İçeriğe Yönlendir

Sigarayı Bırakamayanlar

Hakan Turan

Recommended Posts

Bilgin Aksoy
Sigarayı bırakmaya niyeti olanlar için ilaç tedavisi de düşünülebilir. Yakın geçmişte bunun için bir ilaç Türkiye'de de satılmaya başlandı. İsmi Champix. 3'er ve 6'aylık dönemlerde sigarayı bıraktırma oranları azımsanmayacak kadar yüksekmiş. Bilgisi olan tıp doktoru üyeler bu konuda açıklayıcı bilgiler verebilir. Bir inceleyin derim ben :fiuw:

Ben bahsettiğiniz ilaç ile sigarayı bıraktım. 6 hafta oldu. İsterseniz yaptığım uzun araştırmaları, kullananlardan edindiğim bilgileri de paylaşabilirim. Ama bırakın (inşallah ben geri başlamam) çok güzel bir his.

NOT: Benim telkinlerimle (bazıları benim astım olduğu için emirlerimle) şu ana kadar mesai arkadaşlarımdan bana katılanların sayısı 5 kişiye ulaştı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Öksüren tıksıran bulunur, sarılır öpülür, hastalık kapılır, 1 hafta hasta yatılır, en kesin bırakma yöntemi.

Yorum bağlantısı
Ahmet Güler

Ben sigarayı 3 yıl önce tam 1 Ocakta bıraktım. Günde 2 paket vız gelirdi, azmettim, kendimi yiyeceklerler kandırdım habire yedim ilk üç ay neredeyse ağzım hiç boş kalmadı diyebilirim. Kilo zaten fırladı gitti ama kiloyu hiç düşünmedim. Emin olun fazla kilo sigaradan daha az zararlıdır. Bu arada eski bir tiryaki olarak sigaranın ne kadar kötü koktuğunu farkettim. Özellikle düzenli sigara içen birinin ağız kokusu resmen ıslanıp beklemiş bir kültablası gibi kokuyormuş. Bu nedenle arkadaşlarımdan, eşimden bana katlandıkları için özür diledim. Sigarayı bırakınca şunu da anladımki aslında ben sigara dışında hiç para harcamıyormuşum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kapdan
Ben sigarayı 3 yıl önce tam 1 Ocakta bıraktım. Günde 2 paket vız gelirdi, azmettim, kendimi yiyeceklerler kandırdım habire yedim ilk üç ay neredeyse ağzım hiç boş kalmadı diyebilirim. Kilo zaten fırladı gitti ama kiloyu hiç düşünmedim. Emin olun fazla kilo sigaradan daha az zararlıdır. Bu arada eski bir tiryaki olarak sigaranın ne kadar kötü koktuğunu farkettim. Özellikle düzenli sigara içen birinin ağız kokusu resmen ıslanıp beklemiş bir kültablası gibi kokuyormuş. Bu nedenle arkadaşlarımdan, eşimden bana katlandıkları için özür diledim. Sigarayı bırakınca şunu da anladımki aslında ben sigara dışında hiç para harcamıyormuşum.

+1

Söylediklerinize tamamen katılıyorum.İnanın sigara içmeyen samimi arkadaşlarımı her gördüğümde, içtiğim zamanlar ve bahsettiğiniz tarifi mümkün olmayan koku aklıma geliyor.Dediğiniz gibi kilo takıntısı olmadan bırakmalı ve sonrasında kilo ile ayrıca uğraşılmalı.İnsan beyni hem sigarasızlıkla hemde kilo endişesiyle birlikte uğraştığında mutlaka biri yenik düşüyor.Ben 2,5 yıldır içmiyorum ve ilk yıl tam tamına 21 kg aldım.Fakat düzenli beslenme ve sporla 4 ay gibi bir sürede normal kiloma (85) döndüm.

Yorum bağlantısı
Ahmet Güler
+1

Söylediklerinize tamamen katılıyorum.İnanın sigara içmeyen samimi arkadaşlarımı her gördüğümde, içtiğim zamanlar ve bahsettiğiniz tarifi mümkün olmayan koku aklıma geliyor.Dediğiniz gibi kilo takıntısı olmadan bırakmalı ve sonrasında kilo ile ayrıca uğraşılmalı.İnsan beyni hem sigarasızlıkla hemde kilo endişesiyle birlikte uğraştığında mutlaka biri yenik düşüyor.Ben 2,5 yıldır içmiyorum ve ilk yıl tam tamına 21 kg aldım.Fakat düzenli beslenme ve sporla 4 ay gibi bir sürede normal kiloma (85) döndüm.

Aynen sizin gibi sigaradan yakayı kurtardığktan hemen sonra biraz dikkat ederek eski kiloma geri döndüm. Vallahi kilo vermekle uğraşmak sigarayı bırakmaktan daha kolay bence. Sizde benim kadar çok yemişsiniz sizin gibi ben de 20 kilo almıştım :blush:

Yorum bağlantısı
Arda Merve

günde 2.5 paket ten fazla sigara içen ben :blush: 1 ocaktan beri içmiyorum ve gerçekten tiksinti geldi :flowers:

