İçeriğe Yönlendir

Fiber Kalıp Çıkarma

Özdemir Deniz

Recommended Posts

Özdemir Deniz

Arkadaşlar elimde bir parça var. bunu çoğaltmak istiyorum. Kalıp çıkarıp yeniden yapmak için ne gerekli. Nette aradım ama çok detaylı bilgi bulamadım. Link verebilirsiniz...

Parça bunun gibi bir şey

chromebezel_6.jpg

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
Temel prensipleri bildiğini varsayıyoruz? Yoksa ?

aslında çok bir şey bilmiyorum abi. bir kaç birşey okudum netten, fiberle veya alçı ile çıkarma adı altında. öyle çok bir şey kavrayamadım. malzemenin üzerini bir ayırıcı solusyon ile izole edip veya folyo ile ayırıp üzerine ince bir bez kapatıp bunu fiberle sertleştirmek gibi işlemlerden bahsedenler var. ama dediğim gibi yarım yarım bilgiler ..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tahta....

Karadenizli resim hocamıza orjinalini gönder aynısını yapsın sana tahtadan....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Parça yüzeyini (temiz kalması için) folyo ile kaplıyorsun, üstüne vazelin sürüyorsun (vazelinin yapışmama özelliği fiberi bozar mı onu bilmem veya yapışmaması için solüsyon)

Üzerine cam elyafı ve reçineyi kat-kat sürüyorsun döşüyorsun.

Kuruduktan sonra parçayı çıkarıyorsun. şİmdi elimizde bir adet kalıp oluştu.

Kalıbın yüzeyindeki görsel pürüzleri gideriyorsun ( ustalık tam olarak burada , zira kalıp işin temeli olacak)

Sonra bu kalıba, yeniden reçine-elyaf çalışması (yüzeylerin yapışmaması için folyo vs. çalışması da var)

Yalnız fotoğraftaki parçada ön yüzden ziyade motaj için arkada delik ve uzantılı parçalar var. Fiber imalatları sadece ön görsel yüzey için yapılır. Bunun gibi montaj için gerekkli kulakçıkları, sonradan yeniden fiber ilavesi ile yapabilirsin. Yani görsel yüzeyi yaparsın, sonra kulakçıkları kabaca fiberden yapar, zımpara-matkap ile son şekli verirsin.

Genelde teyp montaj çerçevelerinde, arka taraf mdf den yapılır, teyp oturtulur, tabii mdf biraz içeride imal edilir, görsel fiber payı bırakılır. en son dış görsel yüzey fiberden yapılır ve mdf ye yapıştırılır.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
Başkasına gelince "forumda aramadan konu açmayınız" diye kayarsın fırçayı :D Ben de sana kayayım mı? Fırçayı?

yeni dersten çıktım, cevabını vereyim canımcım. bu konuyu zamanında okumuştum zaten, ama burada yapılan iş ile benimki farklı. Burada yeni bir dizayn yapılıyor, ben kopyalamaya çalışıyorum :D

motosikleti dün görmüştüm nette gezinirken. çok teşekkürler..

Parça yüzeyini (temiz kalması için) folyo ile kaplıyorsun, üstüne vazelin sürüyorsun (vazelinin yapışmama özelliği fiberi bozar mı onu bilmem veya yapışmaması için solüsyon)

Üzerine cam elyafı ve reçineyi kat-kat sürüyorsun döşüyorsun.

Kuruduktan sonra parçayı çıkarıyorsun. şİmdi elimizde bir adet kalıp oluştu.

Kalıbın yüzeyindeki görsel pürüzleri gideriyorsun ( ustalık tam olarak burada , zira kalıp işin temeli olacak)

Sonra bu kalıba, yeniden reçine-elyaf çalışması (yüzeylerin yapışmaması için folyo vs. çalışması da var)

Yalnız fotoğraftaki parçada ön yüzden ziyade motaj için arkada delik ve uzantılı parçalar var. Fiber imalatları sadece ön görsel yüzey için yapılır. Bunun gibi montaj için gerekkli kulakçıkları, sonradan yeniden fiber ilavesi ile yapabilirsin. Yani görsel yüzeyi yaparsın, sonra kulakçıkları kabaca fiberden yapar, zımpara-matkap ile son şekli verirsin.

Genelde teyp montaj çerçevelerinde, arka taraf mdf den yapılır, teyp oturtulur, tabii mdf biraz içeride imal edilir, görsel fiber payı bırakılır. en son dış görsel yüzey fiberden yapılır ve mdf ye yapıştırılır.

abi çok teşekkürler. bunu yapacağım, sonucu paylaşırız. :f1:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Anladığım kadarı ile teyp montajı söz konusu. Medf+fiberin üstüne, sprey bally (tüpte değil sprey şeklinde yapışyırıcı) kullanıp, üzerini ince deri benzeri kaplarsan, nefis olabiliyor. Zira bu tip yapılmış ürünleri boyayınca, alt taraf çok çok çok iyi hazırlanamadığı için noktalar meydana çıkar. Yapıştırıcı sprey olunca, homojen yapışkan dağılımı ile görünüm çok değişiyor.

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Abi Car-PC 'de sona ulaşmak üzereyim. Bu üründen fiberden yapılmış bir kopya aldım. elimde çerçevem var. Ama çoğaltmak istiyorum, belki ticari olarak da düşünebilirim. Bana ürün ham olarak geldi. Henüz kaplama mı yapacağım, yoksa bir renge mi boyayacağım karar veremedim. Buna sadece 7" touch screen monte edilecek. Sence nasıl bir renk olur, resmi ekleyeyim...

post-24-1252077888.jpg

Pict1925.jpg

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Bence metal kısıma denk gelen yeri o renge, bej döşemeye gelen kısmı bej yap. Aynı olsun renkleri

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

aynı rengi tutturabilirlerse olabilir aslında

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
Özdoşum çok da sinirlisin. Yardımcı oluyoruz vesselam.

Bu arada alttaki fotodaki araba seninkinden çok daha güzel.

ben sana nasıl sinirlenirim Hakkoş'um ayıp ettin vallahi

Ben Car-Pc'yi yapayım sen sonra karşılaştır.

:rolleyes:

7" touch screen, benim beceremedigim kisimdi, yaparsan hocam, yanina gelecem nasil yaptigini gormek icin :) .

beklerim, zaten forumda da konu açarım bitince ;)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

bi proje konusu da onun için açarız :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Nasıl olsa okulda işin gücün yok. Yap *** küfür ***

Haklısın abi ben vakit bulup arabayı yıkatamıyorum, adam nelerle uğraşıyo :rolleyes:

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ben adamı 1 aydır görmüyorum neredeyse, kopmuş durumdayım, neler yapıyormuş. Bu arada Özdemir, resimlerde alttaki araba seninkinden güzel. :unknw:

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
ebay da yokmu, aliyim gonderiyim?

yok MTK sağol var elimde. ben kalıp çıkarıp çoğaltmak istiyorum. tamamen duygusal :)

Bu arada Özdemir, resimlerde alttaki araba seninkinden güzel. :unsure:

alttaki de benim, onu sadece Pazar günleri çıkarıyor ve geziyorum :f1:

Yorum bağlantısı
Murat Dere
ebay da yokmu, aliyim gonderiyim?

Alıştın tabii, ebayden bir şeyler alıp buraya göndermeye. :unsure:

Alttaki araba seninkinden güzel değil Özdemir'im. :)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz
My dear Ozdemir, this might be helpful for ya. Check it out.

Thanx so much my dear friend. it was helpful. it is hard for me to find the materials used in video. but the video gave me idea about modelling. by using different materials i can do it i hope :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...