İçeriğe Yönlendir

97 Ford Explorer Xlt Hakkinda

Serkan Altıncı

Recommended Posts

Serkan Altıncı

Merhabalar ben explorer hayranı olarak kendinide zorlayarak genclık hayalını gercekleştirmek isteyen biriyim ekte foto sunu paylaştığım aracı almak isterim lakin iyi bir baktırmak istiyorum ki hata yapmıyayım ve iyi bir usta ile hem beni üzmicek hem kesemi yardımcı olmasını isterim bu konuda tam yerinde olduğumu fark ettım butun forumları okudum neredeyse bu kardesinizede yardım edersenız cok sevınırımm ustatlarimm

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Bi dakka hemen yazıyorum :fiuw:

0212-2304841 Osman Bey - Liderler Otomativ

Evet Çağlar abinin de tavsiye ettiği biridir, ki Çağlar abi nasıl görmemiş bu başlığı anlayamadım. Ehtiyarlıyor mu ne :fiuw:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Osman a gidlirse haberim olsun, araç sahibinin kalbine inmez ise yol testi yaparız :fiuw: km vs. bu yaş için önemsizdir, yol testi-motor-şanzıman testi şart!

Yorum bağlantısı
Serkan Altıncı
Osman a gidlirse haberim olsun, araç sahibinin kalbine inmez ise yol testi yaparız :) km vs. bu yaş için önemsizdir, yol testi-motor-şanzıman testi şart!

Valla tesekkurler hakan bey ve caglar bey abi desem problem olmas sanırım nelere dıkkat etmek lazım tam offroad falan yapmıcam yada orası burası ıle oynamıcam sonucta ama benı gercekten uzmıcek bırsey olması lazım arabayı tanırmısınız bılmemm bır forumda arac sahıbını buldum 2009 tarıhınde arac stop edergıbı calısıyor dıe yazmıs yardım ıstemıs :) onu buldum yardımlarınız devamını dılıyorum burası zaten bır aıle gıbı benıde kabul ettınız ıcın tesekkurler

Yorum bağlantısı
Serkan Altıncı

Birşey daha ben blazer s10 falan bakıyordum derken ford explorer a dondum forumların neredeyse hepsını okudum ıkısı hakkında ve kararsız kaldım herkes gercekten bırbırını kotuler gıbı sizce üstatlarım ne yapmalı hangisi doğru karar olur ılk americanım olacak ve malıyetlerıde onemlı cok heveslıyım bu konuda kafamada koydum yanı :))) bırdaha gelmıcem yanı dunyaya dimi :))

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)

Serkan kardeş uğraşmak istersen al, Gerçi istanbuldasın ve ustaların bulunduğu memlekettesin, o yönden sıkıntın kesinlikle olmaz diye tahmin ediyorum. O çalışmada problem diye bahsettiğin şeyde giderilir dert etme o kadar. Bende de aynı şey olmaya başlamıştı. Buji + buji kablosu ve hava filtresi falan değiştirdim bir de güzel ayar çektirttim, şuan LPG ile dağ bayır sürüyorum :)

Bu arada 1.500 gibi bir vergi dilimin var haberin olsun, indirilmiş hali:D

tarihinde Hakan Tar?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Altıncı
(düzenlendi)

valla hakan Ustat ugrasmayı sevıyorum kesınlıkle ama hanı ugrasırkende benı dağıtmasın temızını almak ıstıyorum sonucta evet dediğin gibi istanbulda gercekten ustası fazla ozellıkle caglar abıde yardım edecek ınsallah her derdımızde sagolsun amerıcadan parca getırtme derdım de yok arkadaslar sagolsun sartlar uygun sıra duzgun olanı secmekte aslında bu dedıgım problemde 2009 olmus sanırm bakalım hafta sonu gıdıp gorecegım kredım cıktıgında da alıcam ınsallah tabı ılk once caglar abı ve osman abı ye bı gıtcez ıllakı :)))

Bu arada kasko bedelının %5 nı gecıyorsa dıe bır hıkayesı var bunların hesaplarıma gore gecıyor bır alt kademesı 700 kusur olmurmu pekı senn kesın arastırmıssındır

Bırde bu araca bınen bırı olarak kullanırken nelere dıkkat etmelı nasıl kullanmalı onerılerınıde beklıyorum

tarihinde Serkan Alt?nc? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

İlk önce tam olarak vergisini yazayım. Ben Ocak bandrolünde 773 TL. ödedim :good1: Oh diyorum, neden? sorentodan daha çok ödüyorum, bu demek oluyor ben daha zenginim :good1: Şaka bir yana almadan önce inciğinden cinciğine (egeli tabiriyle) heryerini kontrol ettirin. Tam olarak bir Explorer ustasına gösterin. Boya moya vs önemli değil, o kaputun altındaki yer kalmamış motor bölümüne. Lpg kitinin montaj işçiliğine de parmak basmak istiyorum, ben bu konuda muzdarip oldum, kendim uğraştım düzelttim. Şu an lpg ve benzin performansı hiç fark edilmeyecek düzeyde.

