İçeriğe Yönlendir

Sistem Yenileme

Çağatay Demir

Recommended Posts

Çağatay Demir
(düzenlendi)

Eski bilgisayarımın miyadı dolduğu için işlemci-anakart-ram değişikliğine gitmem gerekiyor. 7-24 açık olacak sistemde HD 1080p film izlenecek ve bazı

programlar ( En babası Autocad) kullanılacak. Kesinlikle oyun oynanmayacak. Öncelikle Ddr 2 - ddr3 ram benim kullanımımda çok fark eder mi ?

Aşağıda eklediğim sistemlerden hangisi daha mantıklı yada farklı önerileri olan varsa paylaşırsa sevinirim.

thumb_731998120.JPG

thumb_245641187.JPG

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ddr3 varken, 2 alınmaz derim. Yeni anakarta eski dvd-hdd-power suply uyum sağlayacak mı?

Yorum bağlantısı
Misafir

Özellikle ECS çok ucuz bir anakart tavsiye etmem. Hayatımda ilk bir üreticinin kendi ürettiği ürün için driver koymadığını yada sitesinde olan sürücünün uymadığını ben o markada gördüm. Bütçenizi biraz daha zorlayıp bilinen markalara bakarsanız(Asus, Gigabyte vb.), sizin için uzun vade de daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Anakart olarak ecs veya biostar önermem.Benim tespitim gigabyte ve biostar anakartlar en çok bios sorunu yaşayan kartlar.Ecs ise ucuz sistemlerde kullanılan boardlardan birisi.Asus veya MSI düşünebilirsiniz.Ayrıca ram konusunda ddr2 veya ddr3 hangisi olursa olsun mutlaka kingston tercih edin.İşlemci AMD olabilir.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

bütçeniz konusunda bi fikrim yok , resimleri de açamadım.

güncel uygulamaları çalıştıracak, uzun süre işinizi görecek aşağıdaki gibi bir sistem tavsiye edebilirim. size maliyeti kdv dahil 750-800 usd civarında olur.

INTEL Core i5 750 2.66 GHz 8MB Turbo 1156p

GIGABYTE INTEL P55-US3L P55 DDR3 2200 GLAN 16x 1156p

KINGSTON 4GB (2x2) 1333Mhz DDR3 Pc Ram D3N9K2

SAMSUNG 3.5" 1TB 7200 RPM 32MB SATA II PC HDD HD103UJ/HD103SJ

GIGABYTE GZ X2 420W Aliminyum Siyah Atx Kasa

ASUS 1GB GT220 GDDR3 128 Bit ENGT220/DI/1GD3(LP) DVI HDMI nVidia 16X

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
ddr3 varken, 2 alınmaz derim. Yeni anakarta eski dvd-hdd-power suply uyum sağlayacak mı?

psu yeni var zaten, dvd ve hdd Sata. uyum sağlamaması mümkün mü acaba?

bütçeniz konusunda bi fikrim yok , resimleri de açamadım.

güncel uygulamaları çalıştıracak, uzun süre işinizi görecek aşağıdaki gibi bir sistem tavsiye edebilirim. size maliyeti kdv dahil 750-800 usd civarında olur.

INTEL Core i5 750 2.66 GHz 8MB Turbo 1156p

GIGABYTE INTEL P55-US3L P55 DDR3 2200 GLAN 16x 1156p

KINGSTON 4GB (2x2) 1333Mhz DDR3 Pc Ram D3N9K2

SAMSUNG 3.5" 1TB 7200 RPM 32MB SATA II PC HDD HD103UJ/HD103SJ

GIGABYTE GZ X2 420W Aliminyum Siyah Atx Kasa

ASUS 1GB GT220 GDDR3 128 Bit ENGT220/DI/1GD3(LP) DVI HDMI nVidia 16X

İlginize teşekkürler, ben Focus mu Golf mü diye sormuştum siz ferrari önermişsiniz :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
psu yeni var zaten, dvd ve hdd Sata. uyum sağlamaması mümkün mü acaba?

İlginize teşekkürler, ben Focus mu Golf mü diye sormuştum siz ferrari önermişsiniz :)

Dvd ve Hard disk uyum sağlar.Sorun yok.

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Anakart olarak ecs veya biostar önermem.Benim tespitim gigabyte ve biostar anakartlar en çok bios sorunu yaşayan kartlar.Ecs ise ucuz sistemlerde kullanılan boardlardan birisi.Asus veya MSI düşünebilirsiniz.Ayrıca ram konusunda ddr2 veya ddr3 hangisi olursa olsun mutlaka kingston tercih edin.İşlemci AMD olabilir.

Ram kingston örnek aldığım sitede yoktu, zaten kingston alıcam ram i, Anakartta Asus veya Msı bakarım teşekkür ederim.

Benim asıl öğrenmek istediğim bu işlemciler- ram tercihi yeterli olur mu ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Ram kingston örnek aldığım sitede yoktu, zaten kingston alıcam ram i, Anakartta Asus veya Msı bakarım teşekkür ederim.

Benim asıl öğrenmek istediğim bu işlemciler- ram tercihi yeterli olur mu ?

Yeterli olur evet..Zaten oyun falan oynamayacaksınız.

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Yeterli olur evet..Zaten oyun falan oynamayacaksınız.

