İçeriğe Yönlendir

El Freni Lambası Yanıyor Anlamı Ne?

Kenan Sincar

Recommended Posts

Kenan Sincar
(düzenlendi)

Frene bastığım zaman bazen el freni lambası yanıyor el frenini kontrol ediyorum inik vaziyette anlamadım doğrusu bilen varsa paylaşırmısınız teşekkür ederim.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
İmla kurallarına dikkat edelim.
Yorum bağlantısı
Ahmet Kapdan

Hidrolik yağınızın seviyesini kontrol edin.Muhtemelen balatalarınız bitmiş -bitiyor- olabilir.İhmal etmeyin fren sistemi sizin ve aracınızın herşeyidir.

Yorum bağlantısı
Kenan Sincar

teşşekür ederim bi baktırayım ben

Düzenleme:Teşekkür ederim bir baktırayım ben.

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

Sanırım balatalarınız bitiyor.

Yorum bağlantısı
Servet Korgan

Aynı sorununla karşılaşmıştım. Benim arka fren merkezim bozulmuş ve hidrolik yağı azalmıştı. ciddi bir sorun acilen kontrol ettirin.

Yorum bağlantısı
Kenan Sincar

teşekkür ederim arkadaşlar bu gün hemen baktırıyorum haklısınız katılıyorum arcın en önemli mekanizması frenleridir.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
  • 2 ay sonra...
Erhan Yıldırım

Arkadaşlar bugün frenleri baktırayım dedim..Usta fren vestanoz un arızalı oldugunu söyledi...elinde tamir takımı yokmuş.Bu parçanın değişmesi gerekiyor..Nerden bulabilirim acaba..?

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

Arkadaşlar bugün frenleri baktırayım dedim..Usta fren vestanoz un arızalı oldugunu söyledi...elinde tamir takımı yokmuş.Bu parçanın değişmesi gerekiyor..Nerden bulabilirim acaba..?

sıkıntının ne oldugunu bilmiyorum ama başka markaların tamir takımları uyabilir yada çıkma bulmalısınız

Yorum bağlantısı
Erhan Yıldırım

sıkıntının ne oldugunu bilmiyorum ama başka markaların tamir takımları uyabilir yada çıkma bulmalısınız

peki merkezlimi almam lazım Merkezsiz mi..?
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Öncelikle geçmiş olsun. Acil yaptırmanız lazım zira frenlemeniz bu parçaya da bağlı.

Bu arada kelimenin doğrusu westinghouse (okunuşu: vezstinghaouz)

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
İnan Çınar

Merhaba,99 model bir fiestamız var. Şuan kardeşim kullanıyor,kendisi Kahramanmaraş Nurhak'ta asker öğretmen.Küçük bir ilçeymiş ve sanayi yokmuş sanırım.Genelde Elbistandan hallediyorlar eksiklerini falan.Kendi de arabadan hiç anlamaz,normalde babam yaptırır bakımlarını. Geçen gün aradı, göstergedeki fren lambasının sönmediğinden bahsetti. Frenlemede bir problem yoksa hidrolik seviyesini kontrol ettirmesini,eksikse dot-4 ekletmesini söyledim.Yağın azaldığını,dot-4 eklettiğini,eklendikten sonra lambanın söndüğünü söyledi.Ben de bunun biryerlerden kaçırmış olacağını; kendi kendine azalmayacağını söyledim. Dün tekrar aradı ve yağın yine azaldığını, şoför tarafı paspasa doğru bir yerlerden yağ sızdığını söyledi.

Mesaj atmadan önce forumda ve nette arattım sorunu, benzer başlıklar olmakla birlikte kafamı daha da karıştıran bilgiler var. Varsayımlarım :

(yanlış-doğru emin değilim)

1-Balatalar bitik olsa sadece yağ azaltır. akıntı olmaz. Aynı zamanda frenlemede problem olur.

2- Akan yağın debriyaj üst merkezinden olabileceği yazıyor forumda.(focuslarda aynı yağı kullanır deniyor aynı kabı kullanır anlamında mı anlayamadım ben) Eğer böyleyse fiestalar da da aynı şekilde mi acaba?

3.Kardeşim arabadan anlamadığı için memlekete dönünce yaptırsam olmaz mı demiş ustaya,usta da hidrolik azaldıkça üzerine ilave et seni idare eder biraz demiş. Mantıklı gelmedi bana, fren aniden boşalabilir mi acaba?

Aklıma gelenler ve bulabildiklerim bunlar. Yorumlarınızı ve yardımlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

üst merkez kaçırıyor, içindeki conta ters dönebilir, debriyaj pedalı boşata kalır vites değişemez, aniden yağın büyük kısmı boşalıri fren hava yapar taş gibi olur, yani vakit geçirmeden baktırmalı. fren yağı ayakkabı derisini de bozar ayrıca :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Göstergedeki yanan lamba bunla ilişkili mi peki? Yani aynı kabı mı kullanıyor debriyajla fren? Focuslarda depo ortak anladığım kadarıyla, ama fiestada aynı mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her hidrolik debriyajlı arabada fren yağını kullanır, dolayısı ile aynı kaptan.

Yorum bağlantısı
Seçkin Kaçar

Benim başıma da geldi gerçi benim focus,Çağlar beyin dediği gibi üst merkez kaçırıyor. Bir an önce değiştirin yolda kalmayın. :)

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Hafta sonundan önce yaptıramaz galiba. Vites geçişlerinde sorun olmadığını söylüyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

merkez yağ kaçırıyorsa, içerde conta yan dönebilir, bu bir anda olur, olursa da o an artık debriyaj ayırmaz, yani sorun bir anda oluşur

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Yaptıracağı yer 100 km kadar mesafede. Gidene kadar hidrolik ilavesi yapacak mecburen. Şanslıysa yolda bahsettiğiniz sorun oluşmaz umarım. yoksa çekici falan uzun hikaye...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...