Kullanma olayına gelince de şuan Denizli'mizin tüm yolları kazılmış vaziyette, hiç umursamıyorum, yol yok mu? Kaldırımdan devam ediyorum, hiç de umursamıyorum. Araç sağlam şükürler olsun, milletin ön takım taklavat dağıttığı yerde ben sadece balans ayarlarım azıcık kaçmış vaziyette çıkıyorum.

Tekrar söylüyorum bu araçlarnı bakımının en kolay olabileceği ildesin. Ben olsam zevkime bakacaksam hiç düşünmem alırdım. Motorunun sesi herşeye bedel :jedi:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Bu videoyu her daim izleyip bir gün ben de diyerek bakarım :jedi: İnsan daha bir gaz yiyor :good1:

Yorum bağlantısı
Serkan Altıncı

anladımm hocam anlasılan ben bunu osman abiye goturucem o bana sayıcak hastalıgını yada ne oldugunu yardımların ıcın cok tesekkurler gelısmelerı zaten buradan yıne paylasıyor olacagımm yarın gıdıp bır aracı gorucemm baska dıger araclarada bakıcam hayrlısı dıyelımm

Yorum bağlantısı
Sinan Kölüksüz

İyi akşamlar Serkan Bey, son 7 yıldır Amerikan Ford'u kullanıyorum. Bizim Ankara'da ustaların bir deyişi vardır. "Amerikan aracını bir alırken bir de satarken çok mutlu olursun" abi derler. Müthiş keyiflidir ama 97 model bir aracında her zaman sorunu olacaktır. Ben yinede gençlik hayallerinizin peşinden gidin ve alın derim. Dediğiniz gibi herkes kullandığı arabayı nedense çok över. Chevy'ciler Ford'ları kötüler Ford sahipleri Chevy'leri. Ben Ford sahibi olarak ikisini de çok severim. Ama Explorer dediğiniz araç dünyanın en çok satmış arazi aracıdır. Benim sadece size önerim Otokoç'un getirttiği araçlardansa direk ithali yapılmış Amerikan Explorer'larından almanız olacaktır. Otokoç'unkiler Alman versiyonu olarak geçer ve aksesuarları biraz kötüdür (herhalde olabildiğince ucuza getirebilmek için tercih etmişler).

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Bir Chevy Thoe olsa hayatta hayır demezdim ama :wub: Şöyle en dolu motorlusundan :p

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile: Otokoç normal bir bayidir, çok şubesi vardır o kadar, ithalat yapmaz, Otosan distribütördür, ithalatı yapar. Alman-Amerikan Explorer ayrımı yoktur, model ayrımı vardır. 97 de Türkiye ye gelenler, Amerika da satılanlar aynıdır. Sadece Edie Bauer gelmemiştir o kadar.

Yorum bağlantısı
Sinan Kölüksüz

Çağlar bey iyi akşamlar. Ben bu araçların satış broşürlerini A.B.D'den getirttim bir vesile olurda görüşebilirsek sadece Eddie Bauer farkından değil XLT'lerde de farklılıklar olduğunu broşürler üzerinden size gösteririm. A.B.D. de internetten satış yapan bazı satıcıların sitelerinde ayrı bir başlık olarak German Version explorer parçalarıda sattığına şahit oldum. Ayrıca Amerika'da satılanların hiç birinde ben üzeri tek tuşlu bir merkezi kilit kumandası göremedim. O bir tek Otokoç tarafından satılanlar da var. Ayrıca orta konsolun ön kısmı Türkiye'de hemen hemen hiç yok ama A.B.D. versiyonlarının hepsinde standart olarak var. Ankara'ya gelirseniz görüşelim elimde fazla broşür olsa size bir tanesini hediye olarak gönderirdim ama ne yazık ki yalnızca bir adet var.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Tarama işleminden sonra foruma ek olarak koyalilirsiniz Sinan bey. Biz de görmüş oluruz.

Yorum bağlantısı
Serkan Altıncı

Tekrar merhabalar bu hafta sonu gittim ve yaklasık 5 arac gezdım hıcbırı ıstedıgım gıbı degıldı gercekten temızlıgı ve durumları bıras hor kullanılmıs yıpranmıslardı fakat son olarak sansımı denemek ıstedım ve fıyatta ucmus bır arkadası aradım gıttım gordum arabayı gerccekten sımdıye kadar gezmıs olduklarımın ıcınde en temızı derlı toplusu idi 96 model ama ıc dosemlerınden elektırık aksamına kadar yepyenı gram paslanma ve boya yok annesıne almıs ama kullanmamıs annesı 2 aydır garajda duruyormus ve tam 9 adet amerıcanı var cocugun mustang camaro v..s bu aracın koltukları deri degil ama gercekten cok guzel ve butun fonksyonları calıyor fıyatta da anlastık gıbı falan daha ustalara falan gostermedım cocuk cok rahattı ıstedıgın yere goturelım goster modunda yanlız lpg yok onuda ben taktırıcam hangı marka en saglıklısı olur cocuk atıker bıle taktırsan olur modunda kı ıyı calısıyor dıyor ? sımdı aslında sorum su ustatlarım osman abiye göstersem makineyede baglayıp butun degerlerıne bakabılıyormuyuz bırde mustafa abım aracın sası numarasını nerde yazar nasıl sana verırım bır kontrol ettırsek ? teklıfın ıcın ve yardımlarınız ıcın tesekkurler

