İçeriğe Yönlendir

Ağ Kurma Problemim Için Yardım Lütfen

Ersen Tapan

Recommended Posts

Ersen Tapan

Arkadaşlar merhaba..

İşyerimde kullandığım xp yüklü bilgisayarım ile vista home basic yüklü bilgisayarım arasında ağ bağlantısında sorun yaşıyorum..

Xp ana bilgisayar olarak kullanılıyor yazıcılar bu bilgisayara bağlı ve vista yüklü olan ile yazıcıları kullanamıyorum ;

Yazıcılara paylaşım verdim fakat yinede vista xp yi görmüyor.. Erişim engellendi mesajı geliyor hata kodunu şimdi hatırlamıyorum ancak onuda yarın yazabilirim.. Bütün güvenlik duvarlarını kapattım ; virüs programlarını kapattım yine sonuç aynı..

Ancak xp vistayı görüyor..

Sizce sorunum ne olabilir..?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bir tane hub al, diğer bilgisayara da yazıcıları kur. Hubdan yazıcılara git, bence.... :nazar:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bir tane hub al, diğer bilgisayara da yazıcıları kur. Hubdan yazıcılara git, bence.... :nazar:

Serkan abi Bundan alsam işimi görürmü?

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
(düzenlendi)

Her iki bilgisayarda da hizmetlerden TCP/IP NetBIOS yardımcısı başta olmak üzere, yazdırma biriktiricisi ve ağ ile ilgili hizmetlerin devre dışı olmadığına emin olun ayrıca kablolu veya kablosuz nasıl bağlanıyorsanız bağlantınızın özellikler bölümünden Microsoft Ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımının yüklü olduğunu kontrol edin hatta kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyin bu istemciyi. Bağlantınızı nasıl kurdunuz adsl modem üzerinden mi?

tarihinde Erkan K?yak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpaslan Göktaş

Sadece yazıcılar için kullanacaksanız,yazıcıları paylaşıma açın sonra yazıcıların bağlı olduğu makineye sabit ip verin, diğer bilgisayarlardan bağnatıyı rahatlıkla sağlarsınız. XP de çalıştır'a \\ işaretiyle verdiğiniz ip yi yazarsanız görürsünüz.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Hizmetlerden TCP/IP NetBIOS yardımcısı başta olmak üzere ve ağ ile ilgili hizmetlerin devre dışı olmadığına emin olun ayrıca kablolu veya kablosuz nasıl bağlanıyorsanız bağlantınızın özellikler bölümünden Microsoft Ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımının yüklü olduğunu kontrol edin hatta kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyin bu istemciyi..

Teşekkürler , yarın ilk işim bunları denemek olucak..

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
Teşekkürler , yarın ilk işim bunları denemek olucak..

Bi de bu bilgisayarlar birbirleriyle nasıl konuşuyor? Adsl modeme mi bağlı hepsi?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Bi de bu bilgisayarlar birbirleriyle nasıl konuşuyor? Adsl modeme mi bağlı hepsi?

Evet adsl modem ile bağlı..

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
(düzenlendi)
Evet adsl modem ile bağlı..

Bağlı bilgisayarların hepsi internete sorunsuz girebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Hepsi internete sorunsuz girebiliyor mu?

Evet girebiliyor..

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
Evet girebiliyor..

Modme bağlı olduğu halde internete giremeyen bilgisayar olsaydı farklı bir husus daha önerecektim ondan sordum.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Modme bağlı olduğu halde internete giremeyen bilgisayar olsaydı farklı bir husus daha önerecektim ondan sordum.

Anladım Erkan bey; Yarın önerilerinizi bir deneyeyim olmaz ise Hub ile işimi halletmeye çalışıcam sanırım.. Öneriler için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
(düzenlendi)

Ha bir de unutmadan eğer yazıcıyı vista yüklü bilgisayar görürse yazıcı driverını xp yüklü makinedeki driverı alarak kullanmaya çalışacak ve bu defa da yazdıramama gibi farklı sorunlar yaşayacaksınız, bunun önüne geçebilmek için ağ yazıcısını eklerken yazıcının vista driverının bulunduğu driver cdsi vista yüklü bilgisayarınızda olsun ve driverı bu cdden yükleyin. Yazıcının adı 12 karakteri geçmesin. Vista ile Xp aynı babanın çocukları olmasına rağmen aynı dili konuşamıyorlar malesef ;) Umarım sorununuz çözülür..

