İçeriğe Yönlendir

Phishing Sitelerine Dikkat!

Murat Dere

Recommended Posts

Murat Dere

Geçen gün paypal için eposta almıştım, şimdi de akbank görünümlüsü geldi. Küfredip gönderiyorum. Hata olmuş gibi mesaj veriyor ama girilen bilgiler ellerine geçiyor. Tabii benim yazdıklarımı nereye sokarlarsa artık...

Örnektir sakın bilgilerinizi girmeyin: http://stbih.ba/online.bank.com.tr/?cmd=_c...855679cb1d252da

Birde akbank.com a girin, hemen hemen aynısı...

Akbankı uyardım, yetkililere ileteceklerini söylediler ya, inşallah bir şeyler yaparlar...

https olmayan yerlere bilgi girmeyin, sayfadaki asma kilit işaretini arayın. Hatta üzerine tıklayıp güvenlik bilgilerini kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

phishing ne demek murat hocam, çişingle alakası var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Murat Dere
phishing ne demek murat hocam, çişingle alakası var mı acaba ?

Oltanın ucunda sallanarak yukarı çekilirken bir daha düşün bu dediklerini. :good1: Fishing kelimesinin değiştirilmişi, balıkçılık olupduru kendisi. ;)

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

firefox açmadan uyarı veriyor zaten ama explorer direk açıyor..

Yorum bağlantısı
Murat Dere
firefox açmadan uyarı veriyor zaten ama explorer direk açıyor..

Sahtekarlık bildirimi yapılmışsa verir Oğuz. Ama tabii bu uyarıyı almış bir sitenin ie tarafından sorgusuz açılması da düşündürücü...

Yorum bağlantısı
Ubade Koçak
(düzenlendi)

Firefox uyarı veriyor bende de

tarihinde Ubade Ko tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benim gibi yap, herşeyini internete-telefona kapat. Tabii bunu bankadaki kızcağıza söyleyince garip garip suratına bakıyor, ben de rahmetli Barış Manço yu bile züğürt bırakmışlardı örneği ile rahatlıyorum.

Yorum bağlantısı
Furkan Esgin

Bizimde başımıza tam olarak böyle değilsede buna benzer bir olay geldi. İnternetten online olarak uçak bileti aldım. Seyehatimi gerçekleştirdim geldim. Bileti Yapı kredi kartından ,Firefoxtan ve antivirüs sistemi olan bir bilgisayardan almıştım. Kartın extresi geldiğinde bilgiler kısmında benim yapmış olmadığım harcamalar vardı yaklaşık 200 tl civarında hemen bankaya gidip durumu bildirdim. İlgileneceklerini söylediler. Bir dahaki extrede hırsızlıktan ötürü yapılmış olan harcamaların silindiğini gördüm. Gerçekten dikkat edilmesi gereken durumlar bunlar arkadaşlar. Böyle şref..zlere fırsat vermeyelim biraz daha dikkat edelim.

Yorum bağlantısı
Guest Fehmi Bi
(düzenlendi)

ben gibi antivİrüssüz garibanı işlemlerinin yüzde doksanını internetten yapn birini nasıl fark etmediler hayret. :)

tarihinde Fehmi Bi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Fehmi Bi
Çağlar abi

Ben yaklaşık 11 yıldan beri bütün bankacılık işlemlerimi internetten yapıyorum.

Şimdi de güvenlik için Java şifreleri veya şifrematik kullanıyorum.

Başıma da birşey gelmedi.

Vesile ile arkadaşlara da sorayım. Bu Java şifre veya şifrematikler yani tek kullanımlık şifreler ne kadar güvenlidir?

Bunların da kırılma imkanı var mıdır?

bende paramın yüzde doksanını internetten harcıyorum çok şükür birşey olmadı şifre geliyor bakalım kırılmaz inşallah.

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Bilgisayarım antika olduğundan virüs programı kullanamıorum. Garibim kaldıramıyor. Ancak tüm fatura, havale, eft vb işlemleri hep internet şubelerinden yapıyorum. HEr giriş yaptığımda mutlaka sanal klavye kullanırım ve Murat beyin de bahsettiği gibi Https olup olmadığını kontrol ederim.. Bence bu tek kullanımlık şifreler güvenlidir , denenmiştir, ikinci defa kabul etmemektedir...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Adres bilgisi "https://www" ile başlayan sayfaya gireceğiniz bilgilerin 3. kişilerin eline geçme olasılığı, kartınızı kaybederek veya çaldırarak bilgilerinizin 3. kişilerin eline geçme olasılığından daha da düşüktür.

+1 Durum aynen böyle..Maile gelen bağlantılardan falan yönlendirildiğiniz yerlere bilgi girmemek lazım.Her defasında web browser üzerine girilecek site adresi yazılmalı..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...