Yorum bağlantısı
Sinan Kölüksüz

Aracın şasi numarası ön camın şoför kısımının alt tarafına doğru dışarıdan okunabilecek şekilde ,içeriye yapıştırılmış bir plakanın üzerinde yazmaktadır. toplam 17 rakam ve harf karışımından oluşur. Ford arazilerinde genelde 1FMDU, 1FMFU olarak başlar. Umarım yardımcı olur.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mustafa Mermertas

Yukarda bi arkadasin yazdigi gibi olmayip Explorerlar US ve AB modelleri olarak 2 sinifa ayrilir .bu optik olarak göze hemen carpar ;misal orta yer konsolu AB modellerinin hicbirisinde yoktur ,AB ye sade ve sadece OHV 156 PS ve SOHC 204-207 PS motorlu yani V6 modelleri ithal edilmistir bunun haricinde AB modellerinin hepsi 4X4 tür oysa US versiyonlarinda opsiyonel 2x4 ler de mevcuttur ayrica ,AB modellerinin otomatik isik ayarlayacisi olmadigindan arka aksin üstünde AIR RIDE tarzi bi körük konmustur ki bu da US modellerde opsiyoneldir .AB modelleri US modellerinin karismindan ortaya atilmis versiyonlardir misal High klas ,montana xlt ve limited gibi ki sahsen benimde kullandigim Limited versiyonu US limited ile Jantlarinin ve koltuklarinin haricinde pek benzerligi yoktur :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Sinan Kölüksüz
Yukarda bi arkadasin yazdigi gibi olmayip Explorerlar US ve AB modelleri olarak 2 sinifa ayrilir .bu optik olarak göze hemen carpar ;misal orta yer konsolu AB modellerinin hicbirisinde yoktur ,AB ye sade ve sadece OHV 156 PS ve SOHC 204-207 PS motorlu yani V6 modelleri ithal edilmistir bunun haricinde AB modellerinin hepsi 4X4 tür oysa US versiyonlarinda opsiyonel 2x4 ler de mevcuttur ayrica ,AB modellerinin otomatik isik ayarlayacisi olmadigindan arka aksin üstünde AIR RIDE tarzi bi körük konmustur ki bu da US modellerde opsiyoneldir .AB modelleri US modellerinin karismindan ortaya atilmis versiyonlardir misal High klas ,montana xlt ve limited gibi ki sahsen benimde kullandigim Limited versiyonu US limited ile Jantlarinin ve koltuklarinin haricinde pek benzerligi yoktur :angry:

Tekrar merhabalar Mustafa Bey, Vialle soruma sizden cevap alamasam da yukarıdaki açıklamalarınızdan, dolaylı olarak cevabımı aldım. Sizinki de V6 o halde. Dün Vialle ciler ile yapmış olduğum son görüşmede ellerinde V6 motorlara kadar kit bulunduğunu belirtmişlerdi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Mermertas
(düzenlendi)

Sinan bey eger aracinizi seviyorsaniz vede basinizin agrimasini istemiyorsaniz size pek beklememenizi tavsiye ederim,inanin aracimi almadan önce cok kafa patlattim forumlarda en sonunda taktirdigim yere gittim ;JTG Icom olsun dedim deposunun brüt 96 litresi yüzünden..velhasil Icomlardaki pompa sorunlari yüzünden satici eleman (bayan) :angry: beni Vialle taktirmam konusunda ikna etmeyi basardi (kadinlarin ikna etme mekanizmasi olmali)83 litrelik depoya da haliyle evet dedik bu sekilde ,hic bi pismanlik söz konusu degil aksine iyi ki Vialle taktirmisim diyorum ;) yaklasik 70litre kadar gaz aliyorum cogunluk sehir ici olmak sartiyla 400 km yi deviriyorum..TR ye gelirken gecen sene 489 km yol yaptigimi biliyorum bi depoyla ..Explorer gibi bi araci bence haddinden fazla ekonomik kilan uygun bi sistem Vialle LPI,sivi püskürtme sekliyle herne kadar benzinin yerini tutmasada en azindan subap yataklarimi denir türkcede bilemicem sogutma etkisi yaratip ayriyetten de FLASH LUB gibi extern maddelere gerek yok

Deponun icindeki samandiranin seviyesiyle oynayip 1kac litre fazla depolama sansimiz var fakat pek tavsiye edilen bisey degil servis pekyanasmiyor bu tür modifiyelere :)

tarihinde Mustafa Mermertas tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alptekin Hacisalihoglu

Ben de Vialle'ye niyetlenmiştim aracı aldığımda ama Ankara'daki Vialle bayisinden net bir cevap alamayınca (97 v6 Explorer'a uygun kit olup olmadığı konusunda) teleflex'te karar kıldım, şimdilik memnunum.İnşallah Vialle taktırmadığıma pişman olmam.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...