bana cazip değil hem ana üniteyi değiştirmek istemiyorum)

b) Tamam olur preanfi çıkışları oluşturabilirsen.

2- Ön kapılara daha evvel almış olduğum "Kenwood KFC-C6880" hoparlörler takılı bunları kullanmak istiyorum.(Kenwood)

a) Olmaz component le değiştirmek lazım.

b) tamam olur idare eder.

3- Subwoofer'ı kabin içine koymak istiyorum, Bagaja koyarsak çok gümbürdeyecek hem zırıltı yapacak hemde dışarıya fazla ses verecek.

a) olur.

b) olmaz.

4- 4 çıkışlı tek bir anfi kullanmak istiyorum 2 çıkışını ön hoparlörlere, diğer 2 çıkışıda köprüleyerek subwoofer' bağlamak istiyorum.

a) olur.

b) olmaz.

Temel olarak düşündüklerim bunlar, ustalar bu konuda bana nasıl yardımcı olur.

osman bey bende yeni araçıma abartısız bir set dizdim elimde pıoneer deh-p7650mp var anfi cıkışlı ama orjinal teyi'bi dahacok hoşuma gidyor diye takmadım aracın 6000 cd sine çağlar beyin dediği gibi bi aparat takıp anfi cıkışı aldım biraz uğraştırdı yannız ama deydi şu an kullanyorum ses güzel cıkyor sormak istediğim siz anfi cıkışı teyibi sökerek nasıl alabilyorsunuz ben sizin dediğiniz gibi yapabilirmiyim birde ses te kalite farkı olurmu uğraşmamıza değermi yoksa bu şekilde kullanmaya devammı edim . bilgisi olan arkadaşlarda fikir verirse sevinirim tşkr.

tarihinde Cengiz Aratemur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Teyp teyp teyp, şahsen test ettim onayladım. İlk önce teyp. Bir de içinde aktif ses işlemcisi ve crossoverları olursa daha bir mükemmel oluyor

Örnek alpine 9855 :nazar:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...