İçeriğe Yönlendir

2008-2010 Mondeo

Selçuk Esen

Recommended Posts

Selçuk Esen

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun süredir, az km ve temiz bir mondeo ya da titanium focus arıyorum. Ancak yaptığım araştırmalar da da epey bu araçlardan şikayet edenler de var.

Öncelikli tercihim 2008-2009 full donanımlı 1.6 mondeo, zira konforlu, çok problem çıkarmayan bi araç olduğunu düşünüyorum.

Şimdi biçok kişi kirala ve test sürüşü yap diyecek ancak bence en az 3-5 ay kullanmadan arabnaın tüm artı ve eksilerini anlamak tam anlamıyla mümkün olmuyor. O yüzden ben de sizlerden mondeo ve focusun artı ve eksilerin hakkındaki fikirlerinizi rica ediyorum.

Özellikle merak ettiğim, mondeonun bu yeni kasasında 1.6 motor yokuşlarda çekme problemi yaşanıyor mu?, yakıt durumu nasıl?, konfor yönünden belirgin bi eksiği var mı?..vs.

İlgilenen tüm arkadaşlara şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fiyatına göre bedava bir araç, boyutu nedeni ile park sorununuz olmaz ise, üst sınıfa basit bir A3 parası ile ulaşıyorsunuz. Bu ebat ve kg ile, 1.6 atmosferik benzinli motorun neler yapamayacağını önceden kestimek zor değildir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Esen
(düzenlendi)
Benim 2008 Mondeo 1.6 trend versiyonu aracım var eşim kullanıyor 1.6 motor yaklaşık olarak focus 1.6 benzinli motorlu performansına sahip.Fakat araç bana çok büyük geliyor trend versiyonu donanımları benim için çok yeterli donanım için bence fark ödemenize gerek yok bence gerekli tüm donanım trend versiyonunda mevcut ESP dahi standart.Eşimin kullanımı ile 8lt ortalama şehir içinde yakıyor deposu 70 lt şu an ki fiyatlarla 240 lira civarında deposu doluyor.Satmayı düşünüyorum fakat piyasası 32-34 civarında olduğundan vazgeçedebilirim.Çünkü şu an piyasada eğer performans düşkünü değilseniz bu paralara böyle bir araba alma şansınız yok.Araçta trim sesi yok 2007 nin sonunda almıştım iç trimlerde garantiden değişen parçalar dışında mekanik anlamda bir problem yaşatmadı oldukça problemsiz olduğunu söyleyebilirim.Bence eksileri görüş açısında yetersizlik var ve gereğinden fazla büyük.

Araç hakkında, tabi satmayaı da karar verirseniz, ayrıntılı bilgi verebilirseniz(km, tüm donanımlar, ağırlık, boya değişen, renk...) şartlar uyuşması halinde ben alabilirim.

Bu arada trim'den kastınız nedir?

tarihinde Sel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Baha

Bence alınacaksa Mondeonun 2.0 dizeli alınır ve keyifle sürülür.

Ancak çok fazla performans düşkünü biri değilseniz, otobana çıktınız mı orta şeritte saatlerce 90-100 sakince gidiyorsanız o zaman 1,6 benzinli sizin için yeterli olur. Şu an 35 bin civarına piyasada alabileceğiniz en büyük-konforlu-yeni-donanımlı-güzel görünümlü-parçası kolay bulunur araba.

Benim en saçma bulduğum kısmı ise aynı model focuslarla neredeyse aynı para olması.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Ben 1.6 mondeo motorunun legal ve biraz üstü otoban hızlarında yeterli ancak yarış hızlarında yeterli olmayacağını düşünüyorum. Dolayısı ile efendi kullanımda sorun çıkarmaz. Biraz zevkini çıkarayım arada fırlayayım slektör yapanı yerim diyorsanız yetmez. Genelde "kaldırmıyor" diyenler biraz atak araç kullanan arkadaşlar. Yoksa kaldırır ve götürür.

Benzin harcaması eğer çok aşırı yol yapmıyorsanız tolere edilebilir çünkü araç ucuz.