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Öncelikle 3yıl önce falan malbuştan, winner e döndüm. Daha önce marllborodan günde 1paket içerken, bundanda 1paket içtim, sigara slim oduğundan tütün olarak yarıya inmiş oldum :fiuw: geçen haftalarda 1gün içmicem dedim ve içmedim. eşimle beraber, yeni yılda radikal kararlar alcaz ve uygulicaz dedik, yeni yılda cuma akşamdan pazara kadar denizlideydik bir yakınımızın canazesi dolayısıyla(izmire dönüşte bırakırız sigarayı dedik) ve bulunduğumuz ortamda sigara içilmediğinden hep dışarı çıkmak zorunda kalıyoduk sigara için. Ve winner da yoktu orda, bende camel aldım. Soğuktan boğazlarımız mahvoldu ve eziyet çerek içti sigarayı. İzmire geldiğimizde ise sabah kalktık ve bitti dedik :) 2hafta oldu. Ben bıraktım daha da içmem çünkü böyle gerçekten mutluyum artık. İlk gün acayip sıkıntı oldu stres falan evde hır gür ama işte 3günden sonra dahada rahatlıyor insan. Hatta 2gün önce 2duble rakı, meze, cızbızz yaptık evde hiiiç canım istemedi :blush: Ceyda dan hiç umutlu değilim ama, Ben bıraktım diyorum, o ara verdim diyor :flowers:

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Bu ilaçların bir zararı veya yan etkisi yokmu? Sigarayı bırakalım derken dert sahibi olmayalımda :D Bende en az haftada 1 kere sigarayı bırakayım diyorum,yarım saat sonra canım sıkılıyor ve gidip 1 paket daha sigara alıyorum ;)

Evet zararı olabilir. Sigara içerseniz kanser olacaksınız. Bırakırsanız bırakma esnasında kullandığınız ilaç herhalde en fazla kanser yapar. Daha kötü ne olabilir ki. Biyolog bir arkadaşın laflarıdır. (Kendisi kanser üzerine araştırma yapıyor.)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

2005-2008 arası içmedim sonra tam gaz arayı kapattım.Ve bu Salı günü iş yapmak için gittiğim firmada aniden nefes almamda zorluk başladı.Tabiki ne olduğunu biliyordum.Astım krizim tutmuştu.Resmen uçarak A.S.M. (Çayırova)'de acile zor attım kendimi.Oksijen ilaç serum derken kendime geldim.Doktor ;Maruz kaldığınız toz cinsi nikotin ile birleşerek (İş esnasında bir yandanda cigara tüttürüyorum) astım krizine neden olmuş dedi ve iki yol çizdi. Ya o firmaya birdaha gitme yada sigarayı bırak.

Tabiki B şıkkı daha mantıklı geldi. Bakalım bu sefer ne kadar içmeden duracağım? Şimdilik durumlar iyi. İlk uzun yolda belli olacaktır vaziyetim :D

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Bu ilacın intihar,bunalım, kuzma vs gibi bir yan etkisi olduğunu okuduğuma eminim! :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tabiki B şıkkı daha mantıklı geldi. Bakalım bu sefer ne kadar içmeden duracağım? Şimdilik durumlar iyi. İlk uzun yolda belli olacaktır vaziyetim :crazy:

Büyük konuşma da... Ne yaparsan yap :)

Yorum bağlantısı
Arda Merve

geçmiş olsun servet abi

sigaranın tamamen el alışkanlığı olduğuna artık iyice inandım :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
geçmiş olsun servet abi

sigaranın tamamen el alışkanlığı olduğuna artık iyice inandım :)

Kesinlikle Arda. Daha önceki sigarayı bırakmam çok kolay olmuş ve 2 seneyi aşkın süre tekbir adet bile içmemiştim. Yanımda içilince köh köh öksürür hale gelmiştim ya :lol2:

Bidaha mı gelicez dünyaya diyorum. :p

Musa tabi gençsin senin için hava hoş :) Bende o yaşlarda bidahamı gelcez diyodum.

Yorum bağlantısı
Bilgin Aksoy
Bu ilacın intihar,bunalım, kuzma vs gibi bir yan etkisi olduğunu okuduğuma eminim! :)

Aldığımız her ilacın prospektüsünde yan etkileri yazıyor. Hem de en az bu ilaç kadar vardır bir çoğunda neden aynı duyarlılığı onlara da göstermiyoruz. (Ben de bunları söylediğimde ilacı kullananların verdiği cevap. :lol2: )

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Ben sigarayı bıraktım ;)

Artık tütün sarıp içiyorum :)

Yorum bağlantısı
Musa Yüzbaşıoğlu
Kesinlikle Arda. Daha önceki sigarayı bırakmam çok kolay olmuş ve 2 seneyi aşkın süre tekbir adet bile içmemiştim. Yanımda içilince köh köh öksürür hale gelmiştim ya :D

Musa tabi gençsin senin için hava hoş ;) Bende o yaşlarda bidahamı gelcez diyodum.

Servet abim be şaka bir yana bırakmaktan falan bir zorum yok abi ama bırakmak için bir zorumda yok :D

Yorum bağlantısı
Musa Yüzbaşıoğlu
Bende öyle diyodum bir zamanlar :nazar:

Galiba bende o "bir zamanları" yaşıyorum. :nazar::nazar:

Yorum bağlantısı
Misafir

24 Ocak 2011 tarihinde sigarasız hayatta 5 yılı geride bırakmış olacağım. 1993 senesinde 15 yaşımın sonlarında başladığım ve 2006 yılına kadar 13 sene ortalam günde bir paket içtiğim, açken bile gayet rahat içebildiğim, sabah 9:00'da mesai başlamadan 5. sigarasını içen bir tiryaki olarak bıraktım. Sağlık sorunum olduğu için mi? Hayır. Birisi mi zorladı? Hayır. Tamamen kendi isteğimle. 1825 gündür, 36500 adet sigarayı içmeden, 10.000.-TL'de yanıma k

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...