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ayrı konu açmayayım, bende de kablosuz ağa bağlanamama problemi var. Vural Bey'den aldığım kablosuz modemi kurdum, tüm ayarları yaptım ama birşeyleri eksik yapıyorum herhalde, hanımın netbook'uyla kesinlikle internete bağlanamadık. Netbook kablosuz ağı görüyor, şifreyi de yazıyorum ama baplanamadı bişr türlü. Kendi notebookumla da denedim, ağ adresi alınıyor diyor kalıyor. Şifreleme türü sadece WPA olarak ayarlı, kablosuz ağın ismi ve şifresi de tamam, hatta netbooka bunları elle de tanıttım, ama bağlanamadım. Acaba netbookta Windows 7 olduğu için mi? Gerçi kendi notebookumda da XP var, onla da bağlanamadım. Kablolu olarak bağlanıyrum ama kablosuz da hata yapıyorum herhalde...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vista Home ile ağ bağlantısı yapılabiliyormuydu... ?

Home'un böyle bir sorunu vardı galiba...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ağ sorunlarıyla karşılaşmamak için her 2 bilgisayarında(veya daha çok) aynı işletim sistemi kullanıyor olmasına dikkat edin.Misal şimdi 2 makinede de xp yüklü olsa hiç bir sorun yaşamazdınız..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Arkadaşlar merhaba..

İşyerimde kullandığım xp yüklü bilgisayarım ile vista home basic yüklü bilgisayarım arasında ağ bağlantısında sorun yaşıyorum..

Xp ana bilgisayar olarak kullanılıyor yazıcılar bu bilgisayara bağlı ve vista yüklü olan ile yazıcıları kullanamıyorum ;

Yazıcılara paylaşım verdim fakat yinede vista xp yi görmüyor.. Erişim engellendi mesajı geliyor hata kodunu şimdi hatırlamıyorum ancak onuda yarın yazabilirim.. Bütün güvenlik duvarlarını kapattım ; virüs programlarını kapattım yine sonuç aynı..

Ancak xp vistayı görüyor..

Sizce sorunum ne olabilir..?

XP yüklü makineye, vista da kullandığınız oturum adı ile kullancı açın sorununuz giderilir. Tabi bu işlemlerden sonra yeniden başlatın.

Vista Home ile ağ bağlantısı yapılabiliyormuydu... ?

Home'un böyle bir sorunu vardı galiba...

Emmi sıkıntı şu home olan verziyonlarda:

Home olan bilgisayar etki alanına bağlanamıyor sadece.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

bilgisayarım-özellikler-bilgisayar adı-çalışma grubu( ismini değiştirip )bilgisayar tanımı ise o kadar önemli değil.Aynı uygulamaları vistada da yapın (çalışma grupları aynı olmak zorunda) sonrası önemli değil paylaşacagınız dosyayı paylaşıma açın ve dosyaları çekmeye başlayın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar
Ayrı konu açmayayım, bende de kablosuz ağa bağlanamama problemi var. Vural Bey'den aldığım kablosuz modemi kurdum, tüm ayarları yaptım ama birşeyleri eksik yapıyorum herhalde, hanımın netbook'uyla kesinlikle internete bağlanamadık. Netbook kablosuz ağı görüyor, şifreyi de yazıyorum ama baplanamadı bişr türlü. Kendi notebookumla da denedim, ağ adresi alınıyor diyor kalıyor. Şifreleme türü sadece WPA olarak ayarlı, kablosuz ağın ismi ve şifresi de tamam, hatta netbooka bunları elle de tanıttım, ama bağlanamadım. Acaba netbookta Windows 7 olduğu için mi? Gerçi kendi notebookumda da XP var, onla da bağlanamadım. Kablolu olarak bağlanıyrum ama kablosuz da hata yapıyorum herhalde...

Wireless kanalını değiştirmeyi deneyin. Standart 7 geliyor sanırım airties modemlerde ve aynı bölgede çok fazla modem olunca sorun olabiliyor. Ben 1 ay sonra tespit ettim ve çözdüm bu sorunu. kanal 2 veya 3 girerek deneme yapın.

2 nci bir ihtimal de modem üzerinde mac engellemesi yapılıyor olması. Modemi resetleyerek ayarları yenileyin.

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
(düzenlendi)

Sizin sorununuz büyük ihtimalle modemde mac adresi filtrelemesi olması, modemin ayarlarından mac adresi filtrelemeyi iptal edin, tekrar deneyin.. Yukarıda zaten verilmiş cevap görmedim :good1:

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Söylediklerinizi denedim, MAC filtreleme zaten kapalı...Kanalları da değiştirdim denedim,olmadı.Resetleyip tekrar kurdum, aynı sorun devam ediyor, acaba firewall ya da benzeri bir ayar mı yanlış? :blink:

Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak

Şifrelemeyi WPA kullanıyorsanız bir de WEP şifreleme türünü kullanıp deneseniz??

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

xp home ve vista home yüklü 2 pc bende de var. İkisini kesinlikle birbirine bağlayamamıştım, zaten yanlış hatırlamiyor isem, home larda bu özellik yok. Varsa ve bağlanırsanız bana da haber verin.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Cen Bey

statik ip verin sorununuz giderilecektir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...