Aynı artışmayı 1.6 passat için de yapıyorlar. Oysa ki illegal hızlarda bile yorulmadan gidebiliyor, anlatılanlara göre cdti astra felan yakalayamıyor. Sıfırı 42 bin lira. Ve cruise control'a elektrikli koltuğa ESP/ASR/EDL vs kadar birçok aksesuarı üzerinde mevcut.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Umut Bey siz Subaru Forester Turbo felan bakan birisisiniz. Size gelmez bu araçlar. :p Ne oldu forester işi? Birşey çıkmadı mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ben 1.6 mondeo motorunun legal ve biraz üstü otoban hızlarında yeterli ancak yarış hızlarında yeterli olmayacağını düşünüyorum. Dolayısı ile efendi kullanımda sorun çıkarmaz. Biraz zevkini çıkarayım arada fırlayayım slektör yapanı yerim diyorsanız yetmez. Genelde "kaldırmıyor" diyenler biraz atak araç kullanan arkadaşlar. Yoksa kaldırır ve götürür.

Benzin harcaması eğer çok aşırı yol yapmıyorsanız tolere edilebilir çünkü araç ucuz.

Aynı artışmayı 1.6 passat için de yapıyorlar. Oysa ki illegal hızlarda bile yorulmadan gidebiliyor, anlatılanlara göre cdti astra felan yakalayamıyor. Sıfırı 42 bin lira. Ve cruise control'a elektrikli koltuğa ESP/ASR/EDL vs kadar birçok aksesuarı üzerinde mevcut.

0-100 hızlanması dışında o kasa için bence güzel performansa sahip. Heleki 8v passattan bin kat daha performanslı. 3. 4. viteste de hızlanması iyi. Ayrıca cdti astra performans için kıyas olamaz bence. 1.6 atmosferik D sınıfı içinde bence performansı makul. Ve 1.6 focustan daha oturaklı gidiyor. Kıyaslamak bakımından 2005 corolla vvt-i ile denendi(performans bakımından), rampada fark yok düzde önde. Zaten virajlı yolları söylemiyorm bile. Ama kalkışı çok berbat. O kasanın hakkı 1.6 aşırı besleme yada 2.0 Zaten şehir içi aracı olarak bence fazlada mantıklı değil. Heleki kalabalık şehirlerde hiç değil. Ve benim gözlemlediğim debraj balatası narin. kapı döşemesi soyulmaya yatkın. Reklamlardali selective ise donanım zengini o paraya o araç 1.6 tdci olsa sınıfında zirveye oynar. Bir ara 57 bin civarında 2.0 tdci titanyumlar satılıyordu sanki. :p Selective biraz zor ama olsun

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sol ön çamurluk ve kaput boyalı çıktı baktığım aracın heralde ön soldan kazalı diye almak istemedim.Şimdi s2k yada evo x yada ucuzundan porsche düşünüyorum 2.el.. :D Abi çok çelişkiye düşüyorum.Bigün kendimi s2000 ararken buluyorum diğer gün XC90 abi yardım etsene diğer konudada belirttim ben böyle büyük çaplı bir iş yaparken biraz heyecanlanıyorumve çelişkiye düşüyorum... :)

Ama sulanmıyor değilim sw mondeo'ya ;)

S2000 lerin üretimi bitmiş heralde onad çok üzüldüm...

Acep tr'de supra varmı? (97 model) Antalyada vardı beyaz birtane ama ne oldu bilmiyorum.

Sen bütçeyi söyle ben önerimi yaparım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O zaman Octavia 1.4 fsi bayağı iyi bir seçim. Bi alt kasaya, güncel motor. Kaşıntım tuttu....

Yorum bağlantısı
Erdinç Sefer

Arkadaşlar ne passat ne astra mondeo yu tek geçerim. Yeni aldığımda (lpg den once) Kavacıktan çıktım ve biraz sıkıştırım dedım düzde XXX Ataşehir'in hafıf rampasında

XXX km hızı gördüm ama benzin ibresinden bahsetmiyorum hiç. Sanırım sürat arayanlara yeterlı olur. Şehir içi kullanımında baskı balatanın focusa gore en az 20-30000

km daha az gıdecegı kesın kasadan dolayı. Donanım olarak da tıtanıumun tatmın etmiyeceği birinin olduğunu sanmıyorum.

Hele ki bu fıyatlara bence direkt tercih sebebiydi ve öylede oldu.