Elimdeki 2* 1 TB harddisk , 1 gb Ati Hd 4670 ekran kartı ve dvd rom larla beraber derme çatma bişey olacak işallah :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bence intel' e boşa para bayılmayın, işlemci olarak AMD alın ram DDR3 olsun, kingston, OCZ falan süperdir, AMD işlemcide en uyumlu ana kart Epox fakat üst seviyeleri çok pahalı alt seviyeleride boş oluyor, bu sebeble en güzeli denildiği gibi Asus yada Gigabayt almak, siz Gigabayt anakart alın rahat edin en güzeli.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

intel işlemci tercihi olarak karşında 3 seçenek var

775 , 1156 ve 1366 soket.

775 ler halen satılmakta ancak ömrünü tamamlayıp en fazla 6 ay içinde ömrünü tamamlayıp yerini 1156 ve 1366 lara bırakacak.

ileriye yönelik bi sistem düşünüyorsanız 1156 -> giriş- orta veya 1366 -> orta-yüksek soket işlemcilerden tercih etmelisiniz.

almayı düşündüğünüz sistemi fiyatları ile özel mesaj gönderirseniz yardımcı olurum, bulunduğunuz ilde tanıdık bir bayiye de yönlendirebilirim,

Yorum bağlantısı
Cemil Çınar

Amd sevmem ve önermem ama, son dizüstü bilgisayarım (pek dizüstü değildi) amd athlon du.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

AMD iyidir..Ben kendi bilgisayarımda kullanıyorum.Çok memnunum.Her işlemci de değil belki ama birçok işlemci de intel için fark ödemeye gerek yok.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

intel geniş veriyolu gerektiren, özellikle mühendislik uygulamaları ve 3d max gibi modelleme yazılımlarında daha önde.

amd ise kısa süreli yüksek veriyolu hızı gerektiren uygulamalarda iyi. özellikle oyunlarda.

amd"nin ilk çıkardığı notebook işlemcileri oldukça fazla ısındığı için kötü bir şöhrete sahip. ancak son 6 ayda çıkmış işlemcilerinde çok fazla bi ısınma sorunu yok ancak sok kullanıcılar tarafından pek tercih edilmediği için fiyat/performans oranları intel e göre daha iyidir.

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
(düzenlendi)
Şuradaki sistem tavsiyeleri size yardımcı olabilir.

dh yi sık sık takip ederim. teşekkürler

Bence intel' e boşa para bayılmayın, işlemci olarak AMD alın ram DDR3 olsun, kingston, OCZ falan süperdir, AMD işlemcide en uyumlu ana kart Epox fakat üst seviyeleri çok pahalı alt seviyeleride boş oluyor, bu sebeble en güzeli denildiği gibi Asus yada Gigabayt almak, siz Gigabayt anakart alın rahat edin en güzeli.
intel işlemci tercihi olarak karşında 3 seçenek var

775 , 1156 ve 1366 soket.

775 ler halen satılmakta ancak ömrünü tamamlayıp en fazla 6 ay içinde ömrünü tamamlayıp yerini 1156 ve 1366 lara bırakacak.

ileriye yönelik bi sistem düşünüyorsanız 1156 -> giriş- orta veya 1366 -> orta-yüksek soket işlemcilerden tercih etmelisiniz.

almayı düşündüğünüz sistemi fiyatları ile özel mesaj gönderirseniz yardımcı olurum, bulunduğunuz ilde tanıdık bir bayiye de yönlendirebilirim,

Amd sevmem ve önermem ama, son dizüstü bilgisayarım (pek dizüstü değildi) amd athlon du.
AMD iyidir..Ben kendi bilgisayarımda kullanıyorum.Çok memnunum.Her işlemci de değil belki ama birçok işlemci de intel için fark ödemeye gerek yok.

hepinize değerli fikirlerinizden ötürü çok teşekkür ederim

bilgisayarcı bir arkadaşım şu şekilde önerdi:

INTEL PD-CORE E6500 2.90GHZ 1066 MHZ 2MB 64BIT 775

GIGABYTE G41MTES2L G41 DDR3 V+L+S+

ve 2 gb ddr3 kingston ram.

Galiba bu şekilde alıcam..

Yorum bağlantısı
Misafir
hepinize değerli fikirlerinizden ötürü çok teşekkür ederim

bilgisayarcı bir arkadaşım şu şekilde önerdi:

INTEL PD-CORE E6500 2.90GHZ 1066 MHZ 2MB 64BIT 775

GIGABYTE G41MTES2L G41 DDR3 V+L+S+

ve 2 gb ddr3 kingston ram.

Galiba bu şekilde alıcam..

Tam yerinde bir konfigrasyon, kısıtlı bütçe ile iyi bir tercih olur. Şimdiden hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
Tam yerinde bir konfigrasyon, kısıtlı bütçe ile iyi bir tercih olur. Şimdiden hayırlı olsun.

teşekkürler, aldık bakalım :)

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
İyi parçalar işini görür.Hayırlı olsun.

teşekkürler , sağolun.

Yorum bağlantısı
Çağatay Demir
(düzenlendi)

Bilgisayarı kurduk şu anda ordan yazıyorum , tek söyleyeceğim şey çok "sessiz" yada eski işlemcimin fanı çok sesliymiş :unknw:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...