Yorum bağlantısı

Fiyatına göre mondeo kesinlikle alınabilir tercihlerin başında geliyor. Sıfır'ı bile selective donanımla bayağı bi dolu yok yok, eğer dizel düşünmüyo olsaydım hiç düşünmez tercihim mondeo olurdu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)
Evet. En baz model, atmosferik 1.6 motorla birlikte :).

En baz model dediğiniz modelde herşey var. yağmur sensörü ve coming home yok sadece. İlk çıkanlar gibi değil vaziyet. Şmdi bir de CD li navigasyon ile gelmeye başladı. (Türkiye CD'si daha hazır değilmiş gerçi).

mondeo 1.6 iyi araç bence alın. yetmez sözü gerek mondeo gerek passat gerekse avensis için geçerli değil.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemal Murat İnce

Mondeo 1.6 oldukça seri ve size 2.0 bir araba kullanıyormuş hissi veren bir araba, 1600kg ve 128BG lik bir arabaya o kadar kısa şanzıman oranları koymuşlarki araba devir çevirmek için sabırsızlanıyor 90km ile giderken bile araba 3000d/d civarlarında. Ancak 5nci vitesde bile 7000d/d i istekle çeviriyor. Hatta şehir içinde vitesle oynamktan kendinizi yarış otomobilinde bile hissedebilirsiniz. Üzerindeki kadranın son yazan rakkamlarına oldukça istekli yaklaşan bir araba. İç hacmi, bagaj hacmi ve konforu oldukça iyi. Ancak ne yaparsanız yapın LPG takmayın.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Yetmez denen araçların en az 12.5 sn 0-100'ü var. E daha ne olsun? Sadece ağır kasaya göre tüketim biraz fazla olur. Onu da dert eden zaten aynı sınıfta farklı markaların 1.5 - 1.6 veya 2.0 hacimli dizelleri var, onlara bakabilir.

Mondeo 1.6 oldukça seri ve size 2.0 bir araba kullanıyormuş hissi veren bir araba, 1600kg ve 128BG lik bir arabaya o kadar kısa şanzıman oranları koymuşlarki araba devir çevirmek için sabırsızlanıyor 90km ile giderken bile araba 3000d/d civarlarında.

Bu durum tüketime olumsuz yansıyormu?

Ancak ne yaparsanız yapın LPG takmayın.

Sebep nedir?

Yorum bağlantısı
Kemal Murat İnce
Bu durum tüketime olumsuz yansıyormu?

Sebep nedir?

Hayır oldukça az yakıyor, focus1 den az yakıyor en azından. Şİ 8 civarı ŞD 5,5lt civarı bir tüketimi var ki mükemmel değerler bunlar.

Neden LPG değil, güzel soru olmuş. Mondi çift katalitik ve 4 O2 sensörlü bir araba buraya kadar normal, ancak durum beyin tarafında anormalleşiyor. 1-4 ve 2-3 egzozları ayrılarak iki hat olarak iniyor. O2 veri transferi krankın 90 derecelik açılarında alterning olarak veriliyor yani araba düz I4 değil V4 mantığıyla çalışıyor. Bunu kompanse edebilecek bir piggyback modül dünyada yok malesef, V6 V8 ler krankın 180 derecesi için veri gönderdiğinden onları halletmek kolay. Peki bu durum LPG takılınca neye neden oluyor LTFT değerleri B1S1 için +2 iken B2S1 için +28 gibi bir değere ulaşıyor ve bir noktadan sonra bir grubun enjektörleri, özelliklede 2-3 grubununki stockopen (tam açık) konuma gelip kitliyor. Bu da piston eritme, subap yamultma ile son buluyor. Önlemenin bir yolu varmı hayır yok. Ancak kendi beyni bu olayı yönetebiliyor. Tabi bizde LPG takanlar OBD2 verilerini dikkate almadığından siz arabanın beyni bu olayı kompanse ettiği kadar mutlu mesut kendiyle savaşan sapıtmış arabanıza biniyorsunuz sonrada bir nokt geliyor motoru elinize alıyorsunuz. TR de bu nedenle kayıt altına alınmış 3 araba biliyorum ben birine 2nci motor yapılışı birincide 66k kmde 3ncü pistonun subabını eğdi, 90 de de piston gitti gömlek gitti. Mertol'un araba 54 binde piston eritti komple motor yapıldı. Lafın özeti LPG takıyorsanızda 4000 devri fazla geçmeden sakin sakin PCM'in closedloop'da LTFT leri üst limitlere yaklaşmadan ayarlıyacağı şekilde gezin, yok gazlıycam devir çeviririm, bastım mı gitmeli derseniz nasıl bir risk altında olduğunuzu bilin.

Yorum bağlantısı
Kemal Murat İnce
Anladiysam japon olayim :). Ana fikir, LPG takma, ille de kasiniyorsan 4000 devir ustune cikma. Dogru mu anlamisim Kemal ustad ?

İllede kaşınana yapılacak bir şey yok zaten. Ama mondeo'ya ecusunun yönetim şeklinden dolayı hiç bir piggyback modül takmayınız (lpg piggyback'i (ecusu), performans piggyback'i (Aem F/IC, Greedy e-manage vs.)). Mondeo'da ki ESP gibi bazı özelliklerin yönetimi tamamen PCM de olduğundan standalone ecuda takamazsınız, çünkü bu özelliklere para veriyorsunuz bunlardan vazgeçmek hata olur. Özetle 128BG lik 1.6 mondeo motoruna lpg takmayın, lpg takacaksanız çift katalitiği, 4 sensörü olmayan focus alın takın paşa paşa binin. Ama onda da mutlaka servise gidip beyinden oktan derecesini arttırtıp, ateşlemenin avans vermesini sağlayınız bunu yapmamakda ilerde başka sıkıntılara neden oluyor.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Mondeo fiyatına göre oldukça donanımlı bir araç. Konforu ve yol tutuşu üst seviyede. Malzeme kalitesi fiyatına göre normal olabilir ama sınıfına göre düşük. 1.6 motor rutin kullanımda gayet yeterli. Seri araç kullanan biri için ise doğal olarak yetersiz kalır. Aracın çok büyük olması şehiriçi kullanımda zorluk yaratıyor. Tam keyif ancak uzun yolda elde ediliyor.

Mondeo ile hangi donanımda olursa olsun Focusu kıyaslamak haksızlık olur. Bence konfor açısından arada 1 değil 1.5-2 sınıf fark var. Yol tutuşu da ağırlık ve genişlik nedeni ile doğal olarak çok daha iyi.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Özetle 128BG lik 1.6 mondeo motoruna lpg takmayın, lpg takacaksanız çift katalitiği, 4 sensörü olmayan focus alın takın paşa paşa binin.

Anladım. Yani 4 sensör=4 hatun gibidir. Hangisi ile uğraşacağını şaşırtır insana :)

Ben Mondeo'nun direksiyonuna bayide oturmuştum, o devasa kütleye rağmen şoför mahali rahat gelmemişti. Direksiyon konumu çok aşağıda olduğundan bacak kısımlarının sıkıştığını hissetmiştim. Koltuk yüksekliğine baktım, o da altta idi, bir anlam veremedim. Gerçekten bir sıkıntı varmıdır?

Yorum bağlantısı
Necat Ertan
Anladım. Yani 4 sensör=4 hatun gibidir. Hangisi ile uğraşacağını şaşırtır insana :)

:) Güzel bir açıklama olmuş, teknik zımbırtılardan pek birşey anlamamıştım :)

Özetle 128BG lik 1.6 mondeo motoruna lpg takmayın, lpg takacaksanız çift katalitiği, 4 sensörü olmayan focus alın takın paşa paşa binin. Ama onda da mutlaka servise gidip beyinden oktan derecesini arttırtıp, ateşlemenin avans vermesini sağlayınız bunu yapmamakda ilerde başka sıkıntılara neden oluyor.

Çift katalitiği, 4 sensörü olmayan focus motoru hangisidir Kemal Üstad? Merak edenler olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bütçe 125 ise: Şunu denerdim:

BMW 320d M Sport Sedan Otomatik 1995 4 / 4 177 50.928 106.037

veya

BMW Yeni Z4 sDrive23i Roadster Otomatik 2497 6 / 4 204 66.231 137.900

veya

BMW X3 xDrive20d SAV Otomatik 1995 4 / 4 177 55.634 115